כתבה על התקרחות של יואב אבן בחדשות ערוץ 12\13

21 בNovember 2017 מאת: admin

הכתבה שודרה היום הנה הלינק
http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast-q4_2017/Article-7894c7181eadf51004.htm?sCh=86806603e7478110&pId=25483675

ושוב, כמה עצוב
המידע המהותי בכתבה כרגיל אולי, מוטה, לא מדוייק, ולעיתים אף שגוי. למשל ההתייחסות לפרופסיה, והטענה שתופעות הלוואי שלה הפיכות וזמניות כאשר כבר הוכח, ואף נרשם בעלון לצרכן שהן עלולות להיות בלתי הפיכות. כמובן שאין התייחסות לקשת תופעות הלוואי אלא רק לפן המיני. קשה לי להבין איך יואב אבן לא עשה דבר אחד פשוט, לקרוא את העלון לצרכן ולעשות שיטוט קל ברשת, הוא היה רואה בעצמו.

ושוב, אותו דוקטור, ששום כתבה בתחום לא יכולה בלעדיו, כלומר יכולה, אבל הכתבים עושים לעצמם שוב עבודה קלה ולוקחים אותו לראיון, זה רק מראה כמה התחום בארץ מצוצמם ולא מפותח, שיש כאילו מומחה אחד.. בכל מקרה שוב יחסי ציבור בחינם לדוקטור.

מה שכן מתברר שלמרות שאין בעצם מה שעובד חוץ ממינוקסידיל ופרופסיה וגם הם חלקית וברמה שמשתנה בין אדם לאדם, אנשים מוכנים להוציא הרבה כסף על כל מני דברים שלא עובדים, מנסיון אישי שלי גם אני הייתי מאלה, עד שהמציאות המרה טפחה על פני. מה שכן הוצאתי מעט כסף יחסית, בהשוואה למה שכמה אנשים מספרים בכתבה שהם הוציאו שזה ברמת עשרת אלפי שח ומעלה, אני במניח שבמקרה שלי הוצאתי כמה מאות דולרים על תמיסות שלא עובדות ושמפואים, ועוד כמה מאות על מסרק הלייזר, ואחר כך הקסדת לייזר וכל זאת במשך מספר שנים.

בעניין ההשתלות, התייחסו בשוויון נפש להשתלות בארץ, וכלל לא פיתחו את הנושא, שוב עבודה חובבנית. כאילו שבארץ זה לגיטימי ובאותה רמת איכות של חו”ל. כמובן שציינו שבתורכיה זה עולה חצי מבארץ, שזה פשוט לא נכון, גם כי אין התייחסות לעלות כנגזרת של כמות זקיקים וגם כי תורכיה אינה אופציה אטרנטיבית יחידה וכו’.

בכתבה מציין יואב אבן שבבית חולים רמבם מציעים טיפול נסיוני וחדשני, שהוא בעצם ישן ומוכר, PRP.
PRP קיים כמה כמה שנים טובות והוא שנוי במחלוקת מבחינת יעילותו, הוא הרי לא מטפל בגורם להתקרחות ואתה כמובן לא מקבל שום אחריות שיצמח משהו.
הוא גם שואל את מי שעושה לו את הטיפול הזה אם יצמח לו שיער והתשובה שהוא מקבל היא כן…לא להאמין. בהמשך מדובר על הצלחה של 50%, כמובן בלי התחייבות…ומביאים מישהו שאצלו זה שיפר את המצב בקודקוד, לכאורה בלבד, כי לא מציינים אם הוא למשל לוקח פרופסיה או מינוקסידיל, ושהם אולי הסיבה לשינוי, וכמובן לא מביאים את כל אלו שזה לא עזר להם.. בכל מקרה אולי יואב אבן יעמוד בהבטחה לחזור עוד שנה ולהראות איך יצא לו, בהנחה שהוא לא לוקח שום דבר בנוסף, הוא עצמו החליט ללכת על סדרת טיפולים, הימור שלי? במקרה הטוב תצמח לו פלומה דלילה.
בקיצור יחסי ציבור לPRP ברמבם..

ואני שואל – מתי יבוא עיתונאי כלשהו, ישקיע קצת ויעשה תחקיר כמו שצריך, ויעשה כתבה רצינית כמו שצריך?
אני כנראה יכול להמשיך לחלום וזה כנראה לא יקרה, אנחנו מדינת ישראבלוף, חפיף ויהיה בסדר.

השורה הסופית של הכתבה היא הגלאח, שהיא בעצם סוף הדרך עבור המקריח, שכולנו שמענו ומכירים, גם אני באופן אישי.

 • Share/Bookmark

תגובות

7 תגוובת על ”כתבה על התקרחות של יואב אבן בחדשות ערוץ 12\13“
 1. Oren says:

  למה אתה חושב שאנחנו מדינת ישראבלוף? האם יש מדינה אחרת שמצאו בה פריצת דרך בתחום? אני מניח שלא, אחרת המוצר כבר היה עושה דרכו לכאן… בכל המדינות עושים כתבות כאלה… ישר להגיד ישראבלוף

 2. admin says:

  ישראבלוף זה סיפורים בלי כיסוי או הבטחות שלא מקיימים. בישראל זו מכת מדינה, המון שנים, לכן הומצא הכינוי הזה. את פריצות הדרך בתחום עושים קודם כל בחו”ל לא כאן.
  זה שעושים כתבה לא אומר שצריך לספר סיפורים בלי כיסוי, להטעות או לתת נתונים לא נכונים, לעיתונאי יש אחריות למידע שהוא נותן כי הוא משפיע על הרבה אנשים. צרם לי שלמשל בעניין ההשתלות דיברו על ישראל וטורקיה כאילו אין קליניקות מעולות באירופה, וצרם לי על דברים אחרים. אם כבר עושים כתבה, למה לא לתת את התמונה הרחבה?
  לעניין PRP, זה טיפול שלא מטפל בגורם להתקרחות, ואין לו אפקט לטווח ארוך אלא אם בכלל לטווח קצר.
  מזריקים פלזמה עשירה בחומרי הזנה לקרקפת, וזה משפר דברים שונים בעור עצמו כמו זרימת זם, אספקת דם, רמת קולגן, הזנה לזקיקים וכו’ כך שלעיתים הוא יכול לעבות שיער קיים או לקצר את זמן המנוחה של מחזור חיי השערה אבל כדי לשמר על התוצאות צריך לחזור כל פעם על טיפול כזה, ולזכור שהוא לא מונע התקרחות גברית טיפוסית או רגישות ל-DHT. יתכן ואדם שלוקח פרופסיה ומינוקסידיל וגם עושה PRP יכול להשיג תוצאות חזקות יותר, מבלי PRP, אבל זה מעולם לא נחקר, ההגיון אומר שכן אבל זה כנראה תלוי בבנאדם, יש כאלה שיגיבו טוב ויש שלא .
  PRP עושים הרבה פעמים לאחר השתלת שיער, כדי להאיץ את תהליך ההחלמה, כיום כל הקליניקות כמעט להשתלות מציעות כזו אופציה.

 3. דוקס says:

  אני יכול לספר מנסיון אישי שלי מהחודש האחרון:
  אני בן 19, התחלתי להשתמש בפרופסיה חודש שעבר. לאחר כחודש ללא תופעות לוואי, התחלתי להרגיש גמור הפנים שלי נהיו נפולות, החשק המיני ירד ב – 80% אחוז, ואפילו שמתי לב שהחזה טיפה מתנפח, ברגע הזה לקחתי את כל החפיסה רוקנתי לאסלה וזהו!
  אני מעדיף להיות בלי שיער מאשר לוותר על הבריאות
  אני מתאמן כמה שנים מפתח גוף עם גלח אני נראה מעולה, אנחנו גברים!, תחשבו על נשים שמקריחות הם באמת אכלו אותה!

 4. חסוי82 says:

  אדמין, כל עוד מדובר בערוץ מסחרי שמדבר למכנה המשותף והכי נמוך של עמך ישראל השאלה שלך מיותרת. האמת שצפיתי בכתבה והיא לא הייתה כל כך נוראית. כבר ראינו יותר גרועות. בשביל יותר איכות ואמינות יש את ערוץ 8, נשיונל ג’אוגרפיק או ה- BBC.
  כנ”ל לגבי כל מיני כתבות שמופיעות בנושא באתרים כמו וואלה, וואינט ודומיו.
  אז יש את חוסר המקצועיות, יש את האינטרסים של רייטינג ויש כמובן את הפרסום והמכירה הסמויים.
  יואב אבן, כתב לענייני בריאות ואחד המוערכים בתחום, אפילו כתב ספר אינטרנטי שנקרא “הצד שלו” (ואישית אני ממליץ עליו בחום כי הוא נוגע בתופעה כאובה ומסוכנת היום לגברים הרבה יותר מהתקרחות), מקריח “מקצועי” בעצמו שמנסה להילחם בהתקרחות שלו כבר הרבה שנים ועדיין…גם הוא מוגבל בזמן מסך שנותנים לו, בתחקיר שהוא יכול להעמיק בו ובתכנים שהוא יכול לפרסם. אז הכי קל ללכת ולראיין את הדוקטור היחיד בארץ שמזוהה ומפורסם עם הנושא, שברור למי שמבין שהוא אפילו לא ליגה ג’ בהשוואה לתותחים שבחו”ל והכי קל לדבר על טורקיה כי היא הכי קרובה וזולה וכמובן לפרסם את המחלקה ברמב”ם ולזכות על הדרך בטיפול חינם שאם לא יעיל לא יזיק…
  הדבר הכי אותנטי ומעניין בכתבה היו הבחורים הקרחים שנחשפו ודיברו בפשטות ובכנות על מצבם.
  בעשר דקות הכתבה באמת נגעה בהכל ולכאלו שלא מבינים שום דבר בתחום, יש מצב שהיא חידשה הרבה. מה שחרה לי זו התחושה שניסו להעביר כאילו ה-PRP זה הדבר הבא וזה הפיתרון ואני רואה שורות של גברים פראיירים שעומדים עכשיו בתור לטיפול היקר והמיותר הזה.

 5. admin says:

  יכול היה לומר את האמת על פרופסיה ותופעות הלוואי.
  יכול היה לומר שPRP אינו פתרון לטווח ארוך כי ההתקרחות גנטית וPRP לא משפיע על DHT או גנטיקה.
  יכול היה לומר שיש קליקות של רופאים שחברים באגורות הרלוונטיות של המשתילים ויש כאלה שלא, שהכי טובים בעולם יושבים באירופה וארה”ב ולא בטורקיה, חלקם עולים קצת יותר מטורקיה ואפילו קצת פחות כמו HDC קפריסין (ואיך לא מזכירים את קפריסין שקרובה יותר מטורקיה והמון ישראלים נוסעים לשם?), ושיש אתרים כמו hairtransplantnetwork שעוסקים בזה ושהם חובה לכל מתעניין בתחום.
  יכול היה לתת מידע חשוב שמשנה את כל התפיסה או המסקנות בכמה משפטים קצרים ולא עשה את זה. זה לא היה לוקח יותר זמן וזה היה משנה את כל הכתבה ועושה אותה יותר מציאותית ואמינה עם ערך אמיתי ולא שוב כתבת תדמית ופרסום לדוקטור ההוא ולPRP ברמבם. כל מה שהכתבה הזו עושה זה מכוונת צעירים רבים שאין להם מושג להוציא כסף אצל אותם אנשים ומקומות ונוטעת אצל חלקם תקוות שווא, שאם היו מכירים את האמת לא היו מתקרבים לשם.
  זו כתבה בנושא בריאות, היא צריכה להיות יותר רצינית כי היא יכולה להשפיע על בריאות של אנשים שילכו ויעשו דברים שהם ראו שם בלי להבין.
  אתה יודע מה? אם כבר לכוון למכנה המשותף הנמוך, איך אף כתב לא כתב על ווין רוני שעשה 2 השתלות באנגליה? לא בתורכיה..
  אפשר לעשות כתבה קצרה, מדוייקת, בראשי פרקים, ולא לחפף כמו הכתבה הזו.

 6. חסוי82 says:

  יכול היה אם היו נותנים לו לפחות שעה של שידור ותוכנית שתעסוק רק בנושא הזה. הסוגיות שאתה מדבר עליהן הן עמוקות ואי אפשר לזרוק אותן סתם לאוויר בלי הסברים ובלי הוכחות ושוב, זה דורש זמן, גם של תחקיר וגם של שידור. כמה דקות במהדורת חדשות של ערוץ מסחרי זה לא המקום להיכנס לפינות האלה, אז מנסים לדבר על הכל בססמאות הכי כלליות ושטחיות שאפשר וזו התוצאה שמקבלים.
  בערוצים האלה שוטפים לאנשים בזבל את המוח בכל מיני נושאים ולא רק בריאות.
  בסופו של דבר האחריות היא על הצופה בלבד, כמו שהאחריות של אדם בסופר לבחור בין מזון טרי ובריא ובין מעובד ומזיק לבריאות.

 7. שלום מלכי says:

  ל 82 says חסוי.
  לא..לא באמת התייחסת למלל ואז עשית יחסי ציבור לספר של הכתב בריאות של ערוץ 2?
  אגב אני לא ממליץ לך לקרוא את הספר הזה. הוא מזעזע!
  לגבי הנושא. אני בן 48 אני קירח כבר 15 שנים.
  ההורים לא קירחים הסבא כן היה.
  כשהחלה הנשירה היא היתה הדרגתית ובעיקר התמקמה במרכז ויצרה אלופציה טבעתית ולאחר 4 שנים לא נותרה שערה אחת על ראשי. בהתחלה זה היה מדכא וניסיתי למנוע את זה. אני זוכר שהתעניינתי בהשתלת שיער עד שראיתי הופעה של אייל גולן מקרוב וויתרתי.
  אני גם מאמין שיש רופאים רבים וטובים בתחום, אבל הכתב זכה לטיפול אישי בחינם תמורת הכתבה ולכן הכתבה נועדה לקדם את הרופא.
  השלב הבא זה לגרום לגל שיתחילו לעבור פרוצדורה מיותרת של השתלת זקיקי שיער שאין הבטחה שהם יחזיקו מעמד. ובנינו מה שלוקחים להשתלה לא יכסה קרחת שלמה. נותר רק להשלים עם הטבע ולקבל אותו באהבה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree