מוואלה – איך נדע לזהות אם מדובר בהתקרחות או נשירת שיער?

3 בOctober 2017 מאת: admin

אם מישהו שואל את עצמו למה קיימת בורות גדולה ובלבול סביב עניין ההתקרחות והטיפול, הרי אלו הכתבות הרדודות שעולות אחת לתקופה בעיתונות.

הנה כתבה שהתפרסמה היום בוואלה

https://healthy.walla.co.il/item/3099363

אז יש בכתבה דברים נכונים כמו האבחנה בין נשירה שאינה התקרחות גנטית לזו הגנטית אבל זה מוצג לדעתי בצורה מבלבלת ולא ברורה.

ולגבי התשובה לשאלה שבכותרת, “כחלק מבדיקת הקרקפת הרופא יבצע מבחן משיכה – שבו תופסים קבוצת שיערות ובוחנים כמה מהן נשארות על היד”, היא מסבירה. “מתוך קבוצה של חמישים שערות, אם רק שתיים נשארות על היד, זה נחשב תקין, ומעבר לחמש, זה כבר מצב המצביע על בעיה”.

אני לא ממש רואה ב”בדיקה” הזו אינדיקציה, זה מרגיש יותר כמו לעבוד על תחושה, אין מחקר שמוכיח את קיומה או נכונותה של אותה “בדיקה”, אבל אני לא אתווכח עם הדוקטור. נשירה רואים בעיניים, הראש פשוט נעשה דליל יותר, והשיער נושר בכמויות מוגזמות, שהבנאדם בעצמו שם לב לזה כי זה לא היה אצלו קודם. בהמשך מסופר על זה שהד”ר שואלת את הנבדק על ההיסטוריה המשפחתית שלו, שזה בעצם הבדיקה היותר רלוונטית כלומר אם קיימים קרחים במשפחה יש את הגנטיקה, וסביר שגם אצלך. לא מדברים כאן על בדיקת דם או בדיקת מעבדה, פשוט כי כמו שכתוב ונכון לא ידועים כל הגנים שגורמים לזה.

מוזמנים לקרוא בעצמכם לקרוא ולזהות את חוסר הדיוקים שבכתבה, למשל שהטסטוסטרון הוא הגורם, למרות שהגורם הוא DHT.

גם ה-PRP מוזכר בכתבה אך לא בשמו.

הקטע שמדבר על תזונה חשוב אבל לא משפיע על התקרחות גנטית, אלא על בריאות כללית, וכשיש בריאות כללית טובה גם השיער טוב, התזונה הטובה לא חשובה דווקא עבור השיער, אלא עבור הבריאות, ואז גם השיער נהנה. מי שלא אוכל טוב לא רק השיער אצלו בבעיה.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , ,

תגובות

2 תגוובת על ”מוואלה – איך נדע לזהות אם מדובר בהתקרחות או נשירת שיער?“
 1. חסוי82 says:

  האמת כשנתקלתי בכתבה הזו ציפיתי להרבה יותר גרוע וזה על פי ניסיון העבר והמוניטין שיש לוואלה בפרסום כתובות רדודות ומגמתיות. אז כאן באמת ניתן לראות שיפור וכתיבה קצת יותר עניינית ומעמיקה שמלמדת על ההבדל בין נשירה ובין התקרחות ובין התקרחות גנטית שמקורה ברגישות לטסטוסטרון להתקרחות מסיבות אחרות.
  כמובן שיש אי דיוקים פה ושם ומבחן תלישת השיערות הזה נשמע הזוי לחלוטין (יש כל כך הרבה משתנים שמשפיעים עליו כמו למשל אם בן אדם לא חפף את הראש שבוע אז יש לו על הראש המון שיערות שנשרו באופן טבעי וכו’), אבל צריך לזכור שהאתר מכוון למכנה המשותף והממוצע של הקוראים שהוא איך לומר זאת במילים עדינות- לא בדיוק משכיל ולא בדיוק מעמיק או מעוניין בירידה לפרטים מדעיים (כמו ההבדל בין טסטוסטרון ל- DHT)

 2. עדי says:

  כתבה יחסית שפוייה כשמדובר בוואלה.
  תודה!

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree