דוח מצב עדכני וסיום פרק חוסמי ה-DHT

30 בAugust 2017 מאת: admin

אחרי כ- 7 חודשים של שימוש בתמיסה עם חוסמי DHT הפסקתי.

התמיסה לא הובילה לתוצאות חיוביות, ויתכן שאף גרמה לתופעות לוואי, אבל.. הכיצד? הרי מדובר בחומרים טבעיים שלא חודרים לדם, בסך הכל דקל ננסי בריכוז לא ידוע מהול עם עוד חומרים טבעיים.

ובכן כבר למדתי להטיל ספק בכל דבר, אז גם כאן, אני אצא ברעיון חדש – מה שחודר לעור, אם חודר, חודר גם למחזור הדם, טבעי או סינטטי, לא משנה.

הטענה העיקרית של יצרני התמיסות הטבעיות היא שאין להן תופעות לוואי כי הן טבעיות וכי הן למעשה לא חודרות, אבל האמת היא שאין לאותם יצרנים שום מחקר ביד שמראה את זה. העובדה שמוצר הוא טבעי פשוט לא רלוונטית. יתכן שהטענה מבוססת על השימוש בדקל בבליעה, שנטען עליו שלא רק שאין לו תופעות לוואי אלא הוא גם משפר, למשל האגדה שהאינדיאנים השתמשו בו לחיזוק מערכת המין והשתן, אגדה שאין לה שום סימוכין, וגם אם נניח ראו בצמח הזה כצמח מרפא או מועיל במקרה של בעיות הטלת שתן או ערמונית מוגדלת, אז ברור שהקלה לאדם סובל תחשב תועלת, אבל זה ממש לא אומר שאין תופעות לוואי לאדם בריא שלוקח את הדקל בתקווה לשמור או להצמיח שיער.

אני חוויתי ירידה בשימוש בתמיסה, שקצת דומה למה שעברתי בשימוש בספיירו שגם עליו נטען שהוא לא חודר לדם אלא מתפרק בעור.

אבל לא נשכח – המוכרים באים לעשות כסף, הרבה בעזרת יאוש של אנשים ובורות שלהם, ועל ידי הפצת ססמאות, מסרים מוטים ולעיתים פשוט שקריים או לא מבוססים.

דוגמא טובה היא תביעה ייצוגית שהתקבלה נגד כמה חברות מובילות בארץ בתחום תוספי התזונה, כפי שהתפרסם בגלובס

והנה עוד כמה דוגמאות ממקורות אחרים:

לגבי מדבקות להרזיה

כתבה מעניינת בדה-מרקר

כלומר, אפשר לומר בגדול שהתחום די פרוץ, ולייחס סגולות שונות למוצר זה קל, אבל בפועל אין בהכרח גיבוי לדברים. גם אין למשל אזהרות לגבי תופעות לוואי וסכנות למרות שמדובר במוצר טבעי.

הזקיק קבור עמוק בעור, בעומק של כ-4 מ”מ. כשמורחים משהו על הקרקפת שאמור לעבוד, המשמעות היא שהחומר הפעיל יספג לעומק היכן שיש לו אפקט או בקיצור לזקיק, והזקיק נמצא במקום שיש בו הרבה כלי דם שמזינים אותו, כלומר מה שמגיע לזקיק מגיע גם לכלי הדם ולדם, ומשם לגוף. מינוקסידיל למשל, נספג ומגיע לזקיק, ולכן הוא עובד, הוא משפיע על כלי דם באיזור הזקיק ויתכן וגם על הזקיק עצמו. כלומר משהו מהמינוקסידיל גם מגיע לדם ולגוף, אבל המינון המאושר 2%-5% הוא כנראה נמוך מאוד ובטוח מבחינת השפעה על הגוף, ועדיין יש גם למינוקסידיל במינונים הללו תופעות לוואי ידועות שמופיעות בעלון לצרכן, שיש כאלה שרגישים אליהן, והן בדיוק בגלל אותה הגעה של החומר לדם, כלומר ספיגה סיטטמית מסויימת גם אם מינימלית למערכת הפנימית ולא רק מקומית בעור.

זה אומר שכדי שמוצר יעבוד, הוא צריך להכנס לעומק, מה שאומר שהוא גם יספג בגוף ברמה מסויימת, ואני לא נכנס לשאלה כמה זמן לוקח לו להתפרק, או להעלם בגוף. אם תמיסה כלשהי אמורה לעבוד זה אומר שהיא גם חודרת לגוף, ואם היא לא חודרת היא פשוט לא יעילה כי היא לא מגיעה לזקיק. זה כמו קרם גוף שנשאר בשכבה החיצונית של העור, הוא לא שוקע פנימה.

אני לא יודע לומר אם תמיסת דקל ננסי יעילה, אצלי היא לא, אני כן יודע לומר שאם היא מתיימרת להיות יעילה זה אומר שמשהו מהדקל שהגיע לזקיק אם הגיע, גם מפונה על ידי מחזור הדם. יתכן וזו הסיבה לתופעות הלוואי שחוויתי שהיו קצת דומות לספיירו, אם כי ברמה נמוכה יותר, אבל עדיין מורגשת. הן החלו אחרי שימוש רצוף של כחודשיים, אני המשכתי כדי לדעת בוודאות אם זה עובד או לא, וגם לא הייתי בטוח אם התופעות נובעות מהתמיסה או ממשהו אחר, מה שכן ברגע שהפסקתי הוא הלכו והתפוגגו ועדיין לא נעלמו לגמרי אחרי שבועיים. אני כנראה מהרגישים יותר, למרות שאין לי שום רגישות למינוקסידיל 5% (אבל סבלתי קשות מהשימוש ב-15%, כתבתי על זה בעבר).

המסקנות שלי פשוטות:

חוסמי DHT טבעיים או סינטטיים שמורידות DHT  בזקיק מורידות אותו גם בדם. אני מניח שלא ברמה שאותם חומרים משפיעים בבליעה כי המינון אחר אבל עדיין.

ההשפעה של חוסמי DHT שמגיעים לדם היא תופעות לוואי אצל חלק מהאנשים.

מינוקסידיל חודר לכן הוא יעיל. פיניסטריד טופיקלי גם חודר, כפי שמוסבר באתר של מינוקסידילמקס לגבי המוצר שלהם שמכיל מינוקסידיל עם פינסרטיד. יתכן שגם דקל חודר, זו הטענה של היצרנים של התמיסות מינוקסידיל שהוא חודר ופועל נגד ה-DHT בזקיק.

כלומר אישית, הגעתי לשלב שבו אני מבין שגם חוסמי DHT טופיקליים טבעיים אינם פתרון עבורי.

המשמעות – תם ונשלם עבורי עידן חוסמי ה-DHT למינהם בין אם הם תמיסות או כדורים. אין יותר כוונה לגעת שכל חומר שמשפיע על רמות ה-DHT.

כיום אני ממשיך עם 2 מוצרים בלבד – מינוקסידיל קצף 5% וקסדת הלייזר שקניתי מזמן שאני מקפיד להשתמש בה 3 פעמים בשבוע, שיכול להיות מאוד שהיא לא עושה כלום, אבל אני רוצה להשלים איתה שנה רצופה בלי הפסקות. את הקסדה זנחתי להרבה זמן ושבתי אליה לפני כחצי שנה, פשוט כי נגמרו לי כל האופציות, והיא היחידה שאין לה שום תופעת לוואי מבחינתי לפחות.

מבחינת השיער אין שינוי לרעה, או לטובה כרגע. מגלח את הראש כל שבוע שבועיים, מסביב המכונה על אפס ומקדימה ולמעלה על 2 מ”מ. יש מפרצים ויש כיפה, אבל משום מה אני לא קרח כמו אבא שלי שהיה נורווד מכסימלי או כמו אח שלי שצעיר ממני ב-7 שנים שהוא גם. מה ששוב מוכיח שרמת הרגישות הגנטית מושפעת מגנטיקה שמגיעה משני ההורים, והשאלה היא כמה קיבלת מכל אחד, מסתבר שבקטע הזה קיבלתי חלק אבל לא הכל מצד אחד.

כשהשיער גדל אז הכיפה הרבה יותר ברורה וגם הדלילות, כך שאין באמת אופציה אחרת, כלומר המכונה היא האופציה היחידה למראה אחיד שאינו דליל-חולני עבורי. ישנם רבים בגילי שהולכים עם דליל, עם כיפה ושיער מסביב, לא נראה לי מתאים. כשאתה מקריח צריך לדעת איך להסתפר, לרוב זה קצר מאוד בצדדים וקצת יותר מקדימה, או פשוט מגולח לגמרי, אבל יש לי שיער מקדימה ולמעלה אז גילוח על הסכין ומראה וין דיזל אני לא צריך.

על ה-DHT שלי אני לא מוותר, אני צריך אותו, הוא הורמון אנדרוגני רב עוצמה עם חשיבות גדולה אצל זכרים ויתרונות רבים ולשחק איתו בא אצלי עם מחיר שאני לא מוכן לשלם, גם אם זה אומר קרחת.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , , ,

תגובות

13 תגוובת על ”דוח מצב עדכני וסיום פרק חוסמי ה-DHT“
 1. רמי says:

  נהנה לקרוא את הפוסטים שלך..
  יש לך איזה אתר מומלץ לקרוא על חידושים וטכנולוגיות חדשות שיפתרו אולי את בעיית ההתקרחות?
  איפה אפשר להתעדכן?

 2. admin says:

  בפורומים האמריקאים המובילים.
  אין במה להתעדכן בגדול כי אין חדש כבר שנים ולא יהיה בקרוב.
  אני יודע שאנשים מחפשים בשורה, את התקוה, את הדבר החדש שיצא, רק שהתקרחות זה בגנים, אז או שתשפיע על הגנים (שזה לא יודעים איך), או תעשה מניפולציה על ההורמונים כלומר תנמיך את מה שמשפיע על הטריגר הגנטי כדי שלא יופעל, למשל פינסטריד, ותשלם אולי מחיר של תופעות לוואי.

 3. משתמש במינוקסי says:

  אהלן אדמין וקוראים יקרים,
  קורא באתר כבר שנתיים, מאז שהתחלתי להבין שאני שייך לקהילה.
  שאלה : קיבלתי המלצה מהספר שלי להשתמש באמפולה של קרסטס (באופן קבוע שימוש יומי), כמו כן גם בשמפו שלהם. לא מצאתי התייחסות בבלוג או באתרים אחרים.
  אשמח אם תוכל לשתף אותי בידע שלך. כמובן עם אחרים קוראים ומכירים אשמח לקרוא את חוויות השימוש שלכם.
  התכנון שלי הוא להפסיק את השימוש במינוקסי ולעבור לאמפולה(בהמשך כתבתי את הסיפור שלי).
  חשוב לציין שהדלילות שלי היא בפרונט ולא מאחורה.

  פרטים עליי : בעבר השתמשתי בפרופסיה – לאחר חצי שנה הפסקתי להמלצת רופאה שדיברה על השלכות חמורות שיכולות להיווצר ( לא מה שמדברים על הזרע)
  כיום משתמש במינוקסי בערך 10 חודשים. בחודשיים האחרונים מרגיש נשירה מוגברת.
  משתמש בשמפו AVALON BIOTIN בזמן האחרון, מרגיש תחושה נעימה בקרקפת לא מעבר לזה.
  תודה !

 4. admin says:

  לא מצאת גם התייחסות לשיגור הטיל של צפון קוריאה, כי זה פשוט לא קשור ולא רלוונטי להתקרחות, עם בדיקה של חצי דקה באינטנרט היית רואה. מדובר בקו מוצרי טיפוח לנשים, שיש לו גם אמפולות, שאמורת לשפר את המראה החיצוני של השערה. אין שמפו שמצמיח שיער, לכן לא משנה במה תחפוף, שמפו יכול להיות לשפר את מצב העור בקרקפת, אבל הוא לא חודר לזקיק שקבור בעומק 4 מ”מ בעור.

 5. עדי says:

  מבאס לשמוע אדמין… אכן אין שום בשורה אופטימית באופק.

  כבר עייפתי מרופאי העור! אבל חזרתי לניזורל בחודשי הקיץ החמים האלו, אמנם בבדיקות הדם הכל תקין וגם הרופא ה200 שהייתי אצלו אומר שאין לי סבוראה, אבל אני פשוט מתחרפן מהגרד שיש לי בקרקפת כתוצאה מיובש! אינני יודע אם זה בגלל המזגנים בבית ובמשרד, אבל זה פשוט מציק שאם אני לא חופף כל יום-יומיים, ראשי מתמלא בהפרשות חלב יבשות ומגרדות שאם אני מתפתה לגרד אותן זה הופל לקשקשים. עד שאני רץ באטרף למקלחת…

  בזמנו ניסיתי שמן קוקוס בהמלצתך בבלוג, עזר בקטנה… אבל האם מישהו כאן חווה בעיה דומה והאם יש איזה תכשיר שיכול לעזור?

  אגב מה עם השיטה שהוזכרה כאן באחד הדיונים שקיבלה כיביכול אישור ביפן? לא זוכר אם מדובר בשיכפול זקיקים… מישהו עוקב אחרי זה?

 6. רמי says:

  לעדי, מצאתי אתר שמעדכן כל כמה חודשים את עשרת הטיפולים החדשניים

  http://www.folliclethought.com/ultimate-guide-to-hair-regeneration/

  לדעתי עד 2020 אין על מה לדבר..

 7. גיא says:

  לפני הכל שאפו גדול גדול על האתר הזה – לצערי לא הכרתי אותו והיום כשחיפשתי מידע על שמפו מסויים נתקלתי בו (בין הרבה מאוד פרסומות ממומנות כמובן למוצרי שיער), ניכר שמי שכותב אותו אסף הרבה ידע מניסיון אישי ומנבירה באינטרנט וניכר שזה עוזר לאנשים כאן.

  לשאלתי – אני משתמש בפרופסיה כבר המון שנים, לפעמים בשילוב עם תכשירי מריחה. הנשירה אמנם לא נעצרה אבל אני מאמין שהיא הואטה והמצב היה יותר גרוע בלי. בפעם האחרונה שקניתי הציעו לי בקופ”ח (אני במכבי) תרופה גנרית מקבילה בשם פרואבניר לטענתם עושה את אותו דבר, עלותה כשליש (!). האם מבחינת היעילות זה אכן כך?

 8. admin says:

  כן, מה הבעיה? אותו חומר פעיל ולא פעיל תחת שם מותג אחר, יש את זה בהמון תרופות, כשחברת תרופות יוצאת עם תרופה חדשה יש עליה פטנט ל10-20 שנה ואז כשנגמר חברות אחרות מייצרות את אותו דבר ומוכרות בזול. חברת טבע למשל היא חברה כזו שמוכרת בעיקר תרופות גנריות.

 9. עדי says:

  רמי – אני כבר מתקשה להאמין לכל ה”אתרים” האלה, הכל מונע אינטרסים וניצול מצוקת המקריחים.
  לא רואה מזור באופק, אני מאוכזב מתוצאות השתלות וחושש מזה עד שתהיה שיטה יותר מתקדמת כמו שכפול זקיקים או משהו דומה… בינתיים אני נשען על פתרונות קוסמטיים כמו קונסילרים, הלכתי לייעוצים גם במכונים לתוספות שיער ומדובר בפתרון יקר מאד שגם לא ממש תורם לבריאות הקרקפת. אבל לפני שישימו לב שאני מאבד שיער, אני חושב כן להשתמש בקיצור דרך קוסמטי כלשהו עד שיהיה פתרון מדעי \ רפואי \ תרופתי \ השתלה עם אחוזים גבוהים. מן הסתם שהייתי מעדיף לשלם סכומי כסף כאלה להשתלה עם סיכויים גבוהים מאשר לחתול (תוספת) על הראש.

  בינתיים ברירת המחדל שלי היא סקפטיות! חבל להאחז באתרים והבטחות שמונעות אינטרסים. אני אישית לא מתכוון להיות שפן ניסיונות של שום חברה. ניסיתי רק דברים טבעיים, כמובן בשילוב תזונה נכונה וספורט, ולאט לאט ניסיתי גם ניזורל וכד’, אבל המצב לא השתפר. חושש לנסות פרופסיה וחושש מהשתלות בשיטות הקיימות (ובטח שלא בארץ!) הגיעו מים עד נפש וזה קצת מתסכל.

  אגב הינה מצאתי את זה בחיפוש בגוגל, כזכור לי זה עלה גם כאן:
  http://nextgm.co.il/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%97%D7%93%D7%99%D7%A9-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%AA/

  צפה בסרטון, עזוב שגם לזה אני לא מאמין… סקפטי כבר לגבי הכל.

 10. אני says:

  לעדי בנתיים אין משו באופק כמו שכפול שיער או שיבוט כמו שנקרא או דרך להשפיע על הגנים אז רק פאה טובה שתיראה טבעית זה הפתרון אני חושב שהשקעה חד פעמית זה לא נורא כמה אלפי שקלים מה שכן צריך לבקר על חודש אצל הספר שיסדר את הפאה יגלח את השיער מתחת לראש וכו… זה גם עולה כסף אבל אני לא חושב שיש עוד אופציה

 11. אנונימי says:

  אדמין אתה כותב הרבה על כמה זה מסוכן להוריד DHT,
  ובמידה מסוימת זה גם נכון אבל זה לא בהכרח נכון.
  לגוף יש טווחים, של ויטמינים, הורמונים ועוד,
  שאיתם הוא יכול לפעול, וגם אם הורדנו את
  רמות ה-DHT אין זה אומר שבהכרח יהיה נזק,
  יכול להיות שהגוף יסתדר עם הכמות שנותרה.

  לגבי פינסטרייד טופיקלי,
  לדעתי מדובר בבזבוז זמן,
  אם היה מדובר במשהו אפקטיבי
  חברות התרופות הגדולות כבר היו מוציאות
  גירסה טופיקלית לתקופה זו,
  בדומה למה שעשו עם מינוקסידיל.

 12. אנונימי says:

  היי אדמין,

  יש טיפול שנקרא PRP זריקות כאלו שנותנים גם אחרי השתלות?

  ידוע לך משהו על זה ואם זה עובד?

  ראיתי שזה יחסית יקר, 2500 שקל לזריקה וצריך בערך 6 כאלה.

 13. admin says:

  לא עובד, ואין ממצאים חד משמעיים שזה נותן משהו, חוץ מבוכטה יפה של מזומנים לרופא שעשה לך.
  יש משתילי שיער שמזריקים סרום מרוכז שלך לקרקפת כדי להזין אותה ולזרז החלמה, ה-PRP בגדול הוא טיפול עתיק יומין, שניתן בעיקר נגד פציעות לזירוז ושיפור החלמה לרקמה הפגועה. זה לא משפיע בכלל על ה-DHT, או על העמידות מול DHT. חבל על הכסף. יספרו לך שיש כאלה שזה עובד אצלם, אני אומר, חבל על כאב הלב והכיס, זה לא פתרון.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree