האם יש קשר בין תזונה והתקרחות גברית טיפוסית?

28 בJune 2017 מאת: admin

רבות נכתב כאן על הגנטיקה, שמי שיש לו את הגנטיקה יקריח ומי שאין לו לא יקריח.

השאלה היא מה היא אותה גנטיקה להקריח. למה אנשים מסויימים כן מקבלים אותה ואחרים לא. האם זה כמו לקבל גנטיקה של גובה או צבע עיניים או עור? הרי צבע זה דבר ברור ומוחלט, מולד, אבל כמה מוחלטים הם דברים אחרים, למשל הסיכוי לחלות בסרטן?

ובכן, התשובה לא פשוטה ולא ממש ברורה, היא יותר כמו לענות על השאלה למה יש אנשים שלא מצליחים להשמין ואחרים שמשמינים בקלות על אותה תזונה. הרי כל אדם שונה קצת, ולכן כל אדם נראה שונה ואין שניים בעולם שנראים בדיוק אותו דבר, וגם אם ניקח תאומים זהים, עם אותם גנים, עדיין הם יראו שונה והשוני הזה יתגבר עם השנים. אז מה קורה כאן?

גנים זה תחום שעדיין לא מוכר, המדע עדיין לא יודע איך הם פועלים, למה כל גן אחראי, ובעיקר – נושא ההפעלה שלהם.

נושא ההפעלה הוא מתי גן מתחיל להשפיע, אל מול מתי הוא כבוי, כלומר לא משפיע. יש הרבה תאוריות וגם מחקרים שבאים לחפש את היכולת לעשות מניפולציות על גנים באמצעות חומרים שונים, להפעיל או לכבות, ובכך להשפיע על הפיזיולוגיה שלנו. ישנם חומרים שהמחקר כבר מצא שהם יכולים לעשות זאת, כאשר עיקר המחקר היום קשור למחלות, ולעיכוב ההזדקנות. מי שמעניין אותו שיכנס ליוטיוב ויראה סרטונים David Sinclair.

בעיקרון הגנים הם תוכנת ההפעלה שלנו, ואם נוכל לעשות עליהם מניפולציות, נוכל להשפיע על המון תהליכים בגוף.

בעיניין התקרחות, עולות שאלות שונות, למשל איזה גנים גורמים לה? כיום המדע יודע על צירוף של גנים מסויים שאם יש לך, אז יש לך סיכוי גבוה להקריח אבל עדיין יש לך סיכוי לא להקריח, וגם כנראה התהליך קשור לגנים אחרים שלא ידוע עליהם, כלומר בעצם אין מיפוי של הגנים הללו. הדבר היחיד שידוע בפירוש שאם יש לך קרחים במשפחה זה מעיד על גנטיקה להתקרחות. אבל מה זה בעצם אומר?

זה אומר בעצם שמי שמקריח, הגנים שמפעילים את התהליך פעילים. אבל אם נכבה אותם? הרי אז התהליך לא יקרה.

הרי כולנו נולדים עם שיער מלא, ורק בגיל 20 פלוס נניח, קורה משהו והתהליך מתחיל. משהו שמפעיל גנים מסויימים, או מכבה אחרים, ואז הגוף מגיב ל-DHT למרות שעד לאותה נקודה הוא לא הגיב באותה צורה.

מה הוא הדבר הזה שמפעיל או מכבה את הגנים? ואיך זה קשור לעובדה שכיום אנשים מקריחים בכמויות עצומות, מה שלא היה קיים לפני כמה עשרות ויותר שנים?

אני אציע כאן תאוריה לא מוכחת לגבי התקרחות, כי לא ראיתי או עשיתי מחקר, אלא היא מבוססת על הגיון בלבד.

התאוריה שלי אומרת, שבעשרות שנים האחרונות, נניח משנות ה-70-80, יש שינוי עצום במה שאנחנו מכניסים ולא מכניסים לגוף שלנו, וזה מה שגורם לכל מני תהליכים והפעלה וכיבוי של גנים בגוף שלא אומרים להתרחש תחת סגנון חיים ותזונה שמתאימים לנו, ושלפיהם נוצרנו.

אם עד אז המזון שלנו היה פשוט יחסית, מאז שהוא הפך לתעשייתי, ומוצף בסוכר ובחומרים שונים שבאים להאריך את החיי המדף שלו  .ולעשות אותו טעים יותר, הוא הפך מזיק יותר, והנזקים שלו הם לא רק השמנה אלא גם זינוק במחלות שונות החל מסרטן ועד לב

ולא רק זה אלא גם תהליכים אחרים, אחד מהם הוא הפעלת אותם גנים שגורמים להתקרחות או/וגם כיבוי של גנים אחרים שאמורים להגן מכל מני תהליכים שליליים.

מה שאני בעצם אומר שהאוכל שלנו, אם לא נשים לב למה שאנחנו אוכלים, מזקין אותנו, הורס לנו את הגוף, ומקדים או מייצר תהליכים שאם היינו חיים לפני 100 שנה לא היו קורים.

אז תבואו ותגידו שפעם אנשים מתו בגיל צעיר, אז זה ממש לא נכון. לא מתו בגיל צעיר ממחלות שהיום מתים מהן או חולים בהן. מתו ממחלות זיהומיות כי לא הייתה אינטיביוטיה ולא הייתה הרפואה מצילת החיים של היום, ולא היו אז חומרים רבים שהיום ניתן לתת כדי להאריך חיים או להצילם. אנשים מתו מדלקת ריאות, שהיום טיפול פשוט מונע. גם לפני מאות שנים היו תמיד אלו שחיו עד גיל מופלג, מי שלא חלה במחלה זיהומית או נפצע בקרב ולא סבל מתת תזונה. דוגמאות טובות הם חברות של ציידים לקטים שחיו ועדיין חיים בסגנון חיים עתיק, כמו למשל אבוריג’נים או אינדיאנים באמזונס. אין להם את מחלות האדם המערבי. ולא רק אצלם, יש את היפנים באוקינאווה, או באיים ביוון. אלו אנשים שחיים בסגנון חיים פעיל ואוכלים מזון טבעי, וזה לא עניין של גנים טובים שמעניקים אריכות ימים ומונעים מחלות כמו סרטן (שזה נושא אחר), כיוון שכשהצאצאים שלהם עוברים לסגנון חיים מערבי ממוצע, הם חולים באותן מחלות של האדם המערבי הממוצע.

לפני חמישים שנה אנשים הלכו ברגל, הם היו פעילים פיזית הרבה יותר מהיום, הם אכלו מזון פשוט יותר. לפני 100 שנה בכלל וככל שנלך אחורה בזמן. החיים המודרנים של ישיבה במשרד, מזון מעובד, התמכרות למזון מעובד והפיכתו לחלק מהתרבות, ושטיפת המוח מגיל אפס לצרוך אותו, הכל ביחד, פשוט משנים אותנו פיזית. חיצונית, תוכלו מיד לזהות את זה שחי מג’אנק פוד ועובד במשרד מול אחד שמתאמן כל יום ואוכל בריא, הם פשוט יראו שונה, ויתכן שבגלל שיש השפעה לדברים הללו על המוח גם יתנהגו שונה, או ירגישו שונה.

מה שאני רוצה לומר זה שיתכן שניתן לדחות או אולי אפילו למנוע את ההתקרחות אצל מי שלכאורה אמור להקריח כי יש לו את הגנטיקה, על ידי סגנון חיים שבו אותם גנים שיש לו פשוט לא יופעלו.  זה נשמע יומרני, דמיוני, אבל זה הגיוני. מה שפינסטריד כנראה עושה, הוא מוריד את כמות ה-DHT, ובכך נמנע תהליך שבא לפגוע בזקיקי השיער.  התהליך הזה מופעל על ידי גנים.  הגנים לא מופעלים כי רמת ה-DHT לא הגיעה לסף מסויים שממנו התהליך מתחיל. על חלק זה עובד, כי ה-DHT יורד מתחת לאותו רף, ואצל חלק הוא לא יורד מספיק. אם נוריד אצלם כולם את ה-DHT לאפס אין מה שיפעיל את הטריגר, אבל אז הגבר כבר לא יהיה גבר.

האם אנחנו צריכים להוריד את ה-DHT כדי שלא יופעלו גנים מסויימים שגורמים להקריח? ואולי זה לא רק DHT?

אם ניקח אדם עם נטיה להקריח, ולא נוריד לו את ה-DHT, ונשים אותו בשתי סביבות, אחת אי טרופי עם מזון אורגני ובלי מזון מתועש, ועם פעילות פיזית יומית ככה שהוא בעצם לא יכול להשמין גם אם הוא רוצה, ומצד שני נשים אותו בסביבה הרגילה העירונית שלנו, איפה אתם חושבים הוא יתחיל להקריח קודם? באיזה אופן וקצב? אני מהמר שבאי הטרופי זה יקרה 10-20 שנה אחרי הסביבה הרגילה, ויתכן שגם אז באופן מופחת.

את המניפולציה הגנטית אפשר להעשות לחיוב או לשלילה, באמצעים פשוטים ואנחנו עושים אותה למעשה כל הזמן בלי לדעת. מה שאנחנו אוכלים, הצורה שבה אנחנו חיים, מפעילה ומכבה גנים, אנחנו לא יודעים מה ואיך, אבל זה בעצם העניין. ואני אומר, שתחת ההנחה הזו, אפשר לעשות דברים היום שישפיע גם בטווח הקצר וגם בארוך. למשל – אם תתאמן נכון ותאכל נכון, אתה יכול אולי להזדקן לאט יותר, ולהמנע ממחלות שאדם עם גנטיקה דומה לשלך יכול לחטוף, כולל סרטן ואלצהיימר. זה תחום שלם שמי שמתעניין יכול לקרוא עליו, אני מייחס את זה גם לעניין השיער. וכמובן, כמו שיש מי שנולד עם עיניים כחולות הן לעולם לא יהפכו לחומות, ולא משנה איזה מניפולציה תעשה כי יש לו את הגנים לכחולות ולא לחומות. מי שאין לו רגישות גנטית או את התצריף הגנטי, הקוד, שכתוב שם שהוא יקריח, פשוט לא יכול להקריח. השאלה יותר רלוונטית לגבי אלו שיש להם את הנטיה הגנטית, כלומר את אותו קוד של תוכנה שאנחנו לא רוצים להפעיל.

במידה ותאכל תזונה עשירה מהצומח, ואני מדבר על כמויות גדולות של ירקות, מה שאתה לא עושה בעצם, ותאכל גם מהחי, כולל שומן כמו חמאה קוקוס ואבוקדו שאתה לא אוכל בעצם או בקושי אוכל או פשוט סוג של מזון שהיית אוכל אם היית חי על אי טרופי או בסוואנה או בג’ונגל, ולא תיגע במזון מתועש, ולא בסוכר, ותמעט בפחממות, ותתאמן – האם זה ישפיע לטובה, ידחה את התחלת התהליך, או את אופן התהליך, ואולי אפילו יסייע לטיפול בהתקרחות? אני אשאיר את זה פתוח, כחומר למחשבה, לדעתי האישית התשובה היא כן, בטוח שלא לכולם כי תמיד יש את הרגישים מאוד ל-DHT עם גנטיקה שלא מושפעת מספיק מסנגון חיים.

לא נשכח שרב הנסתר על הגלוי, כאשר יפוצח אותו קוד, ונדע איך לעשות עליו מניפולציות, אולי גם נדע איך לעצור את תהליך ההזדקנות ואז נהפוך לאלוהים, כרגע זה מדע בדיוני אבל טוב לדעת שהמחקר על זה מתבצע ומתקדם לאיטו.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

תגובות

8 תגוובת על ”האם יש קשר בין תזונה והתקרחות גברית טיפוסית?“
 1. סני says:

  אדמין שלום ותודה על הפוסט המאלף.

  שאלתי מתייחסת לאפשרות הפחתת ה- DHT בעקיפין, באמצעות החדרת אבץ ונחושת לקרקפת. נתקלתי לאחרונה בפרסום על מכשיר שאמור לסייע לצמיחה מחודשת של השיער ולהפסקת הנשירה, ושמו hairegen classic. על פי הפרסום הוא מבוסס על 3 פעולות (חשמלית, ביוכימית ומכאנית). הפעולה הביוכימית אמורה להחדיר אבץ ונחושת לקרקפת, שידועים, לכאורה, כבעלי השפעה מדכאת על פעילות ההורמון DHT. אשמח מאד לקבל דעתך בעניין האפקטיביות שיש להחדרת חומרים אלה לקרקפת בפרט ובעניין המכשיר בכלל. תודה רבה מראש.

 2. admin says:

  החדרת החומרים שתארת אין שום מחקר קליני שמראה שעוזר חוץ מלחשבון בנק של זה שמוכר לך.
  זה שמפוצצים אותך במילים בומבסטיות… “חשמלית” וכו’, אז מה? איך זה קשור או עוזר למשהו? ממתי חישמול רלוונטי לעניין? אני יכול להמשיך אבל אתה בטח כבר מבין. זכור שמי שעומד מולך ורוצה למכור לך משהו רוצה לעשות כסף, תשאל את עצמך תמיד,האם מה שהוא אומר לך נכון, רלוונטי, הגיוני. לעולם אל תפעל עם הרגש, רק עם השכל הישר.

 3. אבי says:

  יש קשר להכל תזונה קרינה זיהום אוויר ועוד דברים שהביא ועלינו העולם המודרני עובדה שלפני 50 שנה אנשים היו מתחילים להקריח אחרי גיל 40 והיו פחות קירחים

 4. אבי says:

  תזונה היא רק חלק אחד שיכול להיות קשור להתקרחות עניין הזיהום אוויר של מכוניות מפעלים שיכול להשפיע
  קרינה ממכשירים אלקטרונים כמו טלפון נייד מחשב טלוויזיה ולחץ של אורח חיים מודרני הכל ביחד יכול לעורר יותר מוקדם את הגן או לעורר בכלל אותו
  צריך לחיות על אי מבודד ללא מכוניות או מוצרי חשמל לאכול רק מזון אורגני ולחיות חיים שלווים בשביל להוריד את הסיכוי להתקרחות וזה לא ישים ולגבי התזונה צריך להתחיל מגיל 0 לאכול אורגני ובריא ולעשות ספורט וגם זה לא מבטיח כלום

 5. אנוני says:

  זה מעניין. יצא לי לחשוב אולי כל הדבר הזה הוא ניסיון של הגוף לעורר אותנו.יצא לי להיתקל בדבר הזה https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia#diagnosis . נראה שיש קשר בין התקרחות על רקע גנטי לשלל בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה, סרטן פרוסטטה ועוד. לפי מה שזכור לי פרופסיה התחילה כתרופה לבעיות פרוסטטה ומינוקסידיל כתרופה להורדת לחץ דם.אולי באמת הקשר יותר חזק ממה שאנחנו יודעים היום.

 6. admin says:

  כל הכבוד על התגובה האיכותית, לא הייתי פוסל את הרעיון, שאותו רצף גנטי שגורם להתקרחות, יכול לגרום גם לעוד דברים, שכן הוא משפיע על אופן הפעולה של קולטנים בתאים (לא ברור בדיוק איך). זו אחת הסיבות אולי שחשוב למי שמקריח להקפיד הקפדה יתרה על הבריאות שלו, אולי זה מעיד על רגישות יתר לא רק בשיער אלא באיברי גוף אחרים, לכן לצורך מניעה חשוב לשמור על סגנון חיים בריא. אני בכל מקרה מקפיד, ברמת מה שנראה לי סביר (אימונים כמעט כל יום, בעיקר HIIT ופליאו, לא שותה ולא מעשן.

 7. גיא says:

  אפרופו תזונה וטיפולים טבעיים, אני מעוניין לדעת אם מישהו התנסה בשירות של ד”ר ענת אלקין. נראה לכאורה כמו תרופת קסם, התמונות לפני ואחרי מאוד מרשימות, אך אין ברחבי הרשת מידע מאנשים שהתנסו מהטיפול אצלה. מה גם שלא ברור איך טיפול טבעי אמור לעצור dht. אשמח אם מישהו יוכל לשפוך קצת אור, תודה!

 8. admin says:

  אין תרופות קסם לאף אחד, אם היה דבר כזה היית יודע מזה ולא היו קרחים.
  המכונים למינהם שמציעים פתרונות קסם, או פתרונות לא קסם אבל לא מבטיחים לקיים, אין לי דיעה חיובית עליהם, בעיני הם משאבות כסף ממיואשים, אבל שכל אחד יחליט לעצמו. יש כמה כאלה בארץ, שכל מקריח שקצת עשה בדיקה באינטרנט וקצת חפר מכיר, אבל הם לא מוכרים על ידי הממסד הרפואי אלא שייכים לתחום האלטרינטיבי.
  לגבי התואר דוקרטור, זה לא דוקטור רופאה שלמדה באוניברסיטה רפואה 7 שנים, עשתה התמחות וקיבלה תואר רופא. זה דוקטור בהתכתבות מול איזה גורם בחו”ל, ולא בתחום של רפואה אלא אני מניח תחום אלטרנטיבי כלשהו, לכן כשאתה שומע על דוקטורים כאלה ואחרים התחום האלטרנטיבי, תשאל את עצמך מה זה אומר ותשאל את הדוקטור אם הוא יכול להראות לך את תעודת הדוקטור שלו ומהיכן קיבל אותה. תפעיל את המוח בנאדם. כשאדם קורא לעצמו דוקטור, והוא לא רופא.. בעיני זה תמרור עצור, כי יש אנשים אולי שלא מבינים וחושבים שזו סמכות רפואית קנבנציונלית בכירה, כמו רופא עור או רופא משפחה, שאפשר לסמוך עליה. דרך אגב גם רופאים צריך לראות בפרופורציות, ולעולם לא ללכת בעיניים עצומות ולרוץ לעשות או לקחת מה שהם אומרים, תמיד להפעיל חשיבה עצמאית ושיקול דעת. לא חסרים רופאים שטועים, או דוחפים לך תרופה שאתה לא צריך או חייב.
  זה שאתה לא מבין איך טיפול טבעי אמור לעבוד זה מראה שאתה לא מבין ולא קראת כלום בנושא. חבל. אתה עוד אחד שמחפש את המיד ועכשיו עם קיצור דרך ואין דבר כזה.
  בגדול חומר לא חייב להיות סינטטי כדי להיות יעיל, הוא יכול להיות גם טבעי. בתחום הההתקרחות החומר הכי בנאלי ונפוץ הוא דקל ננסי, הוא המקבילה הטבעית לכאורה של פרופסיה, ויש אינסוף מוצרים לשיער שמכילים אותו. כתבתי עליו הרבה, צא ולמד, ואחרי שתלמד תבין. קח למשל את הסמים, למשל מריחואנה, ממה עשויה? היא משמשת את הרפואה הקונבנציונלית כיום המון, למשל הקלה עבור חולי סרטן.
  איך אין אנשים שכותבים מה הם חושבים, זה אני משאר לך לחשוב למה. כאן בבלוג היו כמה דיונים על זה, וגם היה מישהו שאני לא רוצה להרחיב עליו, שניסה לדחוף קידום של המקום, וקיבל קיטונות של ביקורת ממגיבים ודרש להסיר אותה והתנהג ביהירות ובצורה לא מכובדת ולא עניינית. הודעתי לאותו אדם שאני לא אאפשר לו יותר להגיב אצלי בבלוג. מי שלא מוכן לקבל ביקורת לא יקבל אצלי במה.
  לגבי תוצאות, בכל טיפול, תזכור שהתוצאות דורשות תחזוקה של שנים, כי גורם ההתקרחות תמיד קיים ואף עלול להתגבר עם הזמן, ואתה צריך לשאול את עצמך מה קורה אחרי שהטיפול במכון כזה או אחר נגמר. מה זה אומר. לקחת דקל ננסי כל אחד יכול כטיפול (דרך אגב, אין מחקר אחד אובייקטיבי על בני אדם שבדק מה קורה כשבולעים או מורחים על הראש תמיסת דקל ננסי מבחינת השפעה על התקרחות, או השפעה על הגוף לאורך שנים. יש רק עדויות בכל מני פורומים, כמעט כולם טוענים שזה לא עובד, אני חושב שאולי כן אצל חלק מהאנשים כי הדקל כן מוריד DHT בדם מנסיון אישי היו לי תופעות לוואי קשות ממנו), זה עולה גרושים באתרים כמו ויטקוסט ולא צריך צריך לשלם הון על איזה חומר שמכון כזה או אחר אומר לך לקחת. אבל אתה תעשה מה שתבחר.לגבי תמונות לפני ואחרי, אני טיפוס חשדן מטבעי, לפעמים תמונות אחרי הן פשוט פחות מוארות, או עם תסרוקת אחרת או שיער ארוך יותר, מה שנראה כשיפור אבל הוא לא. לגבי אנשים שהשיגו שיפור במכון כזה או אחר – אני מוריד את הכובע, כל הכבוד, בוא נראה אותם עוד שנתיים שלוש.
  כל מקום שלוקח ממך סכום מפוצץ, לא מוכן לתת לך אחריות בכתב על התוצאות, אבל טוחן לך במוח סיפורים (אבל לחתום לך לא מוכן), מוכר לך כל מני תמיסות, שיקויים, וחומרים טבעיים או לא וגם לא מוכן לומר לך מה הם מכילים כי יש לו פטנט על זה או סיפור אחר, מבטיח לך הרים וגבעות ולא מוכן להתחייב לקיים (רק בכתב, סיפורים ספר לסבתא), אני אומר – ברח כמו מאש, אבל כמובן, אתה תבחר מה לעשות.
  לא חסרים מיואשים שיקנו מוצר טבעי כזה או אחר, או יהמרו על מכון כזה או אחר, בשביל הסיכוי שאולי יקרה משהו טוב, ובהנחה שאם לא יועיל לא יזיק
  אני בהחלט מבין את זה, השאלה איפה אה מסמן את הקו האדום, ועבור איזה סכום. להוציא כמה מאות שקלים על נסיון של איזה תמיסה זה ממש לא כמו להוציא אלפי שקלים לאיזה מכון.
  כשמדובר בהתקרחות גברית או נשית טיפוסית, כלומר רגישות גנטית ל-DHT, כמות הכלים שיש כיום למדע מאוד מאוד מוגבלת.
  הסיבה היא שהמדע לא יודע מספיק כדי לשנות או לעשות מניפולציה על הגנים שגורמים להתקרחות כמו על מגוון של בעיות גנטיות או מחלות, וכל מה שנשאר לו נכון להיום זה להציע להוריד את ההורמון בגוף שיוצר את הטריגר הנגטי להתקרחות הזו, וזה בא עם מחיר של תופעות לוואי או מחיר אחר לא ידוע כי לא ברור מה כל החומרים האלה עושים לגוף בשימוש נניח של 20 שנה רצוף. כל השאר זה בעיני פתרונות חלשים, זמניים, שאינם מחזיקים מעמד לאורך זמן.
  ועדיין, אלו שלא יכולים או רוצים להתשמש בפרופסיה כמוני, ינסו גם את החומרים הטבעיים שיעילותם בספק, למשל רגיבוגן או כרינגן שגם עליהם כתבתי וגם דברים אחרים לא טבעיים כמו קרם ספיירו, הייאוש מהמצב דוחף אותך לחפש פתרון, ואפילו להיות שפן נסיונות של עצמך, מנסיון.
  בסופו של דבר, אני הבנתי שאת הביולוגיה והגנטיקה אתה לא יכול לנצח, ושרב הנסתר על הגלוי, בעתיד זה יפתר אחרי שיפצחו את הקוד הגנטי וידעו לעשות מניפולציות על גנים, להפעיל או לכבות אבל קודם צריך לדעת בדיוק מהם הגנים הללו.
  לגבי התקרחות שאינה התקרחות גברית או נשית טיפוסית אני לא ממש יודע, ולכן אין לי כוונה להתייחס.
  הרעיון של צמחי מרפא וטיפולים אלטרנטיביים היה קיים מאז ומעולם, בכל תרבות ועם, ובעניין השיער יש מכונים לשיער בהמון מדינות בעולם, כי ההתקרחות היא בעיה של האנושות בכל מקום. ועדיין אין פתרון, טבעי או לא טבעי. השחקן מתיו מקונוהי טוען עד היום שמי שהציל לו את השיער היה מכון בשם רג’ניקס, שמוקח לך תמיסות על הקרקפת וגם מוכר אותן, אבל לא תמצא אדם אחד שמוכן לקנות את הטענה הזו של מקונוהי.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree