אתה שואל – אדמין עונה, שאלות נפוצות שחוזרות

29 בJanuary 2016 מאת: admin

אדמין, אני חושש להתשמש במינוקסידיל. קראתי שיש נשירה בהתחלת השימוש ושחייבים אחר כך להשתמש כל החיים. אם מפסיקים יש נשירה מהירה והתקרחות מאסיבית. שמעתי על שקר כלשהו שמורחים על הראש, על שקר אחר בכמוסות צמחיות, זה נשמע מעניין ויש לזה גם פרסומת שרצה מה דעתך?

אדמין עונה: (וחושב לעצמו – הנה עוד צעיר עצלן שלא מסוגל לעשות את המינימום ולהשקיע קצת בלימוד העניין, כמה המונים לפניו). לגבי נשירה בתחילת שימוש, הפסקת שימוש וכו’ – הכל מוכר ידוע וסופר. בתחילת שימוש לחלק מהאנשים יש לכאורה או לא לכאורה התגברות נשירה אבל זה לא כי ההתקרחות מתגברת אלא כתגובה לחומר שמחזק את הזקיק. השיער החלש שבדרך לנשור מקבל קיק משיער יותר חזק מתחתיו ונופל. חשוב לזכור – אין בעיה עם נשירה כל עוד היא לא בלתי הפיכה, אין בעיה עם נשירה כשהזקיק לא נפגע, נשירה היא תהליך טבעי, שיער נושר וצומח כל הזמן, הבעיה היא כשיש רגישות גנטית ל-DHT שפוגע בזקיק, וביכולת שלו לייצר שיער, ואז נשירה כזו היא אכן בעייתית כי הזקיק כבר מתקשה לייצר שיער ומה שהוא מייצר זה שערה דקה יותר, שקופה יותר וחסרת צבע, ועם הזמן כבר לא צומח שם יותר כלום כלומר קרחת. המינוקסידיל מגדיל אספקת דם, אבל לא רק. לא ברור לגמרי כיצד הוא עובד, אבל הוא משפר את הצמיחה ו”מחזק” את פעילות הזקיק. הוא לא יעבוד אם הרגישות ל-DHT גדולה מדי, במקרה כזה חייבים גם חוסם DHT. הוא לא עובד אותו דבר לכולם, אבל בממוצע הוא הוכח קלינית כעובד והוא המוצר הכי ותיק ויעיל שקיים בתחום (בממוצע – כלומר לחלק עובד מעולה, לחלק עובד חלקית ולחלק לא עובד). אם מפסיקים – חוזרים למצב שבו היית אמור להיות אם לא היית מטפל. האם יכול להיות שאם לא היית מטפל עם מינוקסידיל היית במצב טוב יותר מול אם טיפלת הפסקת, וחטפת נשירה מטורפת? המומחים יגידו שלא, שאין קשר, הרי שיער עם גנטיקה שאומרת שלא יקריח לא יושפע. אבל בוא נניח שיש, ששיער חלש שאמור להקריח מתישהו בעתיד יוצר תלות במינוקסידיל, שבלעדיו הוא “מתמוטט” מהר, אז מה? אתה מחפש להקריח לאט בלי טיפול או לטפל ולא להקריח (או להקריח לאט יותר או אפילו לשמור על הקיים ואם יש לך מזל גם להצמיח?). אם יש סיכון כזה – ניחא, אבל אם התחלת לטפל זה לא בשביל להפסיק. לגבי השקרים – עזוב אותם, הם עולים הרבה ושוים מעט. אתה יכול כמובן לעשות ככל העולה על רוחך, אבל קח בחשבון שמה שעובד זה לא בהכרח מה שמפרסמים, הרבה פעמים מה שמפרסמים לא עובד, ומי שמפרסם רוצה לעשות קופה ויספר לך סיפורים מפה ועד הודעה חדשה, רק שכשתגיע למוצר או לטיפול פתאום תגלה שאין אחריות, ואתה נדרש להוציא סכומים מטורפים ובסוף אתה נשאר בלי שיער ובלי כסף. במקום לזרוק סכומים ולאבד שיער תעצור, תחשוב, קרא (יש פורומים אמריקאים טובים) ותראה מה עובד ולא עובד לאחרים.

אדמין, אם כזה חשוב לך שיער לך למה אתה לא עושה השתלה? שמעתי שב-FUE אין בכלל צלקות.

אדמין עונה: (וחושב לעצמו, הנה עוד אחד שלא מסוגל להבחין בין ניתוח פלאסטי לבין מריחה של תמיסה על הראש), תקשיב בחורציק, השתלה זה לא טיפול בהתקרחות, לא משחק, ולא מתאים לכל אחד. זה משהו אחר לגמרי. זה להוציא שיער מאיזור אחורי הראש בניתוח, ולתקוע אותו במקומות ששם העסק קרח או מקריח. אתה צריך להבין מה זה אומר, ושזה לא אומר שאתה עכשיו סיימת. נניח שההשתלה הצליחה (ממש לא מובן מאליו) ויצאה יפה עם מראה טבעי, עדיין צריך להמשיך לטפל באיזור הלא מושתל שממשיך להקריח, כאילו לא עשית השתלה. ויהיו עוד השתלות, כי הוא יקריח עם הזמן, רוב הסיכויים שגם עם הטיפול, למה? כי זו דרכו של עולם, תסתכל על סולם נורווד, אנחנו מזדקנים ונראים אחרים עם הזמן, למרות שכרגע הכל נראה טוב. החשיבה צריכה להיות ל-10-20 שנה קדימה (לפחות), ולא לעוד שנה. מה עם צלקות שיוותרו באיזור שממנו הוציאו שיער? שמעת שאין? יופי, ספר לאלה שיש להם. יש אנשים עם עור שמצטלק יותר בקלות, ואל תשכח שגם באיזור התורם השיער מקליש עם השנים ונהיה דק יותר, כמו אצל אנשים מבוגרים, ואז מה? ובוא נניח שכמעט לא רואים כלום, ואפילו קצת גידלת שיער ולא רואים כלום. אחרי עוד השתלה ואולי עוד אחת האיזור הולך ונהיה “אכול”. זה מושג מוכר בפורומים אמריקאים. אם נגזר עלי להקריח בסוף, אז השתלות, גם טובות, לא יעזרו כי לא ניתן לכסות קרחת גדולה עם השתלות, אין מספיק זקיקים באיזור התורם. רוב ההשתלות הטובות שאתה רואה באינטנרט, בפורומים של השתלות או ביוטיוב אלו השתלות של נורווד 3, אלו אנשים עם התקרחות לא מתקדמת, שיש להם הרבה שיער מלא עדיין ורק משפרים, הם גם לרוב צעירים. ככל שהנורווד עולה התוצאה נראת פחות טוב, ופחות טבעית. אין טעם לעשות השתלה לדעתי אם התוצאה בסופו של דבר היא שיער מקדימה, אבל כיפה גדולה וקירחת בקודקוד, במצב כזה כבר עדיף גלאח וזהו. אני חושב, שאדם בריא לא צריך לעשות שום ניתוח פלאסטי (אם מישהו נכווה קשה בקרקפת או כתוצאה מתאונה). אתה תגיד לי שנשים עושות הרבה ניתוחים, אני אגיד לך שאתה לא אישה, שחלק מהניתוחים הללו מיותרים אולי (למשל בפנים), ושאתה קצת נסחף. עדיף להיות בריא וקרח, מאשר אחד שמנסה לנצח את הטבע, שרודף אחרי הנעורים שלו. עזוב שטויות, קרחת זה לא סוף העולם, וזה גם הולך ומאבד משמעות ככל שעולים בגיל. המוטו שלי – לעשות מה שאפשר ברמת ההגיון, ברמת הסביר (אצל כל אחד זה שונה), אבל גם לדעת לעצור ולומר עד כאן, יש קו אדום שאותו אני לא חוצה – אצלי זה פרופסיה, חומרים לא מזוהים, מכונים ששואבים סכומי עתק ולא נותנים אחריות לתוצאות והשתלות. על FUT אני בכלל לא מדבר, מצולקי FUT ניתן לזהות ממרחק, יש מקומות שמנסים לשכנע שהצלקת דקה ולא תראה, ואני אומר – ספר את זה לאלה שקנו את ההבטחה ואכלו אותה.

אדמין, יש חומר כזה וכזה שאני חושב לקנות. איפה לקנות אותו?

אדמין עונה: אני לא מתעסק בקניית חומרים, ערבוב או רוקחות. אני קונה רק מה שמוכר לשימוש, ואני קונה באיביי, כי שם הכי זול ויש הכי הרבה מבחר, או במקום אחר אם אין לי את זה באיביי. יש כל מני חנויות אינטרנטיות למוצרים “מיוחדים” כלומר שלא קיבלו אישור FDA אז מוכרים אותם למעשה באופן פיראטי, ואפשר למצוא אותם רק דרך האינטרנט. על רובם נכתב כאן, או בפוסטים או בתגובות. למשל את הספיירו אני קונה באתר של hairlosstalk, אבל יש עוד כמה מקומות שאפשר להשיג. כן, גם hairlosstalk הוא למעשה פיראטי, כי ספיירו לא מאושר FDA, ורק שתבין, כל האתרים הללו אולי רשומים בארה”ב אבל הייצור של המוצרים לא בארה”ב, אני לא הצלחתי להבין איפה זה מיוצר, כי זה נשלח בדואר מכתובת אמריקאית. אין לך גם לאן להתקשר ברוב המקרים, וליצור קשר עם אותם מקורות אפשר רק במייל. פישי, כן, אבל כשיש ביקוש יש היצע.

אדמין הלפ, אני מקריח, יש לי שאלות של אחד שאין לו מושג, לא קראתי כלום, לא יודע כלום, רוצה פתרון, מה אתה ממליץ לי לעשות?

אדמין עונה (נאנח ועונה): אני לא ממליץ לעולם, על שום מוצר, טיפול או “פתרון”. הדבר היחיד שאני ממליץ זה להפעיל את הראש. מי שלא יפעיל אותו, עלול לשלם ביוקר. אני ממליץ לקרוא וללמוד, יש המון מידע ברשת, לא לסמוך על אף גורו, מומחה, מכון, רופא, או אדם, לעולם. סמוך על עצמך, על המידע שאספת, תצליב אותו, בדוק שהוא נכון, חפש את הסיכונים, את החורים, את האותיות הקטנות, את מה שמסתירים ממך. קרא בפורומים מחו”ל, אל תסמוך על עיוור על כלום. אני לא אגיד לך מה לעשות, תהיה גבר וקבל החלטות, אבל רק מתוך ידע ולא מתוך תחושות בטן. קח בחשבון – ככל שאתה יותר במצוקה, יותר מיואש, יותר מפוחד, ככה אתה תפעל יותר מהבטן. תזהר מהמלכודת הזאת. עצור, קח אויר, תחשוב, ותתחיל לקרוא. ידע זה כח, רק כשיהיה לך ידע תדע להתמודד טוב, ולבחור איך ומה. יהיה גם ניסוי ותעיה, וזה לפעמים חלק מהלימוד.

אדמין, איפה אפשר\האם אפשר לקנות בארץ מינוקסידיל קצף\מוצר אחר?

אדמין עונה: כן אם יש, לא אם אין, ולמה אתה בכלל שואל? קודם כל, הכלל שלי הוא לבדוק אם אפשר לקנות באיביי בזול. יש מוצרים שאפשר לקנות מחו”ל במחיר זול משמעותית ממה שימכרו לך בארץ. אנחנו חיים במדינה עם יוקר מחיה מטורף, אחת היקרות בעולם. אני לא נכנס לשאלה איך הגענו למצב הזה, אלא למה צריך לעשות. לדעתי – לעשות את הדבר הנכון, לשלם כמה שפחות היכן שאפשר, והדרך החוקית היא לקנות באינטרנט. עד 75$ אין מעמ, ובין 75-300 יש מעמ ואין מכס. ככה בגדול. 75 זה לא מעט. המחירים של מינוקסידיל בחו”ל זולים משמעותית מבארץ, אז למה בכלל יש פה שאלה? האיכות זהה לפחות אם לא טובה יותר (תכלס, כולם מייצרים את אותו הדבר תחת שמות שונים). זה נכון גם לדברים אחרים, כמו תוספי תזונה, אפילו אבקות חלבון למשל. אם אתה לא יודע איך לקנות באינטרנט תלמד. אם צריך כרטיס אשראי נטען, תתארגן עליו, אם צריך חשבון פייפל (לקניות באיביי, ולא רק) תעשה. אל תהיה פרובנציאלי, תתקדם.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , , , , ,

תגובות

12 תגוובת על ”אתה שואל – אדמין עונה, שאלות נפוצות שחוזרות“
 1. רמי says:

  תודה רבה על המידע אדמין! מחכים לתוצאות וחדשות טובות

 2. אלעד says:

  אדמין,
  כל הכבוד – הצלחת לשעשע אותי עם הפוסט (מה שבד”כ לא קורה כשאני נכנס לאתר הזה..).
  ועדיין, כנראה שאנשים ימשיכו לשאול את אותן שאלות בסיסיות מבלי שאפילו השקיעו חמש דקות בלמידה ובמחקר..
  שבוע טוב לכולם

 3. חסוי82 says:

  באמת אחד החזקים וגם אם ברור שעדיין יצוצו להן אותן שאלות קיטבג, לפחות אפשר יהיה לעשות ישר copy-paste לפוסט הזה כתגובה.

 4. בני says:

  אני בן 21 מקריח והזמנתי מינוקסודיל5% מסרק עם שיניי טיטניום ותוסף מזון אבץ פיקולינט ישלי מפרצים מטורפים
  אני יכול להיות רגוע מבחינת מוצרי טיפול

 5. חסוי82 says:

  עוד חרטא…
  כלל אצבע לכל המתקרחים המשוועים לישועה:
  כשיבוא פיתרון אמיתי להתקרחות זה יפורסם בכל המהדורות ובכל העיתונים ואין בן אדם בעולם שלא ישמע על זה. מאות מליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מהתופעה ומחכים לחדשות האלה…עד אז, נמשיך לירוק דם עם המינוקסידיל והפרופסיה, מה שיש לנו כרגע והוכח שבאמת עושה משהו.

 6. חסוי82 says:

  הגבתי לתגובה מעלי שמשום מה נמחקה, על מישהו ששאל את אדמין מה הוא חושב על איזו המצאה של פרופ’ מהטכניון.

 7. אלעד says:

  חסוי82 – אתה צודק במיליון אחוז, וזה מה שאני טוען כל הזמן. אם מה שכל הפרופסורים האלה טוענים היה אכן נכון, ממזמן כבר היינו יודעים על זה, אף אחד יותר לא היה משתמש בפרופסיה או מינוקסידיל או שאר התכשירים ודבק רק באותו תכשיר או פיתרון שכביכול עוצר את הנשירה ומצמיח שיער, ואף אחד לא היה קירח יותר בכל העולם. מה לעשות, פיתרון כזה עדיין לא קיים.
  אני מציע לכל האנשים ששמעו על איזה תכשיר או מכשיר שמבטיח לעשות קסמים – להירגע, לעשות חושבים, ולעבוד עם השכל והרציונאל. שילוב של אלה מחייב את המסקנה שכנראה לא מדובר בחדשות שיש בהן ממש או בכלל. לא סתם אותה תגובה נמחקה בידי אדמין, ובצדק רב לטעמי (דרך אגב, אותו מכשיר כבר פורסם באתר הזה לא אחת בעת האחרונה, ייתכן בהחלט שמדובר בספאם של ממש).

 8. אלמוני says:

  הגיע אליי כרגע Rogaine 5% קצף

  ויש משהו שאני מתלבט לגביו..
  אני בגיל24 ומתחיל לי נשירה במפרצים בשנה האחרונה
  והחלטתי להתחיל שימוש במינוקסידיל (למרות שיודע ששימוש במפרצים פחות יעיל וידוע לי)

  יש משהו שאני לא בטוח לגביו וזה האם כדי למרוח רק בשני צידי הראש במפרצים את הקצף או שכדי להשתמש בבוקר ובערב בכל הראש כבר כדי למנוע הקרחה עתידית באזורים האלו וגם כדי לגרום לעיבוי וחיזוק סיב השערה שם

  מציין שבאופן כללי יש לי שיער יחסית ארוך 6-7 ס״מ אבל הוא יחסית דליל

  אשמח למענה תודה

 9. admin says:

  אני בשנים הראשונות הייתי מורח רק באיזורים הדלילים במפרצים, וככל שהם גדלו כך גדל השטח והיום כמובן על כל הראש (היום אני בין 3V ל-4, או שאני כבר 4 ומדחיק). אני מאמין היום שהיה נכון עבורי למרוח על כל הראש, כי עם הזמן הקודקוד החל להחלש ולא שמתי לב, או לא רציתי להאמין (הדחקה, דבר מוכר אצל מקריחים ובכלל בחיים).
  הכל שאלה של איך אתה צופה את העתיד, אם אתה חושב שאתה הולך להקריח הגיוני לעבור על כל הראש, כי אלו זקיקים שיגיע הרגע, הטריגר הגנטי יופעל, והם יחלשו וילכו. בצורה הזו אתה מקדים תרופה למכה, רק שחשוב לזכור, ברגע שמרחת על איזור מסויים – אתה חייב למרוח עליו, למעשה “כל החיים”, כלומר כל זמן שאתה רוצה תוצאות של טיפול, כי הרי אתה לא יודע מה היה קורה אם לא היית מורח שם, או מה יקרה אם תפסיק (כלומר נניח התחלת למרוח על הקודקוד, עוברות שנתיים והכל טוב. אם לא היית מורח שם בכלל, אולי היית מקריח שם וזה שמרחת הציל את האיזור הזה. ואולי זה לא היה משנה, כי האיזור הזה לא רגיש עדיין, ואולי יהיה רגיש רק בעוד 10 שנים. אתה לא תרצה להפסיק מהחשש שהפסקה תגרום לנשירה שאולי אמורה להיות).
  אצלי למשל, יש נורווד קלאסי כמו בציורים, קודם זה המפרצים, ואז אחרי שנים ובלי שחשבת שזה אפשרי זה פתאום מופיע גם בקודקוד, ואז מתרחב לדלילות גוברת בכל קדמת הראש (השיער נהיה דק יותר, בהיר יותר, ויש יותר מרווח בין שערה לשערה, כלומר חלק נשרו וחלק עוד יש), עד שחייבים לעשות גלאח, כי הבורות, הדלילות והצבע הלבן פשוט לא נראים טוב. אבל אני מעל 40, זה קרה לאט מאוד במשך שנים, ורק מסביבות גיל 40 זה הגיע לקודקוד.
  איך לדעת אם אתה הולך להקריח? תכלס קשה לדעת, אבל מהנסיון שלי היום, אני חושב שהייתי יכול לדעת יותר. פשוט, אבא שלי נורווד כמעט מכסימלי, יש לי אח צעיר ממני ב-7 שנים שהחל להקריח באחרי הצבא והיום הוא נורווד 5-6, ויש לי אח שנראה מסודר, אבל הוא בן 30 וטוען שנושר לו (השיער שלו נראה מושלם). ההגיון אומר שלא משנה מה, אם אבא שלך ככה ואחרים במשפחה ככה, אז משהו בגנים גם אתה קיבלת, תרצה או לא, ואם זה לא הגיע בגיל 30 זה עוד יגיע, והסימן הכי טוב הוא שזה באמת התחיל. היתה תקופה שלא האמנתי שזה יקרה לי, כי אצל אבא זה התחיל בגיל 23 (כמו אצל אחי הקרח), ואצלי לא, אבל תכלס זה תפס גם אותי, בזמן אחר, בגיל אחר, אולי בסדר גודל אחר, אבל נראה שבסופו של דבר, אני איישר קו, גם אם לא נורווד מקסימלי, אני מקריח ואהיה מתי שהוא בעתיד נורווד 5, שזה בעצם כמעט אותו דבר, קרחת, כלומר זה מאוד הגיוני לבדוק היסטוריה משפחתית כדי לנסות לחזות את העתיד, גם אם כרגע אתה נראה מסודר או יחסית בסדר.

 10. ידידיה says:

  היי אדמין
  רציתי לשאול משהו בנוגע לשמפו ניזורל, שכמדומני לא ראיתי התייחסות לגביו באתר (וחרשתי עליו קשות): שימוש בניזורל (כמובן כתוספת לטיםול עיקרי וכו וכו) הוא חתונה קתולית- לכל החיים ובדומה למינוקסי, או שיש לו אפקט חד פעמי ואין טעם להשתמש בו מעבר לשנה? בנוסף- מה דעתך לגבי הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בשימוש קבוע בניזורל?
  תודה

 11. admin says:

  גם נכתב עליו בלי סוף, הוא לא חתונה קתולית בכלל להיפך אפשר להתשמש בו ולהפסיק מתי שרוצים, הערך שלו זה הורדת דלקתיות בקרקפת וישנה טענה שהוא יעיל כמו מינוקסידיל 2%, שהוא למעשה לא יעיל לגמר ממוצע.
  החומר הפעיל שלו מסוכן לאנשים עם בעיות בכבד, ויש אזהרבה בעלון לצרכן בעניין, ובכלל אסור להשתמש בו כל יום, או יותר ממה שנכתב בעלון. יש ניזורל 1%, ה-1% קיים בכמה שמפואים שנמכרים כ”כנגד התקרחות” לשימוש יומיומי בארה”ב, האזהרה היא ל-2%, אבל גם 1% לא חושב שהייתי שם כל יום.
  חפש בגוגל את העלונים לצרכן.

 12. אוסיף says:

  אני שבור אני לא יודע מה לעשות אני בן 22 יש לי מפרצים ושום פתרון לא יכול להיות טוב בשבילי. אם אתחיל מינוקסדיל עכשיו יכול להיות שאסיים במצב יותר גרוע. אולי אפילו לשים מינוקסדיל רק במפרצים? פופרסיה גם לא אופציה גם בגלל כל התופעות לוואי וגם בגלל שזה לא יעיל באזור הזה. השתלת שיער גם לא ממש אופציה כי אני עוד אקריח בעתיד

  אני לגמרי מודע לזה שהעתיד שלי הוא להקריח, ועדיין לא מוצא פתרון אנחנו בפאקינג 2017 . אני מחזיק אצבעות שעוד 10 שנים כבר יהיה פתרון לזה. מתישהו יהיה. היום יש כבר השתלות שיער זה רק עניין של זמן עד שישפרו אותם שידעו איך לשכפל זקיקי שיערה

  לפחות אני מתפלל שהיום הזה יגיע

  לא מתאים לי להיות קרח, בחיים לא חלמתי שיהיו לי מפרצים בגיל הזה לא לפני 35 . אני באמת אובד עצות שום פתרון לא נראה כמו פתרון

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree