נפילות תוך כדי טיפול

5 בNovember 2015 מאת: admin

כמעט כל מי שנלחם שנים בקרחת מכיר את זה, פתאום אתה רואה נשירה מוגברת, נסיגה, נפילה.

למה זה קורה, ומה לעשות?

זה קורה כי ההתקרחות היא תהליך פרוגרסיבי, כלומר שמתקדם. אפילו אם הצלחת כמה שנים לשמור, אולי אפילו להצמיח, זה לא מבטיח שזה לא ישתנה, כי מחולל ההתקרחות הגנטי ממשיך לעבוד, והרגישות ל-DHT הולכת וגוברת, כך שאם פעם מינוקסידיל הספיק, הוא יכול להתברר אחרי כמה שנים כטיפול שכבר לא מסוגל לבדו לעמוד מול המציאות. זה נכון גם לאנשים שלוקחים פינסטריד שנים ופתאום קולטים שלמרות הכל, הם ממשיכים להקריח, או שהם מזהים דלילות גוברת למרות הטיפול. אז הבטיחו לנו משהו שעובד, וגילינו שהוא לא ממש, ואז הרופא אומר שזה מה שיש, ושזה עוזר לפעמים ולפעמים לא, ואתה בוהה במראה ומקלל.

מצד שני, זה לא הסוף, או שאולי כן, אבל אתה לא מוכן לקבל את זה, ומחפש פתרון אחר. זה אומר מוצר אחר או יותר. למשל – אם המינוקסידיל לא עובד כמו פעם אתה מחפש מינוקסידיל עם חומצה אזאלית, אפילו בריכוז של מעל 5%, למרות שאתה לא בטוח אם זה יעבוד, ולא סגור על תופעות הלוואי של זה, או ספיירו, או מתחיל לקחת פרופסיה שפעם העדפת לא לגעת והיום אתה מוכן לנסות הכל העיקר לעצור את הסמטוחה שמצטברת לך על הראש.

לפעמים זה רק יסבך יותר. למשל – מינוקסידיל עם חומצה אזאלית לא בהכרח יעזור, כלום לא ישתנה או אפילו יחמיר, ואז בכלל תתחיל מה שנקרא “לאכול סרטים”, כלומר זה יטריף, הקרחת עושה לך בית ספר, ובמקום לעצור אותה היא רצה לה קדימה למרות שעלית מדרגה.

התופעות הללו מוכרות, הן מתוארות הרבה בפורומים אמריקאים.

הסיבה לדעתי לנפילות הללו הן:

1. כל אדם שונה. מה שעובד לאחד לא בהכרח יעבוד לאחר אותו דבר. אם אחד לוקח מינוקסידיל 15% ומבסוט – לשני זה לא יעשה כלום, ולשלישי יעשה תופעות לוואי קשות. אתה לא מבסוט וקראת שטיפול מסויים עובד טוב למישהו ואתה הולך ומנסה גם, יכול להיות שלך זה לא יעבוד, ובינתיים אתה לא מטפל עם מה שכן עבד לך, אפילו חלקית. למשל – השתמשת במינוקסידיל קצף רגיל, קראת שמינוקסידיל עם חומצה אזאלית עושה פלאים, עברת אליו, ומצבך נהיה יותר גרוע. אולי בכלל לא היית צריך לשנות, ואולי המינוקסידיל עם החומצה אזאלית לא עוזר לך, אולי הספיגה של מוצר כזה שונה ממינוקסידיל רגיל (לך תדע, הרי מינוקסידיל עם חומצה אזאלית לא מאושר FDA).

2. אתה לא מתמיד – עשית 3 חודשים עם מוצר A, אין תוצאות ואתה עובר ל-B. במקום להשאר עם A חצי שנה-שנה, אתה מזגזג ולא נותן לטיפול לעבוד. הדוגמא הכי טובה שאני מכיר זה ספיירו. קשה למצוא אנשים בפורומים שיעידו שהוא עובד, ומצד שני קשה למצוא אנשים שאיתו לפחות שנה. אנשים נשברים אחרי כמה חודשים. המוצרים היחידים שאנשים מתמידים איתם זה השילוש – פרופסיה ניזורל מינוקיסדיל – והם גם אלו שמראים את התוצאות הכי טובות (פשוט כי זה השילוב הכי יעיל, שמוכח, ואנשים הולכים על מה שמוכח, מגלים שאכן זה עובד ומציגים את התוצאות בפורומים, כמובן אלו שזה עובד להם).

3. אתה מטפל עם מוצר שלא עובד. ויטמינים, שמפואים, שמנים, לייזר וכו’. הנפילה נובעת מזה שאתה פשוט ממשיך להקריח במסלול שהטבע קבע לך, ומה שאתה עושה לא מועיל ולא מזיק.

4. עשית הפסקה. נניח הפסקת לקחת פרופסיה או למרוח מינוקסידיל, מסיבה כזו או אחרת. כאן תהיה הנפילה הכי גדולה בזמן הכי קצר. מי שמתחיל – מתחיל כדי לטפל, מי שמפסיק – שוכח אולי שהזקיקים שלו מתוכנתים להיות רגישית ל-DHT ברמה מסויימת באותו זמן. אם התחלת עם רגישות נמוכה ואחרי 5 שנים הפסקת, יתכן שאחרי אותם 5 שנים הזקיקים כבר אמורים לחטוף חזק, כי הרגישות הגנטית עלתה מאוד, ואתה בכלל לא יודע מזה כי הטיפול עובד לך טוב. אתה תדע את זה, כי השיער יתחיל לנשור בכמויות. לפעמים כמה ימי הפסקה לא יזיקו, אבל אם מדברים על שבועיים – זה כבר מהותי, ותתחיל להרגיש ולראות את זה.

5. הטיפול שלך כבר לא יעיל – או מה שעבד כבר לא עובד כמו פעם. המצב הכי נפוץ לדעתי הוא מה שקורה אחרי כמה שנים עם מינוקסידיל רגיל 5%. כיוון שהוא לא פועל נגד DHT, הוא פשוט לא יכול להיות יעיל כשהרגישות הגנטית גוברת. הוא יכול לבוא ביחד עם חוסם DHT טוב, למשל פרופסיה, אבל לבד הןא לא יוכל לעמוד בפרץ. זה מנסיון אישי, למרות שהוא תמיד ישאר אחד הטיפולים הכי בסיסיים וחשובים, כי הוא ממריץ הזקיקים הכי טוב שקיים לדעתי. לעלות מ-5% ל-15% – בכלל לא מבטיח תוצאות, כי גם 15% לא עושה כלום ל-DHT. גם החומצה אזאלית שיש במוצרים שונים לא בהכרח תעזור, כי לא ברור אם וכמה ממנה מגיע לזקיק, שקבור 4 מ”מ בתוך העור, ואם הגיע, כמה זמן יושב שם ופועל.

אישית חוויתי נפילות, קמתי ושוב נפלתי. קמתי כי שיניתי regimen, אבל נפלתי מחדש כי לא שרדתי אותו לאורך זמן (תופעות לוואי, למשל ממינוקסידיל 15%). זה אומר שניתן לשפר גם אחרי נפילה, אבל לאורך זמן זו אפשרות רק אם אתה נשאר במדרגה שעלית אליה. למשל אם היית עם 5% ועברת ל-15% וראית תוצאות – ברור לך שאם תחזור ל-5% השיער יחטוף, כי אם היעילות לא הייתה קיימת עם 5% היא לא תווצר לה פתאום.

מה שאני מנסה כרגע זה לחזור לספיירו, הוא הדבר הכי קרוב לחוסם DHT יעיל מבחינתי כי פרופסיה לא אופציה.

הפתרון לנפילות הוא למצוא כמה מוצרים\טיפולים – שילוב של כמה, ולפעמים לעלות מדרגה, למשל להוסיף חוסם DHT שלא לקחת קודם. לתת לזה זמן, ולא להפסיק אחרי שבועיים. זה קשה כי זה ניסוי ותעיה שלוקח זמן, שכולל גם הפתעות רעות כמו שתארתי בהתחלה – שאתה בעצם מזהה דווקא התדרדרות. זו הסיבה כנראה שאנשים לא משחקים עם זה יותר מדי ונצמדים לשילוש המוכח כיעיל. אלו מביננו שלא מוכנים לקחת פינסטריד די בבעיה, כי מה שנמרח מקומית לא יהיה יעיל כמו הורדת ה-DHT בגוף שפינסטריד עושה. לא ניתן לוותר על חוסם DHT טוב, איך שלא נסובב את זה, ולהתמיד איתו שנים, זו הסיבה שאני חוזר לספיירו, מקווה לשרוד אותו הפעם.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , ,

תגובות

16 תגוובת על ”נפילות תוך כדי טיפול“
 1. אבי says:

  שלום אדמין,
  קראתי הרבה פוסטים שלך, אז קודם כל ברכות על היוזמה.
  אני חייל בן 19, משתמש במינוקסידיל במשך כשנה.
  לפני שנה כשהחל דילול בקדמת הראש החלטתי מיד לטפל, ופרופסיה לא הייתה אופציה ועדיין לא.
  בזמן האחרון אני שם לב שלמרות ההקפדה, ישנה הידרדרות איטית.
  יש לציין שלא חוויתי שיפור מהמינוקסי רק האטת התהליך וגם זה בספק.. ברור לי שאם אפסיק תהיה הדרדרות רצינית.
  לכן כרגע החלטתי להוסיף שמפו ניזורל לשגרה.
  והשאלה שלי היא- האם לפי דעתך כדאי להוסיף לטיפול מינוקסידיל המכיל חומצה אזאלית? אולי נוגד dht יוכל למנוע את ההדרדרות ולהראות לי צמיחה מחודשת בפעם הראשונה?

 2. admin says:

  אתה תגיד מה כדאי לך, אתה צריך אישור של מישהו? זו טעות.
  כתבתי בבלוג מה אני עושה, מה אני חושב, אני לוקח אחריות על עצמי בלבד ולא אומר לאחרים מה לעשות.
  כל אדם מגיב שונה, לכן אין חוק אחד לכולם.
  לכאורה יש ממוצע, אבל הממוצע כולל את אלו שיש להם תוצאות מעולות, אלו שאין להם, ואלו שיש תוצאות בינוניות, איפה אתה תהיה אין לדעת.
  אני אישית התחלתי לטפל ברצינות עם קרם ספיירו, אני לא בטוח שתוספת של חומצה אזאלית עוזרת לי, אבל לא הייתי על זה מספיק זמן.

 3. אבי says:

  הDisclaimer מובן לי היטב, ואני גם לא מחפש אישור.
  רק דעה כנה של מה היית עושה במצבי,
  ברור שאין חד משמעיות אבל עדיין יש עניין של סיכויים להצלחה.
  כל תשובה תיבחן במכלול השיקולים שלי בכל מקרה…
  האם היית מוסיף לregimen חומצה אזאלית כפתרון אפשרי? בהנחה כמובן שעוד לא בדקת על עצמך אם הוא מועיל או לא.
  תודה.

 4. admin says:

  זה מה שעשיתי וכתבתי על זה

 5. דידי says:

  אהלן,
  רציתי לדעת, מה קורה אם אני משתמש בהרגיין קצף במשך חודש וחצי, ופספסתי יום אחד שלם (שני מריחות).
  האם זה אומר שצריך להתחיל את הטיפול מההתחלה?

 6. admin says:

  לא, לא נגרם שום נזק מיום, וגם לא מכמה כל זמן שאתה חוזר.
  חודש וחצי זה כלום, אתה צריך 6-12 חודש כדי לראות תוצאות.

 7. דידי says:

  תודה. לגבי התוצאות: כתוב בהוראות שזה משהו כמו 4 חודשים…. לא?

 8. admin says:

  אולי, יש כאלה שזוכים לראות תוצאות יחסית מהר אבל אלו לא הרוב. תוך 4 חודשים אפשר לראות עצירה של התהליך, אבל אני מדבר גם על התעבות שיער קיים ואפילו צמיחה מחודשת. הכל תלוי באיך אתה מגיב לטיפול, יש כאלה שיגיבו רק עם עצירת התקרחות, אבל אם תפסת את זה מוקדם והזקיקים עדיים לא נפגעו מהותית אתה יכול גם לראות שיפור. אל תבנה על מה שכתוב שיקרה דווקא לך, צריך פה הרבה סבלנות ועקשנות, ולא לחפש לראות תוצאות בזמן קצר, בקיצור זה מרתון, לא ספרינט.

 9. ידידיה says:

  שלום אדמין
  רציתי לשאול אותך בקשר לשפמו ניזורל, בנשא שלא מצאתי התייחסות ברורה אליו בפוסטים שלך, והוא משך השימוש בשמפו, שמבחינה רפואית לאחר ארבעה חודשים מקסימום מומלץ להפסיק להשתמש בו, ואילו כטיפול תומך לטיפול בהתקרחות הוא יעיל רק בזמן שהוא נלקח. כך שבעצם אם נלך לפי ההמלצה הרפואית הרגילה לא עשינו כלום במספר החודשים שהשתמשנו בניזורל, שהרי יעילותו פגה כשלא משתמשים בו. מה דעתך בענין? אתה ממליץ על שימוש למשך שנים בניזורל (שהרי רק כך הוא יעיל) למרות ההמלצה הרפואית בענין? יש לך מידע בנושא?
  תודה רבה

 10. admin says:

  אני לא ממליץ על כלום, נתחיל בזה.
  ניזורל לא מתווה נגד התקרחות, אלא נמצא שהוא עוזר, הן כי המפחית דלקתיות והן כי יש לו אפקט אנטי אנדרוגני קל.
  ניזורל הוא 2%. ישנם מוצרים של 1% שבארה”ב הם אינם תרופת מרשם, וישנם שמפואים שהיצרן הגדיר אותם כשמפו למתקרחים שאמור לעזור שמכילים ניזורל 1% המיועדים לשימוש יומיומי כגון רויטה.
  האם 2% שונה מהותית מ-1% אני לא יודע (ה-2% זה ריכוז כפול, זה כל ההבדל), אישית, מה שאני עושה זה משתמש בו כרגע פעמיים בשבוע, וכשאגיע לחודשיים שימוש ארד לפעם ואז לכלום, ואחרי עוד חודשיים אולי תחיל מחדש.
  אני מניח שפעם בשבוע לא אמור להיות בעיה גם לזמן ארוך, הרי אני מורח מוצרים שאינם מאושרים FDA בכל מקרה כמו ספיירו, כל יום.
  החומר הפעיל בניזורל עלול להיות בעייתי לאנשים עם בעיות כבד, לכן חובה לשים לב לעניין, לא כל אדם באשר הוא אמור להשתמש במוצר.

 11. ג'וני says:

  שלום אדמין. אני קורא באתר הזה כבר המון זמן ושמח לראות שעדיין לא וויתרת.
  רציתי להמליץ לך לבדוק את האתר הזה יhttp://www.qdbd.com/hair_loss_treatment_1.htm יש בו המון מחקרים שקשורים לנשירת שיער. וכמה מוצרים לרקיחה ביתית. הוא אומנם דיי ישן וכך גם המוצרים שבו, ( אין יותר מדיי ביקורות בפורומים האמריקאים) אבל יש הרבה היגיון במחקרים שהוא נתמך בהם.
  אני עצמי הזמנתי ממנו את המוצר והתחלתי להשתמש בו לא מזמן,הוא נקרא super zix.
  אשמח לשמוע את דעתך.

 12. admin says:

  אין לי דעה, כל אחד יכול למצוא ברשת מידע, הצעות ומוצרים ולעשות מה שבא לו. אישית אני לא רואה למה לרקוח מוצרים ממרכיבים שונים, אני לא מתעסק בזה ולא מוצא בזה הגיון, אם משהו עובד, או נמכר, הוא כבר קיים, לא מדובר פה באיזו המצאה או משהו חדש.

 13. דידי says:

  אהלן,
  מה דעתך על הקסדה החדשה שיצאה לשוק?
  http://www.hairpro.co.il/theradome-laser-hair-therapy.html/?gclid=CLPekem-o8kCFQoXwwod_foCuw

  אני יודע שיש כמה קסדות שיצאו לאוויר העולם ושמעתי שהם לא מי יודע מה. רציתי לדעת אם יש לך ניסיון עם החדשות הללו.
  תודה.

 14. admin says:

  היא קיימת כבר כמה שנים בארה”ב.
  מיועדת לנשים.
  הוכחה שעובד נגד התקרחות גברית טיפוסית לא מצאתי.
  לי יש קסדה אחרת, לא עובד, פשוט כי ממריצי זקיקים לא עובדים נגד ה-DHT, אם יש רגישות ל-DHT מעל לקלה לדעתי ממריצי צמיחה לבדם לא יעזרו.

 15. אלון says:

  האם יש לך ניסיון עם ליפוגיין (Lipogaine)?
  זה אמור להיות מינקוסידיל עם חוסם DHT מקומי, ולכן יעיל יותר ממינוקסי רגיל.

 16. admin says:

  לא.
  לכאורה כן, אבל לא בטוח, אין מחקר שהשווה בין מינוקסידיל רגיל למוצרים שיש בהם גם מרכיבים אחרים.
  יש המון מוצרים כמו ליפוגיין.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree