איך ליצור ריכוז מינוקסידיל מעל 5% וכמה מסקנות

21 בOctober 2015 מאת: admin

השיטה שאני משתמש בה כדי להגיע לריכוז של 10% למשל היא בעזרת 2 מוצרים:

מינוקסידיל 5%

מינוקסידיל 15%

כלומר יש לי שני בקבוקיםן, אחד מכל סוג. אם אקח כמות של 5% נניח חצי מ”ל ואותה כמות של 15% ואערבב אותם, אקבל 1 מ”ל של 10%, ועל אותו עיקרון אפשר ליצור אחוזים אחרים נמוכים מ-15%.

למה ליצור? רק אם ה-5% לא עובד, ואתה מוכן לנסות ריכוז גבוה יותר.

איפה הבעיה? אין מחקר שמראה שריכוז גבוה יותר יעיל יותר אם כי נראה שכן אצל אנשים מסויימים. מצד שני – יש תופעות לוואי לריכוזים גבוהים יותר, לכן ה-FDA אישר 5% ולא יותר (המינוקסידיל הראשון שאושר היה 2% לגברים, ורק בהמשך יצא 5% לגברים ואז ה-2% קיבל אישור לנשים).

תופעות הלוואי לא נעימות, ואני חווה אותן. מדובר בעיקר בלחץ בראש ובעיניים שמתחיל דקות אחרי המריחה, וכולל חוסר ריכוז (וגם מגביר עייפות או יוצר תחושת תשישות, הכל תלוי בכמות ששמתי). זה קורה גם במינון נמוך. כאן גם יש להוסיף שמי שמשתמש ברולר מגביר עוד יותר את הספיגה, כך שבכלל זה מעלה את תופעות הלוואי, לכן לדעתי ה-5% יספיק למי שמשתמש ברולר, ה-15% עם רולר זה כבר ממש בעיה, מנסיון. אם תמרח 15% בבוקר יש מצב שתגיע לעבודה ולא תוכל להתרכז כמו שצריך, וזה גם יכול לחרב את היום. לכן יש להזהר במינון, בריכוז, ובמספר הפעמים ביום (פעם אחת).

דבר נוסף, קראתי שיתכן ומינוקסידיל פעם ביום יעיל כמו פעמיים, שכן משך מחצית החיים של החומר הוא 22 שעות, שזה אומר שלוקח לריכוז שלו לרדת לחצי באיזור המריחה 22 שעות. בפועל המחקר נעשה על פעמיים ביום ולא על פעם, ולכן זה אופן השימוש המומלץ, מה גם שפעמיים משאיר ריכוז יותר גבוה באיזור המריחה לאורך כל היום, אבל ריכוז גבוה לא אומר שזה יעיל יותר מריכוז נמוך.

מה שבטוח – יהיו כאלה שלא יעזור להם מינוקסידיל בכל ריכוז שהוא. הוא לא פועל נגד DHT, וגם עם שילובים שונים הוא לא יוריד את ה-DHT בקרקפת לרמה מינימלית כמו פרופסיה, כי היא מורידה את ה-DHT בגוף כולו כלומר הדם שמגיע לזקיק מהגוף הוא דליל ב-DHT ואילו מריחות של חומרים על הקרקפת צריכות להתמודד עם דם עם DHT רגיל כי אין השפעה על הגוף כולו. הרעיון של המריחות של חומרים שונים חוסמי DHT הוא להקטין אותו ברמה המקומית בעור, למנוע היקשרות שלו לזקיק (RU וספיירו אמורות לעשות את זה), אבל לך תדע אם זה שווה משהו כי הזקיק בעומק 4 מ”מ ומריחה של כל חומר ספק אם תגיע לשם (לא כולל מינוקסידיל שמשפיע על האיזור בדרך של הרחבת כלי דם באיזור).

נראה שכדי להשיג יעילות מכסימלית נגד התקרחות, איך שלא מסובבים את זה, אין פתרון יעיל כמו פרופסיה (כיום יש גרסאות גנריות למשל של טבע, כך שהמחיר כבר לא מהווה בעיה). פתרונות יעילים עוד יותר כמו דוטס באים כמובן עם תופעות לוואי חזקות יותר, ולא מורשים לטיפול בהתקרחות. הגנטיקה, היא זו שקובעת. אתה יכול לקוות, להלחם, למרוח, אפילו לקחת פרופסיה, וזה לא יעזור כי הרגישות הגנטית שלך גבוהה מדי אפילו בשביל זה. מצד שני אתה יכול לקחת וזה יציל לך את השיער, ואם אתה בר מזל אז גם ללא תופעות לוואי מורגשות (לגבי ההשפעות אחרי 10-20 שנות שימוש או יותר פשוט אין מידע). לגבי תופעות לוואי נכתב במקומות רבים ברשת שהאחוז האמיתי של אנשים שחווים אותן גבוה הרבה יותר ממה שנמצא במחקר, ושלא ברור איך הוא אושר (הרי גם נטען בהתחלה שאין תופעות לוואי קבועות וב-2009 נמצא שיש אנשים שסובלים מתופעות לוואי קבועות כלומר בלתי הפיכות, כלומר יש אנשים שנדפקו להם החיים בגלל התרופה. לקח כמה שנים עד שהוסיפו את ההערה הזו לעלון הישראלי, מה שמראה לכם שחברות התרופות חושבות בעיקר על כסף). אז מצד אחד אתה רוצה לשמור על שיער ומצד שני אתה מבין שזו תרופה, כדור אחד ביום למשך שנים רבות ולך תדע מה זה יעשה לך בעוד 20 שנה גם אם היום אתה מרגיש רגיל.

כמובן, שיתכן גם שכמה מינוקסידיל שלא תשים וגם בריכוז גבוה (עם חומצה אזאלית או משהו אחר) זה לא יעזור. השאלה העיקרית היא מצב הזקיקים ורמת הרגישות שלך ל-DHT. ככל שהרגישות נמוכה ככה המינוקסידיל יעבוד יותר טוב, הבעיה שעם הזמן הרגישות עולה, וזו הסיבה שככל שעולים בגיל % המקריחים עולה, כלומר גם מי שנראה שהוא מסודר בגיל 30 יכול למצוא עצמו עם התקרחות בגיל 40, וכן הלאה.

דעתי האישית כיום אחרי שנים של ניסוי ותעיה, היא שרוב הטיפולים שקיימים לא עובדים לאורך זמן נגד התקרחות גברית טיפוסית. פרופסיה+מינוקסידיל רגיל זה הפתרון היחיד שעובד, וגם הוא כנראה יאבד יעילות אצל רוב האנשים אחרי מעל X שנים (במחקר נטען שאחרי 5 שנים מתחילה ירידה איטית ביעילות), כלומר הפתרונות עוזרים להרויח זמן, וזה תלוי כמה זמן כל אחד ירויח, אחד מעט ושני הרבה, העניין שמרגע שלוקחים אז זה לכל השנים שבהן אתה רוצה לשמור, כי ברגע שתפסיק הכל ירד תוך כמה חודשים בהנחה שאם לא היית לוקח אז היית ממשיך להקריח. כיוון שאלו הפתרונות היחידים שנמצאו יעילים, רוב האנשים משתמשים בהם, וכיוון שאלו תרופות, אלו הדברים היחידים שרופאים ימליצו עליהם.

פתרון ההשתלות הוא דבר אחר לגמרי, הוא מכיר בעובדה שאין מה לעשות והשיער ינשור, ומציע ניתוח קוסמטי שבו יושתל שיער שגנטית לא מתוכנת להקריח, ולכן ישאר תמיד. כל משתיל שיער ימליץ על פרופסיה, כי הרעיון הוא לשמור על הקיים שלא מושתל, שאמור להמשיך להקריח (סולם נורווד מראה מה קורה עם השנים ואיך ההתקרחות היא הליך פרוגרסיבי), וכיוון שזה הליך קוסמטי, שלא פותר את הבעיה, ויש בו הרבה בעיות וסיכונים, אז אנחנו מגיעים להבנה שאין בעצם פיתרון מושלם ומוחלט אלא שרוב הגברים באשר הם יצטרכו להתמודד את התקרחות וקרחת בשלב כזה או אחר בחיים ולא יהיה להם מענה לעניין הם פשוט יצטרכו לקבל את זה כי אין ברירה, מי שימצא את הפתרון יהיה האדם הכי עשיר בעולם.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: מינוקסידיל
תגיות: , ,

תגובות

10 תגוובת על ”איך ליצור ריכוז מינוקסידיל מעל 5% וכמה מסקנות“
 1. אלעד says:

  אדמין ערב טוב ותודה על הפוסט.
  ראשית, מהדברים שכתבת בפוסט זה וכן מפרסומים שונים עולה, כי למעשה עבודתו של המינוקסידיל (בלי קשר לשאלת ריכוזו) היא פרדוקסאלית. מצד אחד – הוא מרחיב את כלי הדם, באופן שממריץ את הזקיקים בשל זרימת הדם האינטנסיבית יותר והזרקת “חיים” לזקיקים; מצד שני – אותם כלי דם מובילים כמות רבה יותר של DHT הפוגעים בזקיקים (שהרי ה-DHT כמובן מובל בדם, להבנתי). כיצד אותו פרדוקס מתיישב? האם ההשפעה הראשונה פשוט חזקה יותר מהשנייה, ולכן מתקבל אפקט חיובי?
  שנית, ולעניין תופעות הלוואי של המינוקסידיל בריכוז של 15% – מי שמשתמש בו, לרוב ישתמש בו אך ורק פעם אחת ביום, ובפעם השנייה ישתמש ב-5% (בלי קשר לשאלה האם הוא כולל חומצה אזאלית או לא). האם לא כדאי להשתמש ב-15% בערב, ממש לפני השינה, ואז אותן תופעות לוואי הופכות למעשה ללא רלוונטיות? אני יוצא מנקודת הנחה, כמובן, שאותן תופעות תחלופנה לאחר 7-8 שעות שינה. מה דעתך?

 2. admin says:

  המנגנון שבו פועל מינוקסידיל לא ידוע לגמרי.
  גם יותר דם לא אומר שיותר DHT שיגיע לזקיק ישנה, כי הכמות של ה-DHT מתחברת לכמות קבועה של קולטנים, וגם הגידול עצמו יתכן והוא לא מהותי מספיק.
  תופעות הלוואי הן לא נעימות גם בלילה, כאב ראש או לחץ בראש וכו’ זה לא דבר שמאפשר שינה טובה, אתה לא אמור לטפל עם חומר שמזיק לך ומפריע לך. כל ריכוז מעל 5% אינו מאושר FDA, אתה יכול להשיג אותו בארה”ב רק מרופא או באופן פיראטי כלומר לקנות באיביי ודומיו, אין ממש אכיפה רצינית נגד זה בארה”ב, למרות שפה ושם הם פועלים (למשל סגרו את האתר של דר’ לי).
  תופעות הלוואי יכולות להמשך יממה, הרבה מעבר ל-7-8 שעות.

 3. בן says:

  שלום אדמין,
  בעקבות התדרדרות במצב השיער על הראש החלטתי להתחיל בטיפול.
  זו תקופה ארוכה שיש נשירה, השיער דליל ביותר בקודקוד ובקדמת הראש (בן 35).
  לאחר שיטוט באתר וקריאת מאמרים ותגובות בניתי תוכנית טיפול, אשמח לחוות דעתך לגביו:
  בוקר:
  – חפיפה שמפו ללא SLS
  – ליפוגיין (מינוקסידיל 5%) 1 מ”ל

  ערב:
  -חפיפה אלפסין (3 פעמים בשבוע), רוויטה (פעמיים בשבוע)
  – סיכות (פעם/פעמיים בשבוע)
  – מינוקסידילמקס (10% מינוקסידיל, 5% חומצה אזאלית) 1 מ”ל

  בנוסף, פרופסיה 0.5 מ”ג.

  אני יודע שזה תותחים כבדים, אבל זה טיפול ראשוני (שלושה חודשים) לעצור את המצב ולייצב,
  לאחר מכן לדעתי אני אפסיק עם המינוקסידיל 10% ואמשיך רק עם ה-5%, פעם ביום ונראה איך הולך,
  צמצום שמפואים, תדירות סיכות אם בכלל וכו’, כמו שאתה מציין פה הרבה, ניסוי וטעיה 🙂

  תודה,
  בן

 4. admin says:

  הגיוני, רק קח בחשבון ששמפואים למעט ניזורל לא עושים כלום, למרות שקידום המכירות שלהם אולי יגיד שכן וזה הגיוני כי לכולם אינטרס לעשות כסף. הם אולי יכולים לשפר את מצב הקרקפת, לכן אם אין לך בעיה של קשקשים או גירוד אתה לא חייב אותם, במקומם אפשר ניזורל פעמיים בשבוע, הוא היחיד שעוזר גם נגד התקרחות בזכות 2% החומר הפעיל שבו (גם הוא נחשב חלש מבחינת אפקט לבדו אבל עדיין עוזר בייחוד אם יש איתו מינוקסידיל ופרופסיה).
  רולר סיכות לא חייבים, הדעות לגביו חלוקות, בייחוד אם אתה שם מינוקסידיל מעל 5%. אני לא הייתי מתחיל עם מינוקסידיל כמו שרשמת, אלא רק עם מינוקסידיל רגיל 5%, הוא יכול להספיק לך ולעבוד מצויין ואין מה לקפוץ למינונים גבוהים, בייחוד כשאתה עם פרופסיה.
  פרופסיה יכולה לעבוד טוב גם במינון של חצי לפי מה שקראתי בפורומים אבל זה תלוי בבן אדם.
  אצלי הבעיות התחילו כמה שנים אחריך, למרות שמפרצים היו לי כמה שנים קודם, מפרצים זה לא בעיה כל עוד השיער מלא, אבל זה לרוב סימן לבאות. סולם נורווד זה לא סתם, זה באמת מראה את קצב ההתקרחות לאורך השנים.

 5. חסוי82 says:

  פוסט מפוכח שמסתכל למציאות בעיניים, אם כי הכותרת יכולה להטעות. מוטב היה לחלק אותו לשתיים לדעתי.
  לגבי המינוקסידיל 15%, מהניסיון האישי שלי לא חשתי בתופעות הלוואי שתיארת, למעט אלו שקשורות לפינסטריד שהיה מהול בו, במוצר של Dualgen. היום תודה לאל, לאחר הפסקה של כשבוע מהשימוש בו, אני מרגיש שחוזר לעצמי לאט לאט וזה היה הניסיון הראשון והאחרון שלי עם פינסטריד. כאן אני גם רוצה להדגיש את העובדה שפינסטריד במריחה חודר גם חודר את הקרקפת ומגיע למחזור הדם ובעצם עושה את אותה הפעולה של פינסטריד בבליעה: הטובה שהיא עצירת ההתקרחות והרעה- הורדת ה-DHT בכל הגוף ואיתה תופעות הלוואי המזוהות והידועות לכל.
  לגבי החלק השני והבאמת מעניין, הפיתרון בהחלט לא נראה באופק וכבר 30 שנה שאנחנו תקועים עם המינוקסידיל והפרופסיה, שגם הם בתור הטיפול הכי אפקטיבי היום כביכול, רק עוזר לשמור על הקיים ברוב המקרים. במקרה הכי טוב תוכל גם להשיג מעט צמיחה ולרדת שלב אחד בסולם נורווד. מה זה כבר משנה נורווד 5 או נורווד4 או נורווד 3? בכולם ברור שמדובר במקריח והאופציות לעיצוב השיער וההנאה ממנו די מוגבלות…גם עם הנורווד 2 שלי (שיש ויגידו שאלה צרות של עשירים כי מדובר רק במפרצים) אני די מתבאס להאריך שיער כי זה נראה קצת פתטי, מפרצים זה דבר בולט ולא אסתטי במיוחד.
  יש אתרים ופורומים שמכריזים על 2020 כשנת הגאולה, שעד שנה זו ימצא הפיתרון להתקרחות. אני סקפטי לגמרי, מדובר בעוד 4 שנים ובמושגים של פריצות דרך רפואיות זה מעט, מעט מאד. אני בטוח שאלה שהקריחו בשנות ה80 ואפילו ה90 נשאו עיניהם אל עבר שנת 2000 וראו בה תקווה…עברו 15 שנים מאז וכלום לא השתנה בהן, למעט שיפורים פה ושם בנושא ההשתלות, שגם הוא מפגר בעיני אם עדיין מדובר בלקחת שיער ממקום אחד ולהעביר אותו למקום אחר. שכפול או שיבוט שיער (מוצלח, לא כמו היום) בהחלט יכול להביא בשורה, אבל אנחנו רחוקים משם.

 6. רמי says:

  לאדמין, אתה כותב את הבלוג מ 2009 .
  יש התקדמות במשהו בנושא ההתקרחות? פריצות דרך? ניסויים?

 7. admin says:

  רמי, קישור מעניין, שווה לכל אחד לעבור עליו ולהבין קצת על חוסמי DHT, הבעיה שחסימה בגוף באה עם מחיר שדובר עליו פה רבות.
  לגבי השאלה, אני מניח שאתה יודע את התשובה, אישרתי את הלינק כמו שאתה רואה כי הוא תורם ערך.

 8. רמי says:

  רציתי לשאול בכללי, המינוקסי לכמה זמן יחזיק מעמד? הוא מעכב את התהליך בכמה שנים?
  ואיזה חברה הכי טובה?

 9. admin says:

  אין חברה הכי טובה, זה מוצר גנרי, כולם מייצרים אותו מוצר עם אותו הרכב. שינויים קלים יכולים להיות במרכיבים הלא פעילים, זה חסר משמעות מבחינת יעילות. הוא מטפל בהתקרחות אבל לא נוגד DHT, כלומר הוא יעיל למי שיש רגישות נמוכה ל-DHT, או בנוסף נניח לפרופסיה, לבדו לאורך שנים רבות הוא לא יעזור בצורה מושלמת כי הוא לא יכול להתמודד מול הרגישות הנגטית ל-DHT שהולכת ועולה עם הגיל, כלומר ההתקרחות תמשך, אם כי הוא יאט אותה מעט (יש אנשים שזה לא יאט אפילו – ככל שהרגישות ל-DHT גבוהה אפקטיביות הטיפולים נמוכה וזה נכון גם לחוסמי DHT, יש אנשים ששום טיפול לא יעזור להם). אצל מי שהוא עובד הוא יכול לעשות עבודה מדהימה, אני איתו מעל 10 שנים, השיער הקיים שלי – כנראה קיים בזכותו.
  אין פה שחור ולבן, וזה לא מדע מדויק, אבל זה גם לא מדע טילים אלא עסק די פשוט.
  נראה שאתה לא מכיר ולא יודע, תתחיל להשלים פערים ללמוד ולקרוא אם זה מעניין אותך.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree