הכל גנטיקה

8 בAugust 2015 מאת: admin

בהתקרחות גברית טיפוסית גנטיקה היא שם המשחק.

האם הגנטיקה שלך היא כזו שתקריח? ואם כן, מתי, כיצד ובאיזה מהירות?

אתמול ראיתי בטלויזיה קטע מתוכנית ישנה מאוד בשם עניין של זמן, התוכנית רצה בארץ ב-92-96, והרבה שחקנים\זמרים\בדרנים צעירים התפרסמו תודות לתוכנית, שהיתה קרש הקפיצה הראשון שלהם. אחד השחקנים שם הפך לבדרן, סטנדאפיסט ושחקן ידוע, ושם הוא עם שיער מושלם. עברו 20 שנה, כיום הוא קרח לחלוטין, מגיל 20 פלוס ל-40 פלוס.

והבוקר ראיתי איש כבן 70 פלוס בחדר הכושר, עם שיער לבן, אבל מלא. איש מעל 70 ללא קרחת, ומולו אפשר לשים צעירים ממנו ב-50 שנה והם כבר קרחים ממנו.

וגם יצא לי לראות ראיונות עם טום קרוז, לרגל הסרט החדש שלו MI הבנאדם בן 53, את הגיל רואים בעיקר באיזור העיניים, חוצמיזה, נראה 20 שנה פחות, והשיער מושלם (וזה לא השתלה או פאה).

הגנטיקה היא כזו, שגם אנשים שבצעירותם היה להם קו שיער מושלם, גם בגיל מאוחר יותר, יכולים לאבד אותו, זה לא רק אלו שמתחילים להקריח בגיל 20. אי אפשר לדעת למי זה יבוא ומתי, לכאורה ההגיון אומר שאפשר להסתכל על ההורים, ומה קורה במשפחה, אבל זה כלי ניבוי חלקי ולא ממש מדוייק.

יש הכל, אלו שמקריחים מהר, בני 20 פלוס, וכאלה שזה מתחיל להם מעל גיל 40. יש את אלו בולט פרוף, כלומר המסודרים. מי שלא מסודר, קורא את הבלוג, מי שמסודר לא מכיר את הבעיה (אם כי בטוח שמברך מדי פעם על מזלו הטוב).

הגנטיקה היא לא רק בשיער, היא בהמון דברים, שנראים כלפי חוץ או חבויים בגנים, גם מחלות ובעיות רפואיות יכולות להיות גנטיות, אחת הנשים היפות בעולם אולי, אנג’לינה ג’ולי היא נשאית של מוטציה גנטית BRCA, שקיבלה מאמא ודודתה שמתו מסרטן, והיא החליטה לעבור ניתוחים להסרת איזורים נשיים ששם הסרטן אמור להופיע, כך גם כריסטינה אפלגייט (מנשואים פלוס), כך שהיופי, והכסף והפרסום הם חסרי משמעות אל מול מה שכתוב בגנים.

הגנטיקה אומרת אפילו איזה ספורטאי אדם יכול להיות אם בכלל. מסת שריר, מבנה עצמות, גובה, סוג סיבי שריר, יכולת חמצונית ועוד. מי שנולד עם מה שצריך יוכל להיות ספורטאי טוב, ומי שלא יוכל להיות ספורטאי חובב, אולי, אך לעולם לא יהיה כמו מי שנולד עם מה ש”צריך”. או שיש לך או שאין.

יתכן שגם אינטליגנציה קשורה, יתכן ועוד דברים, כל מה שאנחנו נובע מהגנים שקיבלנו, ומה עשינו איתם (אולי נולדת עם גנים של אוסיין בולט, אבל אתה בטטת כורסא), לגבי הביטוי החיצוני של הגנים, כמובן שמי שנולד להורים שוודים יראה שונה ממי שנולד להורים סינים, זה גנטי.

וגם הרגישות ל-DHT, זה אצלך בגנים, ברמה כזו או אחרת או שלא. הפרופסיה באה להפחית את ה-DHT לרמה של מתחת לטריגר הגנטי שלך. העניין שגם לרמות שונות של DHT כל אחד מגיב שונה, אחד לא יושפע, שני יאבד פתאום את כח הגברא שלו, ושלישי יהפוך לדכאוני וללא מרוכז. אצל הרביעי זה עלול להיות בלתי הפיך (כתוב גם בעלון המוצר שמצב כזה אפשרי).

לכן, אם זה תפס אותך, תבין שזה לא מחלה, זה לא אשמתך או אשמת משהו שעשית או לא. זה גנטי. לגבי הטריגר הגנטי, עדיין לא ידוע למה זה מתחיל דווקא בגיל X. וגם, עד היום, לא נמצאו הגנים שאחראים לעניין, כלומר מי שיחפש מידע יגלה שכן נמצא מקטע גנטי כזה או אחר שכנראה חלק מהאשמה עליו, אבל כנראה שמדובר בעשרות מקטעים, שאולי קשורים או משפיעים. האדם עדיין לא פיצח את הגנום, לא ידוע מה כל גן עושה ולמה אחראי.

למה אצלנו היהודים זה נראה שיש המון קרחים? אולי זה קשור לעובדה שמאות שנים ויותר היינו קבוצה סגורה שלא התערבבה מאוד גנטית (למי שחושב שלא התערבבנו, אז התערבבנו ועוד איך, אבל כנראה לא במידה כזו שתיצור זהות והתאמה מלאה לאיזור שבה הקהילה הספציפית חיה בה מאות שנים). לדעתי, כיוון שרוב הנישואין היו בתוך הקהילה עצמה, כולל בין קרובים, וכיוון שלא היתה ברירה טבעית אלא אנשים התחברו הרבה מאוד מתוך שידוך אצלנו, אז שרדו כל מני תכונות גנטיות כאלה ואחרות, אולי גם כאלה שקשורות לאינטליגנציה (יש המון זוכי פרס נובל יהודים, הכי הרבה ביחס לגודל האוכלוסיה), גם כאלה שקשורות למחלות גנטיות מסויימות, ואפילו… מה שנראה אולי כדבר הפחות חשוב, שמכוסה ממילא עם כיפה או כובע. יתכן ויש לנו את הגנטיקה הזו יותר מאשר בעמים אחרים, ואולי..ממש לא, ואנחנו כמו כולם (למרות שכשאני בחו”ל, ההבדל ברור, פחות קרחים).

מה שקצת לא מסתדר אלו הטענות שפעם היו בארץ פחות קרחים. אם תקחו תמונות ישנות מאז קום המדינה, של צעירים או מבוגרים, כמעט לא תזהו קרחים ואלו שכן הם בפירוש מבוגרים\זקנים, אין כאלה בני 20-30. משה דיין ובן גוריון הם מהידועים, אבל נסו להזכר, פשפשו בתמונות..אולי האוכל (המעובד), השמפו שיש היום, הם אלו שגורמים להפעלת הטריגר הגנטי מוקדם מהצפוי. פעם גם לא היה סרטן במימדים של היום (כיום מדובר על כך שאחד מ-3 יחלה בסרטן).

אצלי במשפחה זה חד וחלק, אבא החל להקריח בגיל 23 (ובין גיל זה לחתונה הוא כבר לא הצטלם, כנראה זה היה מבאס מאוד להקריח כשאתה רווק), ודי מהר איבד את רוב הפרונט, בתמונות החתונה בגיל 26 וקצת וגם אחר כך הוא עם הלוואה וחיסכון מפוארים. אבא שלו היה גם כן. מהצד שלו  היו קרחים, וגם בני דודים מהצד שלו הם כאלה (לא כולם, אבל יש נציגות נאה). מהצד של אמא המצב הפוך, בני הדודים כולם עם שער מושלם. ואצלנו האחים, אחד צעיר יותר וקרח (התחיל להתדלל בצבא), עבדכם הנאמן, ואח קטן, שכבר מתקרב ל-30 שזכה לרעמה מבורכת ומושלמת. צד אחד (אבא) של של קרחים, צד אחד של אמא (מסודרים) ומה שיצא זה חלק ככה וחלק ככה, ואני עצמי חצי חצי, לא זכיתי אך גם לא “קוללתי” לחלוטין (אם כי כנראה מספיק, הכיוון ברור).

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

67 תגוובת על ”הכל גנטיקה“
 1. יוסי says:

  שלום לכולם,
  אני רוצה להוסיף כמה מילים בעניין כל המכונים האלה וכל הפתרונות כדוגמת אמפולות. אציין תחילה שלדעתי האישית מדובר בשטויות של ממש.
  אם כל אותם “מכונים” וכל אותם פתרונות שבודדים שמעו שליהם, היו באמת עובדים – כנראה שהיינו יודעים על זה, זה היה מתפרסם כבר מזמן – לא רק באתר זה, אלא אפילו באתרי חדשות וכיוצא באלה. אם באמת הפתרונות שהמכונים האלה מציעים היו עוזרים – הרי גם כנראה שלא היינו משתמשים בפרופסיה (חלקנו), במינוקסידיל על גרסאותיו השונות ועל חוזקיו השונים, בשמפו ניזורל, ובעוד תכשירים רבים שחלקנו הרחב משתמש (רולר סיכות, אלפסין, וכן הלאה). עצם העובדה שאין בשורה שהם באמת עובדים – מצביעה, במישרין, על כך הם לא.
  ברור הרי, שכל מי שמתחיל ללמוד את הנושא של ההתקרחות, וכל מי שהולך פעם ראשונה לרופא עור, אחרי 5 דקות הוא מבין שמה שתכל’ס עוזר זה מה שהוכח מחקרית – פרופסיה, מינוקסידיל, ואולי ניזורל כטיפול משלים כנגד דלקות בקרקפת. אותו “שילוש קדוש” מפורסם.
  אני רואה את השוק כמתחלק ל-3 מעגלים – המוצרים שהוכחו כעוזרים (פרופסיה, מינוקסידיל), מוצרים שעשויים לעזור כטיפול משלים (ניזורל, רולר, חומצה אזאלית, אלפסין), ומוצרים שכנראה לא עושים דבר (רביבוגן וכרינגן (ייתכן שניתן לסווגם במעגל השני), כל המכונים, אמפולות, וכן הלאה – הרשימה למעשה אינסופית). יש היום כל כך הרבה שטויות בשוק, וכל הרבה דברים טיפשיים שאנשים אומרים ומציעים, שכל מפגש שלהם עם ההיגיון הפשוט מסתיים בנוקאאוט לטובת ההיגיון. אני זוכר שמישהו פעם כתב פה על שפשוף ציפורניים. מה זה השטויות האלה? איפה זה נשמע בכלל? אם זה היה עוזר, אף אחד לא היה משתמש באף מוצר או תכשיר, וכולם רק היו משפשפים את הציפורניים שלהם כל היום. כנ”ל אמפולות – אף אחד לא אומר שזה מזיק, אבל לבסס טיפול כנגד התקרחות גברית טיפוסית גנטית על אמפולות זה בדיחה. ויטמינים זה לא מה שינצח את ה-DHT הארור. אני מכיר אנשים שהם בריאים מאוד, אוכלים אוכל בריא, מתעמלים, שומרים על הגוף שלהם, וקרחים לגמרי. מהצד השני, אני מכיר אנשים שמתעללים בגוף שלהם בצורה בלתי רגילה, לא זזים מהכיסא, שותים אלכוהול בלי סוף, צורכים סמים, אוכלים זבל, ויש להם שיער נהדר. המתאם בין ויטמינים לשיער הוא כל כך שולי שהוא זניח. צריך לאכול בריא ולהתעמל בלי קשר, אבל זה לא מה שיעניק רעמת שיער שופעת.
  אני בעצמי הלכתי לאחד מאותם מכונים (לא אזכיר את שמו, לא רלוונטי), כיוון שאני רוצה לנסות דברים, וחשבתי למה לא ללכת לפגישת ייעוץ שלא כרוכה בתשלום. זו שנפגשתי איתה, שמתיימרת להיות יועצת – הידע שלה היה נמוך משלי לגבי הטיפול שהם עצמם מציעים, כיוון שאני אחד שלומד הרבה ועושה מחקר רציני לפני שאני הולך על משהו. היא הסבירה בצורה מאוד שטחית על הטיפול, וזה יוצא כמה מאות שקלים בחודש, למעשה – עד סוף החיים (או עד שרוצים שיער, לדבריהם). בשלב הזה נכנסה איזשהי אחות, בדקה לי את הראש ל-3 שניות, והכריזה מיד – אתה מתאים לטיפול ! כלומר, בשפה שלהם – מתאים לנו לקחת ממך מאות שקלים בחודש, אלוהים יודע על מה. בשלב הזה שאלתי אותה למה הם מתחייבים ומהם אחוזי ההצלחה של הטיפול. ישר היא אמרה שלא מתחייבים לכלום ושום דבר – לא להצלחת הטיפול, ולא להחזרת התשלום (או חלקו) אם הוא לא מצליח. יחסית לאחוזי ההצלחה היא השיבה, פחות או יותר במילים האלה, שהיא לא ממש יודעת, אבל היא יודעת שיש כאלה שמרוצים. פשוט בדיחה עצובה. אמרתי לה שזה כמו שאני נכנס לסופר לקנות חלב, ונציג של תנובה או טרה בא ואומר לי, על קרטון חלב – תשמע, יכול להיות שזה חלב, אנחנו לא יודעים, ויש כאלה שמרוצים. אלא שקרטון חלב עולה כמה שקלים, והם דורשים כמה מאות שקלים לחודש, לאורך שנים. אמרתי לה תודה רבה ויצאתי. זה רק חיזק את ההנחה שאותם “מכונים” הם לא מעבר להבטחה ללא כיסוי. הם לא פיתרון ולא שום דבר. הם מנצלים את הייאוש, ויש הרבה שנופלים.
  לרמי – קראתי את מה שכתוב באתר רעמה, ואת נושא קבוצות הרכישה. כרגע הכול במצב מאוד בתולי, ומה שקורה שם זה שאנשים מתנדבים להיות שפני ניסיון של ממש, להשתתף בניסויים קליניים בחומרים שטרם אושרו על-ידי ה-FDA לעניין בטיחות ויעילות (ועוד בבליעה). נשמע מאוד מסוכן. כשיהיה אישור FDA – נדבר.
  כמו שאדמין אמר, כל הזמן יוצאת איזה ידיעה על זה שחוקרים הצליחו לגדל שיער בעכברים או משהו כזה. אז מה? עד שזה יגיע לשוק, אם בכלל, זה שנים. כמו שאמרתי קודם – אם יהיה משהו שעובד, נדע על זה. כרגע הכול עדיין מדע בדיוני.
  בהצלחה וסופ”ש נעים

 2. Anonyneme says:

  ראיתם את זה?

  “10 מדענים מהטכניון בראשות פרופ’ רועי עמית פיתחו פתרון מבוסס ביולוגיה סינתטית לריפוי נשירת שיער

  הפיתוח מבוסס על מסרק שהודפס במדפסת תלת מימד שמפריש לקרקפת חיידק שמפרק את ההורמון שגורם להתקרחות הגברית

  המדענים ייצגו את מדינת ישראל בתחרות igem שבבוסטון, ארה”ב”

  זה מה-26.7. היום קראתי בעיתון שהם זכו במדליית זהב על הפיתוח. לא מצאתי עוד מידע אודות החומר עצמו, ובאיזה מצב נמצא המוצא (האם נבדק, אושר, בתחילת תהליכי שיווק?) אבל מאחר ומדובר בחבר’ה מהטכניון, לא נראה לי שהם ממציאים, וקשה לי להאמין שהם היו זוכים במקום הראשון אם הפתרון הזה לא היה מוכח.

 3. admin says:

  http://article.yedioth.co.il/Default_mob.aspx?articleid=9733
  לך תדע אם יש יישום של זה וזה לא רק רעיון שפותח במעבדה, בשביל ליישם אתה צריך אנשים שעליהם יבדקו אם זה עובד, כלומר לעשות ניסוי בהיקף מסויים, שרק אז לפי התוצאות שלו תוכל לדעת אם זה לא רק רעיון.
  אני לא מצאתי מידע שהם אכן בדקו את זה על אנשים לאורך זמן, כנראה זה רק רעיון יפה.
  המסרק שהודפס במדפסת תלת מימד – נראה לי מגוחך, לא צריך מדפסת תלת מימד בשביל לייצר מסרק או מכשיר עזר כלשהו.

 4. Anonyneme says:

  זה בדיוק מה שחשבתי. מצד שני, אם זה רק פותח במעבדה ולא הוכח, איך הם זכו? השיטה עצמה נשמעת גם מעניינת, שימוש ב”חיידק” שילחם ב-DHT, אבל מצד שני לא פוגע בחשק המיני.
  לגבי המסרק – מאוד תלוי מה המטרה שלו. הם כותבים שהוא אמור להחדיר את החומר לקרקפת…לא מכיר מסרק שעושה את זה, מלבד מסרק סיכות שמטרתו זהה, אבל הפעולה שונה.

  מעבר לזה, צריך לשים לב (שוב, במידה ונחשפנו לכל הפרטים) שמדובר על חיידק שרק מונע את תהליך ההתקרחות (נלחם ב-DHT) אבל לא מצמיח שיער.

  השאלה היא האם התחרות הייתה רק על הרעיון והיישום בתאוריה, או שהם ממש מתכוונים לפתח מוצר. אם זה פועל, אפילו בתאוריה, קשה לי להאמין שהם לא יתרגמו את זה למוצר. מדובר בסכומים דמיוניים של כסף.

 5. חסוי82 says:

  שלום Anonyneme,
  תסכים איתי שפתרון שיתן מענה מקומי ל-DHT בקרקפת מבלי להשפיע עליו בשאר הגוף (מה שגורם לתופעות הלוואי הקשורות לאון הגברי), גם הוא בהחלט מספק ויביא את הישועה.
  אז נכון, הפיתרון המדובר לא יצמיח שיער וצריך להבין שזקיקים שנהרסו לא יצמיחו עוד שיער, שום דבר ושום תרופה בעולם לא ישנו את זה…אבל אם נוכל להבטיח שזקיקים בריאים לא יפגעו יותר, זו פריצת דרך אדירה.
  אנשים עם פוטנציאל גנטי להתקרחות יוכלו להשתמש בתרופה מגיל צעיר מבלי לפחד (מעין חיסון מוקדם) וכך אפילו לא יתחיל הרס של זקיקים, אנשים שכבר הקריחו חלקית יוכלו לעשות השתלה מבלי לדאוג שהשיער המקורי ימשיך לנשור ושוב, בלי החשש מתופעות לוואי.
  רתימת חיידקים ווירוסים לריפוי זה משהו שנחקר בלי קשר להתקרחות, זה מה שבגדול מסביר מילים מפוצצות כמו הנדסה גנטית וננוטכנולגיה.
  בואו נקווה שהישועה תגיע בהקדם בימינו ונאמר אמן.

 6. רמי says:

  רציתי לשאול אחרי כל הניסיון פה של האנשים, מה הוא הטיפול המומלץ לשימור השיער (מלבד פרופורסיה). אתם מדברים על מינוקסידיל ורולר סיכות? מה עוד ניתן לעשות?
  המינוקסידיל לא נלחם ב dht.

 7. חסוי82 says:

  הי רמי, יש פוסט בשם “טיפולים טופיקלים בלבד – האם זה עובד?” מאפריל 2010 שעונה בערך על השאלה הזו ונותן את האלטרנטיבות.
  אני יכול להוסיף שניתן להשתמש במעכבי DHT לבליעה כמו דקל ננסי, זה מה שאני בינתיים עושה, אם כי אין וודאות והוכחה מדעית (שניתנו רק לפרופסיה ומינוקסידיל) שהם אכן מסייעים להתקרחות גברית טיפוסית.
  חושב שזה אתה שכבר שאלת אותי בעבר על המעכבים הטבעיים שאני לוקח ועניתי לך, חפש בתגובות הקודמות.

 8. רמי says:

  תודה על התשובה, קראתי את הפוסט :
  http://www.fullhair.co.il/2010/04/%D7%9C%D7%A0%D7%A6%D7%97-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%A8%D7%97%D7%AA-%D7%A2%D7%9D-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%98%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9D/

  אין פה דברים פרקטיים שניתן לעשות, לגבי התגובות שלך על המעכבים הטבעיים/השמנים.. לא מצאתי אותו.
  אם תוכל בתמציתיות לחזור על הדברים ה”טבעיים” שעלולים לעזור אני אשמח.

 9. Anonyneme says:

  רמי, מעבר לדקל ננסי אפשר גם לאכול 2 כפות גרעיני דלעת, שגם הם (לפחות בתאוריה), נחשבים למעכבי DHT.

 10. חסוי82 says:

  הי רמי,
  תלחץ על “תגובות ישנות יותר” (בפוסט הזה- הכל גנטיקה) וחפש את התגובה שלי מה-29 באוגוסט.
  אם עדיין לא תמצא אדביק אותה שוב.

 11. רמי says:

  דיברת על דקל ננסי וסרפד.
  האם הם באמת אפקטיביים? והאם חובה לקחת אותם ככדורים לבליעה? אין אותם למריחה?
  איזה עוד דברים טבעיים אתה מכיר?

  זרעי דלעת, תרד..
  יש עוד? אני הולך לעשות לי איזה תפריט יומי מומלץ.\

  תודה

 12. חסוי82 says:

  הי רמי,
  אתה שואל המון שאלות שעל כולן יש כאן אינסוף תשובות ובכל זאת אני אחזור עליהן.
  באמת אפקטיביים זה עניין יחסי ואישי- על מי הם אפקטיביים ועד כמה…?בוודאות אני יכול להגיד על פרופסיה ומינוקסידיל שהם אפקטיביים, כי אלה הוכחו מדעית ומחקרית כמסיעיים בהתקרחות.
  על כל שאר הדברים אין הוכחה ויש ים של מידע בנושא לכאן ולכאן- שהם כן אפקטיביים ושהם לא אפקטיביים.
  לגבי מריחה (תכשירים טופיקליים), הם מצויינים במאמר ההוא ששלחתי אותך אליו ויש עוד הרבה מאמרים כאלה, שב וקרא.
  טבליות לבליעה כמובן שיש כמו שהסברתי לך בתגובה ההיא: דקל ננסי, סרפד, שמן זרעי דלעת וכו’…
  אם אתה למשל מגגל “Natural DHT blockers” אתה תקבל המון אתרים שמסבירים על חומרים טבעיים שמורידים DHT בגוף, אלה שרשמתי מככבים שם ויש עוד כמה…אבל אף אחד מהם לא ירשום שהם בוודאות אפקטיביים להתקרחות גברית.
  לדעתי האישית לפני שנוגעים בפרופסיה כדאי לתת הזדמנות למעכבים הטבעיים, אם הם עושים את העבודה מה טוב…ואם לא, לחשוב על הנשקים הכבדים. כמובן שחשוב לשלב את המינוקסידיל בטיפול בכל מקרה.
  לגבי תפריט יומי, תזונה מגוונת ומאוזנת בוודאי תורמת לבריאות הכללית שתורמת גם לעניין השיער, אבל אל תצפה שזה מה שיציל אותך מהתקרחות.

 13. אור says:

  שלום, כל הכבוד על ההשקעה באתר.. יש לי שאלה שמציקה לי הרבה , ובשום מקום לא מצאתי תשובה, אומנם הכתבה המפורטת הזאת התחילה לתת לי הסבר..
  אני בן 19, חייל שהתחיל לשים לב למפרצים ונסיגת שיער, אולי גם דלילות בקודקוד(זה אני חושב למרות שאנשים אומרים לי שזו צמיחה רגילה במערבולת).. בכל הצד של אבי אין בעיה של התקרחות(אבל עכשיו הוא בן 58 ונהיה לו מצח גבוה, אבל עם שיער מלא ובלי קרחת ב”פדחת” ).. נושא השיער מציק לי בצורה אובססיבית, למרות זאת אני לא יודע אם להתחיל טיפול- וזו הסיבה:
  אני לא יודע, (ומודה שגם לא יכול לדעת) איך יתפתח תהליך ההתקרחות שלי- כמו שכתבת כאן כולם מקרחים, אבל לא באותו אופן, ולא באותה מהירות. אני רואה אנשים רבים שאיכשהו בדרך פלא מקריחים רק במפרצים, בצורה אסתטית להפליא ובאיטיות(השחקן דניאל דיי לואיס הוא דוגמה מושלמת לכך) ואילו יש כאלה שמקרחים ישר בפדחת אבל בלי מפרצים. זה גורם לי לחשוב האם דרך ההתקרחות של אבא שלי- מפרצים שהתפתחו עם השנים למצח גבוה, אבל בלי קרחת בקודקוד תחול גם עליי, ואם כך אולי לא כדאי שאבזבז כסף, או לחץ בטיפול.. או שאין באמת קשר, ולמי שיש את גן ההתקרחות סופו להקריח..
  הלכתי לרופאת עור, כאשר שאלתי אותה לגבי נשירת שיער היא אמרה שאין לי נשירה מסיבית אבל בכל זאת רשמה לי כדורי פרופסיה, כששאלתי אם כדאי לי לקחת במצבי, היא רק ענתה “אם תרצה לשמור על השיער כמו שהוא אז כן”.. נשמע לי תשובה משפטנית ויוצאת לידי חובה
  אני מודע שאני מקריח ולא מכחיש.. אבל ללא ספק אין לי בעיה להקריח עם השנים במצב שהוא רק מפרצים..
  השאלה שלי בעצם האם כדאי לחכות ולראות כיצד ההתקרחות שלי תתקדם, או שבעצם ההמתנה אני רק גורם נזק שאחר כך יהיה בלתי הפיך ועדיף לטפל כמה שיותר מוקדם?

  אני אשמח לכל תשובה או עצה

 14. admin says:

  רופאי עור יתמיד יציעו לך תרופה מאושרת, ומה שיש זה מה שידוע אין הרבה אופציות.
  בהנחה שאתה באמת מקריח ולא סתם מדמיין, אז תמיד עדיף להתחיל לטפל כמה שיותר מוקדם, במה? אתה תחליט.
  מה יהיה ואם תהיה בדיוק כמו אבא לא ברור, אצלי במשפחה אבא קרח, אבא שלו קרח. מצד אמא כולם מסודרים אבא שלה היה עם מפרצים ולעט זקנה הקריח יותר אבל זה יקרה לכולנו. אני מקריח אבל לא כמו אבא, יש לי אח צעיר ממני קרח ואח קטן יותר עם בלורית מהחלומות, מסודר. הכל אפשרי, או שתהיה כמוהו או שלא.

 15. חסוי82 says:

  מצטרף לדבריו של אדמין ולדעתי כדאי לך להתחיל לטפל מעכשיו, אם אכן באמת מדובר בתחילתה של התקרחות גברית טיפוסית ולא בחזיונות שנובעים מאובססיה ולחץ. אין לך מושג כרגע בגילך הצעיר ובתחילת התהליך לאן ובאיזה קצב ההתקרחות תתפתח ואני ממש לא מסכים עם מה שאמרת לגבי המפרצים. אני בן 33 ויש לי “רק” מפרצים ועדיין זה מבאס לי את ה…זה תמיד מול הפרצוף שלי כשאני מול מראה ואסתטי וחינני זה ממש לא. התחלתי לטפל רק לפני 3 חודשים כשהמפרצים התחילו לבלוט וממש להציק לי וחששתי שהם יעמיקו עוד ועוד, לא התאים לי יותר וזה אחרי המון שנים שקצב ההתקרחות היה איטי מאד מגיל 19 במילימטרים כל שנה כנראה וכיום אני בין נורווד 1 ל-2. הרג’ימן שלי כולל מינוקסידיל 5% בבוקר ו15% עם חומצה אזאלית בערב, מעכבי DHT טבעיים בבליעה כמו דקל ננסי וסרפד ואני אוסיף בקרוב גם את הספיירו. ניסיתי תקופה קצרה מינוקסידיל 15% עם פינסטריד (החומר הפעיל של פרופסיה) וזה עשה לי תופעות לוואי תוך שבוע אחד לאחד כמו שרשום בספר, אז ירדתי מזה מהר.
  בכל אופן תתחיל לטפל כי את מה שהולך קשה מאד עד בלתי אפשרי להחזיר. תוצאה טובה במלחמה בהתקרחות היא שמירה על מצב קיים ומניעת התדרדרות נוספת.

 16. אור says:

  תודה לעונים .. אני חושב שאתחיל בטיפול, לא נראה לי שאני מדמיין.. למרות זאת לא נראה לי שאשתמש בפרופסיה, בגלל תופעות הלוואי..
  יש איזשהו טיפול התחלתי שאתה ממליץ? שמעתי על מינוקסידיל, אבל הבנתי שהוא לא ממש מונע את הDHT, מה עם דקל ננסי? אשמח גם לעוד דוגמאות
  בנוגע למה שכתבתי על מפרצים- אולי זה לא אסטתי אבל תסכים איתי שעדיף שיער מלא עם מפרצים(גם עמוקים) על פני קרחת בקודקוד…
  ובנוסף שאלה- האם תהליך ההתקרחות יכול להיעצר באופן טבעי? ולהופיע בזמן אחר בחיים?

 17. חסוי82 says:

  עם כל ההסתייגות שלי מפרופסיה שנובעת בעיקר מהניסיון האישי שלי, אתה לא יכול לשלול מראש כל עוד לא ניסית. יש אנשים שפרופסיה עובדת להם טוב גם בלי שום תופעות לוואי. מסתבר שהנושא הזה של טיפול בהתקרחות הוא מאד אינדיבידאולי- הן בהצלחות והן בתופעות הלוואי.
  מינוקסידיל אכן אינו משפיע על ה-DHT, אבל יש לו פעולות אחרות שהן בסיסיות בטיפול בהתקרחות. בתור התחלה ובכלל, מינוקסידיל זה הבסיס. מה גם שתופעות הלוואי שלו הן בעיקר מקומיות וזמניות (כמו נשירה מוגברת בתחילת הטיפול שעוברת תוך כחודש או חודשיים, אדמומיות וגרד בקרקפת שיכולים להיפתר בשימוש עם מינוקסידיל ללא PG וכו’).
  מסכים איתך שעדיף מפרצים מקרחת בקודקוד, שהיא סימן יותר מובהק ומטריד של התקרחות מתקדמת. אבל עדיף שיער מלא ועל זה כולם מסכימים. כמו כאלה שיגידו שכרס זה סקסי…כולנו הינו מעדיפים קוביות בבטן ולא שומן.
  תהליך ההתקרחות יכול להיעצר במצב טבעי יחיד בלבד- כשלא נשארות יותר שיערות רגישות ל-DHT על הראש…לאחד יהיו כאלה רק במפרצים והוא יעצר בנורווד 2, השני יעצר עם מפרצים ועיגול בקודקוד והשלישי יעצר בנורווד מקסימלי וישאר רק עם פרסה של שיער על הראש.
  תהליך ההתקרחות הוא בלתי ניתן לעצירה באופן טבעי מהרגע שהוא מתחיל. זה יכול להיות איטי והדרגתי ויכול להיות מואץ כך שאפשר למצוא גם אנשים בני 23 עם נורווד 4 ו-5. בכל מקרה אין דריכה במקום ובטח שאין הטבה ושיפור. כל מה שרשמתי נכון אך ורק להתקרחות גברית טיפוסית (Andregonic alopecia), מכיוון שיש עוד סיבות להתקרחות שקשורות למחלות או תרופות או שינויים הורמונליים ושם מדובר בסיפורים אחרים שלא קשורים לפורום הזה.
  הייתי מציע לך להתחיל עם מינוקסידיל 5% בבוקר ובערב, שמפו ניזורל פעם בשלושה ימים ועם המעכבי DHT הטבעיים (חפש בגוגל דוגמאות יש כמה כאלה מלבד דקל ננסי). תקפיד בטיפול ותהיה סבלני לפחות חצי שנה עד שתוכל לדעת אם זה עובד בשבילך או לא. במקרה שלא אז עולים מדרגה לכיוון של לנסות פרופסיה וכאלה. זו דעתי.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree