איך לעבור את תופעות הלוואי של פרופסיה

26 בJune 2015 מאת: admin

רבים מדווחים על תופעות לוואי משימוש בתרופות וחומרים טבעיים בבליעה, בעיקר השפעה בנושא החשוב שהופך לעצוב וכאוב – ירידה בחשק מיני ובכל מה שקשור פיזיולוגית, זה מגיע לרמות של אבדן זיקפה, חוסר יכולת להגיע אליה, ירידה בנוזל הזרע, ירידה במשיכה לנשים, כאבים באשכים (דקירות), ועוד. זה גם כולל השפעות פסיכולוגיות למשל דכדוך, דכאון, עייפות, אפטיות תחושת “ערפול” בחשיבה ועוד. יש עוד סוגים של תופעות לוואי אפשריים והכל כתוב בעלון לצרכן, זה ממש לא סוד, יתכן גם נזק בלתי הפיך, אם כי כנראה מדובר במיעוט קטן שרגיש מאוד ואצלו יש גם שינוי גנטי כתוצאה מהשימוש.

על תופעות הלוואי לסוגיהן אפשר לקרוא באתר הידוע  http://www.propeciahelp.com/ שמתייחס לנזקי הפרופסיה אצל אלו שחוו אותם.

אני אישית חוויתי תופעות לוואי משימוש קצר של כמוסות דקל ננסי, שגם הוא מקטין את כמות ה-DHT, שהשבית אותי לשבועות, ולקח לו חודשים להתפוגג, ולא מדובר בשימוש של חודשים או שנים, אלא שבוע- שבועיים, עם נסיון לרדת בכמות ובימים, מה שלא שינה דבר. וגם יצאתי מזה.

אז היית פר הרבעה, והתרופות האלו או הכמוסות האלה הפכו אותך לסמרטוט עייף, מדוכא, שמרגיש מוזר, עם תפקוד מיני לקוי שייצר פחד שרק הגביר את הליקוי, ואתה לכוד במעגל הזה. מה עושים?

אז קודם כל אפשר להפסיק, אם המצב כזה חמור. יש רבים שאין להם שום בעיה, יש כאלה שמתרגלים ולאחר כמה חודשים חוזרים לעצמם, אבל יש רבים מאוד, כנראה הרבה יותר ממה שנטען ע”י היצרן (למרות שלא ספרו אותם) שמדווחים או לפחות יודעים שהם לא כמו שהם היו לפני השימוש. נכון, להפסיק זה אומר שיש השלכות, כלומר שלכת, אבל אם רק התחלת ומיד התחילו תופעות לוואי קשות או כאלה שאתה לא מוכן לחיות איתן או לקחת את הסיכון שיהיו השלכות בעתיד, אתה לא כמו אחד שמשתמש שנים ולמעשה “תלוי” במוצר (היעילות של פרופסיה פוחתת עם השנים, כנראה שקולטני ה-DHT עוברים תהליך מסויים שבו גם פחות DHT משפיע יותר, או שהפסקה פשוט גורמת לכמויות ה-DHT שעולות חזרה לגרום לנזק רב יותר כי הזקיקים “התרגלו” לרמה נמוכה, הסיבה לא ממש ידועה, אבל הגיוני לומר שהגוף מפתח סוג “התרגלות” ופחות מושפע. זו תופעה שקיימת בתרופות, ומה שעושים הרבה פעמים זה מחליפים תרופה, הבעיה שלפרופסיה אין מה להחליף, לכאורה קיים רק דוטס, שחזק הרבה יותר עם תופעות לוואי קשות יותר, והוא גם לא מאושר לשימוש בהתקרחות).

בכל מקרה, איש איש ובחירתו, השאלה איך יוצאים או עוברים את תופעות הלוואי וחוזרים לתפקוד נורמלי, כמו לפני השימוש.

אז אפשר, זה נכתב בפורומים שונים, וידוע, כולל באותו אתר שציינתי למעלה.

יש אנשים שפשוט הזמן עושה את שלו, ואחרי כמה חודשים או שבועות חוזרים לעצמם כאילו כלום.

יש כאלה שלוקח יותר זמן, חשוב לדעת איך לצאת מזה כמה שיותר מהר, אני יכול לספר מה אני עשיתי.

אז בגדול זה אומר להביא את המצב הגופני הכללי למצב משופר, כלומר למצב בריאותי כללי טוב. המילה בריאות מתאימה פה, בריאות קודמת לשיער. וגם לתת לגוף “קיק” לחזור לאיזון.

לדעתי הדרך הכי טובה היא שילוב של תזונה מתאימה וספורט, ושאני אומר את זה אני מתכוון לאימוץ של הרגלים חדשים שגם תוכל להמשיך איתם בעתיד בלי קשר לכלום, וגם ישפרו את איכות החיים בכל תחום.

לגבי תזונה, מנסיוני התזונה הכי טובה להיות “בשיא” היא פליאו.

על פליאו אפשר לקרוא באתרים ישראלים, הכי מומלץ לדעתי הוא http://www.kadmoni.com/ יש עוד, אם תתחילו בו תגיעו לעוד מקורות אבל בגדול יש בו הכל. הרעיון בגדול – להעיף כל מוצר מעובד שאכלתם עד היום, כל נוזל ממותק, כל מוצר שמכיל חיטה, ולאכול רק מה שבא מהטבע, שאם היית צייד-לקט מלפני כמה עשרות אלפי שנים היית משיג. וזה הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים, ומנסיון – משנה חיים. דרך מעולה להעלים את השומנים, להכנס לכושר, להרזות ולהתחטב, לשפר מדדים פיזיולוגים (למשל כולסטרול בדם, שומנים בדם, ויטמינים בדם וכו) ולהרגיש הרבה יותר טוב. התפקוד הפיזי משתפר מאוד, כולל התחום המיני.

את זה מומלץ לשלב עם ספורט, בגדול כל מה שעושה לך טוב, אבל בעיקר כזה שישלב גם כוח וגם אירובי. חדר כושר זה טוב אם אתה מסוגל להתמיד ולהתאמן כמו שצריך, אבל מי שאוהב לרוץ בחוץ, או סתם לשחק כדורסל גם טוב בתנאי שהוא עושה זאת כמה פעמים בשבוע ומגיע למצב של הזעה רצינית כלומר מאמץ גדול (לא בבת אחת, להתחיל מדורג, לעשות הפסקות מנוחה, אבל בהתאם לרמת הכושר שלך להיות במצב שעבדת קשה ואתה מרגיש את זה). מי שרוצה להתאמן בבית, במשרד, במלון, או בכל מקום וכל מה שיש לו זה חדר, יש תוכניות אימונים מעולות ופשוטות שאפשר לעשות ולהגיע לתוצאות מדהימות, למשל כנסו לאתר http://darebee.com/programs.html – זה אתר שמציע תוכניות אימוניים יומיים, כשכל יום יש אימון אחר, ומבוסס על אימון מחזורי,ועל HIIT, שאלו אימונים קצרים יחסית עם מאמץ גבוה יחסית, עם הפסקות קצרות בין מחזור למחזור, כשכל מחזור מורכב מכה תרגילים שונים שעושים בלי הפסקה. לדעתי זה האימון הכי יעיל שיש מבחינת תוצאות, והכי זול. אני מתאמן גם בדברים אחרים כולל חדר כושר אבל זה כי אני אוהב ורגיל. יש עוד תוכניות אימון שאפשר להוריד מהרשת ולעשות לבד, אבל אם המשמעת העצמית שלך לא משהו עדיף להצטרף לקבוצה, למשל לחוג של ספורט כלשהו, קרוספיט זה תחום שדי תפס אבל דורש הרבה התמדה וכח רצון ודי קשה, לא חייבים אותו יש כל מני סוגי ספורט והכל טוב כל זמן שאתה עובד נכון לפי היכולות שלך וכמובן המצב הבריאותי (לא כל אחד יכול לעשות כל ספורט, למשל למי שיש בעיות ברכיים ריצה לא תהיה בחירה טובה).

שילוב של תזונה וספורט ישנה אצלך הרבה, גם מנטלית. ברגע שאתה חזק פיזית ומנטלית, אתה במצב אופטימלי, וזה לא מגיע משיבה על הכורסא, או מלעשות לעצמך הנחות, זה מגיע מלקבוע דרך וללכת איתה. זה מה שעשיתי, וזה נכון לכל תחום בחיים (כפוף כמובן למגבלות וכו).

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: תרופות
תגיות: , ,

תגובות

17 תגוובת על ”איך לעבור את תופעות הלוואי של פרופסיה“
 1. ידידיה says:

  האם התכנית שכתבת כאן עזרה לך?
  והאם התכנית שכתבת כאן יכולה לעזור לאלו שניזוקו מהפרופסיה?
  זה נראה יותר כמו המלצות טובות…

 2. admin says:

  כמובן שלא נגעתי בפרופסיה, אבל מצאתי באינטרנט הרבה מידע בעניין, אין כאן שום מידע חדש, הכל ידוע.
  אני אישית סבלתי מתופעות לוואי של דקל ננסי, שכנראה דומות, כי מה שהרגשתי היה בחלקו מה שמדווחים כתופעות לוואי של פרופסיה. אז בדקתי מה עושים אלו שחוו ירידה, קראתי מידע מפורומים, קראתי בכללי על ההשפעות ההורמונליות שיש לתזונה וספורט, והבנתי שכדאי לי ליישם על עצמי, לי זה עבד, אבל זה הגיון פשוט, ככל שאתה במצב פיזי משופר יותר ובכושר טוב יותר אתה גם מתפקד טוב יותר, ולא לשכוח שכדי להיות במצב פיזי טוב יותר ובכושר טוב יותר אתה צריך לעשות דברים שיביאו אותך לשם (תזונה ספורט וכו’), כלומר בקיצור, שאתה בכושר טוב אתה לרוב בריא יותר ולהיפך, הבעיה עם זה שזה לא עוזר לשיער, אבל עדיף להיות בריא וקרח, בסופו של יום, אם בגנים שלך להקריח זה מה שיקרה, לאחד זה יכול לבוא בגיל 20 ולשני בגיל 40 או יותר, תלוי בגנים ואולי בעוד גורמים (לא הכל ידוע לגמרי) בגדול המשחק הוא על זמן, וזו מטרת הטיפול, (אבל גם טיפול יעיל אצל הרוב ברמה מוגבלת ביעילות ו\או בזמן) – לתת כמה שיותר זמן עם כמה שיותר שיער, ואין פתרון מושלם שעובד לתמיד, אם היה לא היו קרחים. דרך אגב, אני בספק אם תמצא אורולוג אחד שיתמוך בשימוש בפרופסיה, בגלל תופעות הלוואי שיש לה שקשורות לתחום, אורולוג ירצה אצל אדם בריא טסטוסטרון ברמה טובה, תפקוד מיני תקין ופוריות גבוהה.

 3. ידידיה says:

  שלום,
  שאלתי לפני כמה זמן את ד”ר אלכס גינזבורג, הוא מוזמן לכנסים בינלאומיים בעולם והוא בודאי יודע על השפעות התרופה מבחינת ססטיסטית לגבי תופעות הלואי שלה.
  הוא אמר שהאחוז הם רק 2 אחוזים של כאלו שנפגעים מהמצב וגם זה נפסק לאחר הפסקת נטילת התרופה.
  ככה שזה עניין זמני…. תמיד ניתן להפסיק עם התרופה.

 4. admin says:

  עם כל הכבוד לרופאים, רופא הוא לא אלוהים, תיזהר לא ללכת אוטומטית ועל עיוור על מה שאומר לך רופא כזה או אחר, ותמיד תשאר ספקן, אלא אם הצלבת מידע מכמה מקורות (מה שנקרא חוות דעת נוספת).
  הוא אמר… אבל מה שהוא אמר זה לא משהו שהוא יודע ואחרים לא, זה כתוב בהמון מקורות, אני מציע לך לקרוא למשל את העלון לצרכן, שם גם תגלה שיש אזהרה שתופעות הלוואי עלולות להיות גם בלתי הפיכות. 2%? תקרא טוב טוב את מחקר 5 השנים של פרופסיה, ותשאל את עצמך אם נראה לך סביר שאחד מ-50 איש סובל מתפועת לוואי כלשהי, ו-49 לא. תפעיל שיקול דעת, תשאל את עצמך, בכל תחום, מי בעל האינטרס, למה הוא מספק מידע מסויים ולא אחר, והאם יתכן שאמת לא בדיוק מה שמנסים למכור לך. אם אינני טועה ישנם רופאים שמקדמים או קידמו את פרופסיה.. האם יתכן ויש להם אינטרס? ואם לא, ואין ספק שהתרופה יעילה, תשאל את עצמך האם אתה מוכן לקחת יום-יום במשך שנים רבות, תרופה, בוא נניח שלא משנה איזה תרופה, האם יתכן שלקחת תרופה כלשהי במשך שנים רבות זה דבר שיכול להיות מסוכן? בקיצור, חשיבה עצמאית, אולי אתה צעיר מדי להבין לעומק מה המשמעות, אבל עם הזמן והנסיון אני מבטיח לך שזה יבוא. לכתוב כאן על מישהו “הוא אמר” זה בסדר גמור, אבל להפוך את זה לאמת אבסולוטית זה ממש לא כיוון נכון לדעתי.

 5. ידידיה says:

  שאלה קצת בתחום לא קשור, האם שמעת על הרוג’יין קצף?
  מה דעתך עליו?
  דבר שני, שמעתי שאם אני מפסיק את השימוש איתו אז זה לא גורם לנשירה נוספת (כמו שהמינוקסידיל עושה אם מפסיקים), מה דעתך?
  תודה.

 6. admin says:

  נכתב כאן בלי סוף, באמת שאין לי כח לחזור בפעם המאה

 7. ידידיה says:

  אם אפשר לקבל קישור לגבי רג’יין קצף. אני בעיקרון רוצה לדעת אם זה גורם לנשירה עודפת לאחר הפסקת השימוש (כמו במינוקסידיל). זה תשובה של כן או לא… אבל בכל מקרה אפשר לשלוח אותי לשם בקישור זה יהיה לי טוב.

 8. admin says:

  קצף – זה מינוקסידיל 5%, רק בצורה של קצף ולא נוזל, ומגיע במיכל אלומיניום ולא בקבוקון. מינוקסידיל קצף יש של חברות שונות, כולם אותו דבר, רוגיין הוא החברה הראשונה שיצאה איתו. אם אתה רוצה לקנות יש באיביי, אני קונה של קירקלנד שהוא זול יותר.

 9. ידידיה says:

  שלום,
  לא התכוונתי קישור לקנייה, התכוונתי קישור לקרוא מה שכתבת בנושא זה.
  בעיקרון השאלה שלי היא האם באמת הוא גורם לנשירה לאחר ההפסקה, והאם אתה בעצם הפסקת להשתמש בו או משתמש בו וכו’ ומה דעתך עליו בגדול.
  תודה.

 10. admin says:

  אין לי קישור אחד, אני טוחן את הנושא בפוסטים ותגובות מאז 2009, אתה יכול לעשות חיפוש וגם למצוא מידע חופשי באינטרנט.
  הוא לא גורם לנשירה, הגנטיקה שלך גורמת. הוא שומר על השיער, כך ששיער שהיה אמור לנשור לא נושר (כשזה עובד). לכן הפסקה גורמת לאיבוד של התוצאות, וכן נשירה מוגברת והתקרחות מוגברת.
  למה מינוקסידיל כדאי? מה קורה למי שמפסיק?
  הנה –
  http://www.fullhair.co.il/2014/11/%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a7%d7%a1%d7%99%d7%93%d7%99%d7%9c-%d7%9c%d7%a4%d7%a0%d7%99-%d7%9e%d7%95%d7%9c-%d7%90%d7%97%d7%a8%d7%99-%d7%95%d7%9e%d7%94-%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9b%d7%a9%d7%9e%d7%a4/

 11. ידידיה says:

  שלום לך, קראתי את הדברים אבל לא ברור לי מספר דברים:
  א. אתה טוען שמינוקסידיל עדיף על הקצף?
  ב. מהדברים שהבאת אי אפשר להוכיח כלום, זה נראה כאילו האנשים הללו הייתה להם נשירה, המינוקסי עזר ולאחר שהם הפסיקו המצב חזר לקדמותו – המשך נשירה. אבל מי אמר שהמינוקסי גורם לנשירה מוגברת?
  ג. האם אתה משתמש בתחליף של קצף, קירקלנד?
  תודה.

 12. חסוי92 says:

  ידידיה חבר, תקרא תקרא תקרא.
  הכל כתוב וקיים, אתה מפגין ידע שהוא פחות מבסיסי בכל הנושא של התקרחות, אין כאן תרופה שתיקח ותסיים לך את התופעה הזו.

  מינוקסידיל מגיע בסוגים שונים , לפעמים תוספות לפעמים ריכוז ‘ומה של חומרים. בנוסף לזה הוא מגיע בשתי גרסאות קצף ורגיל, הקצף נצרך בעיקר מאלה שסובלים מגירויים בקרקפת כתוצאה משימוש המינוקסי רגיל שמכיל פרופלין גליקול , החומר על כל הידוע לי משפר ספיגה בקרקפת, עם זאת לאלה שרגישים אליו הוא עלול להזיק יותר להועיל .
  אפשר וניתן להוכיח מהדברים שאדמין הוכיח שמינוקסי עוזר מאוד לבלום ולסייע בהתקרחות לאנשים מסויימים. אתה צורך אותו ניתן לראות שיפור משמעותי וברגע שאתה מפסיק את השימוש בוא קיימת נשירה דרסטית.

  בהצלחה!

 13. ידידיה says:

  שלום חסוי, לא ענית לעיקר דבריי:
  טענתי שהאנשים שהפסיקו את השימוש והתחילו להקריח באופן דרסטי הם אנשים שלדעתי היו צריכים להקריח ממילא והמינוקסי רק עיכב להם. זה לא כמו שהוצג כאן שמי שיפסיק אז המינוקסי יגרום להתקרחות יותר ממה שהיה צריך להיות למי שהשתמש.
  דבר נוסף ששאלתי, במה כרגע הוא מטפל בטיפול הנוכחי שלו.

  אשמח לקבל תשובה.
  תודה.

 14. חסוי92 says:

  הטענה שלך נכונה, מינוקסי לא גורם להתקרחות שמפסיקים להשתמש בו. זה סוג של “שימור” שיער, ברגע שאתה מפסיק את השימוש כל הזקיקים שהיו אמורים להיפגע ונשמרו נפגעים ומתים.

  ככל הידוע לי משתמש כבר זמן רב במינוקסי קצף

 15. יונתן says:

  יש לי שאלה שמטרידה אותי לאחרונה, אולי מישהו יוכל לעזור לי.

  השתמשתי עד לפני 10 חודשים בפינסטרייד, 1 מ”ג ביום וסבלתי מתופעות לוואי מיניות.
  התחלתי להשתמש בתרופה לאחר שרופא עור אבחן אצלי נסיגה מינורית ורשם לי מרשם.

  מאז סיום השימוש בפינסטרייד אני לא רואה הרעה במצב, למעט בתקופה מסוימת שחשבתי שמתחילה לי דלילות מסוימת אבל יתכן ופשוט דמיינתי אותה ואני משתמש במינוקסידיל עם חומצה אזאלית כדי להלחם גם כשהמצב תקין.

  האם יכול להיות שהשימוש בפינסטרייד פגע בי מכיוון שהפחתתי את כמות הDHT אבל לא היה לי מספיק DHT באותה תקופה כי ההתקרחות שלי עוד לא ממש התחילה? אני שואל כי אני מניח שההתקרחות שלי תחזור מתישהוא ואני תוהה אם אולי אוכל להשתמש שוב.

  לא מצאתי לכך איזשהיא תשובה מספקת בפורומים בחו”ל ואני מניח שמדובר על שאלה שפשוט דורשת היגיון רפואי מסוים.

 16. חסוי82 says:

  שלום יונתן,
  ההתקרחות לא קשורה אך ורק לרמת ה-DHT בדם, אלא גם לרגישות הגנטית של זקיקי השיער להיפגע מה- DHT. מכאן שאין דבר כזה “לא היה לי מספיק DHT באותה תקופה”, אלא יותר סביר שהרגישות של השיער שלך אליה לא הייתה קיימת או שממש נמוכה. עם השנים ועם הגיל הטריגר הגנטי שהיה שקט מתחיל לפעול ולהתגבר, כך שיותר שיער נושר ויותר זקיקים נפגעים ומפסיקים לייצר שיער. מה שפרופסיה עושה זה אכן להוריד את רמת הDHT בגוף כך שזה לא היה מספיק כדי לעורר את הטריגר הזה, או כדי לעכב אותו כמה שניתן. זו הסיבה שלאורך זמן של שימוש הפרופסיה מאבדת מיעילותה, הרגישות הגנטית של הזקיקים גודלת ומספיקה כמות קטנה יותר ויותר של DHT כדי לפגוע בהם. לכן מומלץ לשלב כמה טיפולים במקביל ויש כאלה שעוברים לתרופות יותר חזקות מפרופסיה שמורידות עוד יותר את הDHT בדם.

 17. יונתן says:

  היי חסוי, המון תודה על ההתייחסות והתשובה המלמדת.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree