האם סופו של ה-DHT לנצח?

7 בMay 2015 מאת: admin

השבוע לא השתמשתי בספיירו, אני חושש שהוא גורם לתופעות לוואי גם בכמות קטנה, שאינה כמות זעירה, וכמות זעירה לא ממש אפקטיבית.

התחושה לא ברורה, מצד אחד כאילו נראה שהספיירו לא ממש עבד, כלומר הוא לא ממש מצמיח אבל עוזר בעצירת הנשירה, מצד שני לא ברור אם הוא זה שעוזר לעצור או דברים אחרים, לדעתי יכולה להיות לו אפקטיביות מסויימת בטיפול לאורך זמן, העניין שלא מצאתי כמעט אנשים שממשיכים איתו שנים, מעט יש בפורומים, הרוב המכריע בפורומים מתבססים על השילוש הקדוש (פרופסיה, מינוקיסידל, ניזורל), ופה ושם מנסים עוד דברים.

כיום המשטר שלי כולל בעיקר את המינוקסידיל עם חומצה אזאלית, כשהיא משמשת כחוסם ה-DHT העיקרי, גם רביבוגן בתמונה, אבל כיום ברור לי לחלוטין שמה שבאמת עובד, עם המחיר הכבד של תופעות הלוואי, הוא השילוש, ושאר הדברים יכולים לעזור היטב כך וכך שנים, אבל בסוף אין אפס, הגוף מייצר DHT ברמות שהזקיקים רגישים אליהם, הרגישות לא נחסמת מספיק טוב עם מוצרים טופיקלים (אין חדירות מספיקה לעומק העור ולזקיק, כמה שלא ננסה לשפר אותה הזקיק נמצא בעומק הדרמיס), ולאורך זמן ההתקרחות תגיע, אם לא היום או בעוד 5 שנים אז בעוד 10.

זה חשוב להבין, ולדעת. לא לבנות צפיות שלא ניתן לממש, להבין את חוקי המשחק, שפה בעצם משחקים על להרויח זמן ולדחות את הקץ שיגיע. זה דומה לכך שלא ניתן להיות צעיר לנצח ולא משנה כמה בריא תאכל, וכמה תתאמן, וכמה תחיה בריא. אלו חוקי הטבע ולא ניתן לנצח אותם.

האלטרנטיבה היא, בבוא היום, להצטרף לנבחרת הקרחים. זה יכול להיות בגיל 30, 40 או יותר, בגדול ובממוצע ניתן לומר שמעל גיל 40 אם יש לך רגישות גנטית אתה כבר שם, ואז זה מתחלק לאלו שזכו מול אלו שלא, בערך חצי חצי.

לפי SPEX שנחשב אחד המומחים בתחום (מושתל שיער בין השאר), השילוש קדוש זה הדבר היחיד שעובד, דברים אחרים הם אופציה, יעילותם בספק. הוא גם אומר שאפילו פרופסיה לא יעילה בחלק הקדמי של הראש ולאורך זמן למעשה אין דבר שיעיל לחלק הקדמי (לאחורי פרופסיה, לקדמי הוא השתיל). משתילי השיער רובם ככולם ובעיקר הטופ העולמי שאת דעתם אני הכי מחשיב, לא מאמינים בשום טיפול מעבר לפרופסיה ומינוקסידיל, ורק עליו הם ממליצים כדרך לשמר את השיער הקיים.

למי שההתקרחות צפויה ברוב הראש אין הרבה מה לעשות, גם פרופסיה לא תהיה יעילה לנצח, והשתלה גם לא תהיה פתרון כי אין מספיק באיזור התורם לכסות שטח גדול שהולך ונחשף עם השנים. צעירים בגילאי ה-20 לא מבינים שעדיין לא ניתן לזהות את אופן ורמת ההתקרחות שלהם, עושים השתלות, גם אם מוצלחות, לפתע בגילאים מאוחרים יותר מתחילים לאבד שיער באיזור הלא מושתל ואז או שממשיכים עם השתלות (בעייתי, זה ניתוח פלאסטי, האיזור התורם גם הוא נשחק ובעתיד עלול להראות דליל בגיל מבוגר יותר שבו השיער גם מלבין וגם הופך דק יותר גם שם), או שעוברים לגלאח ואז מצטערים על ההשתלות שנעשו, משהו שפתאום נראה מיותר ובעיקר בעייתי עם הייתה השתלת FUT, טובה ככל שתהיה (תמיד יהיה פס של צלקת שיראו בלגאח). לכן השתלה בעיני היא סוג של הימור, שאני מעדיף לא לקחת. לאלו מכם שיש מפרצים, וחושבים שהשתלה במפרצים היא הפתרון ומעדיפים לא לחשוב קדימה, אני מציע להסתכל על המצב שלי. גם לי הכל התחיל במפרצים, במשך שנים זו הייתה הבעיה היחידה ואז לקראת גיל 40 התחילה התדלדלות בקודקוד, שהיום היא כבר כיפה. רק ברי מזל מעטים זוכים למפרצים בלבד עם קודקוד מלא, אצל הרוב זה יגיע גם לשם.

אז כן, נראה שבסוף ה-DHT ינצח, מתי זה יקרה לא ממש ברור, לכן אנשים מטפלים הם רוצים להרויח זמן ולהראות אטרקטיבים בעיקר רווקים\בגיל ושלב בחיים שלחיצוניות יש משקל גדול מאוד שכידוע חשיבותה יורדת עם הגיל אצל רוב האנשים.

אז אם אתה בדרך לשם אין הרבה טעם להשתגע, זה לא עוזר ובטח לא עוצר. אפשר וכדאי לטפל, האופציות בסופו של דבר לא רבות, הסל מצומצם מאוד (למרות שיש המון מוצרים בשוק רובם הם בזבוז של זמן וכסף).

והנה כמה סרטונים בעניין:

מה בנות חושבות:

ומה אומר ג’ו רוגן (איש רדיו וטלויזיה ידוע מארה”ב שעבר 3 השתלות)

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: השתלת שיער,נשירת שיער
תגיות:

תגובות

39 תגוובת על ”האם סופו של ה-DHT לנצח?“
 1. JOE says:

  אדמין, אני עוקב אחרי הבלוג שלך בדבקות, וכך גם אחרי הפורום של HAIRLOSS TALKS..ובאמת נראה שרק הBIG 3 באמת עובדים…אבל פרופסיה זה סיכון גדול מדי..

  בנתיים נמשיך לעקוב אחרי המצאות עתידיות, אגב, מה דעתך על ה-PGD2 של קיתרה ועל REPLICELL? יש על מה לתלות תקוות?

 2. admin says:

  כיום אין מה שמוכח כיעיל מעבר למה שה-FDA אישר, ואין רופא אחד שימליץ לך על מוצר אחר אלא אם כן יש לו אינטרס כלכלי שקשור אליו.
  אין על מה לבנות כרגע וכמובן שכולם מקווים שבעתיד ימצא פתרון שאין בו את תופעות הלוואי של כל מה שחוסם DHT בגוף.
  צריך לזכור של-DHT יש תפקידים פיזיולוגיים, הוא לא סתם הורמון שרק מזיק (הנזק שלו יכול להיות לבלוטת הערמונית ולשיער), סוגי תופעות הלוואי של ירידה בכמות שלו היא לא רק בתחום המיני אלא גם בדברים אחרים, כמו מצב רוח, חדות חשיבה, ריכוז או בקיצור מצב מנטלי שהחשיבות שלו גבוהה יותר מהשאלה אם יש או אין שיער. בקיצור, עדיף להיות במצב פיזי טוב, בבריאות תקינה וקרח מאשר עם שיער אבל עם חוסר תפקוד פיזי בתחומים מאוד חשובים. לזה לרופאים אין פתרון, למרות הטענה שפרופסיה משפיעה על 2% מהמשתמשים בלבד (טענה שמגיעה מהיצרן, לא משהו שנבדק באופן אובייקטיבי, ברור שהיצרן ירצה נתונים מינימלים של תופעות לוואי לכל תרופה שלו), אני חושב שהאחוז גבוה בהרבה, הן ממה ששמעתי מאנשים והן ממה שאני קורא. האופציה שמדובר במיעוט שהוא עדיין המון אנשים (נניח משתמשים מליון, אז 20 אלף מדווחים על תופעות לוואי, וכותבים בפורומים, הרי למי שאין הוא לא ירוץ לכתוב), זה גם אפשרי, אבל התחושה לפחות היא שאחד מכמה אנשים אכן יחווה תופעות לוואי בעוצמה כזו או אחרת. אחד יחווה תופעות קשות, אחר יחווה קלות יותר, אבל עדיין יהיו לו. עוצמת תופעות הלוואי זה דבר שלא נחקר, וגם קשה לחקור, לדעתי היקף אלו שחווים יותר קרוב לאחד מ-5-6 נניח מאשר 2 ל-100.

  הדרך היחידה שנמצאה יעילה נגד התקרחות היא הקטנת DHT בגוף ואין אפס, זו התערבות בתהליך טבעי של הגוף שמייצר חומר טבעי שנחוץ לו. זה משחק מסוכן, עם מחיר אצל חלק מהאנשים. החברה שתצליח לייצר פתרון שלא משפיע על רמות ה-DHT, ולא משחקת עם ההורמונים בגוף תחולל מהפיכה אמיתית, היום הזה עדיין רחוק, כי מחוללי ההתקרחות הגנטים לא פוצחו (יש הרבה, וכנראה על הרבה גנים שונים). לפיכך כל פתרון ינסה לעבוד לא ברמה הגנטית אלא ברמה מקומית של חסימת היכולת של ה-DHT להתחבר לקולטן שלו בזקיק. זה למשל מה שספיירו אמור לעשות, אבל לספיירו של תופעות לוואי בגוף, שהן קשות מאוד אצל גברים כי זהו אנטי אנדרוגן חזק.

 3. JOE says:

  אתה צודק במאה אחוז. נקווה שהתרופה תבוא כמו רעם ביום בהיר, כמו כמה פריצות דרך שאכן התרחשו ברפואה בזמן האחרון. עד אז נמשיך לקחת דברים בפרופורציות, זה לא סוף העולם 🙂

 4. אהרלה says:

  היי אדמין, איך אדע אם אצלי זה בגלל HDT או פטרת כגון סבוריאה?
  אני בן 30, מזה כ-8 שנים שאני חווה נשירת שיער לפי תקופות, בעיקר בשל קשקשת וגרד בעור הקרקפת… הייתי אצל כ5-6 רופאים במהלך השנים ותמיד יצאתי בתחושה שהם לא ממש התאמצו לאבחן מה מקור הבעיה. חלק קבעו מיד “סבוריאה!” וחלק כאילו שלפו מהמותן וקבעו “התקרחות גברית טיפוסית”. הבעיה היא שלא משנה אילו שמפואים נתנו לי במהלך השנים הללו (ניזורל, אלפוסיל, אגיספור, קטוזול וכד) בשילוב עם קרמים ומשחות נגד סבוריאה מכל הסוגים, שום דבר לא עזר! הגרד מופיע ונעלם לפי תקופות מסויימות שוב ושוב באין מפריע, בלי קשר לכמות החפפיות או שימוש במשחות!

  לאחרונה חלה החמרה בתופעה ולמרות שאני משתמש בניזורל כ-פעמיים בשבוע וגם באגיספור בימים אחרים ובאמצע בשמפו ע”ב חומרים טיבעיים, עדיין מופיעים קשקשים גם לאחר שהשיער מתייבש ומספיק להעביר את היד בשיער ונופלים מאות חלקיקים קטנים לבנים בעיקר מצידי הראש והכתר! לא משנה באיזה תכשיר השתמשתי! בעבר הקרקפת שלי הייתה שומנית, כיום היא כמעט תמיד יבשה ומגרדת!
  מצאתי שיטת טיפול יעילה שהפסיקה את נשירת השיער – חפיפה ע”ב יום יומי בשמפו צמחי וניזורל X2 בשבוע, הבעיה היא שזה עדיין לא העלים את הגרד והקשקשים הקטנים לאחר כמה שעות מהחפיפה, ושלא לדבר על קשקשים שנראים כמו קליפות עור גדולות שמופיעות לאחר יומיים-שלוש מהחפיפה (מביך בעיקר כשאני בנסיעה עסקית בחו”ל או בחופשה). בדיקות דם תמיד יוצאות תקינות וגם משטח קרקפת מלפני כשנתיים לא הראה סממנים לסבוריאה. אז מה הבעיה?!? כבר התייאשתי!

  אשמח לכל המלצה או הכוונה! היכן וכיצד אני יכול לאבחן את התופעה ולטפל בה נקודתית? באם מדובר בסבוריאה או פסוריאזיס או אולי במשהו אחר? תודה!

 5. admin says:

  יכול להיות שאתה צריך לשנות סגנון תזונה, ולעבור לתזונה בריאה. יתכן ויש לך תגובה אלרגית למשהו, והגוף מגיב עם בעיות עור (סתם דוגמא – מוצרי חלב, אחרי שהורדתי אותם נפטרתי מבעיות במערכת העיכול ועוד). אני לא מומחה וכמובן לא רופא אתה צריך לחפש ולקרוא, עם דגש על חשיבה מחוץ לקופסא, אולי הבעיה בעור היא רק תוצאה של משהו אחר.
  שמן שמקל – שמו אמו.

 6. אהרלה says:

  האמת שחלב עוד לא ניסיתי להוריד מהתפריט, אבל בהחלט ניסיתי לדלל בשרים ודגים לתקופה מסויימת מאחר ובבדיקות דם היה לי עודף B12, שזה עדיף על מחסור בB12 כידוע 😉

  אנסה לוותר על מוצרי חלב לאיזה חודש ולראות כיצד זה מתקדם, שמן אמו לא ניסיתי, אבל בהמלצתך בעבר כן קניתי קוקוס, מרחתי לכמה לילות, לא ממש עזר לי, ואף יש מצב שהעלה את כמות הקשקשת לאותו השבוע לאחר החפפיות… תודה בכל אופן.

 7. יונתן says:

  אדמין, אתה לא חושב שתהיה איזשהיא פריצת דרך בשנתיים-שלוש הקרובות?

  כולם מדברים על CB-03-01 כתחליף נטול תופעות לוואי לRU, שזה נשמע לי אחלה.
  ישנן כמה חברות שעובדות על מוצרים נוספים שעושים רושם די נחמדים.

  מדובר בשוק עם פוטנציאל כלכלי אדיר.

  מעניינת אותי דעתך, יש לך כבר כמה שנים של נסיון.

 8. יונתן says:

  אגב, לצערי אין לי צל של ספק שלספירו יש תופעות לוואי.

  סבלתי מתופעות לוואי מיניות משימוש בפרופסיה.
  לאחר מכן התחלתי להשתמש בספירו ואכן היה שיפור בתופעות הלוואי, אבל לאחר שלושה וחצי חודשים של שימוש וקריאה כאן שגם הספירו עלול להיות בעייתי הבנתי שהספירו עלול להיות הגורם.

  עכשיו לאחר חודש וחצי שאני משתמש רק במינוקסידיל דולג’ן 5% עם חומצה אזאלית אני ב90% החלמה.

  אני חייב להודות שמרחתי ספירו בנדיבות.
  אולי אבצע ניסוי עוד חודש-חודשיים בכמויות קטנות יותר ונראה מה יקרה.

 9. admin says:

  אני לא נביא, לא יודע אם תהיה פריצת דרך, צריך לזכור שכדי לאשר תרופה צריך שנים של מחקרים ולעמוד בכל דרישות ה-FDA, אני בספק אם נראה משהו בשנים הקרובות.

  ספיירו אכן גורם לתופעות לוואי לחלק מהאנשים, גם לי. אחרי הפסקה של כמה ימים אני יכול להעיד על שיפור כמעט מיידי בכמה מדדים, כולל הסרת סוג של עייפות.

 10. מקריח מתחיל says:

  אני קורא המון באתר שלך, למדתי ממך הרבה על הכל, אבל משהו אחד ניסיתי לחפש ולא מצאתי-תמונות שלך לאורך הזמן.
  אני בטוח שיש לך תמונות של השיער לפחות מתקופת התחלת הבלוג אז אני אשמח לראות כמה תמונות כדי לראות במה מדובר

 11. admin says:

  אין לי כוונה כזו, וכמו שכתבתי סופו של ה-DHT כנראה לנצח גם במקרה שלי, אתה יכול להבין שהוא לא להיט למרות כל הטיפולים, ברור לי שהגנטיקה תנצח בסוף, זה משחק של זמן.

 12. דניאל says:

  אדמין יקר שלום,
  יש לי שאלת נשירת שיער ברשותך:
  הפסקתי שימוש בפרופסיה תקופה יחסית ארוכה(שנתיים בערך) כי חשבתי שכבר לא ינשור לי יותר ממה שכבר נשר(לא גנטי), אז הפסקתי ולאחר התקופה הארוכה בה לא לקחתי את הכדור, שמתי לב שהשיער שלי התחלש וראיתי נסיגה קטנה נוספת אז מיהרתי לחזור לפרופסיה שוב. לאחר זמן קצר של השימוש(חודש) התחלתי לפתח בעיה ריפואית ונלאצתי לנטוש את הפרופסיה לצערי(כנראה לזמן מוגבל). כרגע “כתחליף” לפרופסיה אני משתמש במינוקסי(5%) של Kirkland(בקרוב אעבור ל- Rogaine)+שמפו רביבוגן בעיקר בגלל ה- סו פלמטו+החומצה האזלאית למרות שאני יכול להעיד שכנראה הריכוזים בשמפו קטנים מדי וזה לא מספיק לצערי(כרגע חופף יום יום כדי לחזק את ההשפעה של המרכיבים) ורוטס HR למרות שאני יודע שזה לא יעזור כנראה לנשירה אבל נשארו לי בבית כדורים אז אמרתי כל נשק שיש כרגע זמין ויכול לסייע אפילו פסיכולוגית אני בעד. כרגע המצב הוא שהשיער יחסית חלש, רואים נסיגה(לא קשה), יש בערך 8-10 שערות בכל חפיפה. אני התחלתי את השימוש במינוקסי ב- 12/5/15(יום שלישי שעבר) ומאז יש שיפור מינורי בחוזק השערה ובנשירה. עם הפרופסיה אגב השיער היה חזק ומלא יותר ויכולתי להעמיד בלורית בלי ג’ל, ווקס וכו’. אני קצת מודאג שהמינוקסי לא יגבור על ה- DHT ואשמח לשמוע אם יש עוד תוסף שאוכל להשתמש כדי לצמצם את נזקי ה- DHT בצורה טופיקלית(אפילו הזרקת צמחים). עוד אציין שברשותי ניזורל בבית וקראתי ב- hairlosstalk שמומלץ לשלב את זה עם השמפו של רביבוגן, אשמח לדעת אם אתה גם חושב ככה. דרגת ההקרחה שלי אגב היא 2 לדעתי.

  מודה לך מראש על העזרה והתמיכה!
  יום טוב,
  דניאל.

 13. admin says:

  מינוקסידיל עם חומצה אזאלית, כתבתי על זה המון, חפש וקרא.
  אתה יכול להוסיף גם ניזורל שמפו פעמיים בשבוע.
  שמפואים לא עוזרים להתקרחות (למעט ניזורל, בגלל החומר הפעיל שבו, שימוש רלוונטי זה להשאיר אותו כ- 10 דקות על הראש).
  מינוקסידיל רגיל יכול לעבוד לאורך זמן בעיקר כשהרגישות נמוכה, אבל כשהיא קצת עולה היעילות שלו לא תספיק (וכן נכון להמשיך להשתמש בו).
  על דקל ננסי גם כתבתי.

 14. דניאל says:

  תודה רבה אדמין, אבדוק את הנושאים.

  יום טוב 🙂

 15. דניאל says:

  היי שוב,
  עברתי על הפוסטים האחרונים לגבי מינוקסידיל+חומצה אזאלית ראיתי שיש מוצר(לא מאושר FDA) שאם אני לא טועה בא בצורה של תמיסה:
  (DualGen-5 With PG(5% minoxidil +5% Azelaic

  מאידך גם קראתי על lipogaine ועושה רושם שיש לו גם מרכיבים טובים אמנם הם לאחרונה הורידו את החומצה אזאלית.

  ניתן אולי לקנות את החומצה בנפרד ולשלב עם המינוקסידיל קצף? איזה מוצר אתה הכי ממליץ?
  תודה רבה מראש!

 16. admin says:

  אני לא ממליץ על כלום, תחליט לבד, את הליפוגן לא ניסיתי כי יש בו PG.
  PG זה פרופילן גליקול שיש גם בתמיסה הרגילה, יכול לגרום לגירודים ואלרגייה של העור לחלק מהאנשים.
  יש גם מוצר NO PG שמכיל גליצרין כמו במינוקסידיל קצף ולא PG, ואז אין את הבעיות שה-PG יכול לגרום למי שרגיש לו.

 17. דניאל says:

  אוקי, תודה רבה שוב.

  המשך שבוע טוב.

 18. דניאל says:

  טוב אז החלטתי לקנות בנפרד את החומצה האזלאית ולשלב אותה עם המינוקסידיל קצף. אשמח אם רק תעזור לי באשר ליישום החומצה.
  קראתי באיזה פורום שצריך למרוח את החומצה(בצורתה הקרמית) לפני השימוש בקצף עד שהיא מתייבשת על על הקרקפת ולאחר מכן להשתמש בקצף.
  אני מצטט מהפורום: “If you have the cream just apply it on the hairline and on the regions where your hair is thinning. Then apply the foam once its dried. First azelaic acid and then the foam coz azelaic acid helps in better absorption of minox”

  רק רציתי לוודא איתך אם זה נשמע לך תקין, ובנוסף לגבי הרכישה אני לא יודע אם כדאי לקנות את הקרם או תמיסה והאם יש לזה אחוזים מסויימים שצריך..אשמח אם תוכל לסייע לי בנושא.
  מצאתי אגב איזה אתר ישראלי שמוכר את החומצה(לא יודע עדיין אם קרם או נוזל) אבל במידע ואתה מכיר מקום טוב לרכוש, אודה לך על המידע.

  יום טוב ותודה,
  דניאל.

 19. admin says:

  אני לא מתעסק ברוקחות, קונה רק מוצר מוכן, אם זה כל כך מעסיק אותך אני מניח שתוכל למצוא על זה מידע ברשת.

 20. דניאל says:

  או קי.
  תודה רבה על העזרה אדמין.

  יום טוב 🙂

 21. טל says:

  היי אדמין,

  אני מלווה את הסיפור שלך כבר זמן מה, אתה פייטר אחי אני יודע שתקום מהנפילה הזו גם.

  התייעצתי איתך בעבר, בזמנו הסברתי לך ששהייתי משתמש במינוקסי +ניזורל 2-3 שנים, ולפני בערך 11 חודשים הפסקתי עם המינוקסידיל במשך חודשיים ברוב טיפשותי ..מה שגרם לנשירה מאסיבית ולהתדללות בכל חלקי הראש, מיד חזרתי לשימוש במינוקסידיל…באותו זמן שחזרתי לשימוש שאלתי אותך באתר מה אתה ממליץ?והאם יחזור מה שנשר??
  השבת לי להיות רגוע ולחזור לשימוש במינוקסי לתקופה של לפחות 9 חודשים ולהתמיד ואז להגיע למסקנות…
  אז היום אדמין אני לאחר כמעט 9 חודשים( 8.5) של שימוש +ניזורל וגם מקפיד לחפוף כל יום ולשים על קרקפת נקייה , חזר לי הרבה מהשיער אבל המצב לא חזר לקדמותו,
  יש לי דלילות מורגשת בקדמת הראש מה שלא היה לפני.
  שאלתי היא אדמין יקר האם יש עוד למה לצפות לאחר 9 חודשים של חזרה, כלומר האם הגעתי למקסימום כבר?כי בחודשים האחרונים אני לא רואה ממש שינוי, לא יודע אם להמשיך לחכות או להוסיף תכשירים חדשים מלבד מינוקסי+ניזורל , כמו כן הייתי אצל ד”ר ג… בזמנו כשחזרתי להשתמש והוא אמר לי אתה חייב לקחת פרןפסיה אם אתה רוצה להחזיר מה שנפל, אני מפחד מהתופעות לוואי שלה לכן לא לקחתי את ההמלצה שלו.
  כמו כן אדמין אני שוקל להוסיף רולר סיכות, מה אתה אומר?אם תוכל בבקשה לתת לי לינק מאיפה קנית אני אשמח.
  סליחה על אריכות ההודעה ותדה מראש על ההתייחסות,
  חג שמח אדמין.

 22. admin says:

  הדלילות תתגבר עם השנים ללא חוסמי DHT וכנראה גם עם, צריך לזכור שמינוקסידיל לא עובד נגד DHT, לכן עם הזמן יעילותו כאילו יורדת, היא לא באמת יורדת, מה שעולה זה הרגישות ל-DHT.שהמינוקסידיל לא יכול לנצח, לכן יש פרופסיה למשל, אבל פרופסיה עלולה לבוא עם מחיר, אני אישית החלטתי שאנ מוכן להיות קרח ולא לקחת אותה. כל רופא בעולם שמתעסק בשיער יגיד לך לקחת פרופסיה, זה הדבר היחיד שנחקר קלינית, אבל אין דבר אחד למריחה שנבדק קלינית נגד DHT, לכן אין רופא שימליץ לך למרוח נניח מינוקסידיל עם חומצה אזאלית, לא רק שזה לא נחקר זה גם לא מאושר FDA, אבל אני משתמש בזה כי זה מה שיש שנחשב יחסית בטוח ונמצא בשוק המון שנים.
  גם עם חוסמי DHT אפשר להרויח זמן אבל זה לא לנצח, אם זה יכול לתת 5-10 שנים דחיה זה מעולה ולכן לוקחים את זה, יש שיריוחו יותר ויש שפחות, יש שלא ירויחו יום שכלום לא עובד להם כי הרגישות ל-DHT גבוהה.
  איזור קדמת הראש הוא הכי קשה לטיפול, גם עם פרופסיה אין ודאות להצלחה, פרופסיה יעיולה בעיקר לקודקוד, אבל שוב כל מקרה לגופו, זה תלוי בבן אדם.
  הכל עניין של גנטיקה, ומה שקיבלת זה מה שיהיה בסוף, השאלה מתי. צריך לזכור שעיקר יעילות הטיפול זה עצירת הנשירה ושמירת הקיים, צמיחה מחודשת זה הדבר הכי קשה להשגה, עם סיכוי די נמוך כשמדברים על קדמת הראש.
  קח בחשבון שהתדרדרות בקדמת הראש אצלך לא בהכרח קשורה למה אתה עושה או לא, אלא פשוט שזה איזור רגיש יותר ל-DHT שניזוק עם הזמן, אני אישית עברתי את זה, עובר את זה, ויכול להעיד שהתקרחות יכולה להחמיר או להופיע פתאום גם אם אתה מטפל הכי טוב שאתה חושב שאפשר, וכן גם אתה מפסיק תקופה יכול להגרם נזק שלא תמיד אפשר לתקן (עם אותו טיפול קודם או אפילו עם טיפול יותר אגרסיבי) אצלי היא התחילה להווצר וברורה מאוד גם בקודקוד, כמו בציורים של סולם נורווד שזה מתחיל בקדמת הראש ואז בנורווד 3 זה מתחיל גם בקודקוד (נורווד 3V). לפי SPEX פרופסיה יעילה מאוד לקודקוד אבל לא לקדמת הראש, אולי אם הייתי לוקח הייתי היום במצב אחר, אבל אין מצב מבחינתי.
  רולר – באיביי, יש המון בזול, אני לא מחלק לינקים אתה תבחר שם.

 23. ג'וני says:

  דניאל. גם אני חשבתי להתחיל והשתמש בחומצה אזאלית. אשמח אם תשתף איתי את האתר משום שאני לא מצליח למצוא מקום שמייצר את זה החומר הזה יצא מסל התרופות ממה שאני יודע. דרך אגב אם כבר צברת ניסיון בנושא ויש לך כבר החלטה לגביי התמיסה או המשחה או מצאת איזשהו שיטה לשלב זאת עם המיניקסידיל אשמח אם תוכל לשתף. תודה לך חבר!

 24. ג'וני says:

  דניאל ראיתי שדיברת פה על שילוב של מינוקסי קצף וחומצה אזאלית אשמח אם תיתן לי את האתר של החומצה האזאלית כי אני מחפש כבר הרבה זמן ולא מוצא מקום לרכוש אותה. לפי מה שהבנתי היא יצאה מסל התרופות בישראל.
  תודה רבה לך חבר.

 25. רוי says:

  אדמין היקר , אתה יודע שיש לי המון ההערכה למה שאתה עושה באתר ובעיקר לאיך שאתה עוזר לאנשים בטיפול נגד ההתקרחות. אני מסכים עם כל מה שכתבת בכתבה פרט לעניין על ההשתלת שיער. נכון השתלת שיער לא מתאימה לכל אותם מועמדים שיש להם פחות מ 70 זקיקים לסמ מרובע באזור התורם וקרוב לודאי שאם הם יתחילו את התהליך הם יראו מצחיק ובעיקר “לא טבעיים” . אבל לדעתי לרוב האנשים שמקריחים גנטית יש אזור תורם ממוצע ומעלה ואם הם יבחרו ברופא טוב,אמין ,מוכשר ובעל נסיון ב fue ( לא קיים בארץ ועל זה אנחנו תמיד הסכמנו ) וילכו כמוני עד הסוף עם התהליך הם לא יהיו קרחים אף פעם … נכון מדובר בתהליך לא זול ,לא פשוט , די כואב , קצת מגביל לתקופה מסוימת אבל מבחינתי היה שווה לעבור את הדרך המתישה הזאת כדי להגיע למצב שבגיל 39 יש לי קרקפת מלאה בשיער . נכון אני לא ממש אלביס פרסלי … אני קצת דליל בכיפה ויש לי מפרצונים קטנים אבל אני אף פעם לא אהיה קירח כמו שהייתי בגיל 20 וגם החוסרים שיש לי משתלבים היטב עם גילי המתקדם מבחינתי . בלי להכנס למרפאה כזו או אחרת… אני כמוך עוזר להמון אנשים לקבל החלטה נכונה לגבי השתלת שיער( לעיתים ממליץ להמנע מהשתלה ) ואני מוכרח להגיד שלרובם התהליך משנה את החיים לטובה ומעבר לזה .. אני מסכים שעידן הסטריפ הוא דפוק לחלוטין והוא בעיקר שירת את האינטרסים של הרופאים אבל אני מוכרח לציין שעידן ה fue לוקח את כל התעשייה הזאת למקום הרבה יותר טוב … אני חושב שצריך תמיד להשאר עם ראש פתוח ולבדוק תמיד את האופציות בצורה רציונלית ושקולה ככל שניתן .

 26. חסוי92 says:

  שלום רוי, רציתי לשאול אותך שאלה לגבי ההשתלה שביצעת. השאלה שלי בנוגע לזקיקים שהושתלו לך בשיטת – bht, יצא לי לקרוא בכמה מקומות שכאשר משתילים שיער גוף, השיער “מקבל” תכונות של שיער ראש רגיל מבחינת – אורך, עובי, צורה וקצב צמיחה. במקומות אחרים קראתי דברים סותרים שטוענים ששיער גוף ישאר בעל אותם תכונות ולא ישתנה לעולם ולכן צריך להתחשב בעובי ובצורה וכמובן לקחת בחשבון שהשיער יהיה מוגבל באורך. מה תוכל להעיד על עצמך? האם השיער נראה כמו שיער גוף באמת ? האם הוא מוגבל באורכו ? אני מסכים איתך בדעתך כי השתלת שיער היא הפיתרון בעיקר לאנשים אובססיביים (כמונו) לשיער. אשמח אם תשתף

 27. admin says:

  לרוי – מעריך את מה שאתה עושה, ובייחוד את זה שחשפת את כל מה שעברת בתמונות..
  השתלת שיער לא תמיד מצליחה, אם כי היום אחוזי ההצלחה גבוהים יחסית לעבר, וכמו שכולנו יודעים לרוב השתלה אחת לא תספיק. כדי לשפר את הסיכוי צריך ללכת לטובים ביותר בעולם.
  מי שמוכן ומבין את התהליך, על כל סיכוניו, ועדיין רוצה, שיעשה כרצונו. לא לכל אחד יש איזור תורם מספיק לשטח שהוא צריך לכסות, כמעט בלתי אפשרי לכסות נורווד מתקדם בצורה טובה, תראה מה אתה היית צריך לעבור.
  לעבור ניתוחי השתלות, זה דבר שלא כל אחד ילך עליו,. לכסות נורווד 3V צריך כ-3000 זקיקים או קצת יותר, נורווד 4 זה כבר 4000 פלוס וכן הלאה, זה הרבה זקיקים להוציא וכמה ניתוחים לעבור (משתיל רציני לא ישתיל יותר מ-1500 זקיקים ביום ב-FUE). לצערי רבים הולכים ראש בקיר בלי להבין את כל העניין, הם רוצים כאן ועכשיו ומהר, זה מאוד מסוכן.

  לגבי השתלת שיער גוף – למיטב ידיעתי ממה שקראתי אין שום ראיה שהוא מקבל תכונות של שיער ראש, הגנטיקה שלו שונה, ויש רופאים שלא מוכנים להשתיל אותו (הכי קרוב זה שיער זקן).

 28. רוי says:

  לחסוי ואדמין .. מנסיון אישי אחרי שעברתי השתלת זקן +קצת שיער מהחזה השיער המושתל נראה שונה לחלוטין . הוא עבה יותר ,נשאר יחסית קצר בהשוואה לשאר השיער ,קצת מקורזל והאחוזי צמיחה יורדים דרמטית לכיוון 70 אחוז בלבד ולפעמים אפילו פחות מזה . בגדול אני חושב ששיער זקן צריך להיות האופציה האחרונה בהשתלת שיער ( רק שאין יותר אזור תורם ) ואני נגד מטופלים שבונים עליו יותר מידי .. הכללים לגבי שיער זקן וגוף מאוד ברורים לדעתי : 1. אף פעם לא להשתיל בקו השיער הקדמי ( 3 סמ ראשונים ) 2. הייתי ממליץ לעשות טסט קטן של 200 – 300 זקיקים לפני שהולכים לעשות טיפול גדול כדי לראות איך זה משתלב עם השיער הקיים 3. רצוי לפזר אותו כמה שיותר בקרקפת כדי שלא יבלוט בשטח מסוים . 4 . עדיף לפזר אותו באזורים פחות חשופים כמו אמצע הקרקפת למשל . 5. עדיף להשתיל אותו בתור זקיק כפול עם זקיק בודד רגיל – ככה הוא משלב טוב יותר ובולט פחות. 6. שיער זקן או גוף יכולים להיות פתרון אולטימטיבי להשתלה על צלקת של סטריפ . זה לא שאם מגלחים את השיער הצלקת לגמרי נעלמת .. זה פשוט עוזר להסתיר/ לטשטש אותה קצת שהשיער באורך של 2 סמ ומעלה .

  זה נכון שעברתי הרבה טיפולים עד שהגעתי לנחלה אבל זה בעיקר בגלל שעברתי את הטיפולים הראשונים במקום לא נכון … ומוקדם מידי והכי גרוע עשיתי סטריפ . במידה ולמועמד יש אזור תורם ממוצע של בערך 78 זקיקים לסמ מרובע והוא לא עבר השתלת שיער ברוב במיקרים יהיה ניתן לקחת לו 3000 זקיקים בטיפול של יומיים בלי בעיה . מעבר ל 3000 זקיקים זה כבר לקחת סיכון ואני לגמרי נגד זה . 3000 יספיקו בערך ל רבע קרקפת ריקה לחלוטין כולל קו שיער,מפרצים וקצת מעבר לזה . בטיפול שני שחייב להיות לפחות שנה אחרי אפשר לקחת לאזור תורם ממוצע בערך עוד 2000 זקיקים שיתנו כיסוי טוב עד אזור הכיפה ובטיפול השלישי אפשר לקחת 1500 זקיקים נוספים שיתנו כיסוי בינוני ומטה לאזור הכיפה . כלומר אפשר לכסות עד נרווד 5 עם סדר גודל של 6500 – 7000 זקיקים ב 3 טיפולים .

  או שפשוט כמו שאמרת מגלחים הכל ומשלימים עם העניין שזה אחלה בעיני לחלוטין !

 29. חסוי92 says:

  תודה, מעניין מאוד. לאיזה אורך השיער המושתל מגיע? האם הוא השתנה לאורך הזמן מתקופת ההשתלה ? למה אתה מתכוון באחוזי צמיחה – לאחוז קליטה של השיער לאחר ההשתלה או במחזורי צמיחה (אם בכלל ניתן להבחין)? לפי מה שאתה מתאר השיער שונה מאוד משיער ראש ולכן ההשתלה לעולם איננה תראה טבעית. כמו כן האורך מאוד מוגבל לאורך של שיער חזה. האם זה אינדיבידואלי? יכול להיות שאחד יקלוט את השיער בצורה כזו שיקבל מאפיינים זהים לשיער ראש ואחרי לא ?

 30. רוי says:

  היי חסוי , השיער המושתל הרגיל יגיע לכל אורך שתרצה … וכן הוא עובר שינוי מסוים עם הזמן עד בערך שנה וחצי לאחר הטיפול שהוא מתקבע . לפעמים השיער המושתל במחזור צמיחה הראשון שלו יכול להיות קצת כהה יותר ,מקורזל יותר וקשה יותר . לאחר מספר חודשים הוא עובר אדפטציה מסוימת והוא הופך לזהה יותר לשאר השיער בקרקפת . אצלי ספציפית השיער מהחזה הושתל על הצלקת של הסטריפ ולא על הקרקפת כדי לכסות מעט את המרקם הצלקתי והשיער מהזקן אצלי הושתל בפיזור רב באמצע הקרקפת ביחד עם שיער רגיל ולכן קשה מאוד להבחין בו . פה ושם מבצבצת שיערה שלא קשורה לכלום אז אני פשוט שולף אותה החוצה . האורך של שיער מהחזה יכול להגיע למקסימום 3 סמ ואורך השיערה מהזקן לאזור ה 5 סמ . שאני מדבר על אחוזי צמיחה אני מדבר על אחוזי קליטה של ההשתלה . שיער מושתל רגיל צריך להיות מעבר ל 90 אחוז קליטה במרפאה טובה . שיער זקן נקלט בממוצע בכ 70 אחוז . השתלה רגילה נראית טבעית יפה ואחידה . השתלה של שיער זקן /גוף בלבד נראית לדעתי כמו שיערות בביצים (: השיער דק מקורזל וכהה . כמו שאמרתי שיער גוף /זקן יכול להיות שחקן משלים בלבד בכמויות לא גדולות ועם פיזור מקסימלי . באופן כללי אנחנו שונים אחד מהשני .. זה לא מוצר קבוע לכולם . מה שאני מתאר הוא מנסיוני האישי ומהמחקר המעמיק שעשיתי בתחום .

 31. חסוי92 says:

  שוב תודה, חששתי שזה מה שתגיד. לכן כמו שאדמין אמר השתלה היא מאוד מוגבלת ביכולתה. בנאדם “שיזכה” לנוורד 5 לא יוכל לקבל שיער מלא. כתבת אמנם שכן, אבל לאיזה צפיפות שיער אותו אדם יוכל להגיע ? כמה זה שונה ממה שיש לי היום או יותר נכון שהיה לפני שנתיים. אגב אתה יודע אולי על פיתוחים חדשים בתחום ? שכפול שיער הבנתי שנחל כישלון.. מה לגבי השיערות שבעורף אפשר “לגנוב” משם קצת שיער..

 32. רוי says:

  היי חסוי , השתלת שיער טובה ונכונה מורכבת ממתמטיקה ומסוג של אשליה שהרופא מייצר … תבין מתמטית אי אפשר להגיע לרמת הצפיפות שהיתה לנו בצעירותנו כי האזור התורם שלנו מוגבל בזקיקים . במיקרה של נרווד 5 למשל עם אזור תורם ממוצע ובתול ( ללא סטריפ ) שמורכב מ 78 -82 זקיקים לסמ מרובע אפשר ברוב המקרים להוציא ב 3 טיפולים שונים בהפרש של שנה בין טיפול לטיפול בין 7000 – ל 8500 (תלוי כמה שיער יש בממוצע לכל זקיק – משתנה בין אדם לאדם ) וזה מספיק לכסות קרקפת נרווד 5 בצפיפות טובה . ה”אשליה ” שעושה רופא טוב מורכבת מצפיפות מקסימלית של 60 -65 זקיקים וצפופים בקו הקדמי האזור הכי קרטי וחשוב להגדרת הפנים (הכי צפוף שאפשר לעשות בהשתלה ודי קרוב למקסימום שהיה לנו) וככל שהולכים אחורה כמות הזקיקים תרד בהדרגה לממוצע של 25- 30 זקיקים לסמ מרובע אבל קבוצות שיער גדולות יותר של זקיקים כלומר כפולים ומשולשים. עד אזור הכיפה הצפיפות הנ”ל תכסה לגמרי את הקרקפת כאשר באזור הכיפה שבו הצמיחה היא מעגלית ורמת החשיפה לאור היא גבוה נשיג צפיפות נמוכה יותר ויזואלית אבל כיסוי טוב . כמות השיער בעורף היא לא משמעותית ולא משנה כמה אתה שעיר … לא מכיר לצערי פיתוחים חדשים בתחום פרט למשהו שהתחילו לעשות בארה”ב שקשור להשתלת שיער . בגדול הם מנסים להצמיח בחזרה חלק מהזקיקים שהם הוציאו ע”י הזרקת חומר רפואי מסוים שבונה תאים מחדש . אני יודע שזה כרגע מאוד יקר ומאוד בהתחלה . שכפול שיער למיטב ידעתי לא ממש עובד כמו שציפו . לסיכום השתלת שיער = אשליית שיער .. יש אשליות מדהימות בתחום ויש אשליות שעדיף היה לא לעשות אותם בכלל.

 33. חסוי92 says:

  הבנתי את המצב , תודה רבה !

 34. דניאל says:

  היי ג’וני,
  תודה שהקדשת זמן לקרוא את הפוסטים שלי.
  עדיין לא רכשתי את החומצה האזאלית(בנפרד או ביחד עם מינוקס), אני כרגע משתמש רק במינוקסידיל(Kirkland). יש כמה מוצרים ברשת שמכילים מינוקס עם חומצה אבל הם לא נמכרים בארץ ולא מאושרים ע”י ה- FDA לדוגמא:
  https://minoxidilmax.com/product_html/minoxidil-15.php (מכיל מינוקס 15%, קפאין, חומצה אזאלית וכו’)
  http://www.xandrox.com/minoxidil-15-azelaic-acid-solution – (מכיל מינוקס 15%, קפאין, חומצה אזאלית וכו’)
  ומצאתי עכשיו עוד מוצר מאוד מעניין:
  LEMINOX(אשמח לשמוע מהאדמין אם היה לו ניסיון עם המוצר או שמע עליו כי לא הצלחתי למצוא עליו יותר מדי פוסטים בפורומים לנשירת שיער) בכל אופן יש בו את המרכיבים הבאים(ביניהם ג’יסנג שהוא למיטב הבנתי צמח שעוזר לזרימת הדם בקרקפת):
  Active Ingredients: Minoxidil, Azelaic Acid, Retinol, Caffeine, White Truffle Extract, Mother of Pearl Extract, Caviar Extract, Ginseng, Gotu Kola, Ethanol, Glycerin, Water (Aqua), Fragrance (Parfum).
  באייבי מוכרים אספקה של 6 חודשים ב- 350 ש”ח שזה מחיר די טוב לכמות כזאת. המוצרים האחרים שציינתי למעלה הם הרבה יותר יקרים:
  http://www.ebay.com/itm/LOT-of-6-MINOXIDIL-HAIR-LOSS-TREATMENT-Azelaic-Acid-Minoxidil-15-5-/111600013273?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item19fbe10fd9

  וכמובן שיש עוד כל מיני מוצרים אחרים בשוק..אם אתה משתמש במינוקסי קצף ולא רוצה לעבור לתמיסה שמשובלת עם חומצה אזאלית אלא רק להוסיף את לקצף אז כנראה אין לי ממש חדשות לגבי זה, אמנם העלאתי פוסט בפורום של Hairlosstalk בנושא של שימוש בנפרד בחומצה, אם יהיו לי עידכונים לגבי אז אני אעדכן כמובן.

  יום טוב ותודה מראש על התגובות והתשובות 🙂

 35. ג'וני says:

  תודה חבריקו.
  אשמח ללינק מהאתר של hairlosstalk אני בעצמי קורא שם הרבה.

 36. לולה says:

  היי אדמין
  אני רוצה לשבח את האתר שלך ואת כל העזרה בנושא! הכל רשום בצורה נוחה ומסודרת!
  שאלתי היא לגבי הדקל הננסי.. האם יש לך מידע לגבי שימוש אצל נשים?
  לא הבנתי בצורה חד משמעית האם הוא יכול להזיק או להועיל.
  הרופא אבחן אצלי התחלה של התקרחות גברית.. אם יש לך טיפים נוספים המתאימים יותר לנשים אשמח מאוד!!

 37. admin says:

  עבור נשים יש פחות אופציות, אבל זה גם תלוי ברופא, ואם הוא אבחן אני בטוח שהמליץ. מוצרי טבע בבליעה לנשים לא מכילים דקל, יש תמיסות לגברים ונשים שכן למשל רביבוגן וכרינגן.
  דוגמאות למוצרים שמוצעים לנשים https://shop.hairlosstalk.com/womens-hairloss.html
  לדעתי מינוקסידיל 2% (או 5% אם הרופא ממליץ, זה מינון לגברים אבל יש נשים שמשתמשות גם, החשש הוא מתופעות לוואי קוסמטיות של שיעור יתר בעיקר) זה פתרון טוב ואפשר לשלב עם תמיסה נוספת, אולי מסרק לייזר (או קסדת לייזר) וכו’. צריך לעשות מחקר בעניין ולא ללכת פתי אחרי אנשים ומוצרים שבאים לעשות כסף על הגב של הלקוח ויש רבים כאלה.

 38. יניב says:

  היי אדמין תוכל להגיד לי עם זה המינוקסי והחומצה אזאלית מוכנה ?
  http://m.ebay.com/itm/LOT-of-3-Premium-Hair-Loss-Treatment-Azelaic-Acid-Minoxidil-15-5-/161294744055?nav=SEARCH

 39. admin says:

  זה עוד מוצר של מינוקסידיל עם חומצה אזאלית, תמצא הרבה כאלה. שים לב שאם אתה רגיש לפרופילן גליקול בדקת שהוא לא מכיל אותו. אם לא כתוב במפורש שהוא בלי, אז הוא עם.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree