תחילת הסוף, או סוף דבר

5 בJuly 2014 מאת: admin

זה לא הולך להיות פוסט אופטימי, אבל זו המציאות.

אחרי שניסיתי כמעט הכל, למעט פרופסיה, ואחרי שראיתי הצלחות וכשלנות עכשיו התמונה מתבהרת, הפסדתי.

המצב הוא שכלום כבר לא עוזר, וההתקרחות ברורה וכנראה נמשכת, הן מקדימה והן בקודקוד. לא ניתן להסתיר את העובדה הזו, להתכחש לה, או ליפות.

הטיפולים לא עוזרים, הם לא מצמיחים כלום וכנראה תורמים בלעכב אך לא למנוע.

אני כיום בן 42, אחרי מלחמה ארוכה, אבל צריך לראות לאמת בעיניים, מעל 50% מהגברים בגיל זה בשלב כלשהו של התקרחות ואני באופן ברור ומוחלט בצד שלהם.

השיפור שראיתי לפני כמה חודשים בעזרת נוסחאת הטיפול המנצח היה זמני כנראה, או לא משמעותי כמו שחשבתי, האמת כואבת וקשה אבל אני מסתכל לה היום בעיניים, ומכיר במצב.

נותרו לי למעשה 2 אפשרויות – השתלת שיער מקיפה (לפחות 3000 שתלים במצבי), או לגלח את הראש ולגמור עם זה. הקונפליקט קשה, כי להשתיל זה אומר יותר מהשתלה אחת (כל מי שהולך על השתלת שיער יצטרך יותר מאחת כי השיער הלא מושתל ממשיך לנשור ואתה ממשיך להקריח היכן שלא הושתל, למעט במקרה שבו ההתקרחות נעצרת בשלב כלשהו של נורווד, אבל נכון להניח שאתה תמשיך להקריח לאט במשך השנים עד לנורווד גבוה לפחות 5), עם כל מה שכרוך בזה, או לגלח אבל אז להראות כמו מגולח שזה לא מתאים לכל אחד, או להשאר כמו עכשיו שזה עם שיער שיש בו bald spots (עיגול מקריח בקודקוד, מפרצים ודלילות מקדימה וכו). יש מצב ביניים של שיער קצר מאוד שאינו גילוח, ששם כנראה אני אמצא את עצמי ממש בקרוב.

מה אני עושה כרגע? קורא כל מה שניתן על השתלות שיער, כולל FUT (שזו לפי המומחה SPEX מאנגליה, השיטה הכי יעילה, ומבחינת הצלקת המזעזעת שהיא משאירה, יש היום שיטה Trichophytic Closure Technique שיש כמה קליניקות בחו”ל שמתמחות בה (מי שמתכנן FUT ולא בדק מראש את העניין הזה, אני מרחם עליו), שיוצרת צלקת מינימלית (ולא אין לי כוונה לעשות משהו כרגע, אני קורא ומחכים, מי שנראה לי המומחים העולמיים לעניין הם HASSON & WONG שעושים רק FUT). אני קורא על משתילים מהעולם, אלו שהם ברמה הראשונה באירופה וארה”ב ועליהם כבר כתבתי בפוסטים קודמים, וגם לומד את כל העניין של FUE לעומק, שוב.

הבעיה בהתקרחות זה אבדן הזהות, אתה לא מה שהיית, השיער מייצג לך כל מני דברים, ואתה מאבד אותם יחד איתו, לא סתם אנשים מוכנים לעשות כמעט הכל כולל פיאות מגוכחות, או להתאבד על משתילי שיער גרועים שגורמים להם נזקים קשים, כגון הצלקות הנוראות של FUT והשתלות כושלות. ללכת על זה ללא מחקר זה מתכון להחלטות פזיזות ולאסון. ואני לא הולך על זה, עדיין. אני מדמיין אין זה יראה, היכן הסכנות, מה אני מפספס, מה זה אומר 2-3 השתלות ב-10-15 שנה הקרובות, איך יראה האיזור התורם (הרוס, מצולק וכו).

בקיצור אנשים, המצב בקנטים, אבל להודות ביושר, המלחמה שלי למעשה נגמרה בהפסד אחרי שנים של הצלחות, שללא ספק נבעו מטיפול עיקש והרבה מזל. ויש סיבה להתקרחות, היא גנטית, אבי היה קרח בנורווד מכסימלי בגילי (התחיל להקריח מהר עוד בשנות ה-20 שלו, ובתמונות החתונה בגיל 26 הוא כבר נורווד 5 עם הלוואה וחיסכון כמו שהיו הולכים פעם), אז קיבלתי משהו מהסבא מצד האם שהיו לו מפרצים ושיער דומה לשלי והוא לא היה קרח לגמרי, ונראה שאני אהיה היכן שהוא בינו לבין אבא בעוד X שנים, אבל אני אהיה קרח במידה ולא אעבור השתלות, כי התקרחות זה תהליך מתקדם ונמשך, הכל ענין של זמן (רוב הזקנים קרחים, זה יגיע למעל 80% מאיתנו).

אני ממשיך בטיפול, כאילו כלום, אבל המראה לא משקרת, האופציה של פרופסיה לא באה בחשבון מבחינתי (תופעות הלוואי, אני מושבת מיידית מכמה כמוסות של דקל ננסי), והזמן עובר. פעם הייתי בטוח שאלי זה לא יגיע והיה לי שיער מושלם, אבל לא לעולם חוסן, אנחנו רק בני תמותה, זה יכול להגיע לכל אחד, למעט ברי המזל ואני לא בתוכם, או אולי אני כן בר מזל, לא עברתי התקרחות מהירה בשנות ה-20 שלי, הכל יחסי בחיים.

בקיצור, אמשיך לעדכן, אבל ממקום אחר, של אחרי סיום המלחמה.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: השתלת שיער,נשירת שיער
תגיות: , , ,

תגובות

10 תגוובת על ”תחילת הסוף, או סוף דבר“
 1. ליאור says:

  אני מוחא כפיים כרגע, איש אדיר אתה

 2. בן says:

  אם מטפל קפדני ודקדקני נכנע לביולוגיה ולמחלה הזו (כן, מחלה. מה שזה עושה לנפש מספיק חזק על מנת שהדבר יכונה בתואר המלבב הזה), מה נגיד אנו, פשוטי העם שאין בכוחם למשטר את השיער באופן יומיומי עם מספר טיפולים שונים (בשעה שאנשים בני-מזל יכולים להזניח עד אימה ועדיין להיות עם שיער מלא)?
  ברכות על האתר ועל המידע הרב שמובא בו. בתור אדם בן 26 עם הידלדלות די מתקדמת (diffuse thinning), למדתי להשלים (פחות-או-יותר) עם הגזרה, לאור הטיפולים המאוד-לא-אפקטיביים שיש בשנת 2014 לאנשים במצבנו. כיוון ששיערי קצוץ בלאו-הכי (וללא חורי התקרחות, לפחות בינתיים), שקלתי ללכת על מיקרופיגמנטציה. אבל אבוי, הטיפול אינו זול, דורש תחזוקה – והכי גרוע – אין על מי לסמוך בארץ. הכול פרסומות והבטחות. ולנסוע לחו”ל – לא כלכלי בשביל דבר כזה. אז כן, להשלים עם המצב ולחיות את החיים. הפגיעה הנפשית די קשה, אז אולי עדיף לטפל בשורש הבעיה (הנפש) ולא בסימפטום (ההתקרחות)?
  בכל מקרה, תודה. האתר סיפק הרבה מאוד חומר בשפת הקודש. אי זעיר ובודד בין אתרי שרלטנות רבים עם הרבה הבטחות ומעט בטחונות. לוואי שיכולנו להיות מיודעים פה בארץ כפי שישנם מיודעים באירופה/צפ’ אמריקה. זה היה חוסך די הרבה מפחי נפש מאנשים מיואשים. שא ברכה והצלחה בהמשך.

 3. דביר says:

  פוסט די עצוב סך הכל, אבל זה לא שהסוף אינו ידוע מראש, לצערנו, לכל המקריחים…
  אני יודע שניסית די הרבה טיפולים, אבל יש גם כמה שלא כדוגמת PRP ו-RU. הרבה אנשים מדווחים שהRU הוא טיפול מאוד חזק ובעל תוצאות מעולות אך כמובן שהוא לא עובד על כל האנשים כמו כל טיפול. אני לא יודע כל כך מה הסיכון הרפואי שלא אך אני לא חושב שיש לו תופעות לוואי רבות ומסוכנות כמו של הפרופסיה, צריך לבדוק אותו יותר לעומק אך אני חושב ששווה לנסות לפני שפונים לאופציית ההשתלה.
  PRP- הטיפול הזה לדעתי באמת עובד ברמה של עצירת הנשירה והצמחה מחודשת ברמה מאוד מינמלית. הבעיה איתו זה המחיר ועם המחיר באה גם תדירות הטיפולים. אם הזריקה הייתה עולה בין 200-400 שקל( ולא 3000) והיא הייתה מבוצעת אחת לחודש- חודשיים, זה די היה פותר את הבעיה. כשהייתי אצל ד”ר שלקוביץ’ בפגישת ייעוץ, הוא הראה לי מצגת עם תמונות של מטופלים בכל מיני גילאים- אצל כולם נעצרה הנשירה וצמיחה מינמלית וזה בסה”כ מזריקה אחת לתקופה של שנה אם אני לא טועה. אם רק המחיר שלה לא היה יקר והיא הייתה מבוצעת בתדירות יותר גבוהה, זה היה פיתרון זמני די טוב וגם חוסך התעסקות עם השיער כל יום, אבל לצערנו אנחנו לא חיים בעולם מושלם- אחרת לא היינו מקריחים.
  בכל אופן, אני מקווה שתמשיך לעדכן ולהעלות עוד פוסטים, אין ספק שאתה סוג של גורו בנושא ההקרחה בארץ.
  ולכל הצעירים שעוד לא התחילו לטפל- כדאי שתתחילו, יש אפשרות לשמור את השיער במצב די טוב ואפילו להצמיח חלק מחדש, עד שיימצא פתרון יותר טוב, מה שאני מאמין שיקרה ב10-15 שנה הקרובות. עד אז בהחלט ניתן לתחזק ברמה טובה.
  שיהיה בהצלחה לכולם!

 4. admin says:

  דביר, אני לא גורו ולא מעוניין בתואר, אנשים הולכים אחרי גורו באופו עיוור, אני מאוד נגד פולחן אישיות או הליכה עיוורת אחרי כל אדם או רעיון, כל העניין זה לפקפק, לשאול וללמוד, בלי להיות נעול על כלום
  לגבי PRP, בוא נניח שיש לך כל הכסף שבעולם, אתה חושב שזה יעזור? אנחנו מדברים על צמיחה מחודשת, אם אין, אז אולי היתרון היחיד הוא עצירה אבל יש בעיה, אין לזה שום בטחון, ואין מחקר שמראה שזה באמת עובד (אם יש ואני טועה אתה מוזמן להציג אותו). PRP בשימוש בפציעות אצל ספורטאים ומזרז החלמה באופן כללי, הוא לכאורה אמור לשפר הזנה לתאים ויש בו תמצית הורמון גדילה שעוזר להחלמה, אבל כמה זה יכול לעזור לזקיקים שחטפו מ-DHT, זה כבר סיפור אחר, הרי לא מדובר במשהו שעובד נגד DHT, אלא משהו שמעודד החלמה ומזין. בוא נניח שיעיל ברמה מסויימת, אז 3000 שקל לטיפול? בוא נקרא לילד בשמו – עושק, טיפול כזה לא צריך לעלות כזה סכום, וחוצפה לדרוש אותו, עם כל הכבוד כולה מוציאים לך דם מכניסים למכונת הפרדת טסיות ומזריקים לך אותה חזרה לקרקפת. זה נשמע כמו טיפול לעשירים שלא יודעים מה לעשות עם הכסף, ולא למקריח הממוצע, לכן כל זמן שזה המצב, הטיפול הזה ישאר רלוונטי לבודדים, אני לא מכיר ולא מצאתי אחד שעשה.

  לגבי RU, הרבה טוענים שכלום, שהוא לא מזיז להם ותקרא פורומים בחו”ל. יש איזה מחקר עתיק שנעשה על קופים ועכברים, ועכשיו תשאל את עצמך למה עד היום זה לא בשימוש על בני אדם. חומר לא בדוק, שלא ברור איך עובד, שהוא לא טבעי, לך תדע איזה מחיר תשלם בעוד X שנים.

  חשוב להצמד לעובדות, והן שהתקרחות היא הליך שניתן לעכב, ניתן להרוויח זמן, ניתן לפעמים להשיג צמיחה (בעיקר צעירים בשלבי התקרחות ראשוניים, עם התקרחות איטית, שמגיבים טוב), אבל לאורך זמן כל תרופה שתבחר, תלך ותאבד מיעילותה. לפי SPEX מ- http://spexhair.com/ פרופסיה עובדת לו מצויין, כבר 10 שנים, ללא תופעות לוואי והוא ממליץ עליה ומראה איך היא סגרה לו בורות באיזור הקודקוד (הוא עבר איזה 8 השתלות באיזור הקדמי, הוא כותב שפרופסיה לא יעילה בקדמת הראש וכן בקודקוד).

  אני אמשיך כמובן לכתוב, אבל צריך לומר את האמת, אני בחרתי לא ללכת על פרופסיה, אני אולי משלם על כך מחיר בשיער אבל אני חושב שהבריאות עדיפה, אני לא לוקח תרופות מכל סוג, אפילו אקמול (שגם הוא תרופה מסוכנת אם אתה מבין קצת), ולקחת כדור כל יום במשך שנים רבות.. לא בבית ספרי.

 5. שמעון says:

  אהלן אדמין,

  ראשית בנוגע ל RU , אחרי שימוש של כארבעה חודשים ראיתי (או לפחות חשבתי שראיתי) עצירה משמעותית בנשירה. נאלצתי להפסיק כי כמוך הבריאות שלי חשובה יותר מהשיער והתחלתי לחוש תופעות לוואי שמזכירות את התופעות לוואי של פרופסיה…

  רציתי לשאול אם מישהו כאן ניסה פעם שמן דלעת. כן אני יודע שזה נשמע כמו עוד הנפצה וסביר להניח שבאמת כך הדבר, אבל נתקלתי במחקר הזה דרך מישהו שהמליץ ביוטיוב – http://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/549721/. אני סקרן אם מישהו ניסה פעם אפילו כטיפול נוסף.

  בהצלחה לכולם!

 6. admin says:

  זרעי דלעת הם סוג של חוסם DHT כמו דקל
  יש כמוסות של דקל עם שמן זרעי דלעת
  למרוח את זה נראה לי עובד על העקרון של דקל, אז קודם צריך לשאול אם דקל עובד במריחה, והתשובה שעובד בערבון מוגבל
  למה כל התמיסות שמורחים עובדות מעט? כי הזקיקים קבורים עמוק בעור, ומושפעים מהדם שמזין אותם וכמעט ולא מרגישים מה שמורחים כמה מ”מ מעליהם.
  לכן האופציה החזקה ביותר היא פרופסיה, כי היא משנה את הריכוז ההורמונלי שיש בדם שמזין את הזקיקים ושמסיע את ההורמונים גם לזקיקים. לכן יש גם כאלה תופעות לוואי – מה שעובר מדם מגיע לכל מקום בגוף, ופה הסיכון. טיפול טופיקלי חוסך את המעבר לכל הגוף אבל ההשפעה חלשה, זה סוג של טרייד אוף. הזרקות לתוך הקרקפת, מזוטרפיה, PRP וכו באות לשגר את הטיפול ישר לתוך שכבת העור העמוקה, אבל גם כאן התוצאות בספק, כי מי שמגיע למצב של הזרקות כבר מיואש, כלומר כבר מקריח והזקיקים כבר פגועים, אז לא עובד. התקרחות צריך לתפוס בזמן, אחרת זה מאוחר, וגם אם תופסים בזמן לאפקט של ה-DHT יש השפעה חזקה יותר מכל דבר, ורק הורדה שלו יכולה לעזור, שוב, הורדת DHT אומר מחירים במקומות אחרים אצל אנשים מסויימים, ולא ברורות ההשפעות ארוכות הטווח להתערבות הורמונלית כזו, שלא לדבר על השפעות של התרופה על הגוף שמעולם לא נחקרו.

 7. נתי says:

  היי אדמין

  רציתי לשאול אותך מה דעתך לגבי ג’לטין יש הרבה מחקרים כולל המחקר של ד”ר זאב פם, רופא עור שאומרים שזה מועיל

  אני מצרף קישור השמח לשמוע את דעתך בענין תודה

  http://www.dermapam.com/ProductsList.asp?CatId=6

 8. admin says:

  לא רלוונטי לגברים עם התקרחות גברית טיפוסית ולא רלוונטי כנגד DHT כמו כל תוספי התזונה למינהם
  לדעתי מיותר לגמרי

 9. Itzik bh7 says:

  כואב נורא לקרוא את הפוסט הזה..
  הנחמה לדעתי היא שלפחות הוא נכתב רק בגיל 42 =]
  בהצלחה רבה בהמשך הדרך, לי אישית עזרת מאוד.

 10. דר says:

  אני אישית עברתי מפרופסיה לדוטסטרויד, פרופסיה לא הייתה יעילה, בכלל אני נלחם בכלים הכי התקפיים שלי ואומנם יש לי נשירה, אבל השיער באותו מצב שהיה לפניי תחילת ההתקרחות ועצרתי את זה, אחים של אבא שלי בגילי כבר היו נורווד 4-5, אבא שלי עד גיל 40 היה נורווד 2.5-3 וסבא שלי מצד אמא בגיל 30 היה נורווד 4 ככה שאני מקריח מכל הכיוונים, אבל הצלחתי עד מגיל 18 עד עכשיו לשמור על השיער ואני מתכוון להוסיף לזה בעתיד שיהיה לך יותר כסף גם התשלת שיער במפרצים ובקדמת השיער.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree