פוסט אורח: קריטריונים לבחירת רופא וקליניקה להשתלת שיער

11 בApril 2014 מאת: admin

מצורף פוסט אורח נוסף של רוי, שכבר כתב פה את הסיפור של רוי

זה לא פוסט שלי, שכל אחד יקח את הדברים בקונטקסט הנכון ויפעיל שיקול דעת, השתלות זה עסק מסוכן ומי שלא מפעיל את הראש שלו בעניין הזה עלול לשלם ביוקר עם השתלה כושלת וסיבוכים, שלא נדבר על ההשלכות הנפשיות. אני לא בעד השתלות, אבל למען השיח והמידע, ולטובת אלו שכן רוצים ללכת על זה, חשוב שהמידע יהיה פתוח. תודה לרוי על ההשקעה בפוסט.

היי, חברים כאן רוי. לאחרונה אני נתקל בהרבה מיקרים של מטופלים שעברו השתלת שיער כושלת בארץ ובעולם ומבקשים עזרה בתיקון .

לעיתים ניתן לעזור למטופל לתקן השתלה לא מוצלחת ולפעמיים לצערי מדובר בנזק בלתי הפיך. בכל אופן ,החלטתי להרים את הכפפה ולכתוב כיצד לדעתי יש לבחור את הרופא/המרפאה המתאימים ביותר כדי להגיע לשביעות רצון מהתוצאה ומהם הקריטריונים לבחירת רופא והקריטריונים שצריכים להדליק נורה אדומה בקשר למרפאה.

אני חייב לציין רק שאני לא רופא .. וכל מה שאני כותב הוא על סמך מחקר מעמיק של שנים שעשיתי וניסיון בתחום. אין לי כוונה להשמיץ מרפאה /רופא כזה או אחר אלא רק לנסות לתת לכם כלים להבין קצת יותר טוב את התחום כדי שתוכלו לקחת החלטות שקולות ומקצועיות ולא מתוך ייאוש.

1. בדיקה מעמיקה של תוצאות המרפאה : רבים מהרופאים/מרפאות לא מעדכנים את התמונות של הלפני ואחרי  השתלת שיער שלהם באתר בגלל ש א. המטופלים שלהם רוצים לשמור על פרטיות ודורשים לא להופיע בפומבי ב. עדכון האתר דורש משאבים טכנולוגיים שמהווים טרחה עבור המרפאות שמעדיפות להשאיר את אותם תוצאות במשך זמן רב, למרות שבפועל אולי יש להם תוצאות טובות יותר. אז מה עושים? דורשים מהמרפאה להציג תמונות של לפני ואחרי שלא מופיעות באתר ושעצם הצפייה בהן לא מהווה פגיעה בפרטיות של המטופלים. מרפאה טובה חייבת לדרוש מהמטופלים תמונות של התוצאה כדי לבחון את התוצאה שהושגה , ועל מנת לבדוק את רמת השביעות הרצון של המטופלים. רק ככה אפשר ללמוד מטעויות שנעשה ולהגיע לרמה גבוה יותר של תוצאה. לא מומלץ לעשות השתלה במרפאה שאין לה תוצאות מוכחות בדמות תמונות של לפני ואחרי. הצפייה בתוצאות חשובה מאוד לבנית רמת הציפיות של המטופל והצגה של סגנון ההשתלה שמבוצע ע”י המרפאה. בנוסף, תדרשו לראות מיקרים שדומים למקרה שלכם מבחינת אזור השתלה וכמות זקיקים תואמת כדי שתוכלו לדעת למה לצפות.

2. מדידות מדויקות לפני ההשתלה ע”י הרופא : רופאים/מרפאות ברמה נמוכה עובדים לפי תבניות, כלומר המטופלים צריכים להתאים את עצמם לתבניות ולא להפך. זה בא לידי ביטוי בכך שהרופא יכול לעשות מספר מסוים של זקיקים ביום נגיד 1000 זקיקים והמטופל יקבל 1000 זקיקים למרות שאולי הוא  צריך כמות כפולה או חצי מהכמות. כדי לבצע הערכה של כמות זקיקים צריך למדוד את שטח ההשתלה כפול כמות הזקיקים הנדרשת פר סמ’ מרובע ולפי זה לחשב את כמות הזקיקים הנדרשת להשתלה. אם הכמות היומית שמרפאה יכולה לבצע ביום היא מעבר ליממה אז ההשתלה תצטרך להמשיך גם ביום למחרת עד להשגת כמות הזקיקים הנדרשת. אני לצערי פוגש הרבה מטופלים שעשו להם רק חצי עבודה בגלל שהכמות שהם היו צריכים חרגה מהתבנית של המרפאה שבה הם ביצעו את ההשתלה.

בנוסף ,תדרשו שהרופא ישרטט  לכם בדיוק היכן יעבור קו השיער הקדמי שהוא מתכנן לעשות לכם.

3. בדיקת לקוחות מרוצים: תדרשו מהמרפאה לדבר עם מספר לקוחות מרוצים (שלא עובדים במרפאה) כדי שתוכלו לגבש דעה קצת יותר אובייקטיבית וזוויות חשיבה שלא חשבתם עליהם.

4. בחירת השיטה ע”י המטופל ולא לפי נוחות הרופא: השיקול האם לבצע את ההשתלה בשיטת סטריפ עם צלקת או בשיטת fue ללא צלקת הוא שיקול שנקבע רק ע”י המטופל ולא ע”י הרופא. חשוב להדגיש שבמרפאות טובות  אין קשר בין כמות השיער הנדרשת לבין השיטה שבה מוצאים את השיער מהאזור התורם. במרפאות טובות ניתן להוציא 3500 זקיקים בסשן אחד של טיפול . fue

היזהרו מבחירת רופא שמנסה לדחוף אתכם לעשות סטריפ רק בגלל שכמות השיער הנדרשת היא גדולה אפשר להוציא כמויות גדלות של שיער גם ב fueבלי להיות מוגבל עם צלקת לכל החיים שהיא גורם מס 1 להסגרת השתלת שיער. (חלק מהרופאים אוהבים סטריפ כי זה משמעותית פחות עבודה מבחינתם)

5. זקיקים בודדים בקו השיער : אחד הדברים הכי חשובים להשגת השתלת שיער מוצלחת היא השתלת זקיקים בודדים בלבד בקו השיער ברמת צפיפות של 65 – 80 זקיקים לסמ מרובע ( משתנה בהתאם לאזור התורם ולשאר הצפיפות של השיער שלא נשר)  . בגלל שכמות הזקיקים הבודדים באזור התורם היא מוגבלת חשוב שהרופא /הצוות הרפואי ידע להפריד קבוצות שיער לזקיקים בודדים, אחרת ההשתלה תראה לא טבעית ותקבלו מראה של בובה .

(נשמע טריוויאלי אבל רוב הרופאים בארץ לא יודעים לעשות את זה)

6. רמת הניסיון של הרופא המבצע וצוות הטכנאים: במיוחד ב שיטת ה fue הניסיון של הרופא / הטכנאים מהווה מרכיב חשוב בתוצאה הסופית . תדרשו לדעת כמה שנות ניסיון יש לרופא / לטכנאים בביצוע fue כמה השתלות כאלה הם עושים בחודש/שנה, מה אחוז השיער שהוצא שנזרק לפח בגלל שלא הוציאו אותו כמו שצריך (מעבר ל 5% מהווים בזבוז), האם הם מיומנים במניעת פלגים כתוצאה מההשתלה? (חשוב מאוד !! פלאגים הם חורים שמהם יוצא השיער המושתל יש הרבה מרפאות שעשות פלאגים בכמות גדולה ובאופן קבוע וזהו אחד הגורמים העיקריים להשתלת שיער לא טבעית)

למרות שהשתלת fue נחשבת לשיטה חדשה עושים אותה בעולם מעל ל 10 שנים. עדיף ללכת לרופא/מרפאה שעושה fue מעל ל 5 שנים.

7. רמת הצפיפות שתקבלו : סביר להניח שכל רופא בעולם ( גם הגרוע ביותר ) יצמיח לכם שיער בהשתלה השאלה היא מהי רמת הצפיפות שהוא יעשה לכם .

כדי שתוכלו לקבל אינדיקציה מהי רמת צפיפות שתיתן תוצאה הולמת אז ככה :

בקו השיער הקדמי: זקיקים בודדים ברמה של 60- 80 זקיקים לסמ מרובע יעשו את העבודה.

מאחורי קו השיער ובאזור הכתר: באזורים אלו ניתן להשתיל קבוצות שיער גדולות יותר בגלל שהם פחות חשופות לעין

ולכן באזורים אלה צפיפות של בין 40-50 זקיקים לסמ מרובע תיתן תוצאה טובה.

חשוב שתדעו שהצפיפות היא נגזרת של : אזור תורם טוב ושאר כמות השיער שיש למטופל כאשר המטרה היא ליצור קרקפת אחידה לאחר שהשיער המושתל צמח .

8. התחייבות מהרופא: כדי שלא תצאו קירחים מכאן ומכאן תדרשו התחייבות לתוצאה בהתאם לרמת הציפיות שלכם . רופא שלא מתחייב לתוצאה או לתיקון במקרה של אי הצלחה כנראה לא מאמין בעצמו .(מהם אחוזי הצמיחה הממוצעים של הרופא)

בהצלחה

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: השתלת שיער
תגיות: , ,

תגובות

3 תגוובת על ”פוסט אורח: קריטריונים לבחירת רופא וקליניקה להשתלת שיער“
  1. אני says:

    קראתי באתר של hdc שבן אדם עם שיער צפוף יש לו 120-140 שיערות לסנטימטר מרובע אז איך 80 שערות לסנטימטר מרובע ייתנו מראה טבעי ולא דליל?

  2. חסוי82 says:

    יש הבדל גדול בין שיער צפוף לבין שיער מקריח. בהרבה מקרים אפשר לאבד המון שיער מבלי היכולת לראות דלילות או התקרחות ומכאן שצפיפות של 80 ס”מ כנראה טובה מספיק בעניין הויזואלי על מנת לספק מראה טבעי ולא מקריח או דליל.

  3. חסוי82 says:

    הרי אף אחד לא יבוא אליך עם מיקרוסקופ ויספור את כמות השיערות שצומחות לך מעל לראש בס”מ מרובע כדי לדעת אם מדובר בשיער מושתל או בשיער טבעי. מה שחשוב זה מה שנראה כלפי חוץ וכלפי חוץ 80 שיערות לס”מ מרובע זו צפיפות שבהחלט מספקת

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree