אז מה באמת עובד נגד התקרחות גברית טיפוסית?

15 בDecember 2013 מאת: admin

במהלך השנים מאז פתחתי את הבלוג נשפכו הרבה מילים בבלוג, כולל סקירות מוצרים, הסברים, טיפולים, ואפילו השתלות כלומר ניתוחים.

אחרי כל המלל, נשאלת השאלה – מה השורה התחתונה?

השורה התחתונה היא בעצם מה עובד, למה לצפות, ואיך להתמודד עם ההתקרחות.

לי יש את הנסיון של עצמי, וגם של אחרים שראיתי במהלך השנים, אבל למעשה אני יכול להעיד בעיקר על עצמי, היות ופעם הייתי עם שיער מושלם, ולא יכולתי לתאר מצב או אפשרות של אבדן של שיער, זה פשוט לא נראה היה הגיוני וכשהסתכלתי על מקריחים הייתי בטוח שאני לעולם לא אהיה כזה.

אבל החיים עובדים אחרת, אי אפשר לעצור את הזמן, וכולנו משתנים עם הזמן.

צריך לזכור שבגיל 40 כבר 50% מהגברים נמצאים בשלב התקרחות מסויים, והאחוז ממשיך לעלות עם הזמן, אז אני פשוט נכנס לסטטיסטיקה, פחות או יותר בזמן הכרונולוגי הממוצע.

קודם כל צריך להבין בקצרה מה גורם להתקרחות גברית טיפוסית. הגורם הוא גנטי, ולכן נוצרת בעיה. הבעיה היא שאי אפשר להשפיע על גנים, לפחות כרגע מבחינת המדע, ולא ברור בדיוק מה הגנים שגורמים התקרחות. לא מדובר בגן אחד, ההנחה כיום היא שאלו גנים שונים. המקור יכול להגיע מהאם או האב, וגם אם לכאורה זה אמור להגיע, אולי זכית ואף אחד מהם לא העביר לך את הגן הבעייתי, או קבוצת הגנים שקיבלת היא רק חלקית עם הגורם, ואז תראו אנשים עם שיער מלא ואב קרח ולא תבינו איך זה, וזה דבר שרואים הרבה יחסית, כי זה בולט.

ברגע שמדובר בגנטיקה אין מה לעשות. אנחנו לא יודעים לשנות פעולה של גן. אנחנו מניחים אולי שניתן להשפיע על טריגר שמפעיל או מכבה או מנמיך פעילות, אבל אלו רק הנחות. למשל אולי אפשר להניח שאצל אדם שלא חי בסביבה לחוצה, שאוכל נכון, ושחי בריא הגן לא יופעל. זה ידוע שבמקומות בעולם שאנשים חיים ככה חולים פחות, וחיים יותר שנים, אולי זה קשור גם לשיער על אותו משקל.

אבל אנחנו לא יכולים לשנות את הסביבה שלנו, אולי קצת את סגנון החיים, ועדיין, תראו כמה ספורטאים קרחים יש, ומי שרץ ומתאמן בטח מכיר את האצנים המבוגרים שרובם קרחים.

קיימת הנחה מקובלת שיהודים מקריחים יותר מעמים אחרים והסיבה גנטית. בשטח זה מאוד בולט, וכל מי שחי בחו”ל או טייל הרבה מכיר את זה, יש פחות קרחים ובאופן מובהק מאשר בארץ. לדעתי זה מאוד הגיוני, והסיבה יכולה להיות אבולוציונית. בהנחה שהיהודים תמיד חיו בקהילות בתוך עצמם, ומי שנחשב שידוך טוב היה תלמיד חכם ולא איכר חזק, אז תכונות חיצוניות היו חשובות פחות, כי מה שחשוב זה לא אתה נראה, ואת בת הזוג היית “מקבל” דרך שידוך.

בכל מקרה, ומה שלא יהיה, הבעיה היא אצל מי שיש לו את הרגישות הגנטית ל-DHT, וכיוון שלכל גבר יש DHT בשלב מסויים הרגישות הזו תתחיל לקבל ביטוי, שורש השיער, הזקיק יתחיל להתנוון והשיערה תחלש ותהפוך דקיקה ושקופה, כמעט בלתי נראת, עד שהזקיק לא יצמיח יותר כלום.

זה תהליך שלוקח שנים, גם ההזדקנות, ולא ניתן לעצור אותו כמו שלא ניתן לעצור הזדקנות והתהליכים ניווניים אחרים, כי לכל בעל חיים יש זמן תפוגה של X שנים, ככה בעלי החיים מתוכנתים, כולם.

מה שכן, ניתן לעכב. לא ניתן לעצור. לזה נכנסת כל תעשיית האנטי אייג’ינג, וכמובן הרפואה. מדובר בכסף גדול, תעשיות אדירות, שאנשים מוכנים לשלם, ומחונכים לשלם עבורם. כשמדובר בשיער, או במראה חיצוני בכלל, אנשים מוכנים ללכת רחוק, העיקר להראות טוב, מראה טוב משדר הצלחה, בריאות, ובעולם תחרותי כמו היום, זה נותן יתרון בכל תחום בחיים כמעט, ובעיקר נותן בטחון עצמי, שהוא בעצם הדבר שכולנו רוצים – להיות בטוחים בעצמנו, להרגיש טוב, להיות מאושרים.

נשים הן הקליינטורה העיקרית של תעשיית היופי, והן עושות הרבה בשביל להראות טוב, בעיקר לפני שהקימו משפחה, והסיבה היא כדי להיות אטרקטיביות, מושכות. אישה יפה משדרת הצלחה, בלי קשר לשכל, ונשים יפות מקבלות יחס מועדף בכל מקום, ראיתי את זה בחיים המון, ואני בטוח שכל מי שקורא את הפוסט יודע על מה אני מדבר. גם גברים רוצים להראות טוב, וגם כן בעיקר לפני שהקימו משפחה, בדיוק מאותה סיבה – להיות אטקרטיביים. שיער הוא חלק מהעניין, ואיבוד שלו זה תחושה של פגיעה באטרקטיביות, והתוצאה פגיעה בבטחון העצמי.

לנשים יש פחות בעיות של שיער, אבל יש להן “בעיות” אחרות. בחורה שמתאמנת בחדר הכושר שאני מכיר שנים עשתה לאחרונה השתלת סיליקון בחזה, לפני זה היא הייתה מהדקיקות השטוחות, וההשתלה שינתה מאוד את המראה שלה, היא נראת “בריאה” יותר. מראה “בריא” הוא מראה מושך יותר, והכוונה לפרופורציות טובות. אנשים שנראים טוב הם אנשים עם סימטריה גופנית מסויימת שאבולוציונית אנחנו מזהים בשניה, בלי לחשוב, הם נראים לנו טוב. שיער דליל זה ממש לא סימטריה, וזה בולט.

וזה כואב.

אין גבר בעולם שאיבד שיער ולא סבל, ומי שאומר אחרת פשוט שקרן. על הסבל הזה חיות תעשיות השיער של המוצרים נגד התקרחות, שיקבלו תנופה אדירה עם עליית האינטרנט. פעם לא היה מה לעשות, היום אפשר לגלוש ולראות מגוון של מוצרים לטיפול עם הבטחות מפה ועד הודעה חדשה. כולנו רוצים להראות טוב ולהיות אטרקטיבים, עם בטחון עצמי גבוה לגבי המראה שלנו. אם יש מוצר שיכול לתת לנו את זה נקנה אותו, ועל ההבטחה הזו, שאין שום בטחון שתקויים, משולמים מילארדים רבים.

אז אתה בסטטיסטיקה, אחרת לא היית כאן. ואתה רוצה שיער שופע. אפשרי? תלוי.

אם אתה צעיר בגילאי ה-20 או 30 שתפסת את זה בהתחלה ממש, כלומר אתה לא כמה שנים עם זה, יתכן והנזק שנצבר לא חמור והזקיקים בריאים ומסוגלים לייצר את השיער, הם רק צריכים ניעור. מינוקסידיל ופרופסיה אלו התרופות שכל רופא יציע וזה באמת יכול לעבוד. הבעיה שאצל רוב האנשים זה לא פשוט, ולא עובד מושלם, כי כמו שכתבתי קודם מדובר בגנטיקה, וגם הנמכת כמות של DHT או המרצת פעילות הזקיקים לא תוכל לנצח את הגנטיקה. אפשר להרויח זמן, שזה גם חשוב ואולי העיקר, אבל אף אחד לא ינצל אם הגנטיקה שלו אומרת אחרת.

מה עובד, ומוכח כעובד:

1. מינוקסידיל 5% – כתבתי אינסוף פוסטים עליו, ועל מינוקדיסיל בכללי. זו נחשבת התרופה הותיקה מכולן עם הכי פחות תופעות לוואי שכן היא לא פועלת כלל על ה-DHT, ונמרחת מקומית. עם השנים נחלש האפקט, שכן ה-DHT חזק בהרבה מכל ממריץ זקיקים, והוא מתחבר לקולטינים בזקיקי השיער. אם יש קולטנים ל-DHT סימן שהוא יודע להתחבר ולהפעיל את הנזק, ושזה דבר שמתוכנת אצל כולנו, אבל רק הרגישים גנטית יאבדו שיער, אצל האחרים ה-DHT ישב בזקיקים ולא יגרם שום נזק.

2. מינוקסידיל 15% – גם עליו כתבתי, הוא חזק פי 3 מבחינת ריכוז, ובעל תופעות לוואי קשות של כאבי ראש, עייפות, חוסר ריכוז וכו’, אלו תופעות לוואי שרשומות בעלון של ה-5% אבל רוב הסיכויים שלא תרגיש אותם. ב-15% תרגיש ללא ספק. הדרך היחידה לשרוד ריכוז כזה הוא להשתמש בשליש כמות כלומר בשליש של 1 מ”ל למנה ורק פעם ביום. יש אנשים שנשבעים שהוא מצמיח שיער היכן שמינוקסידיל רגיל נכשל, יש אומרים שהוא לא עוזר בכלל ומיותר, לדעתי זה תלוי בבן אדם, מה שטוב לאחד לא טוב לשני ולהיפך. צריך לשקול 10 פעמים אם להשתמש במוצר כזה, הוא לא מאושר FDA.

3. פרופסיה – אין מה להוסיף, נחקר קלינית. הסיכון הוא תופעות הלוואי האורולוגיות, יש הטוענים לתופעות לוואי נוספות שקשורות למצב רוח, ריכוז וכו’.

4. דוטס – חזק יותר מפרופסיה, גם מקטין DHT. לא מאושר FDA נגד התקרחות, לכן בעייתי. מי שמהמר על זה שיצפה תופעות לוואי קשות יותר מפרופסיה.

5. קרם ספיירו – יש עליו ויכוחים רבים בפורומים, לא ברור עם יעיל או לא, הטענה שהוא מונע היקשרות של DHT לזקיקים. יש לו תופעות לוואי והוא לא מאושר FDA, לכן למעשה נמכר רק בכמה מקומות באינטרנט. כתבתי עליו בפוסטים קודמים, כמו על הכל.

6. דקל ננסי – לדעתי האישית הוא בשורה אחת עם פרופסיה. איך? כי ניסיתי אותו שבוע, ותוך שבוע אחד הבנתי כמה הוא חזק. ייצור הזרע ירד ב-80%, שלא לדבר על זה שפתאום לא עומד לך. מפחיד ברמות קשות. הסיבה יכולה להיות רק הורדה חזקה של רמות ה-DHT (שחזק פי 5 בחינה אנדרוגנית מטסטוסטרון). כמובן שהפסקתי מיד, עדיף להיות קרח. אם כך עובד דקל, אז איך תעבוד עלי פרופסיה? ממש לא רוצה לדעת.

7. חומצה אזאלית – מוספים אותה לתמיסות מינוקסידיל, והיא קיימת בקרמים נגד אקנה, כי אקנה נוצר מ-DHT בריכוז גבוה, בין השאר. לא מרחתי קרמים נגד אקנה על הראש, יש שמורחים וטוענים לתוצאות טובות. אני כן משתמש במינוקסידיל עם חומצה אזאלית, אבל לא משוכנע שהשילוב הזה טוב יותר ממינוקסידיל בלבד. דקל וחומצה אזאלית שמים בכל התמיסות הטבעיות דוגמאת כרינגן.

8. שמפו ניזורל, כתבתי עליו באחד הפוסטים הראשונים בבלוג.

מה בספק, או לא עובד?

כל השאר. לא שמעתי או קראתי על אחד שתמיסה טבעית כלשהי עזרה לו, או על ויטמין שלקח, או שמפו ששיפר את השיער שלו. אפילו אלפסין, אני בספק אם עובד למרות שאני משתמש.

לכן, כיוון שיש הרבה ספקות, וחסרות הוכחות, אין ברירה אלא ללכת על שילוב של כמה מוצרים, בתקווה שגם אם יש מוצר שלבד לא יתן תוצאה כי יעילותו חלשה מדי, אז יחד עם אחרים גם המשקל הקטן שלו יתן דחיפה, כלומר מסה קריטית של שילוב תתן תוצאה טובה יותר.

למעשה כתבתי על הכל, וכל המידע בבלוג. כמובן שהכל מזוית ראיה אישית שלי בלבד, לא מדובר על ייעוץ או המלצה.

לעניין ההשתלות – השתלות שיער פונות לאלו שנואשו מהטיפולים, שפשוט לא עבדו, או שהקריחו בלי לטפל ורוצים שיער צומח, אמיתי. אותם אנשים יודעים שהפסידו במלחמה בקרחת ולא מוכנים לקבל זאת. על השתלות כתבתי הרבה. לא מדובר יותר בטיפול, אלא בניתוח שבו מוציאים זקיקים מאיזור אחורי הראש, ששם הזקיקים לא רגישים גנטית ל-DHT (הם מתוכנתים אחרת) ומשתילים באיזורים הקרחים מקדימה. תעשיית ההשתלות צומחת בקצב אדיר, ועוברת למיין-סטרים, אפילו ויין רוני השתיל, ובמקום להסתיר פרסם. גם מושתלים נדרשים להמשיך לטפל והרופאים ממליצים להם פרופסיה ומינוקסידיל כדי לשמור על השיער הלא מושתל שאמור להמשיך לנשור עם השנים, ככה שהשתלה זה לא הסוף, מה גם שידרשו השתלות נוספות באיזורים שימשיכו להקריח. אם נתעלם מעניין העלות, ונניח שאתה מליונר ושכסף לא מהווה שיקול, השיקולים צריכים להיות הצד האפל של ההשתלות. הכשלונות, שכולנו רואים מדי פעם אצל כאלה שניסו, הצלקות, המראה הלא טבעי, וההתקרחות שממשיכה באיזור הלא מושתל. לדעתי עדיף לגלח מלהסתכן, אבל שכל אחד יעשה לעצמו את החשבון.

השורה התחתונה היא שיש פתרונות לא מושלמים, ואין פתרון מושלם. ברוב המקרים אפשר להרויח קצת זמן עם טיפול, ולהאט את התהליך. אי אפשר לעצור אותו, כי מה שקובע זו הגנטיקה. עם המידע הזה צריך שיהיה תאום צפיות נכון, ולא להשבר אם טיפול מסויים לא עובד כמו שרצית או מיד. כמו שכתבתי בעבר – המלחמה בקרחת היא מרתון ולא ספרינט, ויש בה הצלחות וכשלונות. התמדה היא שם המשחק, וגם אז התוצאה ידועה – אי שם בעתיד, נראה אחרת. אבל כיוון שאפשר לטפל, ואפשר גם להגיע לתוצאות טובות (לא כולנו, אבל בממוצע אפשר להשיג שיפור), אז כדאי. מכונת הגילוח גם אופציה למי שנמאס לו, וצריך לזכור – זה חשוב לנו כשאנחנו צעירים, ככל שהגיל עולה חשוב הרבה יותר ההישגים בחיים, איכות החיים, הבריאות, המשפחה, ופחות להראות טוב.

 • Share/Bookmark

תגובות

20 תגוובת על ”אז מה באמת עובד נגד התקרחות גברית טיפוסית?“
 1. עידו says:

  אדמין, שמעת על ענת אלקין?? טוענים שם לתוצאות מוכחות בנשירה

 2. חסוי92 says:

  פוסט נכון וכואב. לאחרונה נראה כאילו אתה משלים עם ההתקרחות מתמיד.
  לידיעתך יש היום הרבה מאוד ישראלים שמשתמשים ב RU כולל אני לאחרונה, לא ידוע על תופעות לוואי – לא בחו”ל ולא בארץ. אני מאמין ששווה לקחת את הסיכון במידה והחומר עובד(בטוח יותר טוב מהכדורים).
  אם תרצה אוכל לכוון אותך לקבוצה שקונה בצורה קבוצתית ובזול.

 3. admin says:

  מי שרוצה להשתמש ב-RU שיהיה לו לבריאות, זה הימור. אין על זה כמעט מידע גם בפורומים ומה שיש מעט מדי. יש גם מעט חברות שמוכרות אותו, ולפי מה שראיתי הוא אסור בארה”ב.
  המוצר לא מאושר לשימוש בבני אדם, לא נחקר על בני אדם, ולך תדע מה ההשפעות לטווח ארוך
  כשאני לוקח משהו אני רוצה לדעת עליו, מעדיף לדעת מה רע מלא לדעת
  לא שווה את הסיכון מבחינתי, וזה שאנשים מוכנים להשתמש בו רק מראה שמקריחים יעשו כמעט הכל כדי למצוא את הדבר שיעצור להם את הנשירה, ועל זה קיימת התעשייה הזו של מוצרים נגד התקרחות ושל השתלות.
  אני נלחם, אבל גם רציונלי ולא ראש בקיר.

 4. עופר says:

  אז בעצם רק המינוקסידיל היא אפשרות אמיתית? פרופסיה בעייתית, אפילו הפסיקו לפרסם אותה מרב תביעות. אתה גם נשמע כמסתייג ממנה. וכל השאר שמנית לא מאושרים FDA.

 5. admin says:

  לא הפסיקו לפרסם פרופסיה, הקמפיינים והמודעות עולים שוב אחת לתקופה ואז יורדים וחוזר חלילה.
  אין אף תביעה נגד MSD שניצחו בה.
  אני מסתייג בגלל תופעות הלוואי.
  אתה צודק לגבי הלא מאושרים, כי מאושרים רק 2 פרופסיה ומינוקסידיל, אבל בגלל שלא כולם מוכנים או יכולים לקחת אותם, או שהם לא עובדים טוב לחלק מהאנשים, אז אנשים ממשיכים לחפש פתרונות והיכן שיש ביקוש נוצר היצע. אנשים מוכנים לשלם עבור מוצרים נגד התקרחות שעובדים או אולי עובדים ולא מעניים אותם FDA. כן נוצר מצב שפותחו מוצרים שונים, שחלקם יעילים יותר או פחות או כלל לא.
  מה אפשרות אמיתית זה דבר שכל אחד קובע לעצמו, הכל זמין היום באינטרנט.

 6. רמי says:

  יש לי שאלה כללית ואולי לא הכי קשורה בנוגע למינוקסדיל. אני מבין שזה משהו שמורחים, אך איך מי שיש לו שיער ארוך ועדיין מלא ברב הראש מורח אותה על הקרקפת? ראיתי סרטונים באינטרנט וזה נראה כאילו אתה חייב שיער קצר, האם זה נכון?

 7. יובל says:

  היי אדמין. האם כל מינוקסידיל מכיל אלכוהול? כלומר מכניס אלכוהול לגופך?

 8. admin says:

  כן לפי מה שראיתי. אלכוהול שמורחים על העור לא חודר לגוף, אלכוהול הוא חומר חיטוי עתיק.

 9. יובל says:

  תודה. כיוון שאסור לי להכניס אלכוהול לגוף.

 10. יובל says:

  נעים מאוד אני יובל בן 39 וחווה טרגדיה אישית עם השיער כבר מ”ס שנים. מהסקפטים..רק בתקופה האחרונה שמתי לב שהגעתי למצב די נורא. אני מסתובב עם שיער ארור ומנסה לכסות אבל יודע שזה נראה מגוחך. אני די מיואש ושוקל לנסות את השילוש הקדוש. אגב אני נשוי+1 באושר והאשה הכירה אותי מקריח אבל אני אישית בדיכאון מזה כבר הרבה שנים.אני לא יכול שלא לחשוב שאם הייתי מטפל בזמן ולא מתמהמה( ההקרחה הרצינית התחילה לפני מ”ס שנים והיה פרופסיה עד כמה שידוע לי.) לא הייתי מגיע למצב הזה. הקטע של צמיחה מחודשת מאוד חשוב לי. האם הכרת אנשים שטיפלו והצמיחו שיער בקודקוד ממצב של נרווד מתקדם??

 11. admin says:

  לא, ממצב של קרחת אי אפשר להצמיח, ברוב מכריע של המקרים, אולי יכול לצמוח מעט שיער דליל אבל זה ימשיך להראות..
  לחשוב מה היה קורה אם, גם אני חשבתי אבל האמת היא שאלו מחשבות שווא. בדיעבד יכולנו לעשות אחרת המון דברים בהמון תחומים, חוצמיזה שקרחת זה גנטי, אז זה היה מגיע ככה או ככה, גם עם טיפול, ואולי פרופסיה הייתה מונעת קרחת בקודקוד אבל אולי גם מביאות תופעות לוואי קשות, בכל מקרה מקדימה היה נושר.
  אם יש לך רגישות מיוחדת לאלכוהול לא הייתי מורח שום דבר איתו. הרגישות יכולה להיות גם חיצונית, הייתי הולך קודם כל לרופא עור להתייעץ ולשאול האם זה בסדר למרוח מינוקסידיל עבורך. כל אדם שונה, ואל תעשה שום דבר שנראה לך שעלול להוות בעיה אם יש לך ספק הכי קטן.

 12. יובל says:

  תודה רבה על תשובתך המהירה. כל הכבוד על הבלוג וישר כוח..

 13. חסוי92 says:

  תודה רבה על השיתוף! נלמד מטעויות נשמח לעוד עידכונים

 14. דני says:

  בן 40 פלוס בשלבי התקרחות שאיתה השלמתי אולם אצלי זה גם בגבות שאם זה לא ממש השלמתי, ניסיתי מינוקסידיל במריחה על הגבות כול ערב לפני השינה אולם לא ממש עזר. מכיר פתרון מוכח בנושא אשמח לשמוע ולנסות.

 15. admin says:

  לא מכיר, אבל אתה יכול לחפש ברשת, גם ביוטיוב, וכמובן לבדוק עם רופא עור, אני לא רואה איך זה מתחבר להתקרחות גברית טיפוסית.

 16. mike says:

  לגביי התקרחות באזור הגבות ישנם כמה טיפולים שכן עובדים במריחה טופיקלית,ממשקראתי ועוזר לאנשים בעיקר לנשים,מריחה מקומית של folligen solution therapy spray מכיל בתוכו רכיבי נחושת בריכוז דיי גבוה וגם כן אלוורה, ביוטין בקפסולות של 5 מ”ג ביום טוב לציפורניים לשיער גבות ,וגם עוזר להאיץ צמיחת שיער קיים.
  אם תלך לרופא עור אני מאמין שמשהוא יעשה זה ייתן לך סוג של סטרואיד למריחה מקומית וזהו.
  גג בדיקות דם,תפקוד בלוטת התריס וכיו”ב.
  מבטיח לך שאין להם פתרונות קסם.
  וגם הם לא קוראים פורומים,
  כמובן שאתה יכול לנסות מינוקסידיל 15% במריחה מקומית וזה ייתן תאפקט המקסימלי מבחינתך כי אחת התופעות לוורי שלו העיקריות הנה צמיחת שיער במקומות שונים בגוף קרי אוזניים,פנים,גבות רכות גם וכו’.

 17. יוסי says:

  מישהו שאל כאן על ענת אלקין אשמח אם אתה או מישהו יודע אם היא עוזרת או שזה עוד איזה בלוף ?

 18. אנה says:

  אותי לימדו רק מה שאתה רואה בעיניים אמיתי, לא מאמינה לכל המקומות האלה מכונים וספרים עם הפוטושופ והתמונות ממאגר של תמונות של השתלות, תבקש לראות מטופלים שעברו את הטיפול ולדבר איתם זה הכי בטוח.

 19. אני says:

  אני לוקח תרופה נגד דכאון שנקראת לוסטרל וקלונקס ידוע שאסור לשתות אלכוהול איתם
  האם מינוקסידיל שמכיל אלכוהול במינון נמוך ממה שידוע לי יכול להוות בעיה?

 20. חסוי82 says:

  לא ברור אם אתה טרול או סתם משועמם. מה שבטוח אתה מציף את הפיד בשאלות והערות קיטבג שלא תורמות לאף אחד כאן.
  אדמין, לתשומת ליבך

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree