המאסטרים בהשתלות שיער – המובילים באמריקה (רשימה חלקית)

9 בAugust 2012 מאת: admin

בשבועות האחרונים ניסיתי ללמוד מי הם התותחים בתחום ה-FUE (כולם אגב עושים גם FUT). את המידע הוצאתי מפורומים אמריקאים ידועים:

www.hairtransplantnetwork.com

www.hairsite.com

יש עוד פורומים אבל אלו העיקריים. הראשון מסקר אמריקאים בעיקר. צריך להבין שמדובר בכמות אדירה של מידע, שאני נגעתי בו רק בקצה המזלג. חיפשתי מידע על השתלות תכלס – אנשים שעשו, צילומים לפני אחרי ואצל מי עשו., וגם מה אנשים כותבים עליהם. יש למשל סקשן שלם של נושאים, למשל ראיונות עם רופאים בוידאו וסקירת קליניקות שעוד לא הגעתי אליהם. הראיונות ממה שכן יצא לי לראות מרתקים, ונאמרים שם דברים שיכולים לשנות לך את כל התפיסה, למשל ראיתי ממש עכשיו קטע של 43 שניות של Dr Dorin שהוא רופא ידוע מNY שאומר שהקשר רופא-לקוח הוא למעשה של שנים כי רוב הסיכויים שתצטרך לחזור אליו לעוד השתלות. אלו דברים שיש רופאים שלא ירצו לומר לך כי זה מרתיע, אבל זו האמת (כי ההתקרחות של השיער הלא מושתל נמשכת וידרשו השלמות ותיקונים בעתיד), ומי שאומר אמת ואמין, סימן שהוא גם איכותי יותר, רציני יותר וידאג יותר להצלחה בראיה לשנים קדימה.

פניתי למספר קליניקות, שראיתי עליהם תמונות רבות, חוות דעת, וכמות גדולה של דיונים. זה לא אומר שאין עוד טובים (למשל יש דר וודס שהמציא את ה-FUE אבל הוא מאוסטרליה, לא ריאלי המרחק וגם אני כותב פה רק על ארה”ב-קנדה), אבל התמקדתי באלה:

1. Dr. Dorin – הקליניקה היא True&Dorin – נמצאת במנהטן ארה”ב. האתר שלהם הוא http://www.truedorin.com/. האתר מאוד ידידותי, וכולל למי שאין לו כח לקרוא יותר מדי קטגוריה של וידאו, עם המון סרטונים שבהם מדברים True ו- Dorin. שניהם בעלי המרפאה והם רופאים ותיקים בתחום. התוצאות שהם מראים מאוד מרשימות, הם חברים בכל התאחדות אפשרית בתחום, ויש להם גישה מאוד מקצועית. כששלחתי להם תמונות שלי, קיבלתי תשובה מ-Dorin עצמו, בשונה מאחרים שענו לי שם רק נציגים. לראייתו אני צריך מינימום 1700 זקיקים מלפנים, ואולי עוד בקודקוד וסהכ כ-2500. המחיר הוא 7.5$ לזקיק. לראייתם בקליניקה, הוצאת הזקיקים מהאיזור התורם היא עם להב של מחט של 0.9ממ ועד להב של 1.1ממ (בשונה מרופאים שמשתמשים ב-0.8) ועם מכשיר DRILL אוטומטי (לא מכשיר ידני). בכלל הם אוהבים שם מכשור מתקדם, וגם לזריקות ההרדמה המקומים יש מכשיר שמווסת את הכמות המוזרקת.

הנה לדוגמא סרטון חובה שלהם, שגם מסביר למה הם דווקא מעדיפים מכשיר DRILL להוצאת הזקיקים http://www.truedorin.com/video/player/41921-follicular-unit-extraction.

לראייתי הם מאוד מקצועיים, וגם יקרים אבל המחיר בשלב הבדיקה לא צריך לשחק, השאלה היא – נניח שיש לך כסף ללא הגבלה – למי תלך? אסור להתחיל בגישה של מי המחיר הכי טוב, כי אז מדלגים על המחקר והבדיקה של תחום ההשתלות. העניין הכספי צריך לבוא רק בסוף. מכל רופא וקליניקה אפשר ללמוד משהו חדש על התחום, או משהו ייחודי שהקליניקה הזו עושה ושאחרים לא (נניח אלו מתשמשים במכשור אוטומטי ומסבירים למה לדעתם הוא עדיף על ידני, בעוד שנניח דר ביזנגה עובד רק עם ידני ומסביר למה).

מה אהבתי – מקצוענות, ירידה לפרטים וקפדנות, ראיה לטווח ארוך, שקיפות, תוצאות. הראיה שלהם היא לטווח ארוך, וכיוון שלא ניתן לדעת לגמרי לאיזה רמת התקרחות אדם יגיע, הם מעדיפים ללכת על בטוח ולא להשתולל על קו שיער נמוך, אלא לעיתים ללכת על קו שיער גבוה יותר, כדי שפחות זקיקים יושתלו וישאר מאגר גדול יותר באיזור התורם להשתלות עתידיות. Dorin גם ענה לי ישירות בעצמו, כתב לי שצריך כ- 2000 זקיקים.

מה אני לא סגור עליו – אם קוטר הלהב לא גדול מדי. אולי יש אנשים עם עור דק ורגיש וזקיקים שיתאים להם יותר להב קטן יותר. גם טרם הבנתי את ההבדלים בין שימוש ב-DRILL אוטומטי למכשיר ידני.

2. דר’ RAHAL מקנדה. האתר שלו http://www.rahalhairtransplant.com/. יצרתי קשר עם אחד הנציגים שלו, שביקש תמונות של הראש והשיער מזויות שונות והפנה אותן לרהל. הנציג שלח לי חזרה קובץ PDF עם כאילו ניתוח של המידע, סוג השיער שלי (קוטר עבה, צבע על רקע צבע קרקפת שמסתבר שחשוב שיהיה דומה) וכן את כמות הזקיקים שאני צריך לדעתו כ- 2500 מלפנים והציע לא לגעת בשלב זה באיזור הכתר. המחיר 7.5$ לזקיק. גם הוא עובד עם DRILL אבל קוטר להב של 0.8ממ שאמור להיות עדין יותר ולאפשר החלמה טובה יותר. האתר שלו לא מלהיב במיוחד, מה שכן התוצאות שהוא מציג והפידבקים שהוא מקבל בפורומים מצויינים וזה מה שלי היה הכי חשוב.

3. דר FELLER מארה”ב – האתר שלו http://fellermedical.com, הוא נחשב לאחד הטובים בארה”ב (אם יש חמשת מובילים הוא אחד מהם), הוא ותיק בתחום, מקצוען, והתוצאות שלו מרשימות מאוד, והוא גם פיתח מכשיר ל-FUE. לא נכנסתי לפרטים לגביו, הוא מפנה ליצירת קשר ללקוחות שאינם מארה”ב ליועץ בשם SPEX שיש לו אתר בשם http://spexhair.com/, איש עסקים בריטי שהפך את העניין לתחום עיסוק נוסף (מקבל כסף מפלר) ומה שבטוח פרסום, כתבו עליו בעיתונות הבריטית, הופיע בתוכניות רדיו וכו (יש איזור באתר שלו שמראה כתבות עליו וקטעים מרדיו). כששלחתי לו תמונות שלי הוא כתב לי (בהנחה שזה הוא שענה) שאני צריך FUT בגלל שאני צריך כמות גדולה של זקיקים. לא התקדמתי בעניין, אבל שווה לקרוא את המידע באתר של SPEX, הוא תורם הרבה. אותו SPEX רק שתבינו עשה 5 השתלות והוציא 33 אלף פאונד, הוא בן 37 (את הראשונה הכושלת עשה בשנת 2000). פלר לראייתו הציל אותו, ומאז הוא מקדם את פלר. אם תכנסו לאתר שלו מצד שמאל למעלה יש לינק לכתבה שמסקרת את הענף ואותו – חובה לקרוא. בזכותו רבים הגיען לפלר, כולל סלבס (למרות שזה לא כתוב במפורש, פשוט כי הוא עובד רק עם פלר וכתוב שנתן ייעוץ לכאלה). המוטו שלו-  do not rush into it and do a lot of research או בקיצור – תעשו מחקר לפני ואל תאכלו אותה כמוני (רק בהשתלה החמישית שהוא עשה אצל פלר מראה השיער שלו הפך טבעי ומלא).

יש קטע של מאמרים באתר של פלר http://fellermedical.com/fue-follicular-unit-extraction שבו יש מידע חובה על FUE, כולל השוואה עם FUT.

שורה תחתונה – אם הייתי רוצה להתקדם עם השתלה הייתי מברר עוד על FELLER. למי שלא הבין – אני לא הולך השתלה כרגע, אני ממשיך להלחם בדרכי, ומודע לחסרונות של השתלות.

4. DR. Cole – האתר שלו http://www.forhair.com/ – האתר עמוס במידע וסרטונים, עוזר מאוד. לקול יש מלבד ממרפאה גם מוצרים שהוא מוכר למשתילים, ותלמידיו יושבים גם באירופה, לדוגמא דר ביזנגה והקלניקה HDC בקפריסין (אגב ביזנגה עבד ב-HDC עד 2007). הוא אחד הרופאים הותיקים והמנוסים בתחום ה-FUE, כתבתי לאחד היועצים שלו אך טרם קיבלתי תשובה. הוא בא מאסכולת השימוש בכלים ידניים ולא DRILL, לראייתו זה מאפשר עבודה מדוייקת יותר. ביזנגה, HDC ואחרים משתמשים בכלים שלו.

נראה שיש רופאים שדואגים להשקיע יותר בשיווק של עצמם,  הידוע מכולם הוא ארמאני שחוטף הרבה ביקורת על הפמפום של אותן תמונות לפני אחרי כל הזמן. הוא עצמו כבר פחות עובד ומעסיק רופאים בקליניקות שלו. בתכלס, קשה לדעת מי טוב יותר. בחלק מהמקרים הם משתמשים במכשור קצת שונה, וזה גם יכול להשפיע. מי שבאמת רוצה לעשות השתלה צריך לעשות מחקר עמוק, להתכתב עם קליניקה במייל זה לא מספיק, הם מבקשים תמונות, קצת מידע (גיל, אם אתה משתמש בפרופסיה ומינוקסידיל וכמה זמן, היסטוריה משפחתית של התקרחות וכו) ונותנים לך הערכה על סמך התמונות – כמה שתלים צריך. אצלי העריכו בין 2000 ל- 3000 לפי התמונות. אם הייתי רוצה לקחת את זה שלב קדימה זה אומר שהייתי ממשיך עם שאלות ובקשת מידע, וכן לפגוש את הרופא עצמו ולראות את הקליניקה בעיניים. העניין הוא שישראל רחוקה, ואי אפשר לטוס רק כדי לבדוק רופא. אם טסים זה אומר שבעצם מחליטים על סמך מידע וכשנוסעים זה אומר ייעוץ וכנראה המשך תוך יום או ימים להשתלה עצמה, כלומר איזה שבוע שבועיים בארה”ב כלומר המחקר מתבצע בשלט רחוק, אבל גם לזה יש פתרונות כמו שיחות וידאו וכו.

הבעיה שמדובר בהליך כואב, שדורש החלמה. סיפורים שאחרי כמה ימים אפשר לחזור לעבודה הם די בלוף, אלא אם מדובר בכמה מאות זקיקים. אתה מושבת לאיזה שבועיים מכל עבודה, ויש בעיה לישון (שכיבה/ישיבה ב-45 מעלות). גם אין מצב שיראו אותך בכזה מצב, מה שאומר לשבת בבית כמה שבועות (עם כל החורים בראש, לא סימפטי שיראו). יש אנשים שרוצים דווקא להעלם, שיראו אותם כמה שפחות, וככה יוכלו להסתיר את העובדה, ולכן נסיעה לארה”ב לשבועיים או יותר מתאימה להם, כי ב-FUE אחרי כמה שבועות לכאורה לא רואים כבר את האיזור התורם (מגליד ומחלים). המשמעות היא שמי שעובד משרה מלאה במקום מסודר יתקשה לכנס להליך כזה רק מהבחינה הלוגיסטית של להעלם לכמה שבועות, שלא לדבר על איך להציג את זה בעבודה אחכ..

בקיצור, צריך חשיבה פה. יש כמובן את האופציה של אירופה, שלא כתבתי עליה, שיש בה גם כמה רופאים מהטופ העולמי, וזה יותר קרוב ויותר נוח אולי עבור אנשים מסוייימים.

מה אני עושה עם כל זה? כלום. FUT לא יקרה לעולם (השבוע ראיתי עוד מושתל כשהלכתי לדואר, ראיתי אותו מקדימה ורק לפי זה חשדתי כי קו השיער היה ברור אבל השיער דליל מאוד, כשקמתי לתור שלי הסתובבתי לראות איך הוא נראה מאחור ורואים את הצלקת. אצלו היא דקה  ועדינה מאוד, עשו שם עבודה מאוד טובה, אבל הוא מגלח את הראש כי ההתקרחות המשיכה, והמחיר של אותו גילוח הוא שרואים את הצלקת), ו-FUE כרגע לא אופציה, כי אני לא מאמין שהשתלה היא פתרון עבורי. השתלה יכולה גם להכשל, או  להיות לא בהתאם למה שציפית, אבל הכי גרוע זה שההתקרחות ממשיכה, ואז מה שצפוי הוא מראה מגוחך, של איזור מושתל שצומח וכל השאר דליל או קרח, וזה מבחינתי יותר גרוע מהתקרחות, שנראת לפחות נורמלית בגיל מבוגר, ואין בה צלקות. יש עוד עניין, והוא הידיעה שאתה צריך לחיות איתה – שעשית השתלה, וגם חלק מהסובבים אותך ידעו. לעולם תהיה “מושתל”. כיום, למרות הפרסומת שווין רוני עשה לתחום עם ההשתלה שלו, זה עדיין טאבו, וסוג של דבר שעדיף להסתיר ולא לדבר עליו, בשונה נניח מסיליקון אצל נשים שהן אפילו משוויצות שעשו, דבר שנחשב כיום נורמלי לגמרי. השתלה היא ארוע בלתי הפיך, אי אפשר להתחרט, אי אפשר להוציא או להחליף, אפשר לנסות אולי לתקן, אבל הסיכון והמורכבות שמות את זה כרגע בצד מבחינתי. אם בעתיד תהיה אפשרות לשכפל שיער במעבדה ולהשתיל אותו – זה יהיה הפתרון, כי לא תהיה הגבלה של כמות שיער שאפשר להשתיל ולא יצטרכו איזור תורם להוציא ממנו. ביום שזה יקרה תהיה מהפיכה גדולה בכל התחום, רק שזה יקח עוד 10-20 שנה…

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: השתלת שיער
תגיות: ,

תגובות

3 תגוובת על ”המאסטרים בהשתלות שיער – המובילים באמריקה (רשימה חלקית)“
  1. עידן says:

    מישהו שמע על המשתיל של ווין רוני הכדורגלן ? נראה שהוא עשה עבודה טובה מאוד לא ?

  2. רוי says:

    היי עידן רוני עשה את ההשתלה במרפאה בלונדון בשם הרלי סטריט קליניק ,אבל בפועל מי שניתח אותו שם הוא ד”ר קול מארה”ב .

  3. אמיר says:

    האם הדמיה נותן תוצאות טובות בשילוב עם השתלה או אפילו לבד? מישהו שעשה או ראה במו עיניו יכול להגיד איך זה ?

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree