השתלת שיער – מושגי יסוד

15 בJuly 2012 מאת: admin

מושגי יסוד שחייבים להכיר לפני שמתחילים. סוף מעשה במחשבה תחילה, ולפני שבכלל חושבים על הצעד הבא צריך להכיר את העולם הזה, והמונחים שמשתמשים בו:

MPB – התקרחות גברית טיפוסית male pattern baldness, במקום לכתוב את כל המלל הזה פשוט שמים ראשי תיבות

HT – זה בעצם ראשי תיבות של השתלת שיער באנגלית Hair Transplant

FUT – זו השתלת השיער המוכרת ביותר, זו שמשאירה צלקת מאחורי הראש. אלו ראשי תיבות של Follicular unit transplant כלומר השתלת יחידת זקיק. בשיטה זו מוציאת חתיכה גדולה של עור כולל שיער, והזקיקים שיש בה מופרדים מהעור ומושתלים. ניתן להוציא כמות גדולה של זקיקים בבת אחת. העור שהוצא לא מוחזר, את שתי קצוות החתך תופרים. נשארת צלקת, צלקות כאלה ניתן לראות הרבה לצערי, עדיין רבים עושים השתלה בשיטה זו, ויש מנתחים שעושים רק בשיטה זו. למי שמקריח וחושב על זה שיחשוב שוב אם שווה לו, כי בעוד 10 שנים כשהקרחת שלו תמשיך לגדול והדלילות תגיע גם לשיער בצדדים שהיום מלא יראו את הצלקת. אי אפשר להעלים צלקת, אך במקרים מסויימים ניתן להשתיל לתוכה שיער שיכסה אותה ואז יראו אותה פחות.

FUE – זו השיטה המתקדמת שלא משאירה צלקת. אלו ראשי תיבות של  Follicular unit extraction כלומר הוצאה של יחידת זקיק. פה פשוט שולפים זקיק זקיק. מכשיר דמוי עט שבקצהו יש מחט בקוטר של כ-0.8 ממ בממוצע עושה את העבודה. לוחצים אותו אל תוך העור סביב קצה השיערה והוא חוך את העור מסביב ואז תופסים את השיערה עם פינצטה ומושכים. כל הזקיק נשלף החוצה מהעור, ונשאר חור קטן. החור נסתם ונרפא תוך מספר ימים. עדיין עלולות להשאר צלקות קטנות מאוד שאפשר לראות מאוד מקרוב ולא ניתן לראות אם יש שיער. ככל שקור המכשיר קטן ככה הסיכוי שישאר סימן קטן. השיטה גם נקראת FT כלומר Follicular transfer – העברת זקיק. זו שיטה שמתאימה בעיקר להשתלות של עד 2500 זקיקים, למרות שיש השתלות של יותר. היא לוקחת יותר זמן כי מוציאים זקיק זקיק ברמת דיוק גבוהה. היא לכן גם יקרה יותר, עד פי 2 בערך. מי שעושה השתלה בשיטה זו – הם אלו שלא מוכנים שתהיה להם צלקת ולוקחים בחשבון שבעתיד הם אולי ירצו לגלח את הראש.

Follicle – זקיק. זקיק זה לא מילה נרדפת לשיערה אל תתבלבלו. זקיק זו יחידת ייצור של שיער שבו נוצרים וממנו צומחות 1-4 שיערות. זקיק כזה אפשר לפעמים לחתוך ולהפוך אותו לכמה זקיקים. לדוגמא, אם יש זקיק אחד שצומחות בו 2 שיערות אפשר לפעמים לחתוך אותו ולהפריד את שתי השיערות, כך שלכל שיערה יש חלק מזקיק. מה שיפה הוא שגם חלק מזקיק יצמיח שיערה ואז כל חלק מושתל לחור נפרד, כלומר זקיק אחד הספיק לשני Grafts.

Graft – שתל. זה בעצם החור שעושים שבו שמים Follicle. את השתל יוצרים ע”י “חירור” של הקרקפת באיזור שבו יושתל שיער. הקוטר של החור יהיה 0.6-1 ממ ואולי לפעמים קצת יוצר הכל תלוי בגודל הזקיקים שהוצאו. אני לא כל כך מכיר את המכשירים שמחוררים איתם אך בשלב זה מספיק לדעת שמדובר במכשירים דמויי מברג שבקצה יש מין דוקרן דק. את השתל יוצרים לא סתם, אלא בזויות מסויימת שאמורה להתאים לזוית החדרת ההזקיק וכן לזוית הצמיחה הרגילה של שיער שנותר באיזור או אם שיער, לשיער שצומח במקומות אחרים או שסביר שיהיה במקום כזה.

Safe zone – או גם Safe Donor Zone – זה ה”איזור הבטוח” – קטע מאחורי הראש שממנו מוצאים את הסטריפ בשיטת FUT  וגם זקיק זקיק בשיטת FUE. זה איזור שלעולם לא יקריח, גם בנורווד מכסימלי, כלומר מיקומו פחות או יותר באיזור שבו פעם קיבלת צ’פחה מאחורי הראש. יש משתילים רבים שמוציאים שיער גם ממקומות אחרים ולא רק משם, בעיקר בשיטת FUE, פשוט כי FUE דורש להוציא זקיק זקיק עם מרחק מסויים בין כל אחד וכך זה נפרש על פני שטח גדול יותר ככל שצריך להוציא יותר. הבעיה ששיער שהוצא מאיזור שאמור לנשור בעתיד אצל אותו אדם – אכן ינשור בדיוק מתי שהוא אמור גם אם הוא הושתל במקום אחר. תשובת הרופאים לזה היא שלכל אדם יש safe zone אחר (הרי לא כולם יגיעו לנורווד מכסימלי) ולפי סוג השיער של אותו אדם והצפי להתקרחות העתידים שלו ניתן גם להוציא ממקומות שאינם הsafe zone הקלאסי.

Shock loss – זה הפחד של רבים. זוהי תופעה שבה שיער בריא שלא הוצא ולא הושתל נושר בעקבות ההשתלה. נשירה כזו יכולה להיות מהאיזור התורם וגם מהאיזור המושתל, ומתייחסת לשיער שנמצא ליד או בין אותם איזורים. כיוון שאותם איזורים מתנפחים, הן בגלל זריקות ההרדמה המקומית ושטפי הדם באיזור, הזקיקים באותם איזורים מושפעים, ועלולים לקבל טראומה מקומית. לרוב שיער כזה שנשר צומח חזרה. יחד עם הרפאות המקום (רק שזה יכול לקחת גם 5 חודשים ומכניס את מי שקרה לו ללחץ גדול).

IAHRS – ההתאחדות הבינ”ל של המנתחים משתילי השיער The International Alliance of Hair Restoration Surgeons

ISHRS – התאחדות נוספת International Society of Hair Restoration Surgery

American hair loss association – עוד התאחדות, והפעם התאחדות נשירת השיער האמריקאית

The coalition of independent hair restoration physicians – אלו בעצם קבוצת הרופאים שכלולים ברשימה של האתר hairtransplantnetwork.com, מתקבל לקבוצה רק מי שעומד בסטנדרטים מסויימים של יכולות מקצועיות, הבאת תוצאות מוכחות, שם טוב אצל לקוחות וקולגות בענף, מצויינות, למידה והתשלמויות ועוד. נראה שלא כל הרופאים התקבלו או אהבו את הרעיון של הקואליציה הזו, והם הקימו את אתר Hairsite.com, נכללים בקואליציה רופאים בעיקר מארה”ב, ואילו ב-Haisite ניתן למצוא תותחים כבדים לא פחות, אם כי בכמות קטנה יותר.

כמה הערות:

1. FUT ו- FUE – כל ההבדל בשיטות הוא אופן הוצאת הזקיקים והמיון שלהם מתחת למיקרוסקופ אחרי שמוציאים (סטריפ מול בודדים וצלקת מול בלי). יש רופאים שמפתחים כל שיטה, למשל דר’ קול מארה”ב קורא לשיטה שלו CIT שזה ראשי תיבות שמי שמעניין אותו יכנס לאתר שלו, אבל זה תכלס FUE שהוא הלביש עליו את המכשירים שהוא פיתח שהם לטענתו יעילים יותר ועוד שיטה שהוא כאילו המציא של קביעת זוית צמיחה מדוייקת. אני לא נכנס לפרטים, אבל מה שחשוב שתבינו שמדבור בעצם בסגנונות שיכולים להיות שונים בין רופאים, אבל בסופו של דבר זה או FUE או FUT.

2. רופא שלא מציג לכם את המידע ה”רע” על צלקות, סיכונים, shock loss וכו – תברחו. שקיפות מעידה על מחוייבות ורצינות. תבדקו גם אם הרופא נוהג לחרוג מה-safe zone ובכמה. אם הוא חורג תשאלו אותו למה ומה ההשלכות.

3. יש רופאים שלא משוייכים לשום התאחדות שהיא. תעשו בדיקה עליהם. למיטב ידיעתי ביזנגה מבלגיה לא שייך אבל הוא נחשב תותח. צריך לבדוק כל רופא שנראה לכם טוב, ולא פחות טוב את הקליניקה, כי מי שעושה את רוב העבודה זה בכלל לא הרופא אלא האחיות ושאר הצוות (הרופא חותך, כלומר מחורר סביב הזקיק ב-FUE או חותך את הסטריפ ב-FUT ותופר אותו, הוא גם מחורר את המקומות לשתלים. מי שמוציא את הזקיקים, ממיין, ומחדיר אותם זה הצוות ולא הרופא, כלומר הצוות צריך להיות מדוייק ולא רק הרופא). אני לא הייתי הולך לרופא שיכולותיו אינן מוכחות ומקבלות ביטוי באחד האתרים הבינלאומיים.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: השתלת שיער
תגיות: , ,

תגובות

3 תגוובת על ”השתלת שיער – מושגי יסוד“
 1. SHALOM says:

  האם שמעת על טיפול בפלסמה עשירה בטיסיות דם (PRP) להזרקה לקרפקפת? יש כמה רופאים בעולם שעושים את זה וכמו כן יש כמה מכונים בארץ (רק שהטיפול שם לפי האתרים שלהם מיועד להצערת או הפנים ולא לטיפול בשיער). אשמח לתגובה אם אתה יודע או מכיר את הטיפול

 2. admin says:

  לא מכיר, אבל כתבו על זה בעיתונות
  אלו שיטות שעולות המון כסף, יעילותן מוטלת בספק
  זהירות

 3. אבי says:

  ד”ר גינזבורג עושה את הטיפול הזה
  בכל מקרה הוא טוען ל 50% הצלחה
  וגם כך אתה צריך לבוא לטיפול משמר פעם בכמה חודשים
  הטיפול עדיין בחיתוליו

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree