הסוד נחשף – איך ניצחתי את הקרחת

9 בFebruary 2012 מאת: admin

אז איך זה קרה? מה הוא אותו סוד?

ובכך גבירותי ורבותי, הריהו לפניכם, בפעם הראשונה.

על הסיפור שלי כתבתי פה רבות, למי שרוצה שיחפש את הפוסטים בעניין, אצלי מדובר בתהליך איטי שהחל לפני שנים, וקיבל תאוצה לפני 5-6 שנים, עד לשיא לפני 3-4 שנים שהביא אותי לקחת את הנושא ברצינות וגם לפתוח את הבלוג. למעשה הייתי בדרגת התקרחות 3+, כשעיקר הבעיה היה מקדימה, עם מפרצים גדולים, דלילות, וכעס גדול. מאז השיער אצלי הוא פרוייקט שיקום, ותוך כדי למדתי רבות ואני עדיין לומד.

איך למדתי? ניסיתי, שיניתי, גיוונתי. התמקדתי במה שנראה לי עובד ולא פסלתי דברים שנראו לי הגיוניים. החל מתרופות ועד מוצרים טבעיים. הקו המנחה היה לא מחיר המוצר או הפרסומת אלא התועלת שנראה לי שניתן לקבל הן מבחינת הרכב החומרים והן מבחינת ההגיון. הגיון – שיקול דעת, חשיבה ובחירה. בקטעים מסויימים הלכתי גם על דברים שלא הייתי לגמרי בטוח אם הם יכולים לעבוד, אבל כאלה שאמרתי – לא יועיל, לא יזיק, לפחות אנסה. בסופו של דבר התכנסתי לנבחרת של מוצרים, שאם תסתכלו עליהם תראו שהיא מאוד פשוטה, ובשבילי הכי יעילה.

מה שקרה הוא שאת הנשירה הצלחתי לעצור בהתחלה, ברובה. כלומר לא השגתי את התוצאות שרציתי ב-100% אבל ב-70%, שזה המון. בהמשך הגעתי ל-100%, כלומר כיום אין לי נשירה בכלל (כלומר יש, אבל היא נורמלית, אין נשירה עודפת שיוצרת דלילות), ולא רק זה, אלא שלאחרונה הגעתי לפריצת דרך שהפתיעה אותי מאוד ועדיין מפתיעה, היא נוגדת את ההגיון שלי או את מה שהאמנתי בו עד היום ונותנת לי תקווה שניתן לשקם את השיער משמעותית.

טוב, עד כאן חפירות, לעסק – המצרכים שעשו לי את העבודה שעל כולם כתבתי בבלוג, אז לא להתעצל, לקרוא כדי ללמוד ולהבין את הלוגיקה:

1. מינוקסידיל קצף 5% – הלחם והחמאה, הבסיס. מבחינתי, מוצר חובה, כתבתי עליו הרבה.

2. אלפסין נוזל, ולאחרונה גם שמפו – מוצרים שמכילי קפאין.

3. מסרק הלייזר X5 – המוצר המפתיע ביותר, ועל כך בהמשך.

4. נוטריפוליקה – שמפו ונוזל (טבעיים).

5. תמיסות המכילות דקל ננסי – רביבוגן, קרינגן, inhairit וכו, הרעיון הוא תמיסה טופיקלית שמכילה חוסמי DHT, ניסיתי כלי מני, יש דמיון רב בינהם, אני לא רואה יתרון מהותי של אחד על השני, הם גם דומים במחיר.

בתחילת הדרך הייתי משתמש בשמפו ניזורל, אבל כיום אני ממעט, פשוט כי מצב הקרקפת מצויין בזכות השימוש בשמפו טבעי והתמיסות שמוסיפות חמרי הזנה (נוטריפוליקה ואלפסין). אני גם משתמש במינוקסידיל שאינו מכיל פרופילן גליקול אלא גליצרין (בקצף וגם במינוקסידיל 15% שאני משתמש יש גליצרין). ניזורל מוריד את הצבע מהשיער, וכיוון שאני צובע עם just for men (מה לעשות, לא מתאים לי לבן), אני מעדיף שמפואים עדינים יותר.

חדי העין בינכם בטח ראו שלא הזכרתי פרופסיה, אז קבלו סקופ – הטיפול שלי טופיקלי בלבד. מה שקרה הוא שקיבלתי החלטה אסטרטגית שאני לא נכנס לזה, הסיבות הן:

1. אני לא לוקח תרופות בכלל, אפילו אקמול. ישנם חריגים כמובן, אבל בשונה מאנשים רבים אני משתדל להתרחק מתרופות. אני מתגבר על צינון או שפעת עם ויטמין C ושום חי, נשמע מטורף אבל עובד לי.

2. התלות שנוצרת. אם אקח לא אוכל להפסיק לעולם, הזקיקים מתרגלים לחומר, ההשפעה יורדת עם השנים, הפסקה לא באה בחשבון כי אז תהיה התקרחות מהירה, אז מה ההבדל מול מינוקסידיל? שהוא חיצוני ופועל מקומית ולא משפיע הורמונלית על הגוף (השפעה הורמונלית מקומית עם תמיסות זה דבר אחר).

3. ההשפעות האורולוגיות ותופעות הלוואי. אין מה להוסיף, מבחינתי לא הגיוני לשלם את המחיר בטווח הקצר או הארוך אם יש דרך אחרת, ועבורי יש כזו (אולי לא לכל אחד).

4. ההשפעות של נטילת תרופה לטווח ארוך של שנים רבות. יש שיגידו שזה שטויות כי ממילא אנחנו חשופים לחומרים מזיקים באויר ובמזון, מבחינתי לך תדע איזה נזקים נצברים על מערכות שונות בגוף מנטילת תרופות, על אויר ומזון קשה לשלוט אבל מה שלוקחים מבחירה אפשר.

הטיפול היומי שלי:

1. חפיפת בוקר, הסרת החומר ששמתי בלילה עם שמפו נוטריפוליקה, אני גם משתמש בנוזל במהלך היום, אין שעה מדוייקת, מרטיב קצת את הקרקפת, מעסה פנימה ושוכח (“שגר ושכח”) המטרה היא הזנה ושמירה על לחות ובריאות הקרקפת, אם זה עוזר נגד התקרחות מצויין למרות שאני לא בונה על זה, להזיק זה לא יזיק לי (המוצר טוען שמונע התקרחות, אבל עבורי הוא רק תוספת).

2. בוקר – נוזל אלפסין (הנוזל הוא למריחה ומשאירים אותו, ריח נעים, נספג מהר ומתייבש, לא מפריע)

3. שעה-שעתיים אח”כ – מינוקיסידיל קצף (מתייבש תוך כמה דקות על הקרקפת, כאילו לא מרחת כלום, אם כי החומר היבש נותן לשיער קצת יובש ואת זה אני פותר ע”י מריחת תמיסת נוטריפוליקה מאוחר יותר או פשוט משאיר ככה)

4. 20:00 בערב בערך – מינוקסידיל קצף, או שלא. אם בלילה אני שם מינוקיסידל 15% אז לא.

5. מסרק לייזר – פעם ביומיים 30 דקות. בהוראות כתוב 15 דקות, אבל גיליתי שעבורי 30 דקות עושות המון. אני משתמש מול הטלויזיה בערב, למרות שאפשר בכל שעה, כמו מסאג כיפי לשיער.

6. לפני השינה (ואחרי חפיפה, כשהשיער יבש) – מינוקסידיל 15% או תמיסת דקל ננסי. במינוקסידיל 15% יש חומצה אזאלית שהיא גם חוסם DHT אבל שונה. יום דקל יום מינוקיסידיל ככה בגדול, אבל יש שבועות שיותר מאחד על חשבון השני, לפי הרגשה. אז נכון שהרגשה זה לא מדעי ואולי נשמע לא נכון (מה ההגיון?), אז קצת קשה לי להסביר, אבל יש ימים שאני מרגיש שיותר מתאים דקל, אולי זו תחושה שמקבלים אחרי שמטפלים הרבה זמן, מתחילים להרגיש את הקרקפת.

דגשים:

1. בין מריחה של כל חומר שהוא לחומר אחר – לפחות שעה.

2. מינוקסידיל 15% רק בלילה, מאוד שמנוני.

3. מסרק לייזר – הפתעת השנה, להקפיד.

4. חפיפה פעם-פעמיים ביום, הכי חשוב בבוקר דווקא, להוריד שאריות מהלילה, גם מסדר את השיער הפרוע.

5. אפשר לפספס חפיפה, נוטריפוליקה או אלפסין. אין מצב לפספס מינוקסידיל, מסרק לייזר או מריחת לילה.

זה נראה הרבה? זה נראה יקר, מסובך?

זה כלום, לחפוף זה בסיסי, קצף נוטריפוליקה נוזל ואלפסין נוזל יש לי בבית וגם בקבוק מכל אחד במשרד. ההשקעה היא בבוקר ובערב, נכנסים לרוטינה וזה קל. מחיר – לא יקר, זול. הכל זמין באיביי, אפילו מסרק הלייזר X5 נמכר שם כולל משלוח בפחות מ-200$, ואחרי ששינו את חוקי המכס גם אם יש מעמ על זה, אז זה שווה, כי השימוש הוא לשנים (אם מתקלקל קונים חדש). אלפסין, נוטריפוליקה, מינוקסידיל מכל הסוגים באיביי, אלו דברים זולים. החומר היקר לכאורה הוא הדקל הנוזלי, אני קונה גם באינטרנט או שמביאים לי מחו”ל כמות לחצי שנה, עלות של כ-100$ (זה הלכאורה). מי שעובד, זו לא עלות גדולה בשבילו, ובכל מקרה כל העלות זולה יותר מעלות פרופסיה מקורית.

חברים, בחורות, יציאות – מה ששמים לפני השינה לא קשור ואתה לא תשים אותו לפני יציאה או במהלך היום, לשים תמיסות למעט אלו של הלילה לא רואים ולא מריח (אם כבר ריח נעים). אתה ישן עם החברה, יופי אין בעיה לשים כל דבר על הראש, אם היא תשאל זה קרם, אם יש לה בעיה עם זה אני מבטיח לך שיש מליון שאין להן בעיה. מסרק לייזר אולי נראה קצת מוזר, אתה יכול להשתמש כשאתה לבד.

המוצר שהפתיע אותי הכי הרבה הוא דווקא המסרק, הרבה זמן אחרי שקיניתי אותו, ואחרי שהגברתי את השימוש. מי היה מאמין שמכשיר שמוציא אור כל כך יעיל עבורי. 15 דקות אני מתמקד בחלק הקדמי של הראש, ואז המכשיר מצפצף ונכבה (מתוכנת ל-15 דקות, קבוע). איך שנכבה אני מדליק אותו שוב וב-15 דקות הבאות מתמקד בעיקר בחלק האחורי, שהסתבר לי שגם הוא יודע לאבד שיער (בייחוד אחרי שראיתי את המצב לאשורו במראות של חדר הלבשה של חנות בגדים, ששם אתה רואה את עצמך בזויות שונות כי הכל מלא מראות). שימוש אינטנסיבי ומוקפד במסרק הביא להפתעות שלא חשבתי שיקרו, המפרצים התעבו מאוד, ויש צמיחה מחודשת של שיער שהוא בחלקו חלש יותר ודק אבל כהה וברור. זה סתר את מה שחשבתי בעבר, שהשיער במפרצים לא יכול לחזור, וחיזק את מה שחשבתי באופן כללי – שאיזור דליל אך לא קרח יכול להשתקם ברמה מסויימת. התחושה לאחר השימוש במסרק מורגשת בקרקפת, זרמים ועיקצוצים ואולי זה אומר שמשהו קורה שם בפנים, בנוסף נעלמו הכאבים או התחושה המוזרה שהייתה בקרקפת בתקופת הנשירה, התחושה הרגילה חזרה לאיזור, כאילו הדם שב לזרום נקי ורגיל (למרות שהוא מעולם לא הפסיק בפועל). מה שעוד יותר מדהים היא העובדה שלמרות שהיו תקופות של התקדמות ונסיגה, רק לאחרונה המצב מקבל תפנית ברורה, כלומר העקשנות וההתמדה משתלמים, כנראה דרך מציאת המינון והמשטר הטיפולי הנכון.

אז זה הregimen שעובד לי, זו הנוסחה, עכשיו אתם יודעים. טיפול מקומי טופיקלי בלבד, עם מוצרים שניתן להשיג בקלות באינטרנט.

האם זה מה שמתאים ויעבוד עבורך? לא. לצערי ולצערך, אין דבר כזה שעובד אותו דבר לכולם, ולכל מי שמבקש לדעת מה אני ממליץ שישכח מזה, אני לא ממליץ על כלום אני מספר ונותן מידע על הדרך שלי ועל התהליך שאני עובר, מה שכן אפשר ללמוד מזה, או לקחת חלק מזה אן זה נראה לך נכון או מתאים. לא כל אחד הוא פריק של שיער, לא כל אחד ימרח על הקרקפת כל מני דברים כל יום במשך שנים, ויש כאלה שכל מה שמופיע פה לא יעזור להם. רבים ילכן על פרופסיה, כי זה עובד להם, ואין להם את השיקולים שלי וזה בסדר, כל אחד יבחר מה טוב לו.

אה נזכרתי, דבר אחרון – תזונה. על תזונה יש ויכוח אם היא יכולה לעזור, או להשפיע. אני חושב שכן, כי השיער שלנו הוא חלק מהגוף ומצב הבריאות משפיע על הגוף, והתזונה משפיעה על הבריאות. חוסר בחומרים מוסיימים יכול לגרום לנזק לבריאות – אבל גם עודף, כלומר עודף כולסטרול יכול לייצר עודף DHT, או עודף בויטמין מסויים יכול לגרום להרעלה. צריך איזון, לא יותר מדי ולא פחות מדי. לכן צריך לאכול מאוזן, כלומר נכון. תוספים וויטמינים יכולים להיות רלוונטים למי שיש לו חוסרים, אבל לקחת סתם בלי סיבה זה מיותר. אני לא לוקח ויטמינים, אבל כן לוקח כמוסות תה ירוק, אומגה 3, ויטמין C אם לא אכלתי ירקות או פירות (לפעמים לא יוצא) שאני יודע שמכילים אותו, כורכומין שזב תבלין שקראתי עליו שהוא בריא וזהו. משתדל לאכול מסודר, מגוון, ובריא (כמעט ולא אוכל מטוגן, משתדל לאכול ירקות וכו). לא נוגע בממתקים, בשר שמן, עוגות (אם כן אז רק בשבת.. בכל זאת אני לא נזיר), בורקסים וכו. ועושה ספורט. רבים שעושים ספורט קרחים, אני יודע, אבל הראייה שלי היא מכלול – טיפול מוקפד+תזונה+ספורט ביחד הם השיטה. מי שרק רץ מרתונים אבל לא מטפל ברור שלא יצמיח שיער. יותר חשוב לטפל, אבל התוצאות אולי משתפרות יחד עם אורך חיים בריא.

השורה התחתונה היא שטיפול הוא לא עניין של שנה-שנתיים. מי שמתחיל לטפל תמיד רוצה לדעת מתי הוא יראה תוצאות, רבים מתייאשים כי אין תוצאות מיידיות ואין תוצאות מספקות גם שנה או שנתיים אחרי. לדעתי זו טעות. טיפול הוא עניין של שנים, אם לא ראית תוצאות אחרי שנה לא הכל אבוד, כנראה שלא בנית Regimen (כלומר משטר) אגרסיבי ומוקפד, או כזה שפשוט יעיל עבורך. אצלי למשל אני רואה היום שיפור שלפני 3 חודשים בכלל לא חשבתי שיכול להיות, הוא בא ברגע שתיגברתי משמעותית את השימוש במסרק הלייזר (4 פעמים בשבוע, 30 דקות במקום 15) ונצמדתי לאלפסין נוזל בשימוש יומי והתחלתי לשלב מינוקסידיל 15% (לא ממליץ!!! לא מתאים ולא נכון לכל אחד). זה גם אומר שהשורשים, כל זמן שעוד מסוגלים לייצר שיער, וגם אם לא מייצרים שיער גלוי אולי ניתנים להתנעה מחודשת, שתגרום להם לחזור לייצר שיער. יש שמציגים כלל אצבע שאומר שניתן לחזור מהמצב הקיים 3 שנים אחורה עם טיפול נכון, לדעתי ניתן לחזור גם 5, בתנאי שמדובר בשיער דליל (איזורים קרחים זה דבר אחר, לפי הרופאים איזור קרח כבר לא ניתן לשיקום).

אז גיליתי את הסוד שלי, שהוא די פשוט למעשה וגם לא חושף שום דבר שלא היה קיים קודם, ואם אני יכול אז רבים יכולים, כל אחד בדרכו.

 • Share/Bookmark

תגובות

105 תגוובת על ”הסוד נחשף – איך ניצחתי את הקרחת“
 1. admin says:

  לא צריך לנסות כל דבר, אפשר גם להפעיל שיקול דעת סביר
  שמנים, ולא משנה איזה, לא מזיזים להתקרחות.
  יש הרבה אגדות על כל מני תרופות סבתא רק שכלום לא עובד.
  גם שמפואים לא עוזרים, למעט שמפו ניזורל שגם הוא לבד לא יתן שום תוצאות.
  שמנים יכולים לעזור לבריאות הקרקפת, בייחוד אחרי שמורחים עליה תמיסות, לכן שמן טבעי כמו שמן קוקוס, אמו או ארגן יכולים לשפר את מצב הקרקפת, להקל ואולי לפתור בעיות של קשקשים וגירוים, אבל זה הכל.
  תכלס, אין הרבה דברים שעובדים, וגם אלו שעובדים ברמה כזו או אחרת אינם פתרון אחרת לא היו קרחים בעולם. בהתקרחות אפשר לטפל באמצעים הקיימים המוגבלים, מעבר לזה אין מה לעשות כיום, אולי בעתיד ימצא פתרון, אבל כרגע מה שיש זה מה יש.

 2. אלי says:

  היי תודה רבה על כל מה שכתבת, בזמנו ניסיתי קצת פרופסיה והרגשתי אחרי שימוש של שבועים שינוי בזקפה ובזרע שהיה דליל יותר ונלחצתי מזה וישר הפסקתי. אז קניתי את המברשת לייזר ושמפו ונוזל של אלפסין, אבל האמת חוץ מהשמפות לא התמדתי כמוך ותמיד הייתי מפסיק עם הטיפולים. לצערי ההתקרחות ממשיכה אצלי. רציתי לשאול עכשיו אחרי כמה שנים מה מצבך? האם את באותו טיפול כמו שכתבת פה או שהפסקת איתו ובכל זאת ההתקרחות המשיכה?
  אשמח לשמוע,
  תודה!!

 3. admin says:

  אם תקרא בבלוג תגלה, הכל נכתב, הפוסט הזה ישן ומאז עברו הרבה מים בנהר

 4. אורן says:

  שלום רב
  התגלגלתי לבלוג הנהדר הזה
  כשחיפשתי מידע על השפעת סקטלוריה סינית נגד נשירה
  ראיתי מוצר חדש (איני זוכר את שמו כרגע) שמיוצר בארצות הברית ובין השאר הציג נתונים לפיהם הקטלוריה הסינית היא גורם מזרז ליצירת תאי גזע

  האם ידוע לך משהו על זה?
  האם יש תופעות לוואי מוכרות?
  הכמוסות של הסקטלוריה נמכרות בכל חנות טבע,
  ואפשר פשוט לנסות לפזר על השיער
  השאלה אם כדאי להתחיל ולנסות על עצמי…

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree