למה אנחנו מקריחים?

14 בJanuary 2012 מאת: admin

הפוסט הבא הוא תזכורת, רענון, לסיבות להתקרחות, אצ גברים וגם אצל נשים. הסיבות אצל גברים ונשים זהות, אם כי נשים פחות רגישות ל-DHT פשוט כי כמויות ה-DHT אצלן נמוכות יותר.

למה אנחנו מתקרחים?

1. נתחיל בזה שרוב הגברים מתקרחים עם הזמן. גם בעלי רעמות מדהימות, נדיר למצוא קשיש עם רעמה, אם כי יש פה ושם, וכשיש זהו מחזה נדיר ששמים אליו לב, משהו שאני למשל לא שוכח. בארץ יש מעטים, בחול יש יותר. גם אצל נשים השיער הופך להיות דליל יותר ופחות עבה. זה הגיל, כלומר הזדקנות, שבה הכל נפגע, לא רק השיער.

2. גנטיקה. מבחינה גנטית כל היצורים אמורים להזדקן ולמות. אם לא היינו מזדקנים זה לא היה קורה, ואנחנו מזדקנים בתאוריה מיום הלידה, ובפועל מתחילים 20-30 שנה אחרי. הגניטקה היא גם הקוד, כמו בתוכנה, שבו כתוב אין נראה ומתי, אבל זה הרבה יותר מורכב. נראה שיש טריגרים שמפעילים מנגנונים גנטיים, למשל תזונה מסויימת לאורך זמן יכולה להיותר טריגר להפעלה של גן ויגרום להליך פיזיולוגי מסויים. הגנטיקה היא גם הגורם לרגישות ל-DHT, או יותר נכון לרמת הרגישות, רק ששוב זה לא כזה פשוט, הרגישות לא מופעלת עד שיש טריגר, לא ידוע איזה, אבל ברור שאם התחלת להקריח בגיל 30 ועד אז הכל היה פיקס אז משהו קרה, איזה טריגר נסתר הופעל והתהליך התחיל. גנטיקה היא צופן שטרם פוענח, וגם אם יפוענח לא ידוע אם ניתן יהיה לשלוט בכל המנגנונים שבו.

3. לחץ נפשי הוא גורם משמעותי על תהליכים פיזיים בגוף. לא ניתן להפריד בין גוף לנפש. סטרס גורם להשפעות פיזיולוגיות אצל בעלי חיים ואצל בני אדם, לדוגמא מופרשים הורמונים מסויימים, חל שינוי בלחץ הדם וכו. ניתן להניח שלחץ, דרך ההשפעות השליליות הפיזיולוגיות שלו, גורם גם לנשירת שיער, הכוונה אינה ללחץ רגעי אלא ללחץ מתמשך כגון לחץ בעבודה. לא רק השיער נפגע, לחץ עלול להאיץ מחלות שונות, למשל התקף לב.

4. תזונה לא טוב יכולה להשפיע על הבריאות, והשיער עלול להפגע. נהוג לחשוב שהשיער יכול להשתקם עם חזרה לתזונה נכונה, אבל יותר הגיוני שמי שהזניח הרבה זמן יתקשה לשקם ולחזור למצב המקורי. אנחנו מכירים את התוכניות על הודו, ששם יש אנשים חיים ברחוב ועושים מדיטציות ובקושי אוכלים עם שיער עד הרצפה, אבל אלו לרוב הצעירים שבינהם בדרך כלל. הטענה היא שבתזונה המערבית אין מחסור, ולמעשה אין צורך בתוספי תזונה, זה נכון יותר עבור גברים. אצל נשים הסיפור קצת שונה, לי למשל יצא להכיר הרבה בחורות בסביבות גיל 30 שלא אוכלות מסודר, חלקן לוקחות תוספים פשוט כי הן במינוס. מה שאותי מפתיע זה כמות הבנות שלא אוכלות ארוחת בוקר, שמדלגות על ארוחות, יצא לי להכיר כמה שבקושי אוכלות, ואם כן, אז לא תזונה נכונה. לאף אחת לא הייתה בעייה עם השיער, אבל זה לא אומר שבעתיד הנזק לא יקבל ביטוי. תזונה לא בריאה אצל גברים בעיקר שכוללת הרבה שומן מן החי עלולה להזיק, כי DHT מופק מטסטוסטרון שמופק משומן. תאורטית (וגם מעשית לפי הרפואה, רק שאני לא רופא), תזונה דלת שומן אמורה להוריד גם עודפים של הורמונים, כלומר הגוף יפעל בצורה מאוזנת יותר, ויהיה חשוף פחות למחלות שקשורות למזון לא בריא.

5. עישון, עוד גורם מזיק בריאותית, וכמו כל גורם חיצוני מזיק בריאותית גם עישון יכול להזיק לשיער, מאותה סיבה שהוא עלול לגרום לאימפוטנציה, הוא פוגע בכלי דם ובהובלת הדם. לעישון הייתי מוסיף זיהום אויר ורעלים שונים, כגון אלכוהול וסמים. כל רעל שמכניסים לגוף מזיק לו, והשיער הוא חלק מהגוף.

6. שינויים הורמונליים שונים, בעיקר אצל נשים. אצל נשים יש הגנה בדמות ההורמונים הנשיים עד לגיל הבלות, עדיין ישנן נשים שרגישות ל-DHT יותר מאחרות ויכולות לסבול מאיבוד שיער מאותה סיבה של גברים. שינויים שקשורים לידה יכולים גם לגרום לנשירה, אבל היא נחשבת זמנית, לידה היא הליך טבעי, הגוף חוזר למצבו הקודם של טרום בסופו של דבר.

7. מחלות ותרופות. הגוף זו מערכת מורכבת, מחלות מסויימות עלולות להשפיע על מערכות שונות בגוף, התוצאה יכלה להיות אבדן שיער. לא מדובר רק במחלות, אפילו בעיה מסויימת בתפקוד יכולה לגרום לנשירה, כגון בעיות בבלוטת התריס. תרופות שלוקחים לפתור בעיות פזיולוגיות יכולות להזיק לשיער, הרשימה ארוכה מאוד, לא מדובר כמובן בשפעת אלא בבעיות מורכבות יותר. יש גם תרופות שעושות ההיפך – מצמיחות שיער, אבל הן מעטות ונמצאות בשימוש גם נגד התקרחות (מינוקסידיל וספירו בבליעה לבעיות לב וכלי דם, פינסטריד נגד בעיות פרוסטטה).

8. אחרים – לחץ על השיער (משיכה בעיקר אצל נשים שקולעות שיער או קושרות חזק), שמש וכו.

השורה התחתונה היא שהגורמים הם פנימיים (גנטיקה, לחץ) וחיצוניים (כל מה שאנחנו מכניסים לגוף כולל מה ששמים עליו – מזון, אויר, תרופות) עלולים לגרום לנשירה. זה יכול להיות גורם אחד, כגון רגישות ל-DHT אבל ישנה טענה שכיום יש הרבה יותר קרחים כי ישנם גורמים מקבילים, שמחזקים את התוצאה הסופית, למשל לחץ משולב עם תזונה לא מספיקה (או לא טובה, למשל מזון מעובד) יחד עם רגישות קיימת ל-DHT גורמות לטריגר להתקרחות שמתחיל בגיל מוקדם ומהיר יותר מבעבר. המסקנה היא שאורח חיים בריא יכול לעזור, גם נפש בריאה (בגוף בריא) כלומר פחות לחץ.

בנימה אישית – התקופה שבה איבדתי הכי הרבה שיער, זו שהוציאה אותי לחיפוש אחרי המטמון, אחרי הפתרון להתקרחות שלי, הייתה הלחוצה בחיי. מעולם לא הייתי נתון לכזה לחץ, שנבע ממקום עבודה מוטרף שדרש תוצאות ועמידה בלוחות זמנים בלתי אפשריים ביחד עם חוסר וודאות לגבי העתיד. את ה”תיקון” לשיער עשיתי תוך כדי העבודה שגם עזבתי בסוף, אבל אפשר לחבר לכך את התזונה הלא טובה באותו זמן, ואולי גם עליה בכולסטרול בדם שנבעה מהשילוב של לחץ עם תזונה. יתכן שחטפתי קיק של טריגר גנטי כתוצאה מכך, או פשוט בלי קשר הגורמים עשו את שלהם. הבעיה היא שאצלנו הגברים מה שנושר לרוב לא חוזר, לפחות לא באותה איכות, גם אם אתה מחליט לא להיות סקפטי (מפמפמים את הפרסומת שלהם בלי סוף בערוצים המסחריים ובשלטי חוצות).

אז מה לעשות?

טוב כולכם יודעים מה, לפחות מי שעוקב אחרי הבלוג. מי מזניח את הבריאות שלו ישלם בעתיד, ואין מה לעשות גם אם נחיה הכי נכון נזדקן בכל מקרה, השאלה איך. אז מה שאני מיישם על עצמי וממליץ לכולם זה לנסות לחיות נכון, כלומר תזונה נכונה עד כמה שניתן (בלי קיצוניות), לא לעשן, ספורט במידה (כל ספורט, העיקר להפעיל את הגוף, אפילו הליכות, מה שכיף לך) וכמובן לטפל אם יש נשירה. שווה אחת לתקופה לעשות בדיקת דם ולבדוק ערכים שונים, אם חסר משהו או שיש משהו בעודף, לפעול להחזיר לאיזון. לגבי לחץ, כל אחד מגיב לו שונה, יש דרכים להתמודד עם לחץ, הדרך הגרועה היא לעשן למשל, הדרך הטובה לפרוק מתחים לדעתי היא דרך ספורט אבל גם דרך תרבות פנאי, כלומר שיהיו לך חיים מעבר לעבודה, ולא להשאר במקום עבודה שהוא סבל, אם אפשר. אני את אותו מקום עבודה עזבתי בסוף מיוזמתי, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו אני יודע, אבל עשיתי מה שהייתי חייב לעשות, גם עבור הבריאות שלי.

  • Share/Bookmark

תגובות

2 תגוובת על ”למה אנחנו מקריחים?“
  1. יניב חדד says:

    אכן יש מלא סיבות לנשירת שיער והתקרחות , מסכים שאסור להזניח את הבריאות וגם אני מקפיד להיבדק לעיתים יחסית קרובות ולעשות בדיקות דם. לי באופן אישי מאוד הציק שהשיער שלי נושר והחלטתי שאני עושה הכל כדי להלחם בזה וניסיתי הרבה דברים (חוץ מתרופות שזה הקו האדום שלי) ולפני 4 חודשים בערך גיליתי שמפו טבעי שנקרא אלפסין שעוצר את נשירת השיער (כמו שכתבתי זה לוקח כמה חודשים אז צריך סבלנות). הקיצר, ממליץ…

  2. משה says:

    אדמין כול הכבוד על הכתבה! כול הזמן אתה מפתיע לטובה מחדש 🙂

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree