רשימת הטעויות של המקריח הממוצע

12 בSeptember 2011 מאת: admin

להלן הרשימה, הטעויות הן מנסיון אישי, שלי ושל אחרים ואני בטוח שרבים יזהו את עצמם:

1. להכחיש – הכחשה היא השלב הראשון בהתקרחות, זה השלב שבו אתה מקווה שזה זמני, שזה לא באמת, שאתה לא רואה טוב, שזה יעבור, שנדמה לך. האמת היא שעד שמאבדים 50% ומעלה מהשיער קשה לזהות שיש בעיה, כי רק אחרי שיש ירידה קריטית הסמיכות של השיער נפגעת ויזואלית והשיער נראה דליל. הבעיה שברוב המקרים נפל לך האסימון קצת מאוחר מדי, כשיש כבר נזק אמיתי שקשה לתקן.

2. להקשיב לרופא שאומר שיש רק 2 טיפולים שעובדים – מינוקסידיל ופרופסיה. כדאי לזכור שרופאים הם בני אדם, הם טועים לפעמים, הם יודעים מה שידוע כיום מבחינה רפואית ופיזיולוגית ולכן בהגדרה לא תמיד יודעים הכל, כי לרפואה אין תמיד את כל הפתרונות (למשל כל התחום הגנטי, סרטן ומחלות שונות). יתכנו מצבים שבהם תלך לרופא אחד והוא יגיד דבר אחד ותלך לאחר ויגיד אחרת. זו הסיבה שבמקרים של מחלות קשות, או התלבטויות בתחומים רפואיים, אנשים הולכים לקבל חוות דעת שניה ושלישית אצל רופאים מומחים. אם הייתי שומע לרופא שאמר לי מינוקסידיל ופרופסיה הייתי היום קרח, ויותר גרוע מזה, אומלל. יש טיפולים ומוצרים רבים שהרופא לא מכיר, לא יודע, לא ניסה, לא יכול להמליץ כי זה לא תרופה, כי אין מחקרים קלינים וכי זה לא באישור ה-FDA או משרד הבריאות. עם זאת אני דווקא דורש ממך להתחיל בביקור אצל רופא, גם כדי שתשמע במו אוזנייך מה הוא אומר, גם שיאשר שמדובר בהתקרחות אנדרוגנית וגם כדי לקחת הפניה לבדיקת דם. בדיקת דם תראה אם יש בעיות או חוסרים שמשפיעים על השיער, ואולי הסיבה היא בכלל לא התקרחות אנדרוגנית, ואז הטיפול הוא שונה לגמרי ולרוב בפיקוח רפואי.

3. לחשוב שויטמינים ושמפואים שתקנה בפארם יעזרו. זה חלק מתהליך ההכחשה, שבו אתה מניח שאיזה שמפו טוב שתקנה בחנות, איזה קומפלקס ויטמינים “לשיער” יעזור לך. שכח מזה, מה גם שויטמינים בארץ זה שחיטה. ויטמינים לא מצמיחים שיער, ויש אותם באוכל.

4. להסתפר קצוץ כי זה מחזק את השיער – שטויות, אין קשר למצב הזקיקים שבתוך הקרקפת, סיפורי סבתא, סבא יותר נכון, שמתאימים לדור של ההורים של ההורים שלנו. שוב, זה עוד דבר שאנשים עושים כחלק מההכחשה שלהם, בנוסף כהשיער מגולח הוא נראה אחיד יותר, מה שתורם להונאה העצמית.

5. לחשוב שזה יפה – נשמע קצת הזוי, אבל ככה קצת מפרצים כמו של ברוס ויליס הצעיר זה נחמד לא? אז לא, זה שוב קשור להכחשה.

6. לחפש שמפו נגד התקרחות – רבותי, למען ההגינות, אין דבר כזה. אף שמפו לא יעשה את העבודה גם אם הוא מוגדר כ”נגד התקרחות”. מה שמורחים כמה דקות על הראש ושוטפים לא מצמיח שיער. זה כן יכול להשפיע על מצב הקרקפת, אולי לתת קצת פוש לטיפול עצמו, אבל כשלעצמו לא עוזר.

7. לחשוב שאין מה לעשות, להיות סקפטי – מי לא מכיר את המקריח שאומר שאין מה לעשות, שפרופסיה הרסה לחבר שלו את חיי המין (אני ממש לא מתכוון לזה שצריך לקחת פרופסיה, זה רק מראה שאנשים לא מפעילים את הראש ומניחים שיש רק פרופסיה ומינוקסידיל), ושזה מה יש. אז זהו שיש הרבה מה לעשות, רק לא למי שעצלן.

8. לחפש את הפתרון הקל – זו טעות שיותר מדי אנשים עושים שנובעת מיאוש, מחיפוש של “כאן ועכשיו”, של הגביע הקדוש. רבים עדיין שואלים אותי על מה אני ממליץ, מה לעשות וכו. הם מתעצלים ללמוד ולקרוא, להבין. מי שלא מבין מה לא ידע איך, ומי שחושב שיש פתרון קסם שעובד אז אין, זה לא מדע מדוייק. מצד שני זה גם לא מדע טילים, קצת השקעה, בעצמך, והבנה מול מה אתה עומד ובמה כרוכה המלחמה בקרחת יביאו מסקנות ופעולה. אין פתרון קל, ואין פתרון מוחלט שיעבוד כל החיים. גם השתלת שיער היא עסק מסוכן, מסובך ומורכב ורבים מדי מתעלמים מכך ומעדיפים לראות את החלום – אבל נשארים עם צלקת מכוערת וקרחת.

9. חוסר התמדה – מתחילים מפסיקים ומתחילים שוב. מתחילים X ועוברים ל-Y וחוזרים ל-X. נצמדים לפתרון אחד כמה חודשים ומתייאשים. גרוע מאוד. המלחמה בקרחת היא של שנים, וכל החיים. אתה כאן כי אתה מקריח, אחרת לא היית קורא את השורות האלה. אם זה המצב – מה אתה מוכן לעשות כדי לשנות? האמת היא שזה הרבה יותר קל ממה שחושבים, פשוט הבורות והדיסאינפורמציה סביב הבעיה הלא מדוברת הזאת (הבושה..) יוצרת בלבול גדול וגם מתישה. זו הסיבה שהאתר הזה קיים – לסמן כיוון ברור, כדי לעזור לך לבחור לעצמך את הדרך, אתה תבחר ולא יבחרו בשבילך.

10. שימוש בטיפולים לא מתאימים – אני עצמי דוגמא מצויינת. שנים רבות השתמשתי במינוקסידיל 5% רגיל שקניתי בסכום מופקע בפארם. ואז גיליתי את איביי והתחלתי לקנות בגרושים. הקרקפת שלי סבלה, קשקשים, יובש, גירודים, שנים ככה. במקום לשנות כיוון חיפשתי שפואים וקרמים שיקלו. ואז החלטתי לנסות מינוקסידיל קצף וחיי השתנו. הבעיה הייתה פשוט רגישות לפרופילן גליקול שיש במינוקסידיל הרגיל.

11. להיות מושפע מפורומים, אתרים ו”מומחים” בתחום בלי להפעיל חשיבה עצמאית – כמות השטויות שנרשמת בכל מני מקומות באינטרנט אדירה, חלקה מכוון (מנסים לקדם מוצרים מסויימים), חלקה פשוט לא נכון, חלקה נכונה חלקית או עבור זה שכותב. יש אנשים ששמים עצמם מומחים ומנתחים או מספרים כל מני דברים, ויש כמובן גם דברים נכונים מאוד שאומרים אנשים רציניים מאוד, רק מכל הבליל הזה קשה לדעת מה נכון. הקושי הוא להוציא את המוץ מן התבן, כלומר להפריד בין עיקר ורלוונטי לטפל ומיותר. הכי נכון לגשת לכל דבר עם רמה מסויימת של ספק, ולהפעיל שיקול דעת. לא להאמין אוטמטית, לא לפעול מתוך רגש, ולא ללכת שבי אחרי “מומחה” מסויים או מוצר מסויים. זה כולל אותי ואת האתר שלי. מה שצריך תמיד להנחות אותך הוא השכל הישר, ההגיון, תשאל את עצמך מה היתרונות והחסרונות של כל טיפול, והאם הוא בכלל רלוונטי עבורך. האם המוצר מכיל מרכיבים שרלוונטים להתקרחות? מהם? איך הם פועלים? האם יש תופעות לוואי? האם המוצר מסוכן? שכל שכל ושוב פעם – תפעילו את השכל, עדיף לעצור, לחשוב, לשקול, לקרוא עוד חומר וללמוד על הטיפול או המוצר, לחפש את האותיות הקטנות, לחפש את המלכודות או הסיכונים ואז להתקדם. דוגמא – מינוקסידיל 15% – נשמע פצצה, אבל האם כדאי? האם יש תופעות לוואי? אולי עדיף להשאר עם 5%? אתה לא סגור על זה – אל תקנה מינוקסידיל 15% נקודה. אם כן – תוודא שהסברת לעצמך בדיוק למה אתה הולך עליו, דרך השכל ולא הרגש. הדרך הנכונה היא לאסוף מידע ממקורות שנראים אמינים וגם להצליב בין מקורות, ולפעול רק מתוך שיקול דעת (חזרתי על זה כמה פעמים כי זה מאוד חשוב).

12. לא לנסות – ניסוי ותעיה הם חלק מהעניין, הסיבה היא שאתה לא בדיוק יודע מה עובד לפני שניסית אותו. לא חייבים לנסות הכל, למשל מי שמפחד מפרופסיה לא חייב לקחת פרופסיה. פרופסיה, למרות הפירסום האגרסיבי, היא לא הפתרון המושלם, יש לה תופעות לוואי, היא סינטטית, ומי יודע מה ההשלכות של לקחת אותה 20 שנה, החשש מובן. אבל לנסות מינוקסידיל אחר, שמפו טבעי, מסרק לייזר, תמיסה טבעית, לבנות regimen של 3-5 מוצרים וללכת עליו חצי שנה יום-יום כדי לראות אם זה עובד – בעיני זה המפתח. מותר לשנות, אסור להפסיק לטפל. אני ניסיתי להוריד מינוקסידיל לפעם ביום, לא עבד, הוספתי אלפסין – עבד, כנראה שמינוקסידיל 5% לבד כבר לא יעיל אצלי, אז החלטתי לשלב מינוקסידיל 15% + חומצה אזאלית 5%, לקח לי שנים להתקדם לשלב הזה, להחליט עליו, לנסות אותו, כי חששתי מ-15%, ואני עדיין חושש לכן משתמש רק בחצי מ”ל מכסימום. זו דוגמא לשינויים תוך כדי תנועה עם חשיבה.

13. להתפזר – כלומר לנסות יותר מדי. אין טעם לקנות 20 מוצרים, אין זמן ביממה לנסות או להשתמש בכולם בצורה יעילה. צריך להתמקד ב-regimen מסויים, בקפדנות ואם הוא לא עובד טוב או לא מביא תוצאות רצויות לנסות לשנות ולגוון.

14. ראש בקיר – ללכת על מה שלא עובד לאורך זמן בתקווה שיעבוד ולא לשנות כיוון. מינוקסידיל וניזורל לבד למשל – לא יעבוד נגד התקרחות גברית טיפוסית. ה-DHT ינצח, הוא חזק יותר מהשפעת המינוקסידיל. זו טעות שעשיתי בעצמי ושילמתי עליה ביוקר, כל כך ביוקר שהגעתי למשבר שהוביל לקמת האתר הזה.

15. להתייאש – לא רלוונטי ללוחם בקרחת. יאוש משמעו קרחת והשלמה איתה. אז יש את אלו שכלום לא יעזור להם, הרגישות הגנטית שלהם ל-DHT כה גדולה שפרופסיה זה בדיחה בשבילו. העניין הוא שמקריחים רבים הם ברמת רגישות בינונית, כזו שניתנת לטיפול, רק שהם לא מטפלים נכון, מקריחים ומוותרים. התקרחות היא תהליך איטי של שנים אצל רובנו, לאט לאט, עם המון סבלנות השיער נסוג ומיתדלדל. אוייב ערמומי וסבלני כזה דורש תשומת לב ותגובה סבלנית לא פחות. בתקופות מסויימות כבר הייתי בטוח שאני אבוד, שאין דרך חזרה, וחזרתי. גם אחרי שחזרתי היו משברים, נשירה שחוזרת, דלילות שמתגברת אחרי שכבר חשבתי שהצלחתי. צריך לקחת זאת בחשבון ולא לוותר, פשוט לשפר את ה-regimen, לי זה עובד, זה יכול לעבוד גם לאחרים.

את רוב הטעויות פה עשיתי בעצמי, ניסוי וטעיה, טעות ולמידה. אני לא יודע הכל ולא מתיימר לדעת, אני כן מנסה ללמוד וליישם על עצמי, ואני מקווה שתלכו בדרך דומה, זה שווה את זה.

 • Share/Bookmark

תגובות

38 תגוובת על ”רשימת הטעויות של המקריח הממוצע“
 1. שי says:

  מאמר מעולה!!!
  איזה מסרק לייזר מומלץ? ולא יקר יותר מידי.
  תודה מראש

 2. admin says:

  תקרא את הפוסט על מסרק הלייזר X5

 3. טל says:

  יש ברשותי מסרק לייזר מצב חדש מהסוג שמדובר עלײַו באתר אם מעוניין ,מסרק לייזר x5, אם מעוניין תכתוב הודעה ואחזור אליך עם פרטי התקשרות, בבקשה מבעל האתר להשאיר את הידיעה

 4. מישהי says:

  ואם אני אישה שהתחילה מינוקסי בגלל רופאת עור מטומטמת ועכשיו אני לא יכולה להפסיק כי אני מפחדת שהשיער לא יחזור לעצמו?
  אגב, לא הייתה לי התקרחות או דילול משוגע בשיער, היה לי האטה ונשירה, אולי זה היה זמני, אבל אין לדעת,
  עשיתי בדיקות מקיפות והורמונליות ולא היה משהו לא תקין, הרופאה המליצה מינוקסי, התחלתי, אחרי תקופה הפסקתי כי נמאס לי מההשתעבדות והשיער נשר והגיע למצב יותר גרוע מההתחלה ואז נכנסתי לסרטים וחזרתי ועכשיו אני לא יכולה להפסיק כי אולי הוא לא יחזור למצב הקודם, שלא היה כזה גרוע בכלל.
  ואני מפחדת גם שהמינוקסי הביא את השיער שלי לנקודת אל חזור…………

 5. admin says:

  כשהיא המליצה – השאלה אם היא המליצה לכל החיים או רק זמנית?
  אם אין נשירה על רקע גנטי\התקרחות גברית או נשית טיפוסית אפשר להפסיק וכלום לא קורה.
  אחותי השתמשה ש-2% אחרי הלידה למשך כמה חודשים כי סבלה מנשירה על רקע הורמונלי שמאוד נפוצה אחרי לידה, והפסיקה ויש לה שיער מלא מאוד.
  הבעיה היחידה היא כשיש התקרחות אמיתית, תורשתית על רקע אנדרוגני, כמו שגבר מקריח, רק אצל אישה. במקרה כזה ה-DHT פוגע בזקיקים והמינוקסידיל עוזר להם, ואז אם מפסיקים ההשפעה של ה-DHT שקיימת כל הזמן גורמת להתקרחות.
  אין דבר כזה שמינוקסדיל מביא שיער לנקודת אל חזור, הוא עוזר לצמיחה באופן כללי כי הוא מקצר את זמן המנוחה של השיערה, וגם משפר זרימת דם וכנראה עוד דברים, אבל ממש לא צריך אותו אם אין בעיה, וגם אם יש נשירה נורמלית שיש לכל אחד לא צריך אותו.
  השאלה ממה נובעת הנשירה, יש הרבה סיבות אבל אם הסיבה היא התקרחות אנדרוגנית אפשר לפעול בדרכים שונות כולל מינוקסידיל. יש סיבות נפוצות אחרות אצל נשים למשל יש הרבה פעמים סיבות של תזונה לקויה, חוסר בברזל, חלבון, תרופות שגורמות, חוסר איזון הורמונלי וכו’ שלא קשורות בכלל ושונות מהסיבה שבגללה לוקחים מינוקסידיל במקור שזו תרופה שמיועדת לטיול בהתקרחות אנדרוגנית.

 6. למגיבה עם המינוקסי says:

  תנסי במקום שמפו קפאין אולי יעזור

 7. דניאל says:

  היי אני בן 27 יחסית נהנה מקו שיער הגיוני עדיין אבל רואה נסיגה ודילול והייתי רוצה לנסות ״לעצור את זה בזמן״ וחשבתי להתחיל להשתמש במינוקסי באיזור המפרצים כדי לנסות לתת לעצמי עוד כמה שנים טובות אבל אני חושש שבמידה ואני אשתמש ואכן יהיה שיפור או אפילו עיכוב ואז אפסיק אולי תהיה החמרה קיצונית, במידה ואני אשתמש בתכשיר כלשהו במשך כמה שנים האם הגוף יפתח תלות במוצר ואז ההחמרה תהיה גרועה יותר?

 8. admin says:

  נניח ואתה מקריח. יש לך 2 אופציות:
  1. לטפל – כל החיים, או כל זמן שאתה רוצה לטפל, בתקווה שזה יעבוד לך, ואז אם תפסיק בעתיד אתה יודע את ההשלכות – אתה תקריח, ולא סתם, אלא תוך זמן קצר מאוד אתה תגיע למצב שהיית אמור להיות בו ללא טיפול.
  2. לא לטפל – ולהקריח.
  עכשיו אתה תחליט מה עדיף. קח בחשבון שכשאתה מפסיק אתה משלם, השיער ינשור והקרחת תצמח למצב בו היית אמור להיות ללא טיפול, ואתה יודע מה, בוא נניח שאפילו יותר. זה כזה משנה? קרחת זה קרחת, עוד כמה שיערות או פחות כמה זה לא העניין, העניין זה לשמור על הקיים, שקיים עכשיו כשאתה תופס את זה מוקדם, או אם אתה בר מזל אפילו להצמיח במקומות בעייתיים.
  מינוקסידיל זו התרופה הותיקה ביותר עם התוצאות מבחינת עלות תועלת, ותופעות לוואי, הכי טובה שקיימת. כל כך נפוצה שמוכרים אותה שכל מקום, בזול (כי יש המון היצע והמון יצרנים) כולל באיביי, בכמויות. אם זה לא היה עובד, זה לא היה נפוץ בסדרי הגודל שזה. הכי חשוב – אין השפעות הורמונליות, כמו שפרופסיה עושה, או חומרים שמורידים DHT בגוף. אז תרופת קסם לא תמצא, שלמות לא תמצא, מצב אידאלי גם לא, אבל זה מה יש. על הנושא הזה היו המון דיונים כאן, אתה יכול לחפש אותם בתגובות לפוסטים.

 9. דור says:

  הטעות הכי גדולה של המקריח הממוצע (מבחינת יעילות הטיפול- בלי קשר לתופעות לוואי) היא הימנעות מנטילת פרופסיה.
  הרבה יותר קשה לעצור נשירת שיער מבחוץ לגוף (משחות, לייזרים, שמפואים), עיקר הDHT מגיע מבפנים (מתוך הגוף).

 10. חסוי82 says:

  דור, לכאורה אתה צודק. אבל רק לכאורה.
  אכן מדובר בתרופה שנמצאה יעילה בטיפול בהתקרחות, עברה ניסויים וקיבלה אישור לא פחות ולא יותר מה-FDA הן מבחינת יעילות והן מבחינת בטיחות. בצירוף כל העובדות הנ”ל והמחיר הסביר בהחלט לכל כיס, מדובר בטיפול ההגיוני והיעיל ביותר שקיים בימינו. לכאורה.
  אישית בא לי לבעוט את המינוקסידיל המעצבן שצריך למרוח פעמיים ביום לכל הרוחות, משאיר סימנים לא מחמיאים על השיער, מעודד גם שיעור במקומות שאנחנו פחות מעוניינים ולקחת כדור אחד קטנטן עם הכוס מים של הבוקר, מאד מפתה.
  אבל, עשיתי ניסיון כזה עם מוצר טופיקלי שמורחים על הראש- מינוקסידיל בצירוף פרופסיה. תוך זמן קצר הרגשתי טוב מאד מה שקורה לי, תופעות שמעולם לא חוויתי בעבר בחיי הבוגרים. לא אפרט כאן כי זה ברור לכולם במה מדובר. הבנתי שאני עוד מספר בסטטיסטיקה העגומה של הפינסטריד והפסקתי מיד. למזלי לא נכנסתי לסטטיסטיקה היותר מזעזעת של אנשים שהפסיקו ותופעות הלוואי נשארו איתם.
  מדובר בסיכון ובסיכון גבוה הרבה יותר מהמספרים הרשמיים של היצרן (2% בלבד) שנוגע לגבר הנורמלי בנקודה הכי רגישה בחייו- זו שגורמת לו לקום בבוקר ולעבוד, להתקדם בחיים, להיות אופטימי ולטפח את עצמו. וכמובן עוד דברים שלא הזכרתי. לקחת את זה מהגבר, לקחת לו את הסיבה לחיות.
  עכשיו תבין מדוע אנשים מעדיפים להיות קרחים ולא להתקרב לדבר הזה. יכול להיות שיש כאלה שלא רגישים ולא סובלים מתופעות לוואי של פינסטריד. לא יודע אם לקרוא להם ברי מזל כי אף אחד עדיין לא יודע מה המחיר של התרופה הזו מגבר בריא ב- Long run.
  אז אני מבין מדוע אני יורק דם עם המינוקסידיל ומחפש אלטרנטיבות. ואני לא לבד.
  זכותך להחליט על גופך וחייך ואתה לכאורה קונה מוצר חוקי שמאושר מכל הבחינות. אבל לבקר ולהגיד על אנשים אחרים שעושים טעות כי הם לא נוגעים בזה, זו הטעות האמיתית.

 11. דור says:

  כן, אתה צודק גם מהבחינה שתופעות הלוואי של התרופה הזאת הן דברים שלא באים בחשבון עבור הרבה אנשים.
  אני מטפל בבעיה של האימפוטנציה של הפרופסיה באמצעות מריחת ג’ל DHT שחודר לזרם הדם בשם ANDRACTIM GEL, אני מורח על הפין, ובאותו רגע גם מורח תמיסת ספיירו על הראש, אז שני הצדדים מרוצים.
  ד”א… שום תרופה, גם לא פרופסיה, לא יכולה לעצור את הDHT בגוף ב100%, עדיין DHT יכול להגיע לזקיקים, הפתרון האמיתי להתקרחות, כמו שכתבתי בפוסט: התקרחות כל האופציות להתמודד, יהיה פתרון שיאפשר גדילה מירבית של שיער עם נוכחות DHT בקרקפת.
  אולי ייתנו חיסון לזקיקים מפני רגישות לDHT ואנדרוגנים (הבנתי שזו בעיה אוטו-אימונית- שמערכת החיסון תוקפת את זקיקי השערה שיש בהם DHT).

 12. חסוי82 says:

  אתה מדבר על דברים שגם אם הם נכונים, עדיין לא עוזרים כרגע לאף אחד. תיאוריות ומה הגיוני ומה לא נחמד לשמוע, להתעניין…לא משהו שתורם כרגע מעבר לזה. הנושא בוער בעורקיך? לך תלמד ואולי תהיה מדען/ חוקר באיזושהי חברה ותביא את הפתרון. הלוואי. מדיבורים לא יוצא הרבה.
  לטפל באימפוטנציה שבן אדם גורם לה במו ידיו נראה לך הגיוני?
  למרוח על הפין חומרים, לקחת ויאגרה? גם בגיל 60 לא הייתי מאחל את זה לעצמי ובטח שלא אעשה זאת כל עוד אני מתפקד ובריא. גם בהנחה שהחומרים האלה לא מזיקים אתה מפתח בהם תלות, להבדיל כמו בן אדם שיש לו עצירות ובמקום לטפל בשורש הבעיה יפתח תלות בכל מיני משלשלים וחומרים מזרזרים כאלה ואחרים. עוד אפילו ינסו לשכנע אותך שהם טבעיים ולא ממכרים, אבל ברגע שהמעי מבין שהוא חייב את הזרז הזה בשביל לתפקד, תשכח מזה שהוא יעשה את הפעולה שלו באופן טבעי.
  זה מה שהיית רוצה בגיל 30 שיקרה לפין שלך? מה אגיד…מפחיד עד לאן אנשים מוכנים להגיע בשביל שיער. אותי לפחות

 13. דור says:

  על זה נאמר: “מוכן להוציא לעצמו עין ובלבד שיוציא להתקרחות שתיים”. מטאפורה כמובן… הפין עובד בסדר גמור, האימפוטנציה של הפרופסיה נגרמת אך ורק כתוצאה מירידת הDHT שהג’ל מחדיר חזרה לאיבר. זו בעיה הפיכה ופתירה (לפחות אצלי)

 14. אלעד says:

  דור,
  ומה לגבי חשש להגדלת החזה אצל גברים כתוצאה מירידת ה-DHT? האם הג’ל מסייע גם באשר לתופעת לוואי זו?

 15. דור says:

  אני משתמש בפרופסיה כבר שנים, גם בכדורים של (MSD (MERCK SHARP AND DUHAM, וגם בגירסאות גנריות של התרופה כמו FINAX, מעולם לא צמח לי חזה נשי או משהו בסגנון אבל ג’ל ה-DHT ANDRACTIM GEL מטפל גם בזה ע”י מריחה על החזה.

 16. אלעד says:

  תודה דור.
  אין ספק שפרופסיה היא הטיפול היעיל ביותר שיש. לאחר מספר חודשים ללא התרופה, שבה השתמשתי כחמש שנים רצופות, אני רואה בבירור שקיימת החמרה במצב. אמנם במקום הפרופסיה עברתי לדקל ננסי משולב עם תמצית סירפד ופיגם, אבל הוא לא עושה את העבודה ואפילו לא קרוב לזה.
  אותה החמרה מתרחשת גם לנוכח סט רבגוני של טיפולים, הכולל מינוקסידיל 5% ו-מינוקסידיל 15%, ניזורל, ספיירו, קסדת לייזר, מסרק מחטים, ושמירה על אורח חיים בריא יחסית.
  כנראה שאחזור לפרופסיה, אולי בחצי כוח (חצי כדור כל יום בלבד), ונראה איך ממשיכים משם. אמנם לא נגרמו לי תופעות לוואי כלשהן מהפרופסיה, אבל עדיין כל הסיפור הזה מעלה חשש. אי אפשר לדעת מה באמת הנזקים של התרופה הזו, לטווח הארוך. אבל הגעתי למסקנה שאני מעדיף לשמור על השיער שעוד קיים, לפחות עד שאתמסד ואתחתן (מה שבטח לא יקרה בשנים הקרובות). מקווה שבהקדם יימצא פיתרון טוב שיעיף את הקללה הזאת מאיתנו, כמו רפליסל ודומיו.
  שבוע טוב לכולם.

 17. רן says:

  דור אם כל הכבוד , ג’ל DHT משתמשים אנשים מבוגרים/זקנים , לא יודע בן כמה אתה אבל אני יכול לנחש שאתה בגילאי ה20-30 , אתה באמת רוצה להרגיש כמו בן אדם זקן ? , יש גבול לכל תעלול , אני יגיד לך ככה , “אני מעדיף להיות צמוד לשירותים מאשר ללבוש טיטולים למבוגרים” , יש היום פתרונות תחליפים לפינסטריד לא רעים , כמו RU מה שאני משתמש , בגרסה של ה5 אחוז שעושה עבודה לא רעה ללא תופעות לוואי כרגע, מתכוון לעלות ל10 אחוז בעתיד, וכן עכשיו יגידו לי שזה תרופה ניסיונית וכ”ו , אבל לא זכור לי שמינוקסי מעל 5 אחוז יש אישור FDA או ספיירו , ואפרופו תרופה עם אישורים , כולנו הבנו שאישור FDA לא הכי אמין שזה נוגע לפינסטריד , אתה יכול לנסות פינסטריד למריחה אני אישית הייתי מעדיף זאת מאשר אוראלי , כמה שפחות מגע עם מערכת הדם, היום מליוני גברים בעולם משתמשים בRU התופעות לוואי , אם הם קיימות בדרך כלל בגרסאות 10 אחוז פלוס , והם נדירות בקטע במיני, אתה יכול לשלב עם טבליות על תמצית של תה שחור, אתה בטח מכיר , קראתי שהם מורידים את הכמות הDHT בגוף ללא תופעות לוואי , אני אישית חושב שיש משהו בפינסטריד שגורם לבעיות בליבדו , לא רק בגלל הורדת הDHT, משהו בפן הפסיכולוגי , יש עדויות שהפינסטריד גורם להזיות ודיכאון קחו את זה בחשבון.

 18. רן says:

  רציתי להוסיף אני לא מתבייש להגיד אבל אני משתמש בקונסילרים לאירועים מיוחדים או יציאות רק להסוות את הדילול שהוא לא רציני, אני אישית משתמש בtoppik מוצר מעולה , הייתי אתו באילת וגם לאחר שנכנסתי לבריכה הלוך וחזור הוא נשאר על השיער אף אחד לא שם לב , הוא יורד משיער רק בחפיפה , ממליץ בחום , רק לקנות אותו באייבי , בטח לא במחירים המופקעים של הארץ, המוצר לדעתי מתאים לבעלי שיער דליל ברמה סבירה , לא לקירחים למחצה הוא דילול גבוהה , לא כדאי אפשר להתמכר אליו וכל יום להשים אותו, ככה שהסביבה מכירה אותכם רק עם שיער מלא, וביום שלא תשתמשו בטופיק הסביבה פתאום תשים לב , עדיף להשתמש רק בשביל שהשיער יראה בריא ומלא, לא בשביל לכסות אזורים שלמים של קרחת/מפרצים, או דילול גבוהה.

 19. חסוי82 says:

  דור, במקרה שלך המטאפורה היא גם אמת, רק שלא בטוח למי אתה מוציא יותר עיניים…לך או להתקרחות 🙂
  בכל אופן, מצד אחד להנמיך DHT על ידי בליעת פינסטריד שנכנסת למחזור הדם הכללי ומורידה DHT בכל מקום בגוף ומצד שני להחדיר DHT למחזור הדם בדלת האחורית דרך הפין והחזה (הרי ברור לכולם שכשהוא נספג בעור הוא חודר למחזור הדם ולא נשאר מקומית רק באיזור המרוח. את זה גם הבנתי כשהשתמשתי במינוקסידיל עם הפינסטריד הטופיקלי שמורחים כמובן על הקרקפת וסבלתי מתופעות הלוואי בדומה לפינסטריד בבליעה) נשמע כמו משחק סכום אפס שלא ברור בכלל מה התועלת שלו ואם יש לו בכלל תועלת…

 20. דור says:

  יש איזור שבו הDHT דרוש- איזור הצעצועים, ואיזור החזה.
  ואיזור שבו הDHT אינו דרוש- זקיקי השיער. אני משתמש גם בתמיסת ספיירו על הקרקפת.

 21. חסוי82 says:

  סבבה, את זה הבנתי מזמן…דיברתי על הסלקטיביות. ה-DHT לא יודע להגיד נכנסתי דרך הפין אז גם אשאר שם ואדלג על שורשי השיער, או דרך החזה או דרך הקרקפת. זה נכנס למחזור הדם ומשם לכל הגוף.

 22. Tiger lilly says:

  אשמח לעזרתך,

  אני בת 30 וב-4 חודשים האחרונים אני חווה נשירה מסיבית ומתחילה לראות הדללות קלה של השיער….אין היסטוריה משפחתית. סה”כ כולן עם שיער בסדר (בלי קרחות וכאלה).
  בדיקות דם תקינות.
  האם אתה ממליץ לי לקחת מינוקסי? ואם כן, איזה סוג?

 23. admin says:

  לא.
  אני לא ממליץ כאן לעולם על כלום, אני מביע דעה כללית ממקום אישי, וממליץ כן להפעיל את הראש, להפעיל שיקול דעת, ולפעול מתוך ידע ולא מתוך רגש.
  בדיקות דם תקינות – לא בהכרח רואים מה שצריך, למשל שינויים הורמונלים.
  תרופות יכולות לגרום גם לנשירה.
  חוסר בברזל גורם לנשירה, אבל אני מניח שאין חוסר.
  אחר ילידה – יש שינויים הורמונלים ולפעמים נשירה.
  תשאלי את עצמך שאלות ותנסי לענות לעצמך ממקום של שכל, לפי זה תמשיכי הלאה.
  האתר הזה עוסק בהתקרחות על רקע תורשתי – גנטי, מה שנקרא התקרחות גברית או נשית טיפוסית, אני לא ממש מתעסק בנשירה על רקע אחר.

 24. אבי says:

  האם מניוקסידיל ופרופסיה גורם לצמיחת שיער גם בכל חלקי הגוף?

 25. admin says:

  פרופסיה – עושה הפוך, היא מקטינה את ה-DHT בדם, שהוא נגזרת של טסטוסטרון וחזקה ממנו. זה מחליש את הרמות של סה”כ הורמוני המין הגבריים, ואז אם כבר יהיה לך פחות שיער גוף, שזה שיער שצומח בגלל אותם הורמונים.
  מינוקסידיל – איפה שתמרח אותו, שם יצמח יותר, ולפעמים גם באיזור של המריחה למשל מרחת על הראש – זה יכול להשפיע על יותר שעירות בפנים, אצל אנשים מסויימים, וזו הסיבה שלנשים יש מינוקסידיל 2%, כדי למנוע מצב של שיעור יתר בפנים (יש בטח עוד סיבות אבל זו העיקרית אני מניח). נשים משתמשות גם ב5% כי ה-2% חלש מדי לחלקן, אבל זה רק תחת פיקוח רפואי. מינוקסידיל לא משפיע על הורמונים, אבל כן משפיע על הזקיקים, הוא ממריץ אותם לייצר, אבל רק כל זמן שאתה מורח.

 26. חסוי82 says:

  חושב שגם כיום בשנת 2017 רב הנסתר על הגלוי בכל הנושא הזה של התקרחות גברית טיפוסית. מדוע אותו מנגנון שמייצר שיער גוף, גם גורם להתקרחות של שיער הראש? מדוע יש זקיקים שרגישים ל-DHT ומתוונים ומדוע כמעט תמיד באותם איזורים (מפרצים וכתר אצל גברים, שביל באמצע אצל נשים)? אז נכון, יש תיאוריה של מערכת חיסונית שתוקפת זקיקי שיער שקולטים DHT, אצל חלק מהאנשים הם חסינים גנטית ואצל חלק (הרוב המקריח) לא ואף פעם אי אפשר לנבא מי כן ומי לא ועד כמה.
  רוצה להגיד שהתיאוריה גם אם נכונה, היא רק חלק מפאזל שלם שרחוק מלהיות ידוע. זו גם הסיבה שאין עדיין תשובה הולמת לבעיה, אלא רק טיפולים חלקיים ומוגבלים שנותנים תוצאות מוגבלות. וגם הם נתגלו במקרה כתופעות לוואי בכלל.
  הפתרון יהיה חייב להיות בדמות של שכפול זקיקי שיער חסינים ועמידים כך שיהיה מקור בלתי מוגבל לשיער, בשונה מהעולם ההשתלות כיום שתלוי באיזור תורם עם המגבלות שלו, מה שהופך השתלה לסוג של הימור.

 27. רוי says:

  שלום,
  אני בן 32 ובחצי שנה האחרונה אני חווה נשירה של שיער עד לכדי הבחנה ברורה כי השיער הפך דליל יותר משמעותית.
  כמו כן בכל פעם שאני מעביר את היד כאשר השיער רטוב תמיד נשארות שערה-2 על כף היד.
  חשוב לי לצייןכי ההתקרחות אינה בעלת סממנים טיפוסיים כלומר, אין לי מפרצים כלל וגם קודקוד הראש מלא. מה זה יכול להיות??
  התחלתי לפני כחודשיים פלוס שימוש בשמפו ונוזל אלפסין + שמפו רויטה בשימוש יומיומי, לא יכול להעיד על שיפור כלשהו (ואחרי מה שקראתי פה קשה לי להאמין שגם יהיה). בכל מקרה, בשל היעדר תוצאות כלשהו הזמנתי לפני כשבוע שלישיית בקבוקי מינוקסידיל 5% בצורת קצף של חברת kirkland. האם להשתמש במינוקסי? האם שימוש במינוקסי בהנחה ולא מדובר בנשירה על בסיס גנטי יכולה להזיק?
  שיניתי תספורת בערך בתקופה שהתחילה הנשירה, האם יש קשר?

  אשמח לחוות דעת
  תודה

 28. admin says:

  לכל אחד נושר השיער בכל יום, עד 100 שערות. נשירה זה דבר נורמלי.
  השאלה אם זו התקרחות או נשירה טבעית בכחלק ממחזור חיי השערה.
  מינוקסידיל זו תרופה. היא מיועדת להתקרחות גברית טיפוסית (והגרסה של הנשים – לנשית טיפוסית). אין מה להשתמש בזה אם זה לא המצב, אבל בכל מקרה זה לא יכול להזיק. מה שמינוקסידיל עושה הוא מרחיב כלי דם ומקצר את תקופת המנוחה במחזור חיי השערה, כלומר ממריץ את הזקיקים לייצר שיער. מה שקורה למקריחים רבים שהם משתמשים תקופה ארוכה ואז מפסיקים, ואז יש להם נשירה חזקה והתקרחות מהירה כי פשוט השיער חוזר למצב המקריח שהיה אמור להיות בו ללא טיפול. מי שלא היה אמור להקריח אין לו סיטואציה כזו. זה כמו שתמרח על איזור אחורי הראש שלא מקריח בכל מקרה ואז תפסיק, זה לא יעזור ולא יזיק.
  שינוי תספורת לא קשור. אין קשר בין אורך השיער להתקרחות.
  אני הייתי עושה בדיקת דם לחפש חוסרים או בעיות. חוסר בברזל ומינרלים יכול להביא לנשירה. יש הרבה סיבות לנשירה מוגברת שלא קשורות להתקרחות.

 29. רוי says:

  תודה רבה על התגובה!!
  ברמת בדיקות הדם אין לי בעיה בדקתי את זה. גם מבחינת התזונה אני לא מאמין שישנה בעיה אני מתאמן 4 פעמים בשבוע ולכן מקפיד על תזונה נאותה בתוספת יומית של תוספים כגון אומגה 3 ומגנזיום.
  האם נשירה טבעית של שיער כחלק ממחזור חיי השערה יכולים להוביל להידללות שיער באופן כה משמעותי?? האם כדאי לשלם מעל אלף שקלים לבדיקה גנטית ואז להבין מאיפה לתקוף את הבעיה? אני ממש אובד עצות, מצד אחד מומלץ להתחיל לטפל כמה שיותר מוקדם ברגע שמתחילה נשירה אך מצד שני איני יודע מאיפה לתקוף את הבעיה. מה שעוד מעורר חשד הוא שהשיער היה בעבר שונה במרקם שלו , הרבה יותר מקורזל וכהה היום הוא הרבה יותר חלק ועדין כאשר שורש השערה הוא לבן וקטן, בעבר השורש היה כהה ושחור. אני זורק דברים לאויר כדי שץקבל אולי תמונה מלאה יותר על המצב. הנשירה התחילה בחורף האחרון, האם יכול לנבוע מקור/דכדוך. שמוביל לנשירה בשל ירידת סרוטונין בגוף וכיוב’ , שוב תודה.

 30. admin says:

  לא סביר שדלילות ניכרת אצל אדם צעיר ובריא ללא חוסרים קשורה לסתם הארכת תחום המנוחה של הזקיק.
  בדיקות גנטיות לא בהרכח יתנו תשובה.
  אם יש לך במשפחה קרחים, אבא או סבא, יכול להיות שיש לך נטיה גנטית. גם אצלי החלו שינויים בגיל הזה, לאט אמנם, מאוד לאט, אבל היום בראיה אחורה הם החלו אז והגיע ולשיא בגיל 37 כשלקחתי קריאטין, הרמתי משקולות, שתיתי אבקות חלבון, והייתי בלחץ הכי גדול שהיה לי בחיים. נשרו לי טונות, ונוצר נזק רציני.
  אתה יכול ללכת לרופא עור להתייעץ, אבל תפעיל את השכל, בכל זאת אתה כבר בן 32 ולא 23, בגיל שאדם יכול יותר שקול ומחושב. אם מדובר בדלילות שגוברת עם הזמן יש מצב שהצטרפת למועדון. קור ומצב רוח לא קשורים. שיער שהיה דק יותר וחלש, דליל יותר זה בהחלט יכול להיות התחלה של.
  אימונים לא צריכים להשפיע. מי שאין לו לנטייה להקריח, פשוט לא יקריח, מי שיש לו – אימוני כח שמעלים טסטוסטרון – מעלים גם DHT ויכולים להפעיל את טריגר ההתקרחות מהר ומוקדם יותר.
  תפעיל חשיבה, תפעל עם שיקול דעת וקבל החלטות. אם אתה מחפש איבחון אונליין כאן אין דבר כזה. רק אתה יודע איך היית ואיך אתה עכשיו ואיזה שינוי עבר. אדם צעיר ובריא שמתחיל אצלו דלילות ונשירה, זה יכול להיות לדעתי בסיכוי הכי גבוה התקרחות גברית טיפוסית. היא לא תקרה אצל מי שאין לו רגישות גנטית, אצל אחד כזה השיער תמיד יהיה מלא, אלא במקרים של בעיה רפואית\מחלה\תרופות\טראומה פיזית או נפשית קשה, וגם אז ברוב המקרים זה הפיך. יש סוגים שונים של התקרחות שאינם התקרחות גברית טיפוסית אבל זה לא המצב שלך.
  http://www.fullhair.co.il/2009/06/%D7%9C%D7%97%D7%A5-%D7%A0%D7%A4%D7%A9%D7%99-%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%A9%D7%99%D7%A2%D7%A8-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%AA/

 31. רוי says:

  תודה על התגובה,
  עדיין מוזר לי שהנשירה היא כללית ולא בעלת סממנים טיפוסיים של מפרצים/קודקוד הראש. אני מתבאס ללכת לרופא עור כי הוא מיד יוציא לי עלון של מינוקסי או פרופסיה ויגיד לי זה מה יש לי להציע בלי בדיקה ובלי להתבונן בי (כבר קרה לי). האם אפשר לקבל המלצה לרופא עור או מומחה בתחום שיכול לתת לי מענה? או לפחות לבדוק את מצב הקרקפת…בעבר ראיתי כתבה על חוקר בשם שמואל גונן שהגיע לתוצאות יפות עם פיתוח אישי.

  מה דעתך?

 32. admin says:

  לא.
  אתה מאמין שיש איזה רופא קוסם ישראלי שמומחה בתחום? למיטב ידיעתי אין כזה. אני הייתי פשוט הולך לכמה רופאים שונים לקבל כמה חוות דעת. אולי מדובר במשהו רפואי שמתבטא בשיער. גונן נמצא הרבה שנים, אין לי מושג עליו, אני כן חושב שמי שעושה משהו שעובד יודעים מזה, אבל בתחום הזה צריך לזכור שיש לא מעט רופאי אליל ושרלטנים, ואני לא מתכוון אליו, הכוונה שצריך לחשוב לקרוא ולבדוק, יש דברים שנראים בהתחלה כמו איזה המצאה ואז אתה מתקרב ומגלה שמנסים לעשות עליך סיבוב תמורת סכום לא קטן.
  ממה שכתבת נראה שכרגע אתה מחפף, מתחמק, ומחפש איזה קיצור דרך.
  אתן לך דוגמא קטנה כמה אתה לא רציני. כתבת על חוקר בשם.. הדבר הכי בסיסי שאדם סביר יעשה זה להקליד בגוגל את השם ולכנס לאתר שלו. אתה עוד בשלב של “בעבר ראיתי כתבה”, אז תתקדם להווה.
  אתה גם לא מוכן להתאמץ קצת, ללכת לרופא עור אחד או יותר.
  אם אני הייתי הולך לרופא עור ישר הייתי מוריד אותו ממינוקסידיל או פרופסיה, להציע דבר כזה בלי להכיר אותך זה לא רציני.
  מציע לך להתקדם לעשיה. התקשקשות ופילוסופיה זה חביב, אבל גם את זה עושים כשיש קצת רקע, נתונים וידע.

 33. חסוי82 says:

  אדמין היקר,
  כשגבר ממוצע ניגש לרופא עור ומתלונן על נשירת שיער והתקרחות, להציע לו מינוקסידיל או פרופסיה זה רציני בהחלט. ברוב המוחלט של המקרים מדובר בהתקרחות גברית טיפוסית וזה מה שיש כיום לרפואה הקונבנציונאלית להציע כמענה. מכאן שאין להאשים את הרופא בחוסר רצינות.
  מה שכן, היות והרופאים הם בסה”כ בני אדם, עם השקפות עולם שונות, צרות וימים לא טובים כמו אצל כולנו, בטח במערכת הבריאות הציבורית הישראלית…חושב שעל המטופל שניגש לרופא גם כן יש אחריות. אחריות להבין קצת בנושא עליו הוא מתלונן, להסביר בצורה ברורה על הבעיה שלו, להיות נחמד ומנומס כדי לרכוש קצת אמפתיה מהרופא (שרואה אינסוף של אנשים מתלוננים בכל יום) וכמובן לא לקבל כל מה שהוא אומר כתורה מסיני.
  אם היה לי את המקרה של רוי והרופא היה ממליץ לי באופן אוטומטי על מינוקסידיל או פרופסיה, הייתי עונה לרופא שאני מכבד את האבחנה שלו ושאשמח לקבל מרשם, אבל שבכל זאת אני מבקש לבדוק סיבות נוספות לנשירה ולהתקרחות שאינן קשורות בהכרח להתקרחות גברית טיפוסית. כמו שהוא הסביר את זה כאן בפורום הוא יכול להסביר גם לרופא ורופא סביר (גם במערכת הציבורית) יקשיב וישלח אותו לאן שצריך. אם לא, כמובן שאפשר גם לגשת לרופא אחר.
  ומי שבכל זאת אינו מסופק ורוצה טיפול VIP שישלם ויגש לרופא מומחה פרטי. זה נכון לצערנו לכל מצב רפואי.

 34. admin says:

  ממש לא רציני, זה לא אוטומטי שאדם מתלונן וישר מקבל תרופות. צריך לבדוק ולראות שזו התקרחות גברית טיפוסית או ומשהו אחר. הדרך הקלה והלא רצינית היא לא לחקור ולזרוק לבנאדם את שתי התרופות האלה. זה כמו שאתה בא לרופא רגיל אחרי ששבועיים אתה סובל מכאבי ראש והוא זורק לך אקמול, אני לא הייתי מקבל את זה והייתי דורש בדיקות כאלה ואחרות, שואל וחוקר. קודם בודקים מה יש לבנאדם ועדיין זה לא תמיד מספיק, וצריך ללכת לכמה רופאים שונים כדי לקבל חוות דעת או עיצה, ותפלא כמה שוני יש, אחד ישלח אותך לבדיקות שאחר בכלל לא הציע. רופא שמסתכל עליך וישר רושם לך תרופה, כשלא ברור אם אתה צריך זו בעיה. אין מה להאשים את המערכת הציבורית, יש בה רופאים מכל הסוגים. במקרה של הבחור הזה, בכלל לא בטוח שמה שיש לו זה התקרחות גברית טיפוסית, יש לו משהו שלא בהכרח נשמע כזה, וכמובן שעד שלא רואים לא יודעים, וכמובן שאם כן זה זה, אז הרופא צריך לומר לו, והוא עצמו צריך להבין כנראה גם לבד בנוסף. אני נגד להחליט לעצמך מה יש לך, קודם כל רופא, וגם חקירה עצמאית. קל מאוד ליפול לקטע של הדחקה, הייתי שם כמו רבים אחרים. העניין שדלילות בכל הראש וגם מאחור ובצדדים יכול להיות בכלל עניין רפואי. לא כזה סיפור ללכת לרופא עור אחד או יותר, ואם כמה אומרים לך שאתה מקריח, אתה מקריח ותדע מה לעשות, אבל לא ללכת על אוטומט ולהתחיל לקחת תרופות כי הרופא נותן.

 35. חסוי82 says:

  “התקרחות מסוג Androgenic Alopecia אחראית לכ-95% ממקרי ההתקרחות ואבדן השיער אצל גברים ולרוב המקרים אצל נשים…”
  מצוטט מהאתר שלך עצמך, אז מה יש לבדוק יותר מדי בדיוק?
  המספר הזה הוא כמובן נכון ואומר שעל כל עשרה גברים שיגשו לרופא העור עם תלונה שקשורה לאובדן שיער והתקרחות, בקושי אחד יסבול מהתופעות האלה מסיבות שאינן קשורות להתקרחות גברית טיפוסית.
  עד כאן אנחנו מסכימים? מאמין שכן כי זה חשבון של מכולת.
  עכשיו עובדות נוספות הקשורות למערכת הרפואה הציבורית. רופא מומחה כדוגמת רופא עור שיושב בקופת חולים ציבורית ומקבל אנשים מדי יום, אמור להקציב בין 5 ל-10 ד’ לכל מטופל שנכנס אליו. 15 דקות אם ממש התפרענו…במצב נתון שכזה מעניין כמה סבלנות וזמן יש לו להקשיב למטופל ולנסות לחפור בבעיות הנשירה שלו. רפואה היא מדע שמבוסס כולו על סטטיסטיקה והסתברות והיא בוודאי לא מדע מדויק. מכאן שהרופא ברוב המקרים יהיה צודק כשהוא יציע מינוקסידיל או פרופסיה, אבל לא תמיד ולא באופן מוחלט.
  דבר שני שמגביל זה עניין של תקציב. הרופא מייצג את מערכת הבריאות הציבורית שהאינטרס שלה כמובן הוא להוציא כמה שפחות. בדיקות עולות כסף. האינטרס של המטופל מצד שני הוא הפוך- לעשות כמה שיותר בדיקות על מנת שהאבחנה תהיה כמה שיותר מדויקת.
  כשיש ניגוד אינטרסים ברור שכזה ובמיוחד כשמדובר בתלונות שאינן מסכנות חיים כמו נשירת שיער והתקרחות, מכאן שעל המטופל להיות אסרטיבי וחכם מספיק כדי לשכנע את הרופא לשלוח אותו לבדיקות מקיפות שיוכיחו שלא מדובר במקרה השכיח והממוצע או האוטומטי שככה קראת לו. לכן רשמתי קודם שיש אחריות גם למטופל.
  עד כאן מערכת הבריאות הציבורית שרוב הרופאים בה ינהגו באופן שתיארתי, לטוב ולרע.
  ויש את הרפואה הפרטית. זו שתקשיב למטופל בסבלנות ובאדיקות, תשלח אותו לאינסוף של בדיקות, תעשה מחקר על הראש שלו ועל הראשים של כל השושלת המשפחתית. בדיקת קרקפת, בדיקת גנים, בדיקת חלבונים וכו’ וכו’…כל עוד המטופל משלם בהתאם כמובן.
  עניין של בחירה ועד כמה רחוק יכול בן אדם ללכת בגלל בעיית ההתקרחות

 36. admin says:

  תקרא שוב מה שהוא כותב, לפי זה יכול להיות שהוא ב-5%, ואם יש סיכוי שווה לבדוק.
  לא מסכים איתך בקיצור.
  רפואה מבוססת בעיקר על מידע ותוצאות של בדיקות. יש דברים שיותר קשה לזהות. מה שכתבתי לו הייתי עושה בעצמי אם הייתי במקומו, רק שאצלי היו כל הסימנים של התקרחות גברית טיפוסית – גם גנטיקה מאבא, גם אח קרח, גם עוד קרחים במשפחה היותר רחוקה, וגם נשירה של נורווד, וגם שני רופאים שהלכתי אליהם לוודא. אתה לא בכיוון, לא שלחתי אותו לשום בדיקה של התקרחות גברית טיפוסית, להיפך, זה מיותר, הבדיקה צריכה להיות רפואית כללית, לשלול אפשרות של בעיה רפואית שבגללה השיער נהיה דק ודליל בכל הראש. למשל – מחלה אוטו-אימיונית או בעיות הורמונליות, בעיות בבלוטת התריס וכו.
  כמובן שאם הדלילות היא נורווד מסויים עם היסטוריה משפחתית ללכת לרופא עור זה סוג של פלומבה.

 37. חסוי82 says:

  תקרא שוב מה שאני כותב, כי חושב שאתה התבלבלת ולכן לא מסכים איתי.
  אתה מדבר על המקרה הפרטי של רוי ואילו אני מדבר על המקרה הכללי. במקרה הפרטי של רוי אני מסכים איתך וגם רשמתי באחת התגובות שלי שבמקומו לא הייתי מסתפק בהמלצה למינוקסידיל או פרופסיה ודורש מהרופא גם בדיקות אחרות. כפי שהוא מתאר את הבעיה יתכן באמת והנשירה שלו נגרמת מסיבות שלא קשורות להתקרחות גברית טיפוסית ורופא הגון וסביר גם כן יבין זאת.
  מלכתחילה הגבתי כדי להתעמת עם מה שרשמת או מה שהבנתי שרשמת- שרופא שמציע מינוקסידיל או פרופסיה בתור התחלה לגבר שמתלונן על נשירה והתקרחות זה לא רציני. טענתי שזה רציני בהחלט היות ושנינו מסכימים שברוב המקרים (95 אחוז) הסיבות קשורות להתקרחות גברית טיפוסית.
  שוב, מדבר על המקרה הכללי ולא הפרטי שנידון למעלה.

 38. admin says:

  בכללי אני אומר – רופא שמציע ישר מינוקסידיל או פרופסיה או שניהם, כמעט עובד על אוטומט כי תכלס הוא פועל לפי מה שהוא רואה בעיניים, כמו שאני רואה או כל אדם אובייקטיבי. זה ממש קל כי יש רק שתי תרופות מאושרות להתקרחות גברית טיפוסית. זה סוג של פלומבה, או חותמת, שאיש מקצוע יסתכל עליך ויגיד לך את מה שאתה כנראה כבר יודע לבד, אבל צריך את החותמת הרפואית של סמכות מקצועית.
  רופא כזה יכול להציע לכל אחד שמתלונן. זו טעות לדעתי, כי מפספסים את אלו שיש להם משהו אחר, את ה-5%. לכן מי שמרגיש או חושב שהוא ב-5%, שלא יסתפק בהמלצה כזו. לכן אני תמיד אומר, ליתר בטחון, לבקש לעשות בדיקות דם ו/או כלליות, אולי יש משהו. הרוב חוזרים עם בדיקות תקינות, בכל זאת אנשים צעירים ובריאים. ואז שכל אחד יחליט מה הלאה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree