צמיחת שיער מחדש – חלום או מציאות?

19 בSeptember 2011 מאת: admin

האם באמת אפשר להצמיח שיער שנשר בעקבות התקרחות גברית טיפוסית?

אני מניח שזו שאלה שכל מי שאיבד שיער שואל, בייחוד מול המראה (שהיא אחד האוייבים הגדולים של המקריח, שמזכירה לו את מצבו). כמה אפשר לשפר את המצב?

התשובה לשאלה תלויה בכמה דברים:

1. רמת הנזק לזקיקים – כמה נזק נצבר ובאיזה רמת התקרחות אתה. ככל שרמת ההתקרחות גדולה יותר, קשה יותר לשפר את המצב. מי שקרח לגמרי מצבו למעשה בלתי הפיך, הוא לא יצמיח רעמה גם אם ישתמש בכל תרופה או טיפול שקיימים. זו הסיבה שכדי לעצור את הנשירה ולראות צמיחה והתעבות משמעותית צריך להתחיל כמה שיותר מוקדם, כשכמה שפחות נשר, ושמה שנשר עדיין ניתן לתקן שכן הנזק לזקיקים הפיך. זקיקים פגועים מדי יגיבו לטיפולים בצמיחה קלה של שיער פלומתי ודק, מי שמכיר את השיער שצומח חזרה קצת במפרצים – זה זה. הבעיה היא שרובנו מתעוררים רק אחרי שנגרם כבר נזק מהותי וגם אז עד שמתארגנים על עצמנו ונכנסים למשטר טיפולים לוקח זמן.

2. הטיפול עצמו – ככל שיעיל יותר, ממוקד ומוקפד הסיכוי לתוצאות טובות גדל, עדיין במגבלות הנזק שכבר נגרם, כלומר אתה יכול להיות עקבי עד מחר, לדבוק במשטר טיפולים יומי קפדני – שיער חדש לא יצמח. בהקשר זה כדי לציין שהכי קל להשיג זו עצירת נשירה. כאן גם תתבאס, כי כשתראה שעצרת את הנשירה לגמרי תצטער שלא פעלת בזמן כשהמצב היה הרבה יותר טוב ויכולת לשמר אותו. השימור קל יחסית וניתן להשגה עם טיפול נכון, הצמיחה היא הבעיה.

מה שזה אומר בעצם, שאם אתה מקריח 10 שנים ותתחיל לטפל, לעולם לא תחזור 10 שנים אחורה מבחינת מצב השיער שהיה אז. אז למה אפשר לצפות? אפשר לצפות להפסקת הנשירה, ולצמיחה באיזורים דלילים. כמה צמיחה? זו שאלת מליון הדולר, אני הייתי מהמר על 10%-20% בממוצע כלומר 80% ממה שאיבדת – לא יצמח מחדש גם אם תלך על הטיפול הכי טוב שיש.  יש רופאים שאומרים שעם טיפול מתאים ניתן לחזור למצב שהיה לפני שנתיים-שלוש, כלומר הם מניחים שהמצב עוד איכשהו הפיך בטווח זמן זה, לפחות חלקית. בפועל כל מקרה לגופו, יש מי שלא יוכל לחזור גם שנה אחורה אם איבד כמות גדולה ואם הרגישות שלו גבוהה. מחקר 5 השנים של פרופסיה מצא שהיתרון שלה הוא בעצם בשמירה על הקיים, תוספת השיער המכסימלית שניתן היה להשיג היה רק 10% בממוצע.

המסקנה היא שהיתרון העיקרי בטיפול בהתקרחות הוא “הקפאת” המצב הקיים, ועצירת ההיתדרדרות, עם סיכוי להשבת חלק ממה שאבד, כשמה – זה כבר תלוי, כל אדם יראה תוצאה אחרת, וסיכוי לשיפור רב יותר ככל שהטיפול החל מוקדם יותר. מה שזה בעצם אומר שלכאורה למקריחים הצעירים יותר יש סיכוי טוב יותר לראות תוצאות. הם מתחילים לטפל מוקדם יותר, ויש להם יותר מה להציל. למבוגרים יותר יש בעיה – הם מתחילים מנקודת פתיחה בעייתית יותר, ומאוחר מדי עבור חלק מהשיער שכבר לא ניתן להציל בשום דרך, לפחות כרגע עד שימצא פתרון חדש.

האם יש סיכוי לפתרון חדש? לצערי לא בקרוב. גם אם ימצאו פתרון חדש, יקחו כמה שנים לבדוק אותו על בני אדם (אחרי שמצאו שעובד על עכברים למשל) ואז לרשום אותו, כלומר יעברו עוד 10 שנים. מדי פעם יש כתבות בעיתונים על כל מני ניסויים מוצלחים בעכברים, אבל אין אפילו התחלות של בדיקות על בני אדם, או תכנונים כאלה. כרגע כל מה שניתן לעשות זה להמשיך ולטפל במה שיש (ואין חידושים בטיפול, כמו למשל תרופות חדשות בתכנון), או למי שיכול ורוצה ומודע למורכבות – להשתיל שיער. זה תחום שדי התפתח בחו”ל מבחינת הידע והניסיון של רופאים וקליניקות, פשוט כיוון שכל תחום הניתוחים הקוסמטיים התפתח. המוני אנשים רוצים להראות טוב יותר, הביקוש לרופאים מומחים בתחום נוסק, יש בו המון כסף והתוצאה שהוא מתפתח ומשתפר. עדיין – המומחיות והמקצוענות אינה זהה אצל כל הרופאים, יש טובים יותר וטובים פחות, לכן אם אני הייתי עושה השתלה (צריך במפרצים וקדמת הראש כדי לקבל מראה מלא לגמרי), אז רק בארה”ב או קנדה, אצל אחד השמות החזקים בתחום.

 • Share/Bookmark

תגובות

8 תגוובת על ”צמיחת שיער מחדש – חלום או מציאות?“
 1. מקריח צעיר says:

  שאלה אדמין, באיזה דרגת התקרחות אתה?
  אני הייתי מדרג את עצמי בדרגה 2. לפי הסולם הזה..
  קראתי את הכתבה. בכל זאת מה שמדאיג אותי, זה הדרדרות המצב, כתבת שהיתרון של פרופסיה זה בשמירה על הקיים – אמת לאמיתה – וזה מה שאומרים רוב רופאי העור לדעתי (מעדיפים לא להבטיח צמיחה).
  אולם, אני כבר כמעט 30 יום על פרופסיה. והשיער עדיין נושר, ומה שמדאיג זה שאולי עד שפרופסיה תתחיל לפעול כבר המצב ידרדר ואהיה בדרגת התקרחות גבוהה יותר. ואז, על איזה “קיים” פרופסיה תשמר?
  מה גם שהשערות נושרות לי רק מקדימה. ששם הבנתי שהפרופסיה (וכל תכשיר אחר) פחות יעילה מאשר מאחורה.
  בסוף עלול להיווצר מצב שאני נשאר רק עם שיער מאחורה, אבל עם מצח גבוה <:

  כל זה גם גורם לי לתהות למה לוקח לתרופה זמן רב לפעול, מילא מינוקסידיל, שהוא ממריץ את הזקיקים ונותן לשיער לעשות את שלו – סביר שייקח זמן.
  אבל פרופסיה ? לפי האתר שלהם, היא מתחילה להוריד את רמות ה DHT כבר ביום הראשון. מסקנה שלי: אמורה לפחות להפסיק את הנשירה דיי בהתחלה, לא?
  למרות שאין טעם להתעסק בכך יותר מידי , אשמח לדעת..

  ובנושא אחר:
  יכול להיות שאתחיל גם מינוקסידיל, ואם כבר, אז את היעיל והנוח יותר – הקצף.
  ממה שראיתי באתר, יש המון סוגים. מן הסתם אתחיל עם 5% (ולא 15% כמוך), אבל גם פה יש מספר יצרנים. מה נחשב המומלץ והאמין ביותר? עלו לי קצת חששות מאמינות לגבי תרופות גנריות בכללי , כמו למשל פינספיה (במקום פרופסיה) של סיפלה. נראה זול (מידי).
  בכל זאת, אשמח אם תמליץ על יצרן אמין. יש גם שיקול של מחיר, אבל שלא יבוא בחשבון על שאר הפרמטרים.

  תודה רבה

 2. admin says:

  צעיר, לא תוכל להתחמק, אם אתה רוצה את התשובות חלקן פה ועל חלקן אין תשובה חד משמעית. לגבי פרופסיה ובכלל זה לא מדע מדוייק, הערך העיקרי של פרופסיה וגם מינוקסידיל היא שמירת הקיים בעיקר בקודקוד, קרא את הפוסט על מחקר 5 השנים של פרופסיה. המפרצים הם האיזור הקשה ביותר לטיפול ולא משנה איך, גם על זה כתבתי. לא התחלתי עם 15%, הגעתי אליו אחרי 12 שנה של שימוש ב-5%, אני מנסה אותו וממשיך עם הקצף. לגבי תרופות מרשם אין מצב שאני אמליץ על משהו, מטרת האתר לתת מידע, להרחיב אופקים, לתת כלים כשאת הבחירות עושה כל אחד לעצמו על סמך שיקול דעת עצמאי. בגדול זו טעות ללכת אחרי אדם כזה או אחד ולחפש אצלו את הדרך הנכונה, כן נכון לאסוף מידע ולראות מה אנשים כותבים וגם לסנן הרבה מידע וכמובן אין תחליף לניסוי ותעיה. כשזה נוגע לתרופות, צריך לזכור שיש להן תופעות לוואי, אסור לאדם כלשהו שאינו מוסמך לכך להמליץ על תרופות, כן ניתן לומר אם זה עובד לך או לא. לגבי פרופסיה יש גישות מנוגדות, החל מזה שזה אחלה פתרון ועד לזה שזה גורם לנזקים בלתי הפיכים. על הכל כתבתי ואתה מוזמן לקרוא את הפוסטים בקטגורית תרופות. אני מפנה אותך שוב למידע, אין טעם שתשאל שוב על דברים שכבר נכתב עליהם, זה לא מקדם אותך ולא את שאר הגולשים.

 3. צעיר says:

  תאמין לי שכבר חרשתי את רוב האתר..

  אמנם אתה צודק ורופאים הם הסמכות להמלצה על תרופות , אולם אני מאמין שאין חכם כבעל ניסיון. אני מעדיף לקרוא מה אנשים אומרים ולסנן (כמו שאמרת) בלופים סוכנים ופרסומות, מאשר להסתמך על הרופא עור שאומר כרגיל את אותו תסריט. הרי זה ברור שיש עוד פתרונות מעבר למה שהם מציעים. אני מעוניין להרחיב אופקים הרבה מעבר..

  אתה פשוט אדם מנוסה, ולכן אני שואל אותך. מה רע בכך?
  אם קשה לך, לא אבקש ממך המלצה על תרופות ודרכי טיפול. רק לשמוע על דרכי הפעולה שלך אני רוצה. ברור שבסופו של דבר, לא משנה מה תגיד , את ההחלטות אבצע בעצמי.

  אני לא מבין דבר אחד. איך אתה שומר על השיער מקדימה?
  הרי אין טיפולים יעילים כ”כ לאיזור הקדמי, אז מה, כולם ישארו עם מצח גבוה אבל שיער מאחורה?
  אני לא יודע איפה ההתקרחות מתחילה אצל רוב האנשים. אצלי בכל אופן היא התחילה -רק- מקדימה.

  מה שכתבתי, זו הייתה המסקנה ההגיונית והבסיסית שלי, לאחר הבנת דרכי הפעולה של פרופסיה (או מעכב DHT אחר), אני לא יודע איך אנשים רבים לא תמהים על כך, ולכן אני שואל. לא ציפיתי ממך בוודאות לענות , רק רציתי לשתף מה דעתי, ולראות אולי אנשים אחרים יוכלו להסביר לי.

  אשמח לתגובה

 4. admin says:

  אני עונה בהתאם לעניין, אבל לחזור על עצמי זה מיותר, אתה תוכל להסיק מסקנות רק אחרי שתלמד בעצמך.
  שמירת שיער ולא משנה איפה אינה מבוססת רק על פרופסיה או מינוקסידיל, יש מגוון רחב של מוצרים על בסיס טבעי, ועליהם אתה פשוט צריך לקרוא, על חלקם כתבתי ועל חלקם לא, יש הרבה, שווה לדעתי לשקול מוצרים טופיקלים שמכילים דקל ננסי וחומרים אחרים, חפש אותם באתרים שמוכרים מוצרים נגד התקרחות, יש כמה אתרים אמריקאים כאלה שכוללים כמעט כל מוצר קיים (למשל onlyhairloss הוא מקור טוב לעבור על מה שיש בשוק). ההתחלה מקדימה היא אצל רוב האנשים, גם אצלי זה היה ככה והשתמשתי רק במינוקסידיל במשך שנים כי לא ידעתי כלום. אצלי התהליך גם היה מאוד איטי, ברגע שההתדרדרות הייתה משמעותית התעוררתי והכנסתי עוד טיפולים, דוגמא קטנה שכתבתי עליה היא נוזל אלפסין, וגם מסרק לייזר וכו.

 5. צעיר says:

  תודה על התגובה
  עיינתי באתר. מה שכן, כבר נהייתי מבולבל מרוב מוצרים. אני לא יודע עם לקנות כמוסות דקל ננסי בחנות כמו טבע למשל, או לקנות פשוט שמפו שמכיל אותו, רביבוג’ן, אלפסין, קצת קשה לדעת מה הכי מתאים לי וכדי…
  ואני חושב איך בכלל אדע לבחור את הטיפול המתאים ביותר בשבילי..
  חשוב מאוד גם שלהתחיל לנסות הרבה מוצרים כרוך בלא מעט כסף (יש שם שמפואים שעולים מאות שקלים).
  כל המצב הזה הותיר אותי מבולבל..

 6. צעיר says:

  עוד דבר ששחכתי לציין בקשר ל-למה אני פונה אליך ולא לרופא.
  משום שרופא יגיד לי להשתמש רק בפרופסיה ומינוקסידיל, אבל קשה לי להאמין שיש רופא שממליץ על טיפול אחר שקשור בדקל ננסי או כל שאר החומצות האלו.. או בכלל מסרקי לייזר..
  והנה אמרת שפרופסיה לא תספיק לי כדי לשמור על השיער. (ובטח שלא מקדימה).
  ולכן אני פונה לפה.

  תוכל לפרט איזה מוצרים “טופיקלים” מדובר? האם רביבוג’ן הוא אחד מהם ומומלץ?

  אני קראתי שאתה מטפל בשיער בהמון חומרים ובהמון אופנים.
  אני אישית כרגע מעדיף לא לשלב את המינוקסידיל כדי לבדוק קודם את היעילות של פרופסיה לבד עלי, ככה אוכל לדעת בעתיד מה פועל עלי הכי טוב.
  אתה אמנם תוקף את הבעייה מהמון כיוונים וככה מגדיל את הסיכוי להצלחת הטיפול ולתוצאות טובות, אבל ככה לא תדע אילו משלל הטיפולים הוא היעיל ביותר, ומפיק את התועלת המרבית עבורך.. כלומר לך תדע אם זה המינוקסידיל 15, או המעכב DHT שאתה לוקח, או עוד כל מיני חומצות שאתה משתמש, מסרק הלייזר, או בכלל הריצות אירובי שאתה עושה . 0:

  אני אישית קצת מבולבל כרגע ולא מבין איזה טיפול כדי להוסיף בנוסף לפרופסיה.
  ופה אני באמת מבקש את המלצתך..
  כמו שאמרתי מינוקסידיל אני כנראה אנסה בשלב מאוחר יותר..
  נכנסתי לאתר היירמקס (בעברית) של מסרקי הלייזר, אבל אז ראיתי מחירים של מעל 2000 שקל , כמובן שזה יקר בטירוף, וגם יעילות המסרקים לא מוכחת בוודאות, וגם אם כן יש בהם איזשהו תועלת, קשה לי להאמין שהם מאוד יעילים (כמו מינוקסידיל פרופסיה או דוסטריד למשל)

  אז שוב אשמח אם תביע את דעתך – איזה טיפול לראש הכי כדאי הכי להוסיף.. כמובן חוץ משמפו ניזורל שבו בטוח אשתמש. (אשמח אם תהיה כמה שיותר ספציפי : לדוגמא – רביבוג’ן או שמפו רויטה)

  וכל זה אם בכלל כדאי להוסיף, כי אם אני מבין אותך, שמפו ניזורל ופרופסיה לא יספיקו לי כדי לשמור על השיער..

  ודבר אחרון, אני ממש מצטער שאני חופר לך ומטריד אותך, פשוט אני מאוד רוצה לטפל במצב כאשר הוא יחסית טוב. שוודאי שאם המצב יחמיר הסיכויים לטפל בהצלחה הולכים וקטנים..
  תודה רבה, מחכה לתגובה

 7. גל says:

  מנסיון שלי מנוקסי קצף בוקר ערב מנוקסידיל פרפקט 15 אחוז ספרי או מישחה של נחושת פוליגן. פלוס שמן אמו אחרי פלוס דקל ננסי 160 מג והשיער צומח חזרה ארוך גם מקדימה אחרי 4 חודשים בערך ותוזנה זה חלק מהעניין  

 8. גל says:

  וגם אלפסין אחרי חפיפה הכל נימצא באיבי תזונה עוף אורגני ללא הורמונים וגם ירקות אורגנים מומלץ להוסיף

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree