שיער והצלחה בחיים

28 בJuly 2011 מאת: admin

טוב חברה, זה הולך להיות ארוך. הפוסט הבא מסתובב לי בראש הרבה זמן, והוא תוצאה של יותר מדי יציאות ליליות לברים בתל אביב, צפיה בסרטים, אנשים שפגשתי, אלי ולחברים שלי, לבחורות ולחיים בכלל. זה בעצם קשור לחיצוניות ואיך היא משפיעה עלינו, והשיער הוא כמובן מרכיב שמשפיע.

מראה חיצוני משפיע על בטחון עצמי. מראה חיצוני טוב הוא דבר אוניברסלי, כשאנחנו רואים מישהו שנראה טוב אנחנו יודעים מיד, זה דבר אבולוציוני שמוטמע בכולנו, מראה טוב הוא מדד לבריאות ופיריון, לכך שסיכוי ההישרדות טובים יותר. אז תמיד יש את אלו שיגידו שזה ענייו של טעם אישי ואכן תמיד יש אלמנט מסויים של טעם אישי, או יש שיגידו שזה לא מה שחשוב (בדרך כלל דודות זקנות, או מצליחנים שכבר הגיעו לסטטוס גבוה), ומה שקובע זה האישיות, אז נכון שהאישיות קובעת הרבה, אבל כמה אישיות שיש לפעמים זה לא מספיק לדברים מסויימים.

בתכלס, לומר שלהראות טוב זה לא מה שחשוב, זה כמו לומר שכסף לא מביא אהבה או בריאות. אז תרשו לי לגלות לכם שכסף מביא את שניהם, לא כי יש לי, אלא כי ברור שמי שיש לו  -- יש הרבה יותר אפשרות בחירה והוא יכול להגיע לבן או הבת הזוג האידאלי יותר בקלות ושיש לו גם את האופציה לקבל טיפול רפואי שלאחרים אין. מי שהמציא את האמרות האלה הם אלו שאין להם או שמנסים לנחם את עצמם את אלו שאין להם וליצור אצלם תקווה או מוטיבציה.

בקיצור, עדיף להיות צעיר בריא ועשיר מזקן חולה ועני, וכמובן עדיף להראות כמה שיותר טוב, זה פותח דלתות בחיים, גם להתקבל לעבודה, גם למצוא את זה או זו שאתם מחפשים. אלו פשוט חוקי השוק, היצע וביקוש, ככל שאתה נראה טוב, עשיר יותר, מפורסם וכו -- הביקוש אליך גדל ולהיפך. הגישה בעולם התחרותי של היום היא גישת הערך -- האם אתה יכול לתת ערך? האם יש לך משהו שאתה יכול למנף להצלחה? אם יש לך כישרון, ידע, נסיון וכו -- אתה יכול לתת ערך, כלומר דבר שניתן לתרגם לכסף או רכוש, או למשהו שאתה יכול להשיג או אחרים יכולים להשיג דרכך. ניתן לסכם זאת במילה אחת -- הצלחה. זכיה בלוטו היא גם הצלחה, אבל היא נובעת ממקריות, או מזל, כלומר הצלחה היא גם היכולת לזהות הזדמנות, למנף מקריות, להתקדם ולא לעצור, רק שעל מזל ומקריות אי אפשר לסמוך.

למה אני חותר (כלומר חופר)?

מראה טוב משפיע לטובה, יחסית, על הסיכוי להצליח בחיים. כל ילד יודע את זה. זה אחד הדברים הכי בולטים בתרבות העכשווית. דוגמניות הופכות לשחקניות ולא להיפך. אנשים מגיעים לתוכניות ריאליטי הרבה בגלל מראה. בפרסומות מופיעים אנשים שנראים טוב, גם בסרטים. מי שאין לו נתונים טובים והוא עדיין מופיע על המסך זה בתנאי שזה מתאים לדימוי, כלומר כתב קרח, בדרן קירח, עיתונאי קירח זה בסדר. כוכב ריאליטי קירח אין, כוכב רוק קרח אין, מנחה שעשועון קרח אין, מנחה קרח בערוץ הילדים אין, מנחה תוכנית ריאליטי קרח אין (צביקה הדר למשל קרח אבל מגיע ממשבצת הבדרן והוא גם לא לבד אלא חלק מצוות). הכוכב בסרט רומנטי או דרמטי לעולם יהיה עם שיער מלא. בסרטי הפעולה העכשווים כבר יש קרחים אבל רק בזכות שחקנים כמו ווין דיזל וג’ייסון סת’ייטם, שבאים עם “פיצוי” -- במקום שיער קשיחות שרירים ומכות, ושרירים ומכות מתחברים טוב לדמות הסטראוטיפית של בריון ולא של יפיוף. כלומר הסטראוטיפ התרבותי הוא -- יופי = שיער, גם אצל גברים. בפרסומות למשל, הקרח יהיה הדמות של הבנקאי החנון, או דמות גרוטסקית, או הבדרן המצחיקן שכבר מוכר לנו. אפילו הדמויות שאסי כהן מגלם בפרסומות דורשות ממנו לשים פאה, כי בלעדיה הוא רגיל מדי, וקרח. בהקשר זה הוא נחשב חריג, בסדרה שנחשבת דרמטית מסודרים הוא מופיע עם הקרחת האמיתית, אולי קצת עם איפור שמטשטש אותה, אבל זה בגלל ששאר המסודרים קרחים ובגלל שהוא אסי לוי וגם מתחבר לדמות של הישראלי הממזר שלא דופק חשבון שהצליח אז מותר לו.

ההבנה הזו יושבת אצל רובנו בתת מודע. השיער קשור לנעורים שלנו, לתקופה שבה נראנו טוב, היינו צעירים ובריאים. האבדן שלו מתקשר לאבדן, של נעורים, של זיקנה, של תקופה שהפחד הוא שהשיא מאחורנו -- ואז מה נשאר לפנינו? נסיגה, כמו השיער.

אלו כמובן הכללות, אבל הפחד העמוק, התגובה והדיכאון שעלולים לפרוץ בעקבות ההתקרחות, נובעים מהדברים הללו. פחד לאבד את ההצלחה, את השווי, את המומנטום, את תשומת הלב מבנות, את תשומת הלב בכלל. .

זה דומה לבחורה, שהייתה פעם הכוסית שכולם היו מחפשים את קירבתה ולאט עם השנים היופי דועך, הביקוש יורד ואז היא מתחילה לצאת עם בחורים שפעם היא ניפנפה. כל מי שיוצא לברים בת”א נתקל בסוג הזה של בחורות בגיל 35 ומעלה שהיו פעם כוסיות והיום הן כמו שאמר לי מישהו “עגלות”. זו בדיוק גישת השווי -- ככל שהיא יפה פחות, השווי שלה יורד מבחינת אטרקטיביות ופחות בחורים מתחילים איתה. כולם רוצים להיות באופן מטאפורי הבחורה היפה, גם אנחנו הגברים. רוצים להראות טוב ולהצליח עם בנות ובחיים. וכשהשיער נושר -- האימה תוקפת. הפחד להפוך לדחוי.

כשאני מסתכל על תמונות שלי מלפני 7-10 שנים, אני מתגעגע לשיער המלא שהיה לי. הגעגוע משולב בקצת יאוש, קצת כעס וקצת חרטה. אני מצטער שלא שמרתי עליו כמו שצריך, שלא זיהיתי את אותות המצוקה הראשונים, את הנסיגה האיטית והמצטברת ושלא טיפלתי מיד בעוצמה. אני גם כועס קצת על הגנים שקיבלתי שקשורים לשיער. אני יודע, קצת  פאטתי, אולי הרבה, אבל ככה זה.

ברור לי מנסיוני שהצלחתי הרבה יותר עם נשים בתקופה שהשיער היה בשיא. היינו בשיא ביחד. כשאתה מרגיש טוב, ובטוח במראה שלך, הרבה יותר קל להתחיל עם בנות, וגם להמשיך. ברור שהבטחון שמשדרים משפיע על התוצאה, אבל על התוצאה משפיע גם המראה החיצוני. בחורה שלא מכירה אותך, בייחוד בבר תושפע הרבה מאיך שאתה נראה. מה שקורה להרבה גברים שיחד עם ההתקרחות הבטחון העצמי דועך, חוששים לגשת, נדחים וחושבים שזה בגלל המראה, השיער, לפעמים זה גם נכון, מנסיון אישי ומנסיון של אחרים. התוצאה היא לדעתי האישית די ברורה בשטח -- קרחים מתחתנים מהר יותר. הם תופסים מישהי ומתחתנים מתוך הכרה או חשבון נפש אישי שהם עושים שיהיה להם קשה למצוא משהי אחרת ומתוך פחד מודע או מודחק שהם בנחיתות ביחס לבחור עם השיער המלא. אף אחד לא יודה בזה, ולא מדברים על זה, אבל כל מי שמקריח יודע על מה אני מדבר, וגם מי שלא. עד כדי כך התופעה ידועה, שאפילו לגבי נישואי הנסיך ווילאם לקייט התפרסם בעיתונים שהוא החליט להציע לה נישואין בגלל ההתקרחות שלו וההבנה שלו שהוא הופך מנסיך לצפרדע, ושחיצונית יהיה לו קשה להשיג בעתיד משהי ברמה שלה עם מה שנותר לו על הראש.

במבחן המציאות, ניסויים כבר הראו שבעלי שיער מלא מצליחים יותר לקבל עבודה ועם נשים. זה כולל גם השוואה בין בעלי שיער מלבין לבעלי שיער רגיל (המלבין מפסיד). רוב הנשים גם מעדיפות שיער מאשר קרחת, גם את זה כבר סקרו ובדקו. זה מאוד הגיוני. זה עובד גם הפוך כמובן, גברים תמיד יעדיפו לצאת עם חתיכה עם השכלה בסיסית על פני אישה ממוצעת שהיא דוקטור. אני אישית ראיתי איך נשים יפות מתקבלות לעבודה על חשבון נשים שהמראה הוא לא הנכס שלהן אבל הן מציעות כישורים אישיים, נסיון והשכלה טובים יותר. גם ראיתי איך הבוס או הממונים מתייחסים שונה לאישה כזו, ואיך היא מופלת לטובה ומקבלת הנחות שאחרות לא קיבלו. זה העולם, בהכללה גסה כמובן. אומרים שגברים רואים חיצוניות ונשים רואות מעמד וכסף, אז זהו, נשים גם רואות חיצוניות.

בהקשר להשפעה שיש לשיער על קריירה מול מצלמה הנה שתי דוגמאות של אנשים שעולות לי בראש כרגע, יש כמובן אינסוף כאלה:

1. סער פיין. מי שזוכר בתחילת שנות ה-90 סער פיין היה בוגר להקת צעירי תל אביב, יפיוף עם שיער ארוך. הבחור כיכב במדורי הרכילות של אז, ואפשר להשוות אותו לעוז זהבי של היום. כוכבו נסק, ואז הוא נעלם. לפני כשנה הייתה עליו כתבה קצרה בערוץ 2. בחור קרח לגמרי, שמגלח את מה שנשאר, שונה לגמרי. כמובן נשוי. עבר לביים ולכתוב. יפיוף לא יכול להיות קרח, אולי שכשההתקרחות החלה, הביקוש ירד ונעלם.

2. מתיו מקונוהי. בשנת 2002 יצא רק סרט אחד של הכוכב Reign of Fire, שבו הוא מגלם בפעם היחידה בקריירה שלו, שרירן קרח בתפקיד משני. באותה תקופה גם הקריירה שלו וגם השיער היו בנסיגה. השחקן שנולד לשחק את “זה שנראה טוב”, נאלץ לפי השמועות להוסיף פאה לאחד התפקידים בסרט דרמטי בו שיחק. זמן לא רב אח”כ חזר השחקן לבלורית המקורית ולתפקידים שמייצגים אותו עד היום -- המצליחן, דמות שמזכירה קצת את הסגנון של טום קרוז, מורד כריזמטי שמשיג תמיד את מה שהוא רוצה וגם את הבחורה. בראיון מפורסם בתוכנית הלילה של לטרמן הודה השחקן שעבר טיפולים שעזרו לו לטענתו להשיג את השיער שנשר, אולם ההערכה הרווחת שהוא פשוט עבר השתלה מוצלחת במיוחד.

בתוכנית הלילה של ג’ימי קימל יש מערכון מעולה שהחלטתי להוסיף כאן, כיוון שהוא מקבץ שורה של כוכבים הוליוודים שנחשבים כאלה שנראים טוב במיוחד. מופיעים בו כוכבים כמו מקונוהי, מט דיימון, איתן הוק ואחרים, כולם, בלי יוצא מהכלל עם שיער מלא, גם אם “מטופל” (מי שיתסכל מקרוב יראה שהשיער של רוב לאו צבוע ושהוא מלבין בצדעיים, ושלג’ימי קימל יש תוספת שיער או קונסילר, גם סטינג שם ויש הטוענים שעבר השתלה, בן אפלק עם פיאה או טונות של קונסילר וכו) למעט שחקן שחור (תוכנית אמריקאית -- חייבים בשביל להיות פוליטיקלי קורקט) שפשוט מגלח את השיער (מתאים לסטאר שחור אבל לא ללבן, למעט חריג אחד -- הסדרה פריזון ברייק). המערכון זכה לכ-4 מליון צפיות:

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

7 תגוובת על ”שיער והצלחה בחיים“
 1. דורון says:

  כרגיל, אתה עושה הכללות ומגזים בטירוף, וגם מסתכל על הדברים בצורה לא אוביקטייבית ושטחית. יש המון אנשים שמצליחים עם קרחות וגם עם דילול בשיער. יש המון בחורות שנמשכות לגברים עם קרחת מאשר אנשים עם שיער, זה אינדבודואלי ואתה מכליל בצורה מוגזמת.

  יש המון כוכבים בסרטים, כדורגלנים, שחקנים בטלווזיה עם קרחת שמצליחים ובחורות חולות עליהם, שלא הזכרת פה ומי שכן אתה מנסה להדחיק את זה עם תירוצים עלובים.

  אתה אובססיבי ולוקח את זה קשה מידי.

 2. admin says:

  התגובה שלך קצת אמוציונלית, לא ממש מחושבת וחבל. הצלחה זה דבר יחסי, וכמובן הדברים הם לא שחור לבן, לצערי המציאות מראה את מה שאני מתאר. כנראה שגם לא קראת את הפוסט, נשים נמשכות לססטוס גבוה, כמובן שמפורסם קרח יצליח עם נשים, אבל מה לדעתך היה קורה אם הוא לא היה מפורסם? אם אתה חושב אחרת מצויין, אתה מוזמן להוכיח עם דוגמאות. אם יש המון כוכבים – קדימה, תן שמות, ואל תתחיל שוב עם אייל גולן ואיציק זוהר או שמות שכבר ציינתי בפוסטים, תחדש.

 3. יאיר says:

  דורון תתבייש על התגובה החצופה שלך מה אתה טוקבקיסט?
  של נעליך כשאתה מגיב בבלוג הזה הוא הציל לי את השיער ומי אתה בכלל?
  נראה שאתה חי בסרט ולא רוצה לראות את המציאות, למה אנחנו מנסים לעצור את הנשירה אם לא כדי להראות טוב? ולמה זה חשוב אם לא בשביל בחורות אחרת קרח לא קרח זה לא היה משנה
  הדברים מתוארים בצורה הכי מדוייקת שאפשר וזה עוד בלשון המעטה
  נראה לי שאתה זה המדחיק וזה שאתה כותב שיש המון.. איפה? מי?
  אתה בטח גם סקפטי

 4. ran says:

  לצערי אכן אלו פני הדברים, מסוג הדברים שרק מלחששים עליהם אבל כולם יודעים שהם נכונים שקשורים לקטע השטחי והחמקמק הזה שנקרא יופי..
  אבל יש מוצא. למי שיש בעיה של התקרחות כמוני – קראתי את הספר של ניל שטראוס the game ופשוט עשיתי כמוהו – את השאריות גילחתי לגמרי והתחלתי להשקיע בסטייל שלי. זה אומר שאני משקיע יותר בלבוש, טיפוח, עגיל באוזן.. אפילו עשיתי לייזר להסרת משקפיים. בנוסף עליתי 10 קילו שריר בחדר כושר. ברגע שאתה הופך את המראה הכללי שלך למיוחד הקרחת משלבת בו ולא “רואים” אותה, זה גם חלק מהסטטוס הגבוה שניל שטראוס כותב עליו שאתה אמור לשדר (פיקוקינג).

 5. שי says:

  יאיר כול הכבוד על התגובה! דורון כולם פה ובמיוחד הוא פה כדי לעזור לאנשים שבבאסה- ואין מילה אחרת לתאר את זה, לי אישית ולכול מי שמבקר ומגיב פה באתר יכול להעיד שהאתר רק עזר לו ולימד אותו יותר.
  אז תעשה טובה לכולם פה ואל תרשום שטויות.
  תודה מראש.

 6. דורון says:

  אני מצטער עם נשמעתי בוטה ואגרסיבי, לא התכוונתי לעליב או משהו, אני בהרבה דברים מסכים, אבל יש גם הרבה הכללות שאני רואה כאן שאני ממש לא מסכים איתם. אתה עושה כאן עבודת קודש, מביא הרבה מידע, ורסטליות ואפילו הומור, יש כאן כמעט כל דבר שבן אדם מקריח צריך לדעת עם הוא רוצה לטפל כמובן.

  דוגמא למשל זה שבחורים קירחים הרבה יותר ממהרים להתחתן, קודם כל מי שמתחתן בגלל העובדה שהוא מודע לזה שעוד כמה שנים הוא יקריח אז מסכנה הבחורה, והבן אדם צריך לטפל בעצמו לא בנושא שיער אלא יותר בצד הפסיכולגי, אתה באמת מאמין שהנסיך ווליאם התחתן מהסיבה הזאת, בגלל כתבות שיקריות של צהובנים רכלניים באנגליה? אני ממש לא מאמין, ועם כן אני יופתע מאוד.

  הבאת דוגמא לשחקנים שהנפילה שלהם הגיעה ביחד עם הקרחת והנסיגה, אסי כהן הוא דוגמא לשחק שפעם היה לו שיער וכיום מצליח הרבה יותר מבעבר, יש עוד דוגמאות, גם אייל גולן מצליח היום יותר מאשר היה לו שיער בגיל 20, לרוב לא השיער קובע עם תצליח או לא.

  אין ספק שעדיף שיער מלא על שיער דליל או קרחת, זה כמעט כל בן אדם יגיד לך, אבל יש המון דברים שאתה מכליל ולדעתי קצת מגזים.

  זאת דעתי.

 7. עמיר says:

  דורון הדוגמאות שנתת שחוקות ולא טובות כי כבר נכתב עליהן פה ואתה לא נותן דוגמאות חדשות
  אייל גולן – התפרסם לפני הקרחת. עשה השתלת שיער וגם הלך שנים עם פאה די בולטת. בסוף נכנע וגילח, לא לפני שקעקע על הצלקות בעורף בצורה מזעזעת. זמר מספר 1, אבל רק זמר.
  אסי כהן – גם התפרסם לפני הקרחת, קומיקאי מדהים ושחקן ענק. יש המון בדרנים קרחים. תראה בכל הפרסומות שהוא עושה שמים לו פאה.
  לגבי מה שכתבת שהבחורה מסכנה, אתה כנראה לא מבין איזה פשרות אנשים מוכנים לעשות בחיים.. החיים זה אוסף של פשרות והכל שאלה של החלטה והשלמה
  הדוגמאות שניתנו פה של נפילות כנראה אתה לא מבין, אלו דוגמאות של אנשים שנדרשו לשחק חתיכים. חתיכים בסרטים או TV הם תמיד עם שיער. סער פין לא יכל להמשיך כקרח להיות חתיך כמו יהודה לוי אבל מקונוהי חזר לדמות החתיך אחרי שהשיער שלו חזר.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree