על אבולוציה ושיער

4 בMarch 2011 מאת: admin

מאמר מ-Themarker על האבולוציה של השיער, קצר וקולע.

הנה הקישור

מי לא מכיר את התופעה ששיער של תינוקות בעלי שיער זהוב מתכהה עם הזמן? מסתבר שיש לזה סיבה, אני לא אפרט, בשביל זה המאמר.

מה שכן שווה התייחסות ספציפית היא העובדה שהאדם זו החיה היחידה עם שיער על הראש שממשיך לצמוח כל הזמן:

הקרקפת האנושית מצמיחה את הפרווה הארוכה ביותר בעולם החי, ואחוז ניכר ממשאבי האנושות מוקדש לטיפוחה, סלסולה, החלקתה וגזימתה של הפרווה הזו. אורכה האבסורדי מעיד על היותה אלמנט קישוטי, כמו זנב הטווס, אבל זה לא אומר שהיא לגמרי לא שימושית. משעה שהתחלנו ללכת זקופים, הפדחת שלנו הפכה לחלק הגוף שאנו מפנים לשמש. זו יכולה להיות בעיה, כי מתחת לפדחת שוכן המח, שעלול להתלהט יתר על המידה. בגלל זה מומלץ כל כך להצטייד בכובע כשיוצאים לטייל. שיער הראש שלנו הוא סוג של כובע, והיעילות שלו תלויה בצבע.”

השיער הוא הגנה מהשמש כיוון שאנו הולכים על 2 רגליים ואז הפדחת היא החלק העיקרי שחשוף לשמש. במקומות שבהם יש פחות שמש כמו בצפון אירופה התפתחו מוטציות – שיער בהיר ועיניים בהירות וגם אנשים עם עור בהיר. ילדים עם שיער בהיר הם לרוב צאצאים של הורים עם גנים של צבע שיער בהיר (אין ילדים אסיאתיים עם שיער בהיר כמו שאין ילדים אפריקאים כאלה). ככל שהשיער כהה יותר הוא מגן יותר טוב מפני השמש והיכן שהשמש חזקה ישרוד טוב יותר בעל שיער כהה, בעוד שבמקום עם מעט שמש אין חשיבות גבוהה לצבע כמו לעובי וסמיכות השיער כמגן מקור.

החשיבות של השיער לא רק כהגנה מפני שמש. הוא גם מגן מקור, ואולי זו הסיבה שלצפון אירופאים יש שיער מלא ופחות קרחים. למי שמפקפק בזה אני מציע לטייל באירופה. ולא פחות חשוב שיער מלא מעיד על בריאות ופריון, וגם על גיל – שיער מלא עם צבע מעיד על אדם צעיר\פוטנציאל להעמיד צאצאים, לספק להם מזון ולהגן עליהם וקרחת ו\או שיער לבן על גיל מבוגר עם פחות יכולת לפרנס ולהגן. כלומר, שיער ארוך ומלא שימש כאמצעי ויזואלי למשוך בן או בת זוג פוטנציאלים, כמו הרעמה של האריה, הנוצות של הטווס וכו (הבנתם את הרעיון). הסיכוי להביא צאצאים בריאים הוא לבחור בבן או בת זוג אדם בריא בגיל הפריון עם גנים “טובים” (= שהצאצאים יהיו בריאים וישרדו. אנשים יפים הם פשוט אנשים עם מראה שאנו “יודעים” באופן אבולוציוני שהם בריאים, בדרך כלל מדובר בסימטריה, מי שרוצה שיחפש על זה מידע באינטנרט) – וזאת ניתן לזהות ויזאלית דרך המראה החיצוני – גוף פנים ושיער – המראה שלו גורם לנו “לדעת” אם האדם צעיר או מבוגר, בריא או חולה, “מושך” (בעל גנים טובים = סיכוי גבוה לצאצאים בריאים) או “לא לטעמי” (שחבל לבזבז עליו את הזמן ועדיף להמשיך לחפש) בלי שאנחנו חושבים על זה, אנחנו פשוט “יודעים” תוך כמה שניות.

אז איך התפתחה הקרחת? איך היא שרדה? תאורטית היא הייתה צריכה להכחד בתהליך הברירה הטבעית (החזק שורד, כלומר תכונות שלא עוזרות לשרוד נכחדות) אבל בפועל היא נשארה. הסיבה – בני האדם מתקרחים אחרי שהם כבר העמידו דור חדש. ואצל האדם המודרני שקיים כבר אלפי שנים – כבר לא צריך שיער, יש כובע, אז ניתן לשרוד עם כיסוי ראש. בנוסף, כנראה אצל האדם המודרני שיער או מראה חיצוני אינם הקריטריונים היחידים לבחירת בן או בת זוג, יש עוד רבים, כך שגם למי שאין בלורית מהודרת יש סיכוי מצויין להעביר את הגנים שלו הלאה.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער,שמפו
תגיות:

תגובות

3 תגוובת על ”על אבולוציה ושיער“
 1. דר says:

  ואני אומר, נשים צריכות להתחיל למצוא גברים עם שיער על מנת שבעתיד הילד שלהם לא ייצא קירח D=, אבל מצד שני הן עלולות להעביר את הגן המעצבן, אז בסוף כל בני האדם יהיו קירחים D=

 2. דר חח says:

  הצחקת אותי, גבר עם שיער לא מעיד על הילד שלא יקריח.
  וגם שרוב ההשפעה אם הילד יקריח היא מצד האמא בכלל

 3. admin says:

  אמא או אבא, יכול לבוא משניהם או מאחד מהם. אין מחקר שמראה שרוב השפעה לטוב או רע מגיעה מהאמא.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree