מדרון חלקלק: האם הנסיך ויליאם מתחתן בגלל הקרחת?

29 בJanuary 2011 מאת: admin

הכותרת של הפוסט היא הכותרת של מאמר במוסף גלריה של עיתון הארץ מתאריך 28.1.11

הנה הקישור לכתבה

המאמר שהארץ פרסמו נלקח מהניו-יורק טיימס, וכתבה אותו טטיאנה בונקומפאני (כנראה כתבת בעיתון). הכתבה מעניינת מאוד, והאמת… גם אני כשראיתי את מצב הבלורית הנעלמת של הנסיך הבריטי לא יכולתי שלא לתהות מה עובר עליו, מבחינת ההתמודדות כמובן. הסיבה, למי שלא זוכר, היא שעד לפני כמה שנים הוא היה נחשב לסוג של יפיוף בלונדיני עם בלורית בסגנון של אמו, הנסיכה דיאנה. עם אבדן השיער הוא עבר לאט לצד של אביו, צ’ארלס, שהוא דליל שיער ובעל קרחת בקודקוד. הדימוי של נסיך יפה תואר אבד עם השיער, ולא רק זה – הצהובונים הבריטים החלו פשוט ללעוג לו. משפט המחץ של הכתבה הוא “האם ייתכן שהנסיך, בן 28, הרגיש צורך עז למסד את יחסיו עם מידלטון מכיוון שמעמדו כחתיך הורס מתחיל אולי לסגת, יחד עם שערו?” – וההמשך שלי הוא – האם מקריחים רבים מציעים נישואין לבנות זוגם לא מתוך שלמות אלא מתוך פחד שעם הקרחת הם יאבדו סיכוי להכיר משהי אחרת? האם זה אומר שהקרחת משמעותה ויתור על מציאת הנפש התאומה והתפשרות (כלומר – להתחתן שלא מהסיבות הנכונות אלא מתוך שיקול של “מי תרצה אותי”)?

המאמר לוקח את ויליאם כדוגמא, עיקר המאמר הוא כלל לא עליו אלא על המשמעות של קרחת מבחינת ההשפעה שיש לה על הדימוי העצמי של הגבר. אם פעם נשים החשיבו מעמד וכסף על חשבון מראה היום החיצוניות תופסת מקום מרכזי יותר: “גברים אולי מוותרים לעצמם יותר בכל הנוגע לעלייה של מספר קילוגרמים במשקל והופעת קמטים, שני תחומים שבאופן טיפוסי מעוררים דאגה בקרב נשים מזדקנות, המקוות למשוך בן זוג. אבל איבוד שיער, הן התקרחות נרחבת והן נשירה מקומית וזמנית, עלול להיות טראומטי מבחינה רגשית” (ציטוט).

מה שהכי מדהים הוא מה שרבים חושבים ולא אומרים וחלקנו גם מכירים מקרוב – “לדברי קוברן, בעקבות הפגיעה בביטחון העצמי, חלק מהגברים המקריחים פשוט מתפשרים בכל הנוגע לבחירת בנות זוג.” (ציטוט). כלומר – יש כאלה שמקריחים וחושבים שהסיכוי שלהם בת זוג הולכים ופוחתים ככל שפוחתת כמות השיער – ואז הם מוכנים להתפשר. אני חייב להודות, זה היגיוני וזה גם נכון לפעמים…אני מכיר כמה מקרים כאלה.

מהצד השני – נשים מעדיפות גבר שיראה טוב ועם שיער – יותר מבעבר, בייחוד כשמדובר בחיפוש אחרי הגבר האידאלי חיצונית ולא כשמדובר בבן זוג לחיים. זה נכון בעיקר כשמדובר בנשים צעירות, כיוון שככל שעולה הגיל לנשים חשוב יותר למצוא בעל טוב ממישהו שנראה טוב. כנראה שכמו בכל תחום הכל עניין של היצע וביקוש, כשבחורה צעירה ונראת טוב היא לא ממהרת ויכולה לבחור, כשהיא מבוגרת ולא נראת כמו בעבר – גם כמות המחזרים יורדת וגם היא צריכה להתפשר.

הכתבה מנסה לסיים באופטימיות, שיש המון גברים קרחים מאושרים ומצליחים ושנים שייחסות חשיבות רבה לתכונות אישיות – “החדשות הטובות הן שנשים אפילו מייחסות חשיבות רבה יותר ליכולת של גבר להיות חבר טוב או מעורב רגשית” (ציטוט) – המשפט הזה נשמע קצת מאולץ וטרחני, כאילו הכניסו אותו כדי להתנחמד ולאזן את הכיוון של הכתבה עד לאותה נקודה.

השורה התחתונה לדעתי היא שיש משמעות למראה חיצוני, כמו שכולנו יודעים. זה לא הפרטמר העיקרי להצלחה בחיים, אבל כל אחד יעדיף להראות טוב, כי ברור שאלו נתוני פתיחה טובים להצלחה בכלל (קבלה לעבודה למשל) ולהצלחה עם נשים. שינוי או הידרדרות במראה החיצוני משפיעה על הדימוי העצמי, ודימוי עצמי משפיע על התנהגות ועלול להשפיע על הבחירות שאנו עושים, על סגנון החיים וכו בעיקר בגיל צעיר. הכתבה אומרת שלא משנה מי אתה, גם אם אתה נסיך, הדימוי העצמי שלך עלול להנזק בעקבות איבוד שיער. את זה אני כבר יודע, הנקודה היא הפחד, אולי פאניקה שעלולה להיווצר אצל גברים מקריחים, שחושבים שעכשיו בחורות לא ירצו אותם והם מוכנים “לסגור באסטה” עם זאת שכרגע איתם או זאת שהם הצליחו לתפוס – שלא מהמניעים הנכונים – כלומר מתוך פחד שאף אחת אחרת לא תרצה אותם או שהם לא יצליחו למשוך את זאת שהם באמת היו רוצים. הפחד הזה משקף גם אמונה שהמראה הוא בעל חשיבות מכרעת, לפעמים יותר מתכונות אישיות. זו מתכונת לחיים לא ממש מאושרים ולזוגיות לא טובה, שבאה ממקום של פשרה. אני מניח שויליאם עשה את החשבון שלו, מקווה בשבילו שהוא עשה אותו ממקום טוב ולא כמו שמציעה הכותרת (דרך אגב, אבא שלו צ’אלס, התחתן הרי עם דיאנה לא ממקום טוב אלא בקטע קר ומחושב מה שהוביל אצל דיאנה, לפי הביוגרפיה שלה, לבעיות נפשיות, הפרעות אכילה ולגירושים. במקרה של האבא, שיער לא היה קשור לעניין, אבל זו דוגמא מצויינת למה עלול לקרות כשמתחתנים שלא מהסיבות הנכונות), הרי הוא בכל זאת נסיך שיהיה מלך (או לחליפין סלב או מפורסם אחר), ואז המראה פחות חשוב. לנו, פשוטי העם, אין אולי את הלוקסוס הזה, אבל מה שבטוח – לא שווה לאבד את הראש אם מאבדים את השיער.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

4 תגוובת על ”מדרון חלקלק: האם הנסיך ויליאם מתחתן בגלל הקרחת?“
 1. מייק says:

  פגעת בנקודה רגישה ו100% מדוייקת
  קודם כל ברמה האישית אני יכול לאמת את זה
  אני כיום בן 35 ורווק. קשה לי הרבה יותר עם בחורות מאשר היה לי לפני 5-10 שנים בזמן שהיה לי שיער מלא וחזק (היום הוא דליל מקדימה ובקודקוד אבל לא קרח). לא השתנה אצלי כלום חיצונית חוץ מהשיער, אני מתאמן ושומר על עצמי אבל השיער מה לעשות הולך לו לאט לאיבוד (ניסיתי כל מדי דברים, למעט פרופסיה שאני חושש מתופעות לוואי, מטפל רק טופיקלית וזה מאט אבל לא מונע). אני מניח שעוד כמה שנים בכלל השיער לא יהיה דומה למה שהיה
  אני מקנא באלה עם השיער. קשה יותר להכיר אם אתה מקריח כי בחורות שוות מחפשות משהו שנראה טוב, או עשיר או מפורסם (דרך אגב אם אתה עשיר וביישן לא ילך לך גם עם שיער, ואם אתה פופולארי כמו בעל מועדון או יחצן או מפורסם קרח ילך לך בלי קשר). יוצא הרבה לבארים, מכיר את המשחק, והמסקנה שלי כרגע היא:
  – להשיג בחורה יפה – אתה צריך להראות טוב, לא חתיך על, אבל טוב, ושיער מלא מאוד משמעותי במשוואה
  – מקריח נראה חנון, פחות בריא ובכלל פחות שווה.
  – תראו בטלויזיה בסדרות בפרסומות ובסרטים, הגיבור הטוב תמיד עם שיער מלא (חריגים – שרירנים עם קרחת על כל הראש). דרך אגב ניקולס קייג’, בן אפלק ואחרים כמון וינס ווהן מופיעים עם פאות.
  התוצאה היא שהמקריחים הולכים על הבחורות מהדרג השני מבחינת מראה
  כל החברים המקריחים שלי ככה, אפילו אחד לא עם בחורה שווה חיצונית
  גם אני מתפשר על מה שאני יכול להשיג היום,
  החשש שלא תהיה ברירה ובגלל הגיל אצטרך להתפשר על משהי בסדר אבל לא מה שבאמת אני מחפש
  בעיה, האמת אין לי פתרון. הפתרון היחיד זה ללכת על הלוק של הספורטאי – גוף מושקע וגלאח (סגנון איציק זוהר)

 2. דורון says:

  עצוב כמה שזה נכון. אני יוצא למועדונים ורואה את זה בעיניים אין מצב שקרח יתחיל עם בחורה ויוציא טלפון. בכלל לא ראיתי קרחים מתחילים עם בנות. נראה לי שזה ממש משפיע על הבטחון

  דרך אגב ראיתי פעם תוכנית בריטית ששלחו 2 בחורים קרחים לפאב להתחיל עם בחורות, הם נכשלו באופן טוטאלי. אחר כך שמו להם פיאות וחזרו על זה. כל אחד הוציא טלפונים. אחר כך הלכו ושאלו את הבחורות מה דעתן על הבחורים עם הפאות (הן לא ידעו שאלו פאות) והן אמרו שהם בחורים מעניינים ומושכים. שאלו את אותן בחורות מה הן היו עושות אם היה ניגש בחור מקריח – אמרו שאין מצב ושהן לא יצאו עם בחור כזה.

 3. דור says:

  כל כך לא מסכים עם התגובות של האנשים כאן, יש כל כך הרבה בחורות שמעדיפות גברים עם גלח או קירחים, ויש המון נשים שזה לא מפריע להם בכלל, נכון שצריך שיהיה את הרושם הראשוני, אבל יש מלא אנשים שנראים טוב עם גלח הרבה יותר מאשר עם שיער.

  להגיד שאחת עם קרחת או גלאח נראה חנון זה ממש לא נכון, רוב ה”ערסים” הולכים עם גלח שזה היום באופנה מאוד, גם במסיבות הרוב אני רואה עם גלח.

  הבעיה נוצרת למי שגאלח לא מתאים לו, ואז שיש דלילות אז זה לא נראה טוב.

  שלא תבינו אותי לא נכון, עדיף שיער אבל גלאח זה יפה למי שמתאים, יש כאלה שיש להם שיער מלא והולכים עם גלאח.

 4. דורון says:

  בעלי שיער מלא שעושי גלאח זה הרבה פעמים נראה טוב ורואים שיש להם שיער (אייל קיציס למשל)
  זה לא דומה למקריח שעשה גלאח שרואים שהוא עשה כי הוא קרח
  דור בחורות מעדיפות גברים עם שיער, הטענה שיש הרבה בחורות שמעדיפות קרחים או שזה לא מפריע להן היא סוג של הכחשה לצערי הרב. לצערי האמת היא שמעט מאוד מאוד יש להן את השריטה של קרח

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree