בדואר יורדים מהרעיון למסות דואר צרורות – זמנית

19 בNovember 2010 מאת: admin

בהמשך לפוסט הקודם, תוך שבוע של לחץ ציבורי יצאה רשות הדואר בהודעה מרגיעה – לא יהיה מס על דואר צרורות, כלומר חבילות קטנות מתחת ל-2 ק”ג ושוי של $50 (שכתוב על החבילה) – שזה בדיוק המשקלים שאנחנו מזמינים באיביי ובאתרים אחרים.

הנה הכתבה ב-ynet

בגדול – “לפי הודעת דואר ישראל, בינתיים, לא תוטל עמלה גורפת על צרורות (ששויים נמוך מ-50 דולר) אלא רק על חבילות בדואר רגיל. צרורות אלה חבילות שמשקלן עד 2 ק”ג, או כשמדובר בדבר דפוס, עד 5 ק”ג; וחבילות הן דברי דואר שמשקלן גבוה מצרורות. רוב ההזמנות שנעשות באמצעות האינטרנט, מועברות בשירות הצרורות ובכללן ההזמנות מחברות כאמזון, eBay ודיל אקסטרים”.

אלא מה – זה כנראה זמני. כמה זמני? נחייה ונראה, יהיה ליוזמי הרעיון (הדואר, רשות המיסים וכו’) לא פשוט כיוון שיש הרבה מאוד התנגדויות כולל של ח”כים למהלך שנתפס כמס גולגולת אבסורדי ומהווה דוגמא מצויינת נוספת (ולא חסרות אצלנו) לחוסר הוגנות ואטימות שלטונית.

מה התירוץ להכיל את המס ולמה זה נדחה בינתיים?

“בעתיד הקרוב, יוחל הליך מיון אחיד וממוחשב על חבילות המגיעות מחו”ל בשירות הבינלאומי הרגיל של חברת דואר ישראל, אך כאמור, עדיין לא על פריטים המגיעים בשירות הצרורות הבינלאומי. ההדרגתיות במעבר למיון ממוחשב, היא שנותנת לנו הצרכנים אורך נשימה ואי תשלום עמלה, בינתיים. לפי דואר ישראל, העמלה הזאת, עבור שחרור חבילות ממכס, מבוססת על העלויות של ההליך, לרבות עלויות ההעסקה של סוכן מכס מטעם חברת דואר ישראל, כלומר עובד של חברת עמילות המכס געש. לפי דואר ישראל עמלה זו נחשבת לעמלה נמוכה ביחס למקובל בשוק.”

בקיצור, הרעיון הוא שבעתיד המכס יהיה מעורב בבקרה על החבילות מכל הגדלים והסוגים, וכל החבילות יעברו בקרה ממוחשבת וידנית (של סוכן מכס). כמו שכתבתי בפוסט הקודם נראה לי לא סביר שניתן להשתלט על הכמויות האדירות של דואר חבילות קטנות ולבדוק אחת אחת (זה כן נעשה עבור משלוחים ב-DHL וחברות שליחויות דומות, והרעיון של הדואר הוא כנראה להיתדמות לאותן חברות, ולכך צריך כסף שכאמור מתוכנן להגבות מהציבור).

שורה תחתונה – רוע הגזרה נדחה לעתיד בלתי ידוע, ויכול לקחת עוד זמן רב אם בכלל עד ליישום, לכן בינתיים ניתן לנשום לרווחה ולהמשיך להזמין כמו קודם בלי חשש. כמובן כדאי להמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree