כתבה ב-ynet: מתקרחים? מדריך לטיפולים שיעצרו את הנשירה

30 בAugust 2010 מאת: admin

ב-27.8.10 התפרסמה כתבה ב-ynet על התקרחות ועל הטיפולים. הכותרת היא “מתקרחים? מדריך לטיפולים שיעצרו את הנשירה” ומי שמוצג ככותב (אך יתכן והיא נערכה על ידי משהו אחר כי יש בה לא מעט אי דיוקים וטעויות), הוא ד”ר זאב פם שהוא מומחה למחלות עור ומין.

הנה הקישור לכתבה

הכתבה ערוכה בצורה מובנת – פתיחה סטנדרטית שמתארת את חשיבות השיער “מאז ומתמיד יש לשיער הראש חשיבות מרכזית אצל גברים ונשים. הוא קשור אצל כולנו לדימוי גוף המשדר יופי, מיניות, בריאות והצלחה. מחקרים שנערכו בעבר אף הראו כי בעלי שיער יפה ומלא זוכים לעדיפות בקבלה למקומות עבודה, לעומת מקריחים. עבור נשים שיער הראש הוא בעל חשיבות רבה עוד יותר כיוון שתדמיתה של אישה קירחת נפגעת שבעתיים”, אח”כ פסקא שמסבירה את מטרת הכתבה – סקירת טיפולים – “מה ההבדלים ביניהם? וכיצד ניתן לדעת איזה טיפול מתאים לנו?” ואז התכלס – הסבר כללי מהו שיער, מה הסיבות להתקרחות אצל גברים ונשים ואז סקירה של מוצרים וטיפולים.

דר’ פם מחלק את הטיפולים לכמה סוגים:

1. ה”שכיחים” – אין לי מושג איך הגיעו למסקנה שמדובר בטיפולים שכיחים. להיפך, חלק ממה שמוצג בכתבה תחת “שכיחים” אינו שכיח כלל אלא פשוט משווק בישראל. ב”שכיחים” מתואר שמפו אחד, בלי לנקוב בשמו (הכוונה לניזורל לא ברור למה לא הוזכר השם), 3 טיפולים מקומיים\אמפולות שנמכרות בישראל (מה עם מה שלא נמכר בישראל?), כולל מוצר שדר’ פם מקדם באתר שלו, והטיפולים התרופתיים מינוקסידיל ופרופסיה שהם אכן שכיחים מאוד. מוזר שבקבוצת ה”שכיחים” שמו יחד תרופות (גם ניזורל זה תרופה, לפחות בישראל אבל לא מציינים את זה), עם מוצרים טבעיים שמוצגים בהמשך (הטיפולים המקומיים), אבל ניחא.

2. טיפולים טבעיים – פה מוצגת רשימה של ויטמינים מינרלים תמציות צמחים ומרכיבים תזונתיים. חלקם רשום בשגיאות – למשל סו-פאלמטו (Saw Palmetto) שזה דקל ננסי רשום בעברית סופל מטו… MSN צ”ל MSM .. יש עוד טעויות כאלה בכתבה. סקירת המרכיבים טובה לדעתי והיא מראה את החשיבות של כל מרכיב לבריאות (ומצב בריאותי משפיע גם על השיער). מוזכר גם משפט אחד חשוב “לא מומלץ למלא את הגוף בויטמינים ללא צורך מכיוון שגם חוסר וגם עודף בויטמינים מסויימים עלול לגרום לנשירת שיער ובעיות בריאות נוספות”. תזכרו את זה לפני שאתם מתחילים לצרוך ויטמינים ומינרלים.

3. מסרק לייזר – תאור כללי של יתרונות הלייזר כטיפול בהתקרחות ונשירת שיער. לא מציינים שם מסחרי ספציפי של מוצר.

4. דיאטה – “האם דיאטה עתירת שומן יכולה לסייע בעצירת נשירת השיער?” – יש כמובן טעות בכותרת של הפסקא, היה צריך להיות דיאטה דלת שומן. מזכירים מחקרים מיפן שהראו עליה בשכיחות ההתקרחות בצריכת מזון מערבי (שהוא כידוע שמן יותר ממזון אסיאתי שכולל הרבה ירקות סויה וטופו וכמעט ללא בשר שמן ומוצרי חלב).

שורה תחתונה – כתבה חביבה וקצת חובבנית, לא יותר (נראה שהכתבה לא עברה הגהה לפני שעלתה לאויר, יותר מדי טעויות כתיב וטעויות אחרות). אין שמץ של איזכור לקיומם של פתרונות קוסמטיים (כולל קונסילרים), להשתלות ולשלל מוצרים ואפשרויות. לא הייתי אומר שמדובר ב”מדריך לטיפולים שיעצרו את הנשירה” כמו שטוענת הכותרת, אלא בסקירה כללית של הבעיה וחלק קטן מהטיפולים עם דגש על חלקם של מרכיבים תזונתיים וטבעיים (יש לציין שלגבי חלק מהמרכיבים אין הוכחה שהם אכן עוזרים, מה שבטוח – לא כל טיפול מתאים, זה תלוי המון בסוג ההתקרחות ובמצב פיזי ורפואי). במידה והכתבה נועדה לצרכי יחסי ציבור.. לא בטוח שהאפקט הושג במלואו לנוכח השגיאות בכתבה.

מה שיותר מעניין מהכתבה אלו תגובות הגולשים – הטוקבקיסטים. התגובות כוללות ויכוחים, האשמות, השמצות, תמיכה, הצגת פתרונות מסוגים שונים חלקם מגוכחים למדי (אבוקדו, אצות) חלקם שנויים במחלוקת (תת מודע), בדיחות, חוויות התקרחות ועוד.

 • Share/Bookmark

תגובות

2 תגוובת על ”כתבה ב-ynet: מתקרחים? מדריך לטיפולים שיעצרו את הנשירה“
 1. ליאור says:

  שאלה
  ויטמין E באמת עוזר ב 40 אחוז?

 2. חייל משוחרר says:

  אתה אחד האנשים הכי מקצועיים שראיתי בתחום הזה.
  אני עוקב כבר כשנתיים אחרי האתר שלך
  ולדעתי זה האתר עם המידע הכי מדויק שיש!!
  חבל מאוד שלא הרבה אנשים מכירים אותו
  (קשה למצוא בגוגל)
  זה יכול לעזור להרבה

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree