זה בראש שלך: מונולוג של גבר צעיר ומקריח

1 בMay 2010 מאת: admin

הכותרת של הפוסט הזה לקוחה מכתבה של יוני בירנט במוסף סגנון של מעריב מתאריך 30.4.10. היא כתובה בסגנון מיוחד, הומוריסטי, שכל מקריח ממוצע יכול להזדהות איתו.

הנה הקישור המלא, שווה לקרוא!

אספתי 7 קטעים מהכתבה, אני מצטט אותם ואת דעתי עליהם:

1. אשכנזים מתקרחים יותר מספרדים, גברים ללא שיער גוף סובלים פחות מהתקרחות ומי שכמעט ואינם מתקרחים הם הסקנדינבים.

– די נכון, רואים את זה בעיניים למרות שלא ראיתי מחקר שבדק את הדברים, יש רופאי עור שכבר אמרו את זה (מישהו אמר דר’ גינצבורג?).

2. זו מלחמה מהזן המחרפן ביותר: בכל פעם שאתה מביט במראה אתה מבין שכבר הפסדת.

– מחרפן ועוד איך, אבל כל הרעיון לדעתי הוא לא לוותר, אפשר גם לנצח ואין כמו להסתכל במראה ולראות את השיפור (כולל להתסכל על הכיור ולראות שאין כמעט שערות לעומת הכמות של פעם).

3. המצוקה, ולא הצורך, היא אבי ההמצאה. למעשה, היא אמו. המתקרח המודרני יעשה את המקסימום הנדרש כדי להילחם בנוירוזות הנלוות להתקרחותו.

– אמת לאמיתה, המצוקה גורמת לחפש אחרי פתרונות, מכל סוגי הטיפולים, עזרים קוסמטים, השתלות וגילוח הראש ועד פתרונות אלטרנטיביים ואפילו ביזאריים (כולל מסאז’ים בקרקפת, תרופות סיניות, מכונים למינהם וכו’). פה צריך להפעיל שיקול דעת בבחירת הפתרונות וגם לא לוותר על ביקור אצל רופא עור.

4. קיים מגוון רחב של טיפולים למניעת התקרחות ולהאטתה, אבל מה עם אלו שכבר נמצאים עמוק בתוך התהליך? ובכן, להם נותרת האופציה של השתלות השיער.

– יש גם את אלו שהולכים על פאה (או כמו שאולי מארץ נהדרת – לא לא פאה זו שזירה), אני מכיר מקרוב שני בחורים שהולכים עם פאות, ועל שניהם כתבתי פוסטים.

5. (על השתלה) זה יעלה לך ממון לא מבוטל (שמתחיל באזור ‭7,000‬ שקל) ותמיד קיים הסיכוי שמשהו ישתבש ואתה תצא אייל גולן, קומפלט עם קעקוע-קרקפת תימהוני שמכסה על צלקות ההשתלה וחקירה במס הכנסה.

– בחיי, אנשים קולטים שאייל גולן עשה את הקעקוע כדי להסתיר את הצלקת, כתבתי על זה פוסט..

6. אז מה עושים? איך משלימים עם ההתקרחות שנדמית, לנוכח הפתרונות המגומגמים שמציעים עולמות הקוסמטיקה, האשליה והסדקית, כבלתי-נמנעת? ובכן, מקבלים אותה
בהשלמה.

– צריך להגיע לשלב מתקדם מאוד של התקרחות, כשכלום לא עוזר כדי להבין שאין מה לעשות, להשלים ולוותר על החלום (כי עדיין יש את אופציית ההשתלה או פאה) – זה תהליך פסיכולוגי לא פשוט שיכול לקחת שנים. אם יש מה להציל, שווה לדעתי להלחם עליו. הכותב נמצא בשלב 5 בסולם נורווד, כנראה בדרך ל-6, השלים כנראה בלאת ברירה ועושה קרחת.

7. (לגבי המלחמה בקרחת) הניסיונות האלה הם חרב פיפיות – בסופו של דבר הם רק מדגישים את העובדה שיש לך במה להתבייש. צאו לרחוב והביטו סביבכם: בישראל יש יותר גברים קירחים פר מטר מרובע מכל מקום אחר בעולם. אז מה, אני צריך להתבייש שאני גבר ישראלי?

– הטענה שאנחנו העם הכי מקריח בעולם חוזרת כאן. זה לא אומר שלא צריך לעשות מה שאפשר כדי לשמור את השיער על הראש. אם לא היה מה לעשות ניחא, אבל יש. זה שיש הרבה קרחים בישראל אמור תאורטית להקל את המצוקה כי אתה לא לבד אבל איך אומרים – צרת רבים נחמת טיפשים, זה לא תמיד עוזר להרגיש טוב יותר ולא פותר את הבעיה.

אני נהנתי מהכתבה, היא קלילה, מצחיקה-עצובה ומשקפת היטב את התחושה של מי שהולך ומאבד שיער, רק מה… נראה שהכותב יוני בירנט סקפטי, לא כל כך מאמין בפתרונות שיש ומכנה אותם “הפתרונות המגומגמים שמציעים עולמות הקוסמטיקה, האשליה והסדקית”.

יש פרסומת של חדשה של פרופסיה שרצה עכשיו בטלויזיה על הבחור הסקפטי (שסובל מסקפטיות, כלומר מהתקרחות יחד עם הדחקה שהוא מקריח ועם חוסר אמונה
שיש מה לעשות. המילה קרחת אינה מוזכרת עד לסוף הפרסומת) שמגיע לרופא שמזהה שהוא מקריח ומאיים עליו שאם הוא ישאר סקפטי הוא עלול להשאר סקפטי מכאן ומכאן. למילה סקפטי בפרסומת יש כפל משמעות היא גם תחליף למילה קרח או קרחת. הסקפטי לא כל כך מאמין שיש פתרון, לא פועל בעניין ולכן עלול להקריח והפרסומת מסתיימת עם שורת המחץ של דר’ צחי שלקוביץ (שמקדם את פרופסיה של מרק) שמציע לך לפנות לרופא העור ולשאול על טיפול תרופתי להתקרחות (כלומר פרופסיה). כיוון שאסור לפרסם תרופות מרשם לא מציינים את השם המפורש אבל כולם יודעים למה הכוונה.

אז פרופסיה (יותר מדוייק לומר החומר הפעיל פינסטריד) אכן יעילה, ויש עוד אמצעים וטיפולים יעילים. להיות סקפטי זה הגיוני, כי עד שאתה לא מתחיל לטפל אתה לא באמת יודע אם ואיך הטיפולים והמוצרים שקשורים להתקרחות משפיעים, העניין שבינתיים אתה מקריח, ככה שאין הרבה זמן לחכות… אז שווה לפעול ויפה שעה אחת קודם.


 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

3 תגוובת על ”זה בראש שלך: מונולוג של גבר צעיר ומקריח“
 1. נורית says:

  זה לא רק כמות הגברים הקירחים בארץ זה גם הגיל הצעיר בו הם מגיעים למצב כזה
  יש כיום מה לעשות ולדעתי אם גבר בן 24 יכול להשקיע כמה דקות מיומו לפנות לרופא עור כשהמצב עוד לא הגיע להשתלות, בעלי לקח פרופסיה והתרופה עזרה לו להאט את התהליך

 2. דניאל says:

  לקחת את התגובה מעלי של נורית בערבון מוגבל!!
  מדובר ככל הנראה בפרסומאי מטעם פרופרסיה

 3. מונולוגים says:

  מונולוג מעניין בייחוד שמפחד מכך בכל יום ביומו כאילו מדובר על גזירה קשה ממוות חס וחלילה אבל עובדה שזה כך. לאבד שיער זה לאבד משהו שהיית רגיל לראות אותו יום ביומו במראה, זה כמו לאבד חלק בגוף. אז יש כאלה שזה איך שהוא מתאים להם, מה אם אלו שלא?

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree