הקרב על הויאגרה ועל פרופסיה

2 בApril 2010 מאת: admin

בימים האחרונים נכתב וסוקר בהרחבה הקרב הגדול הבא בין חברת התרופות טבע לחברת פייזר, סביב הויאגרה. נכתב על כך בכל העיתונים וגם בחדשות בטלויזיה בכל הערוצים. אז במה מדובר?

ויאגרה היא אחת התרופות הנמכרות ביותר בעולם. כמוה נמכרות בהצלחה עצומה גם Cialis של איליי לילי ו-Levitra של באייר. מה שקרה זה שה-FDA בארה”ב נתן לטבע אישור מותנה להתחיל לשווק גירסה גנרית של ויאגרה משנת 2012 שאז פג הפטנט. פייזר, שרק לאחרונה הפסידה לטבע על המרכז לרכישת ענק התרופות הגנריות הגרמני רציופארם, הגישה תביעה נגד טבע על הפרת הפטנט וטוענת שהוא פג רק בשנת 2019. התביעה היא כבר עכשיו שכן כבר עכשיו טבע מתחילה להכונן לייצור התרופה שתעלה רבע מזו של פייזר ובהתחשב בעובדה שתביעה כזו לוקחת זמן.

מה שקורה עם הויאגרה צפוי לקרות בקרוב עם פרופסיה, אבל במקרה הזה לא צפויה תביעה לדעתי. מדובר בתרופה שלא נמכרת בכמויות של ויאגרה, וכבר עכשיו הרבה חברות מוכנות עם גרסאות גנריות וזה כולל את טבע. למרק ייצרנית פרופסיה נגמר הפטנט ב-2013, וגם במקרה הזה ימכרו גרסאות גנריות במחירים זולים בהרבה מהמקור.

ויאגרה היא תרופה יקרה מאוד. כדור אחד עולה כ-50 שח מה שגורם להרבה מאוד קונים לקנות את הגרסאות הגנרית בבתי מרקחת אינטרנטיים במחיר זול בהרבה. כמה בהרבה? אתר 4rx שהוא הזול ביותר שאני מכיר וגם האמין ביותר לתרופות תוצרת הודו מוכר כדור מתוצרת חברת התרופות ההודית Cipla ב-7 ש”ח עם משלוח חינם (בחבילה של 40 כדור). זה כל כך אטרקטיבי שרבים קונים ויאגרה גנרית באינטרנט וחוסכים הרבה כסף. גם דילרים מקומיים קונים גרסאות גנריות כאלה בזול ומוכרים אותן בארץ כאילו הן ויאגרה מקורית ביוקר. זו גם הסיבה שבתי המקרחת האינטרנטיים פורחים, הם מוכרים בעיקר ויאגרה והביקוש אדיר. קיימים בארץ אתרי אינטרנט שמוכרים זיופים של ויאגרה במחירים של המקור. הסיבה שהם מוכרים היא הבושה. רוב הגברים מתביישים ללכת לרופא ולבקש מרשם. הסיכון הוא תרופות מזוייפות ועיקר הפשיטות של רשויות האכיפה היא על גופים שמשווקים ויאגרה מזוייפת. מה שמצחיק באתרים הישראלים הוא שהזייפנים כותבים באתרים שלהם להזהר מזיופים, ולמרות הכל עדיין אתרי אינטרנט ישראלים מוכרים ויאגרה מזוייפת וכנראה שהולך להם ממש לא רע. הבושה והצורך המיידי מנצחים כנראה ויש לא מעט אתרים ישראלים כאלה.

בעוד שאצל הויאגרה מה שדוחף את הקונים לקנות ויאגרה באינטרנט זה המחיר (גרסאות תוצרת הודו בבתי מרקחת אינטרנטיים שלוקח להם שבוע שבועיים להגיע בדואר), המהירות (זיופים במחיר גבוה מדילר מקומי שמגיע מיד עם שליח עד הבית), והבושה ואי הנוחות ללכת לרופא ולבקש מרשם, לגבי פרופסיה מה שגורם לאנשים לקנות פרופסיה גנרית זה לא הבושה. זה המחיר והכמות. פרופסיה מקורית עולה 200-300 שח, המחיר לא אחיד ותלוי באיזה קופת חולים אתה ואיזה ביטוח רפואי יש לך. בנוסף צריך ללכת לרופא כל חודש או חודשיים ולבקש שוב מרשם. גם יקר וגם לא נוח. בתי מרקחת אינטרנטיים גם מוכרים פרופסיה גנרית בעשירית מחיר ואתה גם יכול לקנות כמות לעד שנה. גם כאן, הרבה אנשים חוסכים את הזמן אצל הרופא ואת הכסף וקונים את הגנרי.

לגבי הויאגרה, למרות שהמחיר שלה אמור לרדת משמעותית ב-2012 עם יציאת הגרסא של טבע, עדיין אנשים ימשיכו לקנות ויאגרה באינטנט ולדעתי – המכירות של ויאגרה באינטרנט רק יגדלו. הסיבה היא שגברים ימשיכו להתבייש ללכת לרופא ויעדיפו לקנות בדיסקרטיות באינטרנט ובמקביל מחירי הגרסאות הגנריות ירדו – כי תהיה להן תחרות – יותר ייצרנים יכנסו לשוק ברגע שהפטנט יגמר, וגם אתרי האינטרנט שמוכרים גרסאות גנריות יהיו חייבות לעדכן מחירים כדי לשמור על הפער במחיר שהופך אותם לכל כך אטרקטיבים.

לגבי פרופסיה – יקרה לדעתי מצב דומה אבל לא זהה. כשיכנסו גרסאות גנריות ב-2013 המחיר של פרופסיה המקורית יצנח כדי להתחרות עם הגרסאות הגנריות שיעלו גם כן לפחות רבע מחיר (לפחות בהתחלה). ברגע שהמחיר ירד – יותר אנשים יוכלו לקנות פרופסיה גנרית של טבע למשל עם מרשם. כיוון שאין את הבושה כמו עם ויאגרה – החסרון יהיה רק ההליכה כל פעם לרופא כדי לקבל מרשם. את זה רוב האנשים יהיו מוכנים לקבל. השאלה מה יקרה לגרסאות ההודיות שנמכרות באינטרנט. אם המחיר שלהן יצנח בהתאם וישמור על משמעותי  יהיו רבים שימשיכו לקנות את הגנרי, אבל לא רבים כמו פעם. ברגע בפרופסיה גנרית תעלה במקום 250 שח לחודש 60 שח, אז רבים יפסיקו לקנות באינרנט כי מדובר כבר במחירים סבירים, אלא אם מישהו ירצה לקנות כמות גדולה יחסית בבת אחת.

הדבר המעניין ביותר ויש הטוענים הנכון ביותר עבור ויאגרה ופרופסיה זה להפוך אותן לתרופות ללא מרשם, כמו אקמול. זה יהפוך את התרופות האלה לזמינות מיידית, בלי ביקור אצל רופא ויעזור להוריד את המחיר עוד יותר, כי ההיצע והזמינות יגדלו. זה אפשרי רק שפג הפטנט לתרופות המקור ואז נכנסות חברות נוספות, התחרות גדלה וגם הלחץ של אותן חברות להפיץ אותן כמה שיותר. הסיכון לכאורה הוא יצירת קרטלים של חברות (כמו שטוענים שיש לחברות הסלולר, ולכבלים וללויין שלכאורה מתאמים מחירים), אבל הסיכוי לכך יורד ככל שיש יותר ייצרניות. כמובן שהמחיר יבלם ולא יוכל לרדת בלי סוף, גם כי יש סל תרופות ובו נקבעים המחירים (בשאיפה שהתרופות יכנסו לסל, כרגע הן לא), וגם חברות התרופות לא פרייריות, אבל מה שבטוח זה שתוך מספר שנים מה שהיום יקר וקשה להשגה יהפוך לזמין וזול הרבה יותר.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: תרופות
תגיות: ,

תגובות

4 תגוובת על ”הקרב על הויאגרה ועל פרופסיה“
 1. אלעד says:

  זה אומר שכבר בתחילת 2013 אוכל לקנות פרופסיה בזול? מתי בדיוק פג להם הפטנט?

 2. admin says:

  11/2013 לפי ויקיפדיה
  וכן ברגע שיפוג ימכרו גרסאות גנריות והמחיר יצנח

 3. אלעד says:

  אהה ואוו אז יש עוד המון זמן. חשבתי שהפטנט פג בתחילת 2013

 4. מתענין says:

  המשלוח באתר 4RX הוא רק לארה”ב.
  איך אפשר להזמין עבור כתובת בישראל ?
  תודה

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree