מה ה-regimen שלך?

30 בMarch 2010 מאת: admin

תרגום המילה regimen באנגלית הוא משטר, או התנהלות קבועה ודקדקנית בכפוף לשיטה או תוכנית. בהקשר של טיפול בהתקרחות regimen הוא מילה פופולארית לציין את משטר הטיפול שלך, או המוצרים שבהם אתה משתמש. מדובר במשטר כיוון שאתה חייב לחזור על הטיפול כל יום או כל כמה ימים במקרים מסויימים, בלי הפסקה, שוב ושוב במשך כל תקופת הטיפול (תאורטית – כל החיים). המילה הזו נפוצה בכל האתרים והפורומים באנגלית שעוסקים בהתקרחות והיא בעצם הטיפול שלך, שאתה אמור להתמיד בו לאורך זמן.

דוגמא ל-regimen הרפואי הוא פרופסיה (רגילה או גנרית), מינוקסידיל וניזורל:

פרופסיה 1 מ”ג – 1 ביום

מינוקסידיל 5% – 2 ביום

ניזורל שמפו – פעם ב-3 ימים

כל אחד בוחר את ה-regimen שמתאים לו והוא בדרך כלל יהיה מורכב ממינימום 3 טיפולים שונים. יש אנשים שמשתמשים בהרבה מוצרים, אבל תמיד יהיו מוצרי או טיפולי הליבה – אלו שאמורים להיות בעלי המשקל הגבוה ביותר מבחינת מדד היעילות. בדוגמא שנתתי הפרופסיה היא החשובה ביותר, כיוון שמינוקסידיל לא עובד נגד DHT ואילו ניזורל הוא בעיקר כלי עזר. השלושה יחד נותנים תוצאה טובה יותר מאשר כל אחד יכול לתת בנפרד, או אם מחברים רק 2 יחד.

אם אתה משתמש במוצר או טיפול אחד ולא רואה תוצאות או הן לא משביעות רצון, זה בגלל שברוב המקרים טיפול אחד לא מספיק. במה תלוי ה-regimen?:

1.במצב שלך – ככל שהוא טוב יותר, ככה אתה יכול להמשתמש בפחות טיפולים, או בטיפולים שנחשבים בסיסיים יותר. הבעיה הרבה פעמים היא לזהות את הבעיה ולהודות שהיא קיימת, עניין פסיכולוגי. אם הגעת לכאן, ואתה קורא את הפוסט הזה יש סיכוי גבוה שמצבך לא טוב.

2. בעוצמת הטיפול הנוגד DHT. למשל – מי שיקח דוטס רוב הסיכויים שלא יצטרך לקחת שום דבר בנוסף כי דוטס הוא נוגד ה-DHT הכי חזק שיש (כך גם תופעות הלוואי המיוחסות לשימוש בו). ככל שיורדים בעוצמת חוסם או נוגד ה-DHT צריך להוסיף יותר טיפולים. כיוון שפרופסיה חלשה יותר מדוטס כדאי להוסיף לה מינוקסידיל וניזורל. מי שלא לוקח תרופות בכלל – יתקשה לראות תוצאות אלא אם הוא משתמש בטופיקלים או תוספי תזונה נוגדי DHT. מי שמשתמש רק בטופיקלים יצטרך לשלב טופיקליים ממריצי זקיקים כמו מינוקסידיל ונוגדי DHT כגון חומצה אזאלית. זה הרעיון הכללי – ככל שטיפול אחד מוגבל או חלש – ככה תצטרך להוסיף עוד טיפולים אחרים לידו.

3. בתגובתיות של המשתמש – יש אנשים שלא מגיבים לתרופה ספציפית, או מגיבים לה חלש. יש כאלה שמגיבים ההיפך – חזק מדי, מבחינת הרגישות לתופעות לוואי. במקרה הראשון הטיפול פשוט לא מביא תוצאות לבד, אבל ביחד עם טיפולים אחרים התוצאה טובה. במקרה השני פשוט אי אפשר להתשמש בו אז חייבים לעבור לטיפולים אחרים. אנשים משנים את ה-regimen שלהם תוך כדי תנועה, למשל – משתמשים במינוקסידיל 5% ועוברים ל-XANDROX, ממינוקסידיל תמיסה לקצף, או מתחילים עם כמוסות דקל ננסי ועוברים לפרופסיה ולהיפך וכו.

4. בתקציב שלך – ככל שאתה יכול להוציא יותר האופציות גדלות וככה גם כמות המוצרים וסוג הטיפולים. צריך לזכור שגם אם יש לך תקציב בלתי מוגבל זה לא אומר שתצליח, לכן חשוב להכיר את הטיפולים והמוצרים שיש בשוק ולבחור בקפידה. זה כן נכון לומר שהסיכוי להצליח עולה דרמטית אם התקציב שלך לא לחוץ מדי (למרות שבגזרת התרופות – אפשר לקנות הכל גנרי הודי בזול מאוד לכן כל נושא התקציב מתייחס פחות לתרופות ויותר לטיפולים טבעיים).

5. בזמן שלך ובסבלנות – יש טיפולים שלוקחים זמן ודורשים סבלנות ומחוייבות. למשל טיפולים טופיקליים כוללים את הזמן שאתה מורח את התמיסה וגם את הזמן שהיא צריכה להשאר על הראש והזמן לשטוף אותה ממנו. לבלוע פרופסיה לוקח בדיוק שניה, ככה שמי שאין לו זמן יתעסק פחות בטופיקליים ויעדיף כמוסות לבליעה.

6. בנכונות שלך להתעסק בזה – יש אנשים שה-regimen שלהם הופך לאובססיה. הם משתמשים בהרבה מוצרים וטיפולים ומתעסקים בזה לא מעט. הייתי אומר ש-5 טיפולים או מוצרים ומעלה זה כבר אובססיה. ה-regimen לא חייב ולא צריך לדעתי להיות אובססיה. מספיק להתמקד בכמה סוגי טיפולים שכוללים ממריצי זקיקים וחוסמי DHT, מה שנראה לך שלא עובד או לא עוזר (מעבר לטיפול הליבה שבחרת) או שפשוט המצב שלך מורע – פשוט להוריד או להחליף במשהו אחד. לדוגמא – מי שהלך על האופציה הקלאסית של פרופסיה, מינוקסידיל וניזורל יכול להוסיף פוליגן או קרם ספיירו. לא משפר? פשוט להוריד. האופציה הקלאסית חלשה מדי? להוסיף כמוסות דקל ננסי כדי להחליש גם את האנזים 5AR מסוג 1. לא משפר? להוריד (יש כאלה שמנסים דוטס במקום הפרופסיה), כלומר הבסיס הוא כ-3 מוצרים כשאפשר להוסיף משהו או להחליף משהו.

לסיכום – כמעט לכל מי שמטפל בנשירת שיער יש regimen. מי שאין לו פשוט יקריח, כי regimen זה טיפול תחת משטר דקדקני, יומי ובלעדיו אי אפשר לנצח את הקרחת. כדי לדעת לתפור לעצמך את ה-regimen הנכון צריך קצת ידע בתחום והכי הרבה – נכונות לנסות. יש הרבה עניין של ניסוי וטעיה וצריך הרבה סבלנות, כי לוקח לפחות כמה חודשים לדעת אם טיפול מסויים עובד עלייך. אני מאוד בעד לא ללכת על הגישה המסורתית של תרופות בלבד, אלא לשלב עם מוצרים טבעיים. יש פשוט חוסמי DHT טופיקליים מצויינים שחבל לפספס. גם כמוסות דקל ננסי יכולות לעזור. למי שכבר הקריח יש גם regimen – לעשות גלאח במכונה עם עם סכין גילוח (או\ו להמשיך לטפל כדי להציל מה שאפשר) ולמי שעשה השתלה גם יש – להמשיך לטפל, כי השתלה היא לרוב לא פתרון מוחלט (האיזורים הלא מושתלים ממשיכים להקריח).

מאוד חשוב לא לקפוא על השמרים, אלא לעצור מדי פעם ולשאול את עצמך – מה ה-regimen שלך והאם הוא משרת את המטרה ועובד? אם לא – איך אתה מתכוון לעצב או לשנות אותו ככה שהוא יביא תוצאות, כלומר עם איזה regimen אתה מתכוון להמשיך מכאן ואילך? זה מה שאני עושה בכל מקרה וזה גם מה שחילץ אותי כשהמצב הורע.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree