איך להקטין את רמות ה-DHT

11 בMarch 2010 מאת: admin

התקרחות גברית או נשית טיפוסית נובעת מרגישות הורמונלית של זקיקי השיער להורמון DHT שהוא נגזרת של ההורמון טסטוסטרון שנוצרת כשהוא נפגש עם האנזים 5AR.

הדרך היחידה לפתור את הרגישות ההורמונלית הזו היא להקטין את כמויות ה-DHT שמגיעות לזקיקים. ממריצי זקיקים מסוג מינוקסידיל או מסרק הלייזר לא פותרים את בעיית ה-DHT, הם פועלים נגד התוצאה השלילית שלו אבל לא נגדו, כלומר שבעוד שה-DHT גורם לזקיק להחלש ולקטון הם מסייעים בשמירה על תפקוד הזקיק, הבעיה שלא לעולם חוסן, והאפקט השלילי של ה-DHT גובר עם הזמן על ממריצי הזקיקים והתוצאה אצל מי שמשתמש רק בממריצי זקיקים היא בדרך כלל רק האטה של ההתקרחות אבל לא עצירתה. זו הסיבה שממריצי זקיקים יעילים בעיקר אצל אנשים עם רגישות נמוכה ל-DHT שמלווה בנשירה איטית ומועטה וגם שהם הכי אפקטיביים כשהם מצורפים לטיפולים נוגדי DHT ולא כשמשתמשים בהם לבד.

אז איך מקטינים את ה-DHT?

אפשר להקטין אותו טופיקלית – כלומר מקומית, וגם פנימית – על ידי נטילת תרופות לבליעה או נוגדי DHT טבעיים.

1. פרופסיה \ פינסטריד \ דוטס – אלו תרופות לבליעה שמקטינות את ייצור האנזים 5AR. כשיש פחות ממנו – פחות טסטוסטרון מומר ל-DHT.

2. כמוסות טבעיות – דקל ננסי וחומרים טבעיים אחרים הידועים כנוגדי DHT – אמורות לעשות את אותה פעולה של התרופות אבל בצורה לא סינטטית אלא טבעית.

3. תמיסות טופיקליות – יש הרבה מוצרים טופיקליים שעוד לא כתבתי עליהם שהם יעילים מאוד נגד DHT ואפילו מומלצים על ידי רופאי עור כולל אצלנו בישראל. אני מתכוון לכתוב עליהם בקרוב מאוד. דוגמא אחת שכבר כתבתי עליה היא חומצה אזאלית ומוצרים שכוללים אותה כגון XANDROX.

4. ספיירו – קרם ספיירו 5% שכבר כתבתי עליו פוסט, הוא פועל בצורה שונה – מונע קליטת DHT בקולטנים וממיר טסטוסטרון לפרוגסטרון באופן מקומי (לפי האתר של דוקטור לי).

יש שוני גדול בין תמיסות וקרמים טופיקליים שמורחים על העור לבין תרופות לבליעה. תרופות לבליעה עלולות לבוא עם תופעות לוואי כיוון שלא מדובר בטיפול מקומי חיצוני. הבעיה הזו לא קיימת במריחה מקומית חיצונית ותופעות הלוואי המוכרות יהיו בדרך כלל גירוי או גירוד מקומי וקשקשים שיש להם פתרונות פשוטים יחסית.

כשמקטינים את כמות ה-DHT בתוך הגוף אצל גברים יתכנו תופעות לוואי של ירידה בחשק ובתפקוד המיני. זה לא קיים בטיפול מקומי חיצוני. הוא לא משפיע על הגוף אלא רק באופן מקומי, כי הוא לא חודר למחזור הדם. מי שמפחד מתרופות ומתופעות לוואי או סובל מתופעות לוואי יכול להשתמש בטיפולים הטופיקליים בהצלחה. יש אנשים שמטפלים רק במוצרים טבעיים והולך להם ממש טוב וזה אחרי המלצות של רופאי עור שמודעים למורכבות של שימוש ארוך טווח בתרופות ומציעים במקביל גם פתרונות טבעיים.

נשים לא יקחו תרופות, כל זמן שהן בתקופת הפוריות כיוון שהקטנה של DHT פוגעת בעובר, אבל גם נשים יכולות ליטול פרופסיה ותרופות אחרות אחרי גיל המעבר (באישור רופא בלבד). כיוון שכמות ה-DHT אצלן נמוכה יותר מאשר אצל גברים והמבנה האנטומי שונה (DHT מיוצר בעיקר בבלוטת הערמונית אצל הגבר) האפקט של תרופות יהיה קטן יותר אצל נשים ולכן הטיפולים הטופיקליים והטבעיים אצלן יהיה מרכזי יותר, לעומת גברים שפשוט יכולים לקחת פרופסיה.

גם סגנון החיים משפיע על רמות ה-DHT. אחד האשמים בעליית כמות הקרחים יחסית לדורות קודמים הוא המזון המעובד, תזונה לא בריאה (יותר ג’אנק על חשבון פירות וירקות), וירידה ברמת הפעילות הגופנית (יש רכב למה ללכת ברגל). פעילות גופנית “שורפת” שומנים וכולסטרול שמהם הגוף מייצר טסטוסטרון. רמות גבוהות של טסטוסטרון גורמות לייצור גבוה של DHT לכן אורח חיים בריא יותר אמור לשמור על רמה קבועה יחסית של DHT לעומת עלייה לרמות גבוהות שלו בדם ובזקיקים.

לסיכום – לא חסרות דרכים להשפיע על רמות ה-DHT בקרקפת. יש תרופות ויש טיפולים טבעיים. אפשר גם לשלב בינהם ולמעשה – בגלל שיש הרבה אפשרויות, כל אחד יכול למצוא את הפתרון שמתאים לו.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

תגובות

9 תגוובת על ”איך להקטין את רמות ה-DHT“
 1. שלומי says:

  שלום, לעניין חוסמי DHT האם קרם ספיירו 5% (כאמור בכתבה) , הכוונה Spironolactone 5%
  אם כן , מה המחיר ? , האם ניתן להשתמש במקביל עם מינוקסדיל עם או בלי שילוב חומצה אזלית %5 ?
  האם יש לזה אותה השפעה כמו פרופסיה .

  כל הכבוד לאתר , ענייני מקיף ונותן תחושה חיובית.

 2. admin says:

  כן ספיירו זה שם קיצור, את הכל כבר כתבתי חפש את הפוסטים הרלוונטים, אפשר להשתמש במקביל עם או בלי, לגבי ההשפעה – תלוי את מי שואלים זה הרי לא מדע מדויק, יש אלמנט של ניסוי וטעיה ויש דברים שעובדים לאחד יותר ולשני פחות. האפקטיביות אמורה לעלות כשמשלבים טיפולים שונים. חומצה אזאלית היא ממש לא מאסט, יש לה גם חסרונות ותופעות לוואי בצורה של קילוף עור וגירוי.

 3. דני says:

  היי אדמין, קודם רציתי לומר שהאתר מאוד ענייני, תודה לך על העבודה הקשה. אני משתמש בפרופסיה גנרית כמעט כשנתיים ורציתי לדעת האם אפשרי לצרוך גם דקל ננסי בבליעה? או ששני הכדורים עושים את אותה הפעולה? האם שימוש של שני התרופות יכול לגרום לתופעות לוואי?

 4. admin says:

  דקל עובד על שני סוגי האנזימים שממירים DHT ואילו פרופסיה רק על אחד, אז לכאורה הדקל אמור לשפר. תופעות לוואי זה עניין אישי, יש כאלה שרגישים יותר ויש שפחות, בגדול כל מה שמוריד רמות DHT בגוף אמור גם לגרום לתופעות לוואי, העניין שהכמות שיורדת אצל כל אחד שונה כי כל אחד מגיב אחרת לפי הפיזיולוגיה שלו, יש כאלה שזה לא מזיז להם ויש שסובלים מזה ומפסיקים. לגבי הדקל – הוא טבעי ולא סנטטי אבל אם הוא מוריד DHT אז לכאורה הוא אמור להביא גם כן לתופעות לוואי, רק שעליו יש טענה שהוא דווקא משפר את בריאות דרכי השתן ופרוסטטה, אתה יכול לקרוא עליו באינטרנט, יתכן והסיבה לכך היא שהוא ממקור צמחי טבעי ולא סינטטי (שזה תירוץ טוב אבל לא בהכרח רלוונטי כי את הסמים הכי חזקים מיוצרים מצמחים), ויתכן כי זה פשוט נובע כי ההשפעה שלו והספיגה בגוף היא איטית וממתנת יותר. בכל מקרה אין מחקרים קלינים על מוצרי טבע, אתה יכול לקרוא על דקל וללמוד עליו יותר.

 5. מקריח says:

  מאוד מעניין מה שאתה אומר על הדקל.
  מה שהזוי זה שאם מה שאתה כותב נכון, איך זה שלא גילו אותו עד היום, והוא לא נפוץ כמו פרופסיה למשל לטיפול בהתקרחות.
  אמרת שיש כמוסות טבעיות של דקל ננסי. לא מצאתי חומר כתוב על סוג כמוסות מסויים (טיפולים חיצוניים כתבת , שמפו רטיוה למשל). האם תוכל לומר שם של כמוסות דקל יעילות ? והמחיר?

  הבנתי גם שיש הבדל אם הכמוסות נעשות מהפרי או האדים של הצמח. למישהו יש מושג? (צריך להיות כתוב משהו על החומר)

  האם כמוסות דקל ננסי שוות לשילוב עם פרופסיה ? או שזה סתם תוספת חסרת תועלת?

 6. admin says:

  לא מצאת חומר? יש הרבה וגם פה, תבדוק.
  גילו את זה מזמן, הוא לא נפוץ כי אין מחקרים קלינים וכי הוא לא מקודם ע”י אף גוף מסחרי, בדומה לכל תעשיית מוצרי הטבע והויטמינים.

 7. דני says:

  תודה על התגובה אדמין. אך לא ענית בנוגע לשילוב של פרופסיה ודקל ננסי, האם ניסת בעצמך לשלב אותם? האם האפקט אמור להיות חזק מאשר פרופסיה גנרית?

  יש לציין שאני משתמש גם ב SPECTRAL DNC, אלפסין נוזלי.

 8. שי says:

  שלום לכולם… אני עושה טיפול לייזר להורדת שיער בגוף וחשוב לי מאוד לדעת אם הכדורים של הפרופסיה והדקל יגרמו לי שוב לצמיחת שיער בגוף או ש בגלל שהלייזר הרס את התא לצמיחת השיער בגוף אז ההשפעה של הכדור תהיה רק על איזור הראש?

 9. חסוי82 says:

  לפרופסיה ולדקל אין שום השפעה על שיער גוף היות ושיער הגוף אינו מושפע מ- DHT (לא נושר ומקריח בדומה לשיער הראש). על כן הפרופסיה והדקל שמורידים DHT בגוף לא משפיעים בעניין.
  לעומת זאת מינוקסידיל כן משפיע גם על שיער גוף באיזורים איתם הוא בא במגע.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree