תביעה ייצוגית נגד רוטס HR

1 בFebruary 2010 מאת: admin

עדכון לפוסט – בסופו של דבר נדחתה התביעה הייצוגית במלואה באוקטובר 2012.

במאמר שפורסם בעיתון דה מרקר בתאריך 24.1.10 מתוארת תביעה ייצוגית שהוגשה כנגד משווקת רוטס HR, חברת טבע אלטמן. התביעה בסך 107 מליון ש”ח (!) מייחסת למשווקת הטעיה לכאורה,”שכן היא  מבטיחה לשווא כי השימוש בתוסף המזון יוביל לעצירת הנשירה של השיער או יועיל בזירוז הצמיחה שלו. בתביעה נטען כי יעילות המוצר לעצירת נשירת השיער כלל לא הוכחה במחקרים מדעיים והשימוש בו אף עלול להסב נזק לגוף האדם, וזאת בניגוד לפרסומי המוצר הטוענים שמדובר בפתרון טוב לנשירת השיער, וכי הטבליות הטבעיות רוטס HR מחזקות את השיער מהשורש ושיעילותן הוכחה במחקרים מדעיים”.

הנה הקישור לכתבה

הנושא של יעילות של תוספי תזונה לשיער הוא נושא שעולה לסדר היום מדי פעם (כלומר עולה, נשכח, וחוזר וכן הלאה), כמו גם יעילות תוספי תזונה באופן כללי. כל תזונאי או רופא יגיד לכם שאין צורך בתוספי תזונה, רק אם ישנו חוסר רציני בויטמינים או מינרלים ספציפיים, אפשר לקחת אותם, אבל גם אז לתקופה מוגבלת, וכמובן שאין צורך בכל הויטמינים והמינרלים כלומר מולטי ויטמין זה דבר מיותר. עודף של ויטמינים ומינרלים מסויימים עשוי להיות מסוכן כיוון שבריכוזים גבוהים הם רעילים לגוף.

מצד שני עומדות חברות מוצרי הטבע שמגלגלות סכומי עתק ומשווקות תוספי תזונה, השיווק כולל מיצג ששימוש בתוספים משפר את הבריאות, אם במישרין – על ידי קביעה מפורשת שהם מועילים לפתרון של בעיות רפואיות ופיזיולוגיות, ואם בעקיפין דרך מידע לגבי חשיבות התוספים ולמה הם אחראים בגוף.

השאלה היא אם תוספי ויטמינים ומינרלים לא עוזרים לשיער – אז למה מוכרים אותם כל כך הרבה שנים כמוצרים נגד נגד נשירת שיער? הסיבה היא הכח של החברות המשווקות, השימוש במינוחים מבלבלים (מסייע להקטנת… עוזר למניעת… לשיער דליל…מתאים להשלמת.. וכו), והפער הקטן בין שימוש במינוחים כאלה לקביעה שהם עוצרים נשירה. מוצרי טבע אינם תרופות ואין עליהם מחקרים קליניים, אבל כמות המוצרים המשווקים בארה”ב נגד נשירת שיער היא אדירה, וכוללת הכל, החל מויטמינים לשיער דליל (כמו רוטס HR, רק ששם יש המון חברות), דרך קרמים ושמפואים שמי שלא מתעניין בתחום מעולם לא שמע עליהם (והם כמובן לא נמכרים בארץ). המוכרים של אותם מוצרים מייחסים להם יכולות לעצור נשירה ולהצמיח שיער, אבל בדיקה קצת יותר מקרוב מגלה שכמעט לאף אחד מהם לא נעשה מחקר אמיתי.

מה שמעניין שלפי הכתבה, תגובת אלטמן היא ש “המוצר רוטס מומלץ ע”י רופאים בארץ והוא הוכח כיעיל בקרב לקוחות רבים. טרם קיבלנו את כתב התביעה ולכן לא נוכל להתייחס אליה”. כלומר היא ממשיכה בקו המקורי שהמוצר עובד, אבל לא מציינת מיהם הרופאים הממליצים, על מה בדיוק הם ממליצים ולמה, יעיל למה, ומיהם הלקוחות הרבים שאצלם זה עובד. בדיקה של האתר של אלטמן (הנה הקישור) מעלה את התמונה הבאה: בחיפוש של מוצר לפי מצב בריאותי (אפשרות החיפוש נמצאת מצד ימין), ניתן למצוא את המצב הבריאותי “נשירת שיער” ושם מוצר “רוטס HR”. כמו כן ניתן למצוא להרבה מצבים בריאותיים אחרים מוצרים טבעיים, כולל למחלות כמו סוכרת. האם הם מרפאים את הבעיה? האם הם מקלים?.. אני אתייחס רק לנשירת שיער, והתשובה היא לא (ואם היא כן אני אשמח לראות מחקר שמראה שכן… רק שאין כזה).

מה אלטמן כותבים על רוטס HR?

 • מולטי ויטמין עשיר בתוספת חומצות אמינו ו- MSM
 • מתאים להשלמת חסרים תזונתיים לשורשי השיער
 • מקור לגופרית זמינה לרקמות המהווה אבן בניין לקריאטין (החלבון העיקרי בשיער)

מולטיויטמין, אוקיי, אין בזה חידוש או ייחוד. עשיר בתוספות חומצות אמינו ו-MSM.. אוקיי, יש גם בבשר ובתזונה מערבית רגילה. מתאים להשלמת חסרים תזונתיים לשורשי השיער –  פה התכלס, וגם הטרמינולוגיה השיווקית. “מקור לגופרית זמינה” וכו זה חלק מהטרמינולגיה שקיימת ברוב מוצרי הטבע (מקור, זמינה, בניין וכו). האם המוצר “מתאים להשלמת חסרים תזונתיים לשורשי השיער”? המוצר כולל ויטמינים מקבוצה B, מינרלים (ברזל הוא חומר רעיל אם נלקח בכמות גבוהה), ויטמין C וחומצות אמינו. אם הוא מתאים – כל מולטי ויטמין מתאים, רק שמולטי ויטמינים כוללים גם מרכיבים שהגוף שלך לא צריך, שאין לו חוסר, והעודף יכול להזיק.

אז מה השורה התחתונה? נראה מה יצא מהתביעה הייצוגית, הליכים משפטיים יכולים לקחת שנים, ולכאורה אפשר להגיש תביעה ייצוגית על הרבה מוצרי טבע שהמשווקים שלהם טוענים שהם עוזרים. רוטס HR הוא מוצר שבנה לעצמו מוניטין שיווקי של שנים, בעיקר על רקע החלל בשוק – אין כמעט מוצרים מתחרים ומוצרים לנשירת שיער באופן כללי. בנוסף, הידע של הציבור (כלומר חוסר הידע או הבורות) בתחום גדול. היכן שיש כאב – יש לקוח שמוכן לשלם כדי לפתור את הכאב, והיכן שיש קונה – יש מוכר.

עדכון לפוסט – בסופו של דבר נדחתה התביעה הייצוגית במלואה באוקטובר 2012.

לדעתי התביעה לא תשפיע על המכירות של רוטס HR, רוב האנשים לא קוראים the marker, אין להם מושג מה גורם לנשירה ומה עוזר לטפל בה והם לוקחים מה שיש על המדף בפארם. עובד או לא – אנשים ימשיכו להאמין שויטמין שכתובה עליו המילה שיער עוזר לשיער. יש לי כמה חברים מקריחים אינטליגנטיים מאוד שהבורות וקושי התפיסה שלהם כשמדובר בנושא משאירה אותך באלם והלם (לאחד, איש פיתוח בחברת הייטק, נתתי בקבוקון מינקסידיל של קירקלנד – הוא לא ידע מה זה, התקשה להבין איך משתמשים ובפועל לא השתמש בו בכלל למרות שהוא מקריח בטירוף).

תכלס – התקרחות גברית או נשית טיפוסית היא רגישות גנטית ל-DHT, יש אנשים שלא אוכלים מסודר ולא עושים ספורט עם שיער מלא ויש ספורטאים במצב פיזי מושלם אבל קרחים. אין ויטמין בעולם שעוצר התקרחות, את זה כל רופא עור יגיד לכם.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: טיפולים טבעיים,נשירת שיער
תגיות:

תגובות

55 תגוובת על ”תביעה ייצוגית נגד רוטס HR“
 1. חסויה says:

  אדמין אתה באמת מרביץ, דווקא קראתי.. איך הגעתי עד לכאן אתה חושב? התחלתי לקרוא על כל המוצרים שיש בשוק, ולאורך כל המאמרים לא התיחסו בכלל לנשירה אצל נשים, אולי פה ושם נגיעה קלה אבל לא פיסקאות ברורות עם שורות תחתונות נחרצות, וגם אני לא מאמינה לכל ההמלצות באמזון ובפורומים. לכן כשהגעתי לכאן ראיתי שיש פה הרבה מידע נחרץ אז שאלתי, אשתדל לא לשאול עוד שאלות שמכאיבות לך וגורמות לא להבין וכל זה.
  לגבי בדיקה כללית – יש קטע כזה במדיה שמתעסקים הרבה יותר במוצרים מאשר בדיקות (כנראה אצל גברים זה פחות משמעותי הבדיקות) לכן לא עשיתי את זה דבר ראשון. ובענין הכאב.. אני שמחה לבשר לך שביקשתי מהרופא הפניה לבדיקה כללית כולל ויטמינים וכו עוד לפני שראיתי פה את תגובתך הנעימה 🙂
  חסוי תודה קודם כל על ההבנה 🙂 זה באמת מלחיץ כי שיער לא מלא בפרונט (שרואים דרכו את הקרקפת) זה באמת מראה נורא! 🙁 לכן הלחץ. אז תודה על המידע.
  וכמובן אשמח אם תחקרו לעומק מוצרים שמעודדים צמיחה לנשים, כי עד עכשיו מה שראיתי אצלכם בתגובות לגבי מוצרים לנשים היו פחות נחרצות.
  בכל מקרה, ממש תודה על המידע המפורט שאתם מנגישים פה לציבור המפוחד 🙂

 2. admin says:

  תארתי לעצמי את סוג התגובה למה שכתבתי לכן גם כתבתי, לפעמים בנאדם צריך זפטה טובה להתעורר ולהתאפס, אני מדבר מנסיון, ומי שזוכר את הזפטה, יפעל בפעם הבאה ובנושא אחר באופן רציונלי ומושכל… או שלא ואם לא חבל.
  אני עייף מאנשים שמגיבים כאן וחוזרים על עצמם ולפעמים גם מעלים שטויות, או מחפשים פתרון קסם. על עניין הבדיקות כתבתי בלי סוף, אז למה לשאול אם צריך? זו פשוט שאלת קיטבג. ברור שצריך, ולא צריך אותי או מישהו אחר בשביל לומר לך את זה.
  אישית, קשה לי לראות אנשים שלא מסוגלים לחשוב באופן עצמאי. זה אפילו מעצבן. הקטע של לחפש את ה”מומחה” שיגיד לך מה לעשות, כשסביבנו ערימות של שרלטנים ומומחים בכאילו שתמורת מומחיותם דורשים כסף ונותנים אפס. ברגע שתצאי מהראש הזה של לבקש מאחרים לומר לך ללכת ולעשות, למשל בדיקות, כשאת בעצם יודעת שזה מה שאת צריכה לעשות, אז בפעם הבאה בכל תחום את תקומי ותתחילי להניע במקום לשבת ולחכות. שימי את המוצרים בצד בשלב הזה, מוצרים זה הסוף ולא ההתחלה. קודם כל, בכל בעיה בולטת חיצונית, הולכים לרופא. גם בעיה שמרגישים פנימית ולא רואים חיצונית הולכים. עדיין לא מבין למה שאלת אם כבר הלכת, אם את מחפשת חיזוקים סבבה, אני יותר בקטע של מעשים.
  אין דבר כזה מוצרים שמעודדים צמיחה לנשים, זו נישה שבעיקרה באה לעשות כסף, אפילו מינוקסידיל 2% לנשים זה בעצם מה שהיה בהתחלה לגברים. צריך קודם כל להבין אם יש בעיה ואם כן מה היא. אחרי שהבנת את המקור לבעיה אז יש כמה אופציות, לא שונות בהרבה מאלו של הגברים. על הסיבות להתקרחות ונשירת שיער כתבתי בפוסט עתיק.
  חסוי – הבחורה בת 30, לא 20. לעניין הכאב של להביט במראה – מובן לגמרי.
  בגדול, כתבתי כאן בעבר במה נשים משתמשות, ולא רק במצב של התקרחות נשית טיפוסתית למשל מינוקסידיל 2% (או 5% אם הרופא מאשר), קסדת לייזר (למשל igrow שראיתי שאפשר להשיג באיביי ב-250$ למרות שמהחיר היעני רשמי הוא כ-700$ – אין גבול לשוד ולגזל, אם אתה תמים תאכל אותה).
  לא יודע לגבי התזונה שלך, לי פליאו שינה את החיים, ופליאו זה לא לאכול כל היום בשר, אפשר גם מעט מאוד, פליאו זה המון פירות וירקות, בחיים לא אכלתי כמויות של ירקות, שמן זית, אבוקדו וכו’ וסגרתי את כל החוסרים ואי האיזון שהיה לי, וגם ירדתי במשקל והכושר שלי השתפר, זו רק דוגמא איך אפשר לקחת את עצמך בידיים ולהחליט שאתה עושה שינוי ומתחיל לדאוג לעצמך, אחרי הבדיקות שהיו לא משהו. גם עודף משקל וסוכר בדם מאוד מזיקים לבריאות ויכולים לייצר תגובות שרשרת ונזקים שונים, מחלות וכו’, והנגזרת יכולה להיות אבדן שיער.
  לדעתי האישית, הגוף זו מכונה. תזלזל במכונה, תתעלל בה כי “זה טעים”, תהיה חזיר, תהיה בטטת כורסא, תעשן, תשתה, תזלול פחממות ריקות, מזונות מעובדים, סוכר ומשקאות ממותקים (גם דיאט זה רעל), אתה תשלם. החשבון יוגש, והוא יוגש, מתישהו. זה מתבטה גם באיך אתה נראה, מראה העור והשיער.
  כמובן יש גם עניין של גנטיקה, אבל הבנתם את הרעיון.

 3. חסויה says:

  אחרי שקראתי התקשרתי למחרת למרפאה ובקשתי בדיקת דם, ובו זמנית שאלתי גם על מוצרים, משום שחזרת הרבה על כך שהכל ביחד עוזר, לכן אמרתי לעצמי מה שלא יהיה בתוצאות – למה שלא אשאל גם על מוצרים, זה בטוח ישפר (רוצה להאמין) ואולי אפילו אתחיל עכשיו
  כמו שסיבות פנימיות מסוימות יגרמו לי ליובש אלרגי בידיים אך לא סותר שימוש בקרם חיצוני. אז מה שחיפשתי זה דברים חד משמעיים בנוגע למוצרים לנשים
  מבחינת תזונה אני בסדר.. שותה רק מים, רזה, רוכבת, לא כזה אוהבת מתוק, לא מוסיפה מלח, ירקות, פירות, צהרים בשרי וכו פה ושם חוטאת במוצרי סויה כשרעבה או קצת עוגיות אבל בגדול בסדר
  לייזר – ראיתי שכתבת באחת התגובות “לגברים זה לא יביא ישועה, לגבי נשים לא יודע
  או בקיצור – לייזר זה לא הפתרון, אני לא משתמש בזה כבר הרבה זמן” או”יש קסדת לייזר, תחפש, לדעתי לא שווה את הכסף, מבחינת עלות תועלת.
  ” אז הנחתי שמנסיונך אתה מתיחס לזה בפקפוק.
  אגב מה רע בלהתייחס למישו כאל מסטר? אם הוא למד שנים ויודע, חקר ובדק, למה שלא לסמוך על נסיונו, ודאי שמוטלת חובת בדיקה לוודא שזה לא איזה בבא.. אבל למה לא להנות מהידע שאסף, לא לכולם מתאים האופי של החוקר, את קוראת מאמר אחרי מאמר עןברת מלינק ללינק ואת כבר קצת הולכת לאיבוד, ואז נראה לך שיש פה מישו שיודע, וחושבת שהנה עכשיו תקבלי תשובות ברורות יותר, למה לא?
  ושוב תודה על הקדשת הזמן

 4. חסוי82 says:

  אדמין, רשמתי צעירה יחסית וחושב שהמושג הזה בהחלט עדיין מאפיין את גיל 30. ידעתי שהיא לא בת 20.
  תאכלס מבחינת מוצרים אין הרבה אופציות וזה נכון גם לגברים שאצלם לכאורה הנושא יותר מפותח ויש יותר תרופות. חלק מהגברים שאינם מוכנים ליטול פרופסיה, או דקל או כל דבר אחר שמשנה את מאזן ההורמונים בגוף נמצאים פחות או יותר במצב שלך מבחינת האופציות לטיפול, שזה בעיקר מינוקסידיל, שמפואים שמכילים חומרים פעילים כמו ניזורל או דקל ננסי ועוד כל מיני אמצעים כמו קסדת לייזר למשל שיעילותם מוטלת בספק ולא מוכחת.
  הלוואי ומאחל בשבילך שתמצא הבעיה שגורמת לך לנשירה בבדיקות שתעשי/עושה. ככה אפשר יהיה גם לטפל בה אם באמצעות השלמת החוסרים או אם באיזון הורמונלי. למקרה שהכל יהיה תקין ולא תמצא שום סיבה לנשירה, תהיי במצב בעייתי של להתחיל לנסות ולהשתמש בכל מיני דברים ואולי אפילו להתפתות לכל מיני שרלטנים וטיפולים אלטרנטיביים. צריך הרבה אורך וקור רוח והכי חשוב להישאר רגועה. גם מצב נפשי רעוע ולחוץ משפיע המון לרעה על מצב השיער. אל תשכחי זאת.

 5. admin says:

  לייזר – ספק אם יעבוד, אבל גם דברים אחרים. הכל תלוי בבעיה עצמה, או בקיצור במצב הזקיקים. אם הזקיקים בריאים הם יכולים להצמיח שיער. אם הם פגועים זה סיפור אחר. לייזר לפעמים יכול לעזור במקרים של זקיקים בריאים במצב מנוחה, הוא לעולם לא יצמיח שיער על קרחת. אני מתייחס לכל בפקפוק למעט מה שהוכח קלינית, מחקרית, כיום זה רק מינוקסידיל ופינסטריד שרלוונטים להתקרחות גברית טיפוסית, ומינוקסידיל לנשים שמיועד להתקרחות נשית טיפוסית, למרות שיש רופאים שנותנים אותו במקרה של נשירה מוגברת למשל לאחר לידה שזו נשירה זמנית וגם הטיפול.
  בעולם שרווי בשרלטנים, כשאין אכיפה, וכשכל מי שקנה תואר דוקטור בהתכתבות מאיזה מקום דרך האינטרנט וקורא לעצמו דוקטור, הייתי נזהר ממומחים, גורואים ושאר רופאי אליל. התשובה הברורה ביותר שאין בעצם פתרון שלם ומוחלט נגד התקרחות גברית טיפוסית, אם היה לא היו קרחים. יש פתרונות ביניים שיש להם חסרונות, תופעות לוואי, והם לא יעילים באותו מידה עבור כולם, עבור חלק הם פשוט לא יעילים בכלל. ושוב, אני חוזר למקור, לסיבה שיש לך בעיה, ואותה סיבה לא ידועה. האם את סובלת מהתקרחות נשית טיפוסית בגיל 30? יתכן אבל נדיר, ולא ממש סביר. לכן – בדיקות. אם הכל אצלך פיקס, רמות ברזל, ויטמין D, הורמונים.. ואת לא לוקחת תרופות (יש תרופות שגורמות לנשירה), ואין בעיה בתפקוד בלוטת התריס, או בקיצור אין שום אינדיקציה לבעיה בריאותית, אז את יכולה לבוא ולומר לרופא עור שלך – שמע מה עושים? הוא בטח ראה מקרים כאלה. הוא יגיד ככה וככה, ואת תלכי ותחשבי, ותבדקי ותצליבי, ושוב תחשבי עם עצמך איך ולמה. אבל את עוד לא שם. תתחילי מהתחלה. כל הפתרונות המהירים שאת מחפשת בצורת מוצרים כאלה ואחרים אולי בכלל לא רלוונטים.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree