הפסיכולוגיה של ההתקרחות

2 בFebruary 2010 מאת: admin

מהי התקרחות מעבר לתהליך פיזיולוגי? היא תהליך פסיכולוגי. התקרחות היא סוג של אבדן, של נעורים, של יופי, של בריאות, של משיכה, של בטחון עצמי או כל מה שנראה למי שסובל ממנה. בגלל הכאב הזה שמלווה בתחושה של אבדן שליטה (השיער נושר ונושר ואתה לא יכול לעשות שום דבר “נורמלי” כדי לעצור את התהליך הזה מלבד טיפול, שגם לו לוקח זמן לעבוד – ורק אחרי שהוא עובד ואתה רואה תוצאות תחושת השליטה חוזרת), אנשים מוכנים לעשות לפעמים כמעט הכל כדי להחזיר את השיער לראש. זה דומה לכל דבר אחר שנראה לך שאתה יכול לשפר מבחינה חיצונית, או שהולך לאיבוד עם הזמן, בזכות זה קיימת תעשיית הקוסמטיקה, כל מה שקשור לאנטי אייג’ינג ולכירורגיה הפלאסטית. אנשים מוכנים לעבור ניתוחים וטיפולים שעולים עשרות אלפי שקלים (או $) כדי להראות יותר טוב בעיני עצמם.

בהקשר הזה אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט 5 השלבים שעובר המקריח הממוצע, זה תהליך שכמעט כל מקריח עבר ומכיר.

אבל למה כל כך איכפת לנו מהשיער? אני מכיר מקריח אחד שעושה גלאח וזה מאוד מתאים לו, פשוט כי יש לו מבנה ראש מתאים. כשהראתי לו מישהו בן מעל 50 עם שיער מלא, התגובה שלו הייתה “מי צריך שיער”, אז אולי הוא מדחיק או כבר השלים עם זה, אבל ביננו, אין אחד שההתקרחות לא מפריעה לו ברמה כזו או אחרת. הסיבה שאיכפת לנו לדעתי היא אחת בלבד – הפחד שנאבד את האטרקטיביות שלנו  – בעיקר מול נשים. אם נצא מנקודת הנחה שנשים מעדיפות גברים עם שיער החשש מהתקרחות מובן, אבל אם שלנשים לא היה איכפת בכלל?.. ועכשיו בואו נניח שנשים היו מעדיפות גברים קרחים.. פתאום זה נראה אחרת.

המראה החיצוני שלנו מייצר חלק מהתדמית שלנו. יש גם עניין של אמונות. אם אתה מאמין שקרחת זה מכוער, או שזה מכוער אצלך אתה תסבול ממנה. אם תאמין שבחורות לא יסתכלו עלייך אם יש לך קרחת אתה כנראה תפעל הרבה יותר מהר ותהיה מוכן להשקיע יותר מאשר מישהו שמחליף בחורות כל שני וחמישי. אם שמת פאה ואתה מאמין שאנשים לא יקבלו אותך, יצחקו עלייך או יתרחקו ממך אם תוריד אותה והאמת תתגלה (או המראה בלי), אין סיכוי שתצא מהבית בלי פאה מדוגמת. זה כמו אצל בחורה שמאמינה שבגלל שיש לה חזה קטן גברים לא מסתכלים עליה או לא מתחילים איתה מספיק או לא מעריכים אותה כמו שהיא הייתה רוצה. שהיא נשית פחות, ושסיליקון יגרום לה להיות נשית יותר. אפרופו סיליקון, כמות הנשים שעושות סיליקון בישראל ולא רק היא אדירה, זה כולל נשים מחו”ל שבאות לישראל לעשות השתלות, גם בגלל המחיר היחסית זול וגם בגלל המוניטין שיצא לרופאים ולמרפאות פה. לגבי השתלות השיער, זה כבר סיפור אחר, אנחנו רחוקים מאוד מלהיות מעצמה…

אנחנו לא תמיד חושבים על הפסיכולוגיה של ההתקרחות, אבל היא יושבת בתת מודע של כל מקריח. אנחנו לפעמים חושבים על עצמנו מה שאנחנו חושבים שאחרים חושבים עלינו. וכמובן – אנחנו רוצים להיות מושכים יותר, כי יש דימוי כזה שמי שמושך יותר חיצונית מצליח יותר, או שדברים באים לו יותר בקלות, בעיקר עם נשים ובכלל.

בפועל – זה לא בהכרח נכון, והקשר בין הצלחה (עם נשים, בקריירה או בחיים) להתקרחות היא עניין של כל מקרה לגופו, אבל זה לא משנה את העובדה שהרבה אנשים עדיין רוצים את השיער שלהם על הראש ולא רוצים קרחת ושהתקרחות היא תהליך שמלווה בסבל נפשי (בטווח של ממועט…אם כבר התחתנת:) ועד משמעותי אצל חלק מהאנשים). המזל הוא שכיום יש המון מה לעשות, גם למי שכבר הקריח (השתלות, פאות וכו), ובמקרה הכי גרוע… גלאח והשלמה (תקראו את הפוסט על 5 השלבים).

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree