למי גיא יתן את הטבעת?

21 בDecember 2009 מאת: admin

בקרוב תעלה בערוץ 10 תוכנית חדשה של “הרווק” בגרסא הישראלית, פורמט ריאליטי דביק שרץ בהצלחה בארה”ב שבו גבר אחד צריך לבחור בת זוג. הרווק יוצא לדייט עם כל בחורה ומדיח כל פרק משהי עד שנותרות 2-3 שעולות לגמר, יש גם משימות ושטויות אבל הרעיון מצליח – חתיכות שמצולמות בעיקר בבקיני או בכמה שפחות בגדים נלחמות על גבר אחד שזו הרי פנטזיה של כל גבר וכמובן – הגבר הוא חתיך ואו עשיר – פנטזיה של כל בחורה. הזוכה מקבלת טבעת (לוקש רומנטי של אוטוטו מתחתנים בלי לומר את המילה חתונה) עם אשליה של המשך רומנטי שלאחר התוכנית, והכל מצולם בוילות, בריכות ונופים של ים ושקיעה, כולם יפים, מצליחים ומאושרים והרווק בוחר בסופו של דבר בבחורה הכי יפה (או כמו שחבר טוב שלי שחי כמה שנים בארה”ב וראה כמה עונות של הרווק אומר – תמיד הוא בוחר את הכי כוסית לא משנה מה היא עושה בחיים או כמה היא חכמה). בפועל מדובר במסחטת רייטינג, עם וואנביז שרוצים להתפרסם ולהפוך לסלבס, ההשתתפות טומנת בחובה הבטחה לאבק כוכבים וחיי זוהר. הבחורות תמיד יהיו חתיכות, אחרת איזה רווק שווה ילך איתן? המסר – תהיה חתיך ועשיר ואת תהיי פשוט יפה, ככה תצליחו בחיים – בעיקר עם בני המין השני.

כבר היו נסיונות להעלות תוכניות כאלה בישראל בעבר, הראשונה הייתה קחי אותי שרון מלפני 7 שנים (שלא היו לה עונות המשך) והרווק (עונה אחת נשכחת עם רווק יהודי אמריקאי עשיר). בעונה החדשה יככב גיא גיאור, אחד ממשתתפי הישרדות של העונה שעברה.  התוכנית החדשה צולמה כבר בוילה בקיסריה ובזנזיבר, ותעלה לשידור בקרוב, לפחות לפי השלט שבנתיבי איילון.

כשנוסעים על נתיבי איילון רואים על גשר ההלכה כרזה ענקית הפרוסה על הבנין הפינתי לכיוון רחוב ביאליק. על השלט מופיע גיא גיאור בחליפה, זיפים ושיער משוך לאחור (בניגוד לבגד ים, השיער הפרוע והזיפים מהישרדות) עם הכתובת:

למי גיא יתן את הטבעת?

כשראיתי את הכרזה היא מאוד הצחיקה אותי, כי ישר חשבתי – ראבק למי איכפת למי הוא יתן את הטבעת? איזה שיער יש לו!!!

בקולנוע ובטלויזיה, הגבר המצליח עם נשים לעולם יהיה עם שיער מלא. אני לא מכיר סרט אחד, או תוכנית אחת, שבהן הרווק ההולל מקריח או קירח. בארץ הדוגמא הבולטת ביותר היא ניר לוי (הידוע בכינוי נירו), הלא הוא חפר גיסנו מרמזור. הבנאדם מקבל תמיד תפקידים של רווק הולל. הצעירים אולי לא זוכרים אבל ניר לוי התפרסם בסדרה הפוך משנות ה-90, שם שיחק דמות בשם מיקו, בטלן תל אביבי חביב ואליל הנשים – אותה דמות שהו משחק ברמזור, רק זרוקה וקלילה יותר. אחרי שהסדרה ירדה הוא די נעלם, התחתן והתגרש, שיחק בסרט של מנחם גולן עם מאיה בוסקילה (עשו על זה מערכון שלם בארץ נהדרת) וחזר למרכז הבמה בסדרה רמזור של אדיר מילר. מסתבר שהדימוי שלו הוא בעצם טייפ קאסטינג – הוא משחק את עצמו, גם בחיים האישיים שלו הוא כוכב לא קטן, שעומד להתחתן בשנית עם פליטת תוכנית הדוגמניות קארין כהן בת 22 (הוא בן 41).

גם הזוכה האמיתי מהעונה הראשונה של הישרדות – נעם טור (הוא הזוכה האמיתי למרות שהגיע למקום שני פשוט בגלל חוזי הפרסום שהוא קיבל וקריירת הדוגמנות), הוא הטייפ קאסטינג של הרווק המושך – עם רעמת שיער מושלמת, והוא היה המועמד הראשי לפני גיא גיאור, כנראה שסירב… אפשר להבין, הוא את שלו כבר עשה והחוזים מובטחים.

גיא גיאור הוא הבחירה, פשוט כי הוא נראה טוב מספיק כדי לשווק את אשליית הרווק המושלם. על זה מלבישים תדמית של הצלחה, יציבות ובטחון והרי לך מוצר נוצץ שהצופים יקנו. ויש לו, כמו לדמויות גבריות אחרות המשוייכות לז’אנר, שיער מושלם.

כשרוצים לשווק לנו גבר מושך ומצליח, הוא משווק עם שיער מלא. כאשר רוצים לשווק לנו ביטוח, הגבר בפרסומת יהיה עם שיער לבן וחליפה (סטיגמה על אמינות). הפרופסור, הפקיד, הגיקהחנון או הדמות החלשה – אלו דמויות  שהסטיגמה יכולה לשייך להן קרחת (גם האיש הרע). גם הבדרן יכול להיות קירח (הוא הרי ליצן). גיבור קירח יכול להיות רק כוכב סרטי פעולה שמפצה על הקרחת עם יכולות פיזיות (גייסון סטייטם, ווין דיזל), והוא תמיד יהיה סוג של אאוטסיידר שזוכה בבחורה רק אחרי שהפגין את כוחו, ריסק 100 רעים והציל את חייה (כלומר הוא צריך להתאמץ מאוד). ברוס ויליס הוא הכוכב הקירח היחיד בקולנוע שמתקבל בזכות יכולות המשחק, הכריזמה ובעיקר בזכות ההצלחה שלו והגיל, קרחת מתקבלת בהבנה בגיל מבוגר…אם אתה ברוס ויליס. זו הסיבה גם שרבים מכוכבי הקולנוע המקריחים בארה”ב הולכים עם פאות או עושים השתלות שיער, הקהל לא אוהב את הכוכבים שלו עם שיער דליל.

הכל מתחבר לסטיגמה שקיימת אצל רוב האנשים, בין אם במודע או שלא במודע (כולל אותם מסרים שדוחפים לנו כל הזמן בתקשורת ובקולנוע), המצליחן הוא עם שיער מושלם. הוא זה שבוחר את הבחורה, דברים באים לו בקלות, בנונשלנטיות… גיא גיאור הודח אמנם בהישרדות, אבל מי זוכר, הוא הרווק החתיך בתוכנית חדשה והוא ידיח עכשיו 10 חתיכות. הסטיגמה לא רחוקה מהמציאות דרך אגב, האם יש סיכוי שגבר מקריח יזכה בתוכנית ריאליטי? אם כן מה הסיכוי? גבר מקריח נתפס כפחות מושך, פחות בטוח, פחות מצליח. זה נכון גם בחיים האמיתיים – הבחורות היפות ילכו עם בחור קירח רק אם הוא עשיר או מפורסם (סטטוס), אבל עם בחור חתיך הן ילכו גם אם אין לו גרוש. אני רואה את זה לצערי בלי סוף, שוב ושוב, אסור לשכוח, גם הגברים היפים או המצליחים יבחרו לצאת עם בחורות יפות. מראה חיצוני קשור להצלחה ובטחון עצמי ושיער מלא הוא מרכיב ברור בסטיגמת המצליחן, בעיקר זו שמשווקים לנו בפרסומות, בטלויזיה ובקולנוע.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree