למה יש עליה בכמות הקרחים בישראל?

12 בNovember 2009 מאת: admin

הטענה כי חלה עליה דרמטית בכמות הקרחים בארץ חוזרת מדי פעם ומקבל חיזוק גם על ידי רופאי עור ומומחים בתחום השיער. גם דור ההורים וזה שלפניו אומרים אותו דבר – בתקופתנו לא היו כל כך הרבה קרחים בגיל כל כך צעיר. קרחת נתפסה בעבר כסימן לגיל מבוגר, אבל כיום המון צעירים מגדלים קרחות. אני בטוח ששמתם לב לתופעה הזו, לגידול הזה. פשוט רואים אותו.

אז למה זה קורה?

יש כל מני השערות, אף אחת לא הוכחה באופן מוחלט, אולי כיוון שמאוד קשה להוכיח את הקשר בין הסיבה המשוערת לתוצאה.הסיבות הנ”ל הן גורמים סביבתיים חדשים שלא היו קיימים בדורות הקודמים ונוספו ב-10-20 שנים האחרונות בישראל.

קרינה

יש שני סוגים של קרינה – קרינת השמש, וקרינת הסלולר. קרינת השמש עלתה כמובן ביחס לעבר, פשוט בגלל הידלדלות האוזון. השמש חודרת לעור וגורמת נזק לעור ולזקיקים. בישראל תספורת קצרה מאוד פופלארית, מי שמסתפר קצר – חושף את הקרקפת לשמש (השיער מגן על הקרקפת), ונוצר נזק לקרקפת ולזקיקים. רק שתדעו – ישראל כי כיום מקום שני בעולם בסרטן עור אחרי אוסטרליה.

מה שקצת קשה לקבל בטענה הזו היא שבאוסטרליה למשל או ניו זילנד, היכן שאמור להיות חור של ממש באוזון ואנשים נמצאים בלי סוף בשמש – אין כמעט קרחות. אולי כי האוסטרלים והניו זילנדים לא מסתפרים קצר נותרת ההגנה על הקרקפת… אחרי שטיילתי באוסטרליה וניו זילנד אני חייב לציין שלא זכור לי שראיתי גבר אחד, צעיר או מבוגר – עם קרחת.

קרינת הסלולר – הסלולר נכנס לשימוש בישראל בשנות ה-90. יש הטוענים שהוא גורם לנשירת שיער. העניין הוא שלא רק בישראל משתמשים בסלולר – גם בשאר העולם. גם הטענה שישראלים מדברים המון בסלולר היא לא טיעון מספק, כי מדברים הרבה גם במדינות אחרות בעולם. בנוסף – אם סלולר גורם לנשירה והתקרחות – סימן שהנזקים שבו גדולים הרבה יותר ממה שחשבו ויש לשקול בכלל את השימוש בו. לא ראיתי מחקר שמראה שיש עליה בכמות הקרחים בעולם ביחס לעבר מה שאומר שאם בעולם מדברים בסלולר ולא מקריחים – זו לא הסיבה. עניין שכן אפשר להעלות הוא כמות האנטנות. אם נניח בישראל יש יותר אנטנות ביחס לשטח, אולי ניתן לראות בזה דבר ייחודי שאין במקומות אחרים. העניין הוא, שוב, שאם יש קשר בין קרינה סלולרית להתקרחות – זה מדאיג מאוד בקשר לנזק הבריאותי הכללי.

תזונה

אנו חיים בעידן שבו כמות המזון המעובד נמצאת בשיא. המון מזונות מועשרים בתוספי טעם וריח וכן בחומרים משמרים ואחרים. השפע שיש בחנויות, המבחר – הוא אדיר ביחס לעבר. המון מזונות מכל הסוגים שלא היו קיימים בעבר זמינים כיום ובעלי זמן מדף ארוך (כלומר לא מתקלקלים מהר). למזונות רבים יש השפעות בריאותיות בעייתיות לטווח הארוך, לדוגמא מזונות המכילים שומן טראנס או כאלה המכילים חומרים מהסוג שפרטתי קודם. המזונות הללו נצרכים עוד מהילדות ואחרי 10-20 שנה של צריכה תתכן השפעה מצטברת מזיקה. אני לא נכנס בכלל לכל הנושא של הנדסה גנטית של פירות וירקות או של חומרי ריסוס ורעלים שיש במזון ובמים, פשוט כי זה נושא שאפשר לדוש בו בלי סוף. (כולל בזיהום האויר וכו).

מה הבעיה עם הטענה הזו? – תסתכלו על האירופאים והאמריקאים שמתים על אוכל שמן. האמריקאים למשל הם במקום הראשון בעולם באכילת ג’אנק. ועדיין אנחנו עוקפים אותם בסיבוב עם קרחות. התזונה הישראלית כוללת גם מרכיבים טובים כמו פירות וירקות – שאנו צורכים הרבה יותר מהם. תזונה מזרח תיכונית נחשבת יחסית לבריאה. אז אנחנו בריאים יותר מהאמריקאים, אבל מקריחים יותר…

עישון

25% מהאוכלוסיה בישראל מעשנים. זה הרבה. עישון מזיק מאוד, זה ידוע אבל הסינים מעשנים יותר ומקריחים פחות, אז למה זו צריכה להיות סיבה? תמיד עישנו פה הרבה, ופעם בכלל לא הייתה מודעות… בקיצור זה לא מסביר את הגידול בכמות הקרחים.

גנטיקה

ידוע שיהודים מקריחים יותר. נמצא כבר שאצלנו הנטיה הגנטית להקרחה גדולה יותר. זה עדיין לא מסביר את הגידול ביחס לעבר. יש יותר אנשים בישראל ביחס לעבר, אז יש יותר קרחים, אבל כמות הקרחים היחסית לאוכלוסיה עלתה משמעותית.

לחץ נפשי

אם הייתי צריך לבחור סיבה – הייתי הולך על לחץ נפשי במקום הראשון. ישראל היא מקום מלחיץ. למי שרוצה תזכורת, תחשבו על הטיולים שלכם בחו”ל. אנשים חיים בקצב אחר מאשר אצלנו, הרבה יותר רגוע. הם משקיעים הרבה יותר בתרבות פנאי. גם קצב החיים איטי יותר ונינוח. בישראל יש המון לחצים – צבא (חובה ומילואים), בטחון… ומרוץ עכברים מטורף שקשור להשגיות שלא היה קיים בדורות הקודמים. הלחץ להצליח, להרויח, להתקדם… שעות עבודה מטורפות, ריבוי מטלות וסביבה עסקית שדורשת קבלות ותוצאות מהר, אלו דברים שלא היו קיימים פעם. מי שעבד בלחץ שעות מטורפות יודע בדיוק על מה אני מדבר…

שורה תחתונה – קשה לשים את האצבע על הסיבה לגידול בכמות הקרחים. אני חושב שמדובר בשילוב של כל הגורמים למעלה. החיבור שלהם יוצר שלם ששווה יותר מסכום חלקיו. יכול להיות שלפני 40 שנה היית קם בבוקר, הולך לאכול בחדר האוכל בקיבוץ ארוחה עשירה בירקות אורגנים, חורש עם הטרקטור עד הערב ולא שוכח לעצור מדי פעם לאכול אבטיח ופירות ובערב שירה בציבור… והיום אתה קם בבוקר בלחץ, שותה קפה כדי להתעורר, נתקע בפקק מעצבן, מאחר לפגישה במשרד, צמוד כל היום לסלולארי, חוטף שווארמה בצהריים, עובד בלחץ עד 22:00 בלילה ומגיע הביתה מותש. ברור שהיום הסיכוי שלך לחטוף התקף לב גדול יותר בגיל צעיר יותר, אולי זו גם הסיבה שהשיער נושר מהר יותר.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree