התקרחות ואבולוציה – איך לא נעלמה הקרחת

19 בNovember 2009 מאת: admin

התקרחות גברית או נשית טיפוסית היא נטיה גנטית שעוברת בתורשה. הגן זה (או קבוצת הגנים) שגורמים להתקרחות כזו, לא נעלמו או נכחדו בדרך של ברירה טבעית, אלא ממשיכים לעבור בתורשה במשך עשרות אלפי ואולי מאות אלפי שנים (התקרחות קיימת גם אצל שימפנזים וכנראה היתה קיימת אצל האדם הקדמון).

השאלה היא למה נטיה גנטית כזו לא נעלמה עם השנים היא אינה נותנת שום יתרון אבולוציוני. התשובה היא שכנראה היא אינה מהווה חיסרון אבולוציוני.

אז איך הנטיה הזו ממשיכה לעבור?

1. היא מקבלת ביטוי רק לאחר שבעל הנטיה הגנטית העביר אותה לצאצאיו – בגילאי 20-30. עד אז היא לא מופיעה.

2. נשים אינן פוסלות בן זוג מקריח.

3. הנטיה הגנטית קיימת גם אצל נשים שמעבירות אותה לבניהן ובנותיהן. כל זמן שהנטיה הגנטית יכולה לעבור גם מהאם היא לא יכולה להעלם.

כיוון שלא מדובר במחלה גנטית אלא בנטיה גנטית, היא לא משפיעה על הבריאות, על יכולות פיזיות או מנטליות או על משך החיים. זה דומה לנטיות גנטיות אחרות המשפיעות על מראה חיצוני כמו צבע עור, צבע עיניים, שעירות בגוף וכו’.

בהקשר זה כמה נקודות למחשבה. במדינות הקרות בצפון אירופה יש את האחוז הנמוך ביותר של קרחים, יתכן ובמקומות קרים יש יתרון אבולוציוני לבעלי שיער מלא המשמש הגנה נגד הקור. לא ראיתי מחקר בנושא של אסקימוסים, אבל לא אתפלא אם אצלם אחוז הקרחים כולל בגיל מבוגר אפסי ביחס לשאר האוכלוסיה. מאידך אצלינו היהודים יש את האחוז הגבוה ביותר בעולם. הסיבה ההיסטורית יכולה להיות התבדלות משאר העמים וחיים בתוך קהילות סגורות בעיקר בגולה (מה ששימר או הגדיל תכונות גנטיות מסויימות), כולל נישואים מתוך שידוכים או נישואי קרובים שאיפשרו לתכונה גנטית כמו התקרחות להפוך נפוצה. יתכן שהסיבות הללו הפכו את ההנטיה הגנטית להתקרחות אצלנו לפני מאות שנים ללא לרוונטית מבחינת הסיכוי להצליח למצוא בני זוג (בייחוד כשיש לך כיפה או כובע שמסתירים ו/או אם אתה תלמיד חכם שזה הקריטריון המוביל להיותך זיווג מוצלח ו/או אם בכל מקרה אתה מתחתן – כי יש לך שידוך) ואיפשרו לה להפוך לדומיננטית יותר.

שורה תחתונה – בראיה אבולוציונית, קרחת לא מקשה על בעליה לשרוד או להעביר את הגנים שלו לדור הבא ולכן היא ממשיכה ותמשיך להתקיים.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree