היתרונות והחסרונות של תספורת קצרה (גלאח)

10 בNovember 2009 מאת: admin

תספורת גלאח היא מראה נפוץ בשנים האחרונות. בעבר תספורת כזו יוחסה לחיילים (תספורת “מארינס”) או לגברים עם ייחוד או חיספוס מסויים (יול ברינר, קוז’אק וכו’). לפני עשור למשל, לא היו כל כך הרבה אנשים שעשו גלאח, גם אם הקריחו. בשנים האחרונות זו תופעה, לדעתי היא נובעת מעליה בכמות הקרחים, מה שגרם לגלאח להיות מקובל יותר (יש המון שמגלחים שיער – אתה לא לבד), ומהשפעות תרבותיות, בעיקר מארה”ב.

יש הרבה צעירים בלי בעיות של נשירת שיער שעושים גלאח. זה נוח, לא צריך לסרק או לגעת בשיער ויש כאלה שזה ממש מתאים להם.

אצלם המקריחים זה כבר קטע קצת אחר.

שלשום בתוכנית של לונדון וקירשנבאום בערוץ 10 דיברו על נשירת שיער והתקרחות. אחד הנושאים שעלו היה למה עושים גלאח. עלתה טענה שמדובר בעידן שבו אנו חיים, שבו הנעורים הם הדבר המרכזי שחשוב לאנשים לשמר. גבר מקריח אינו מאבד את הגבריות שלו אלא את נעוריו ולכן בעצם קיים הסבל הכרוך בהתקרחות ויתכן שלכן גם עושים גלאח, כדי ליצור מראה אחיד יותר שנראה צעיר יותר ופחות מקריח. אני לא חושב שהטענה נכונה לגמרי, אולי היא נכונה לחלק מהגברים מגיל 30 ומעלה. בחור בן 18-20 שסובל מנשירת שיער לא חושב על אבדן נעורים אלא על דברים אחרים לגמרי.

אז למה גלאח כל כך פופולארי אצל מקריחים? התקרחות היא לא מראה נאה במיוחד. הסימטריה של הראש משתבשת. העין רגילה לראות שיער על הראש והמראה של שיער רק בחלקים מסויימים נראה לא סימטרי ולא יפה. שיער קצר מאוד מטשטש את אי הסימטריה הזו ונותן מראה אחיד יותר.

גלאח יכול להיות פתרון לא רע למי שמאבד שיער ולהיות הפתרון האולטימטיבי למי שכבר הקריח (להוריד במכונה את השאריות מאחור ובצידי הראש זה כמעט מאסט).

אפשר לומר שהשאלה האם לעשות גלאח (או להסתפר קצר מאוד) עולה או תעלה אצל כל מי שחווה או יחווה נשירת שיער.

היתרונות בלעשות גלאח:

1. זה הפתרון האולטימטיבי למי שאיבד הרבה שיער. כיוון שזה גם אופנתי, אין סיבה להשאר עם שאריות מדובללות על הראש. זה הייטקי, צעיר (קרחת גדולה עם שיער בצדדים שייכת לדורות הקודמים), נקי ופופולארי.

2. זה נוח. לא צריך לסרק או לסדר, ולא צריך לחפוף בכמות ובקצב של שיער ארוך יותר.

3. אם יש לך שיער לבן, זה מטשטש את המראה שלו.

4. הרבה יותר קל לטפל בשיער עם תמיסות וקרמים או כל טיפול חיצוני. לדוגמא – הרבה יותר קל למרוח מינוקסידיל כשיש פחות שיער. כשיש יותר שיער חלק מהמינקסידיל מתבזבז על השיער עצמו (השיער נמרח ולא רק הקרקפת).

5. מהסיבה של סעיף 4 – הטיפול הופך להיות חסכוני יותר. אפשר להשתמש בפחות תמיסה.

6. יש שיטענו שזה נוח בקיץ כשחם, פחות שיער – יותר איוורור לראש.

7. מראה אחיד, נראה מלא יותר (זה גם חסרון – כי גם אתה פחות רואה את ההתקרחות שלך).

8. בדרך כלל עושים את זה לבד ואז נחסך הביקור והעלות אצל ספר (מצד שני יש את עלות המכונה או הגילוח עם סכין).

החסרונות בגלאח:

1. הקרקפת חשופה לשמש. קרני השמש חודרות לעור ומזיקות לזקיקים. השמש בעצם מאיצה התקרחות או יכולה לגרום להתקרחות גם למי שאינו מקריח. לכן חובה לחבוש כובע, הבעיה שכמעט בלתי אפשרי להקפיד על זה.

2. דורש עבודה – במקום להסתפר פעם בחודש צריך לגלח פעם בכמה ימים ולמי שעושה קרחת – כל יום-יומיים. מצריך מכונת גילוח טובה או לגלח עם סכין גילוח (שזו התמחות בפני עצמה. לפי מה שהבנתי רוכשים את המיומנות די מהר).

3. חסרון של מראה אחיד יותר – קשה יותר לראות את ההתקרחות – מי שרגיל להסתפר קצר מאוד שנים עלול לא לזהות את ההתקרחות שלו כשהיא מתחילה. הזיהוי מתאחר. בנוסף, שיער קצר מאוד שנושר פשוט לא רואים.

4. קל לוותר על טיפול נגד התקרחות. אתה כבר רגיל לזה שאין לך כמעט שיער כי אתה ממילא מגלח. הפתרון הופך להיות גילוח במקום טיפול.

5. יותר קל להתעלם מסימני ההתקרחות. בפוסט 5 השלבים שעובר המקריח הממוצע כתבתי על שלב ההכחשה. כשיש פחות סימנים, קל יותר להכחיש.

6. קר בחורף.

ככל שההתקרחות מתקדמת, הנטיה לקצר יותר. לכן למי שנמצא בשלבי התקרחות התחלתיים יש פתרון ביניים – שיער קצר, אבל לא גלאח. כך ניתן לנסות להנות מכל העולמות – מצד אחד לנסות להשתמש במראה האחיד יותר כדי לטשטש את המראה הפחות מלא, מצד שני להיות מודע לבעיה ולטפל בה בלי להכנס לחסרונות של גלאח. (דרך אגב, פתרון הביניים הזה לא מתאים לכל אחד והוא רלוונטי בעיקר למצב שבו השיער נהיה דליל. אם יש לך מפרצים, דווקא שיער קצר יגלה אותם יותר ואז אולי שווה להיות עם שיער לא קצר מדי שבו המראה המלא הכללי מחפה על המפרצים).

היתרונות של הגלאח הם בעיקר אסטטיים וקשורים למראה, קצת דומה לפתרונות קוסמטיים שבהם המטרה להסתיר את הבעיה ולא לטפל בה. החסרונות קשורים בעיקר להתקרחות עצמה, פשוט קל יותר להקריח עם שיער קצר כי המראה האחיד יותר מסתיר את המצב האמיתי, לכן אין מה למהר לעשות גלאח. שווה להתחיל קודם כל עם הכרה במצב ועם טיפול.

וכמה מילים לסיום, שיער קצר אינו “בריא” יותר וגלאח לא מחזק את השיער. לא מאמינים? תסתכלו על שיער של בנות. הטענה שגלאח בריא לשיער היא אמונה טפלה או מיתוס שאין בו אמת. גלאח אצל מי שמאבד שיער הוא פשוט פתרון אסטתי.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

תגובה אחת על ”היתרונות והחסרונות של תספורת קצרה (גלאח)“
  1. מארינס says:

    שמה השני של גלאח היא תספורת מארינס

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree