האם קיים פתרון אמיתי למפרצים?

6 בNovember 2009 מאת: admin

אני בטוח שרבים מכם הגיעו לאתר בשלבי התקרחות ראשוניים. מה זה אומר ראשוניים? כאלה שגרמו לכם לשים לב שאתם מאבדים שיער אבל לא במצב של קרחת. מה שקרה הוא ששמתם לב שהשיער נסוג ושיש לכם מפרצים.

מהם מפרצים?

איך מזהים מפרצים?

איך מטפלים במפרצים?

… אפשר לשאול הרבה שאלות שקשורות למפרצים, וחשוב לזכור את סולם נורווד שמראה שהתקרחות מתחילה לרוב במפרצים.

אני מציע לכם להזכר בפוסט מלחמת המפרץ, הוא מסביר את היחודיות והקושי לטפל במפרצים, כתבתי שם שניתן לטפל במפרצים למרות הסברה שהם קשים יותר לטיפול ויש הגורסים שיש טיפולים שפשוט לא עובדים עליהם.

הקטע הפחות נעים של המפרצים הוא שהם מול העיניים. אתה מסתכל במראה? הם תמיד איתך. הם חלק מהמצח והפנים ומזכירים לך שאתה מאבד שיער. אבל זה עוד כלום. כשהם גדלים והשיער נסוג מתחיל הקטע הקשה באמת – ואני חוויתי אותו באופן אישי.

הקטע הכי כואב, הכי מדכא והכי מעצבן הוא כשהמפרצים מתחילים להתחבר. זה לא קורה לכולם, יש כאלה שכל החלק הקדמי של השיער מידלדל להם בבת אחת, שזו צרה מסוג שונה, למי שיש מפרצים עדיין יש אשליה שזה בסדר, זה גברי (מי שזוכר את ברוס וויליס הצעיר), וכל זמן ששאר השיער מלא אין מקום לדאגה.  אז זהו, שאני הייתי שם ואז קרה הנורא מכל, הבלתי נמנע.

מה שקרה הוא שבנקודה מסויימת, קטע מסויים בין שני המפרצים החל להתדלדל, מה שבעצם ידוע ומוכר בשלבי ההתקחות ובולט בשלב 3 של סולם נורווד. מה שקורה הוא שהמפרצים מתחברים ונשארת קבוצת שיער מלאה יחסית מקדימה, מן עיגול כזה ואז בהמשך ההתקרחות – היא מידלדלת בעצמה ונעלמת ונוצרת קרחת גדולה.

זו הייתה גם הנקודה שבה אמרתי “עד כאן”. אני לא מוכן יותר. זה השלב שבו ההתקרחות כל כך בולטת שהיא עובדה שלא ניתנת יותר להדחקה, קצת מפרצים זה עוד בסדר, בייחוד אם שניהם סימטריים, יש אנשים שמבנה השיער שלהם כולל מפרצים עוד מילדות והם לא מקריחים.

ברגע שהסימטריה נעלמת, והדלילות מתפשטת למרכז הראש שם אתה קולט שאתה בצרה צרורה, לפחות זה מה שהיה אצלי.

מפרצים הם הקטע הקדמי של שיער הראש שמעל לעיניים. הם נוצרים ברגע שאתה מתחיל לאבד שיער באיזורים האלה לעומת שיער הראש שמעל לאף שלא נסוג. כיוון שהם בדרך כלל האיזורים הראשונים לאבד שיער – הם גם האחרונים לקבל טיפול מבחינה כרונולוגית, ויתכן וזו גם הסיבה שהם קשים לטיפול.

מפרצים יכולים להיות לא רק שיער נסוג אלא שיער דליל באותם איזורים. או שילוב של שעיר נסוג עם דליל, מה שהיה לי.

איך תדע אם יש לך מפרצים? לפעמים קשה לזהות אותם. פשוט כי התרגלת, או כי שאר השיער שלך מלא. השיטה הכי טובה היא שילוב של 2 דברים – קודם כל לשאול. תשאל את האחים שלך או ההורים או חברים. מה שאחרים רואים מהצד אתה תתקשה לזהות, אז תעזר באחרים. זהירות – יש אנשים שלא יהיה נעים להם לומר לך את האמת, מה שאתה חייב זו תשובה אובייקטיבית, אם אין לך את מי לשאול – שאל את רופא העור שלך.

שיטה נוספת, היא מראה מול מראה, זו השיטה הקלאסית לזיהוי שיער דליל והתקרחות. אתה לוקח מראה קטנה ועומד מול מראה גדולה. מרים את המראה הקטנה מעל לראש ורואה את ההשתקפות בגדולה.

רבים מאיתנו חיים בהכחשה. כתבתי על זה ב-5 השלבים שעובר המקריח הממוצע. אנחנו עושים גלאח או מסרקים את השיער בצורה שהקטע המלא מכסה את הדליל והכל נראה מצויין. לנו. אחרים רואים את הדלילות כשהם מסתכלים עלינו מזוית אחרת, מאחור או מהצד. המראה הקטנה מראה לנו את אותן זויות וחושפת את כל הדלילות שלפעמים קשה לראות שעומדים מול מראה אחת.

זו גם הדרך שבה עליתי על הבעיה שלי. הסימנים היו ברורים – המון שיער שנושר בכיור עם סירוק, ודלילות חזקה במפרצים, אבל רק כשבדקתי עם המראות הבנתי איך השיער שלי נראה במבט מלמעלה, מאחור ומהצד. גיליתי שבקודקוד שיער פשוט נעלם והקרקפת מחזירה אור, שמקדימה יש קבוצת שיער מלאה יחסית שמחפה על הריסות (כן – הריסות) ושהמפרצים החליטו ללחוץ ידיים.

אני חייב להודות שהשוק שקיבלתי היה אדיר. זעזוע שגרם לי להתעורר. מאותו רגע לקחתי את עניין השיער כפרוייקט שנמשך עד היום – וימשך לתמיד. ובגלל שהייתי שם, וסבלתי ממפרצים נוראיים (שלב 3 בסולם נורווד, מה שאומר גם דלילות חזקה), אני יכול לומר לכם שאפשר במקרים רבים לטפל במפרצים וגם להצמיח שיער.

חשוב לציין – מפרצים הם האיזור שהכי קשה להצמיח בו שיער. יש סיכוי נמוך להצמיח שיער בחלק הקירח שלהם (או בחלק קירח אחר בראש) ויש סיכוי טוב להצמיח שיער באיזורים הדלילים שלהם. כשאתם יוצאים למלחמת המפרץ שלכם – תזכרו את זה, ותעשו תאום צפיות. לא קל לחזור לקו השיער המקורי, יש הטוענים שזה כמעט בלתי אפשרי.

אני חושב, שהמפרצים זקוקים לטיפול מאסיבי יותר משאר חלקי הראש. זו הסיבה שקניתי את מסרק הלייזר X5 שהוא דרך אגב, תענוג אמיתי ואני אומר בזהירות בשלב זה, שנראה לי שהוא אפקטיבי. אל תוותרו על מינוקסידיל במפרצים גם אם כתוב על האריזה שיתכן והוא לא יהיה יעיל לאיזורים אלה. לפעמים שווה להשתמש בארטילריה כבדה כשמדובר במפרצים שלכם ולשלב כמה כלים\טיפולים יחד כדי ליצור מסה קריטית אפקטיבית.

אחד האיזורים הפופולאריים ביותר להשתלת שיער הוא המפרצים. רבים מאלו שרוצים להשתיל שיער חולמים בעצם להחזיר לעצמם את קו השיער המלא שהם זוכרים מפעם, גם כאן, הרופא יעשה לכם תאום ציפיות. כדי לחזור לקו השיער של פעם עם השתלה – היא צריכה להצליח וגם לכלול הרבה זקיקי שיער (זה אפשרי, בייחוד אם אתה מתיו מקונוהי…).

אז האם ניתן לסגור מפרצים? לדעתי כן, אבל לא ב-100% אלא אם כן נעשתה השתלה מוצלחת. ברגע שאתה מטפל, הנשירה נעצרת והאיזורים הדלילים מתמלאים קו השיער נראה מלא, גם אם הוא נסוג מעט ואם יש מפרצים. למי שיש מפרצים אולי נראה שזה הדבר הכי נורא שיש אבל זה ממש לא העניין. העניין הוא הדלילות שמתפשטת פנימה למרכז הראש, היא הדבר הכי בולט, והיא הדבר שהכי קשה לנו לראות (ואולי אנחנו לא כל כך רוצים לראות) – וקל לאחרים.

כל מקריח היה נותן הכל כדי להיות עם שיער מלא ומפרצים.

וזה מה שהנחה אותי כשנכנסתי לפרוייקט האישי שלי. שווה שישארו קצת מפרצים – העיקר ששאר השיער יהיה מלא.

שימו לב שיש גם בחורות עם מפרצים, ויש לא מעט אנשים עם שיער מלא ומפרצים – פשוט כי זה מבנה השיער שלהם בלי קשר להתקרחות. לכן אין מה להלחץ מקצת מפרצים, האנרגיה צריכה להיות מופנת לתמונה הכללית – להלחם בקרחת, לעצור את גדילת המפרצים ולפעול להשגת שיער מלא היכן שהוא דליל.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

תגובות

12 תגוובת על ”האם קיים פתרון אמיתי למפרצים?“
 1. יונתן says:

  היי אדמין,

  אני יודע שאני כותב בפוסט נורא ישן, אבל הוא הכי רלוונטי לשאלות שלי.

  אני בן 27. בחודשים האחרונים שמתי לב להתפתחות של מפרצים די קטנים שמפריעים לי ואני מאמין וחושש שהם באו כדי להתרחב. השיער שלי מלא ואני מאמין ומקווה שבשנים הקרובות המלחמה שלי תהיה מול המפרצים.

  התחלתי היום להשתמש במינוקסידיל. החלטתי לא להשתמש בפרופסיה בשלב הזה, לא רוצה לבלוע כדורים ודי חושש מתופעות הלוואי.
  האם אתה חושב ששימוש באלפסין יכול לסייע לי? לא כל כך הצלחתי להבין מהפוסטים בבלוג אם זה יהיה יעיל לטיפול במפרצים. כנ”ל לגבי מסרק הלייזר, האם הוא יכול לסייע לי?

  האם יש עוד אמצעים? אני רוצה להשתמש בהמלצתך ולהרכיב קומבו.

  תודה לך על הבלוג הנהדר הזה ועל התייחסות לשאלות!

 2. admin says:

  יש לי תשובה פשוטה – אל תתעצל
  אתה מתעצל כרגע לקרוא וללמוד, ושואל דברים שנטחנו פה בלי סוף, תתחיל לקרוא וללמוד מאתרים בתחום, נסה בעצמך ותראה, זה לא מדע מדוייק
  במפרצים הכי קשה לטפל, אבל זו אימרה די שחוקה למקריח ממוצע שנאבק לא רק במפרצים ולא מצליח להצמיח שיער גם במקומות אחרים, אז אפשר לומר שבגדול קשה להשיג תוצאות לאורך זמן ארוך מאוד, אלא אם כן אתה מוריד את רמות ה-DHT בדם עם תרופות כמו פרופסיה אבל זה יכול לבוא עם תופעות לוואי שאני אישית לא מוכן לספוג.
  זו מלחמה קשה, שמי שנדון להתקרחות יפסיד בה בסופו של דבר, גם פרופסיה מפסיקה לעבוד בסוף, והטיפולים באים להרויח זמן, כי אין באמת דבר שיכול למנוע את מה שהגנים מתוכננים לעשות.

 3. יונתן says:

  היי אדמין, המון תודה על התגובה.

  לגבי הטענה שלך שאני מתעצל, זה ממש לא נכון, אני אחרי שעות של קריאה בבלוג שלך ובאתרים בארץ ומהעולם.

  כמעט כל ההתייחסויות בפורומים ובאתרים היא לגבי התקרחות ומעבר למינוקסידיל ולפרופסיה אין ממש התייחסות לתכשירים לטיפול במפרצים. חרשתי כבר את נושא הטיפול במפרצים וכולם טוחנים את זה שצריך להשתמש במינודקסידיל ובפרופסיה (שכפי שאמרתי, אני לא רוצה להשתמש בה בשלב הזה).

  לגבי המסרק לייזר, אין לי ממש מושג אם הוא יהיה יעיל בטיפול במפרצים, עושה רושם מהפוסטים שלך בעבר לגביו שלא אבל זה מה שאומרים על כל התכשירים כי באמת יותר קשה לטפל במפרצים.
  לגבי האלפסין גם לא ברור אם זה יעיל למפרצים.

  אם תוכל לסייע לי אחרי שחרשתי את הנושא כדי למנוע ממני לרכוש תכשירים מיותרים אודה לך.

 4. אהרון says:

  אני מצטרף לשאלה של קודמי. אני גם קראתי המון אבל זה לא זה…

 5. admin says:

  כי אין תשובה מוחלטת, אל תחפשו שיאכילו אתכם בכפית ויגישו לכם פתרון כי אין.
  מה שעובד על בנאדם אחד לא עובד על אחר או עובד פחות, למשל המסרק, עד היום אני לא משוכנע לגבי מידת יעילותו אבל בגלל שהדברים נמדדים בשיפור איטי מאוד ולפעמים מינימלי קשה להבחין בשינוי.
  אני חושב שהשאלה לא עובד על המפרצים אלא מה עובד על התקרחות, הלוואי שהיו לי רק מפרצים אני קונה עכשיו.
  על מינוקסידיל ופרופסיה נטען שהם לא יעילים למפרצים אבל אולי זה בגלל שאיזורים אלו לא ממש נחקרו והדגימות של מצב השיער נלקחו מאיזורים בקודקוד.
  כל מוצרי הטבע למיניהם יעילותם בספק גם כן.
  אתם חייבים להבין את המרכיבים של הפאזל כדי לחבר אותם ולראות את התמונה, כרגע אתם לא שם, ולא תוכלו לחוך לעצמיכם את שלב הניסוי והתעיה, זו הדרך היחידה, אי אפשר להתחיל מהסוף רק מההתחלה.

 6. רנאל says:

  היי יונתן

  אני יודע שאני כותב בפוסט ישן גם כן מקווה שתעזור לי ותאכל לענות
  האם המינוקסי עזר לך בסופו של דבר במיפרצים כי גם אני מתלבט אם לרכוש אותו?
  אשמח לתשובה תודה

 7. יונתן says:

  שילוב של מה שנקרא כאן “השילוש הקדוש” – ניזורל, מינוקסידיל ופרופסיה אחרי חצי שנה של שימוש (בפרופסיה רק 4 חודשים) עזר בהחלט.

  עדיין קיימים מפרצונים, אך ההתקרחות נבלמה וישנן כמה שערות קטנות בשני המפרצים שהתחילו כשערות בלונדיניות חלשות והשחירו.

  המסקנה שלי היא שחייבים להתחיל טיפול כמה שיותר מהר! ברמה של ללכת מחר לסופר פארם ולקנות את המינוקסידיל שלהם במחיר מופקע של 120 ש”ח לבקבוק ולא להמתין עד שהבקבוק הראשון יגיע מחו”ל.
  מיותר לציין שצריך למרוח פעמיים ביום את המינוקסידיל בקפדנות של נזיר כמו שאדמין אוהב להגיד, בלי לפספס ובלי תירוצים.

  לצערי הרב אני חווה תופעות לוואי מהפרופסיה ואני שוקל להפסיק את הטיפול בקרוב. התחלתי לעבוד על משטר חדש אבל אני בתקופה של לבטים וחשש. נראה איך נתקדם..

 8. יונתן says:

  מיותר לציין שהמינוקסידיל (וגם הניזורל למרות שאני מסופק לגבי השפעתו בשלב הזה) יישארו בכל משטר טיפול.. לא יהיה שינוי בעניין הזה.

 9. אנו says:

  מאוד נכון מה שנאמר פה
  כמה דברים שחשוב לציין
  לחץ…משפיע על השיער …ככל שתיהיו יותר רגועים תפסיקו להרגיש עקצוצים בראש בחלקים שמקריח ולהחמיר את זה.
  חשוב להישאר רגועים ..כי זה משפיע …אנשים לחוצים הם אנשים שדינם להקריח.

  דבר שני

  וויטמינים יש המון וויטמינים שמשפיעים מאוד על השיער עצמות וציפורניים
  B-12
  B Complex
  Biotin
  Calcium
  אלו שני דברים מאוד קריטיים לשיער
  נפש רגועה
  ותזונה נכונה
  מי שמרגיש שיוסיף פרופסיה ,מינוקסידיל ואפילו ההורמון הנשי(אסטרוגן) בכמויות קטנות יכול למלא את השיער.

 10. admin says:

  יש אנשים לחוצים עם אחלה שיער.
  לחץ נפשי פוגע בבריאות באופן כללי, ומגביר סיכון למחלות כי לחץ זה למעשה תהליך עצבי של תגובה שלנו למשהו שאנחנו רואים או חושבים, שתוצאתו אפקט פזיולוגי (נניח אוייב רץ לעברינו – אנחנו או נברח או נלחם, ובכל מקרה הגוף מגיב אוטומטית בהפרשת הורמוני סטרס שנותנים לנו כוח כמו אנדרנלין). הבעיה עם האפקט הפזיולוגי שאם הוא נמשך יותר מדי זמן ויותר מדי פעמים יכול להגרם נזק לגוף.
  ויטמינים ומינרלים יש הכל אם אתה אוכל מאוזן, יש מצבים שאנשים לא אוכלים מאוזן, או כן אבל יש להם בעיה בספיגה ואז יש להם חוסרים והאפקט יכול להיות גם בשיער, אבל נשירה מסיבה כזו לא ממש מעניינת, כי היא לא בלתי הפיכה כמו התקרחות אנדרוגנית, כלומר חוסרים לא גורמים לנזק לזקיק, הם הכי גרוע יכולים לגרום להתארכות שלב המנוחה שבו אין צמיחה, כחלק מההליך הנורמלי של מחזור חיי השערה.
  הורמונים נשיים לגבר זה לא הגיוני, מי שלוקח שיצפה תופעות לוואי. יש שיטענו שגם פרופסיה זה דבר שצריך להתרחק ממנו, למשל כל רופא אורלוג כשעומד מולו בחור צעיר ובריא (הרי פרופסיה היא מינון נמוך של פרוסקאר, תרופה שנותנים למבוגרים עם בעיות פרוסטטה מוגדלת), בגלל התופעות הלוואי שלה.

 11. the lucky one says:

  הטיפול הכי יעיל בשבילי לטיפול במפרצים הוא שמן אמו

 12. דור says:

  מסכים איתך ב100%, הטיפול הכי יעיל למפרצים זה שמן האמו.
  צירפתי קישור:
  http://www.hairloss-research.org/EmuOilfrontalregrowth.html

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree