שמפו פולטן, אמריטה, רוטס HR… ונוסטלגיה

28 בOctober 2009 מאת: admin

אתמול פגשתי את אחותי אצל הורי. היא באה עם שני האחיינים שלי. רגע לפני שהלכתי היא אמרה שהיא רוצה לתת לי ויטמינים לשיער שיש לה, רוטס HR. אחרי שהאחיין הקטן (כבר בן שנה, הדבר הכי מתוק שיש) נולד הייתה לה נשירה, מה שמאוד אופייני לנשים אחרי הריון וגם זמני. חייכתי, זה הזכיר לי את העבר הרחוק…ועל כך הפוסט.

בתחילת דרכי, כשעוד לא ידעתי כלום על נשירת שיער, כמו חלק מהקוראים כאן וגם כשעוד הייתי בסוג של הכחשה (למי שלא מכיר, כדאי לקרוא את הפוסט 5 השלבים שעובר המקריח הממוצע), הייתי בטוח שנשירה פותרים עם מינוקסידיל, שמפו טוב וויטמינים. הרי למה יש כל כך הרבה סוגי שמפו טבעי? גם רשום עליהם “לשיער דליל” או “לגברים”. וויטמינים לשיער – הרי הם לשיער, רשום על האריזה.

נכון, קל מאוד להאמין למה שכתוב או להיות מושפע ממסרים פרסומיים. כשאתה צעיר, אתה פחות מודע לעניין ויותר קל להשפעה. דברים פשוטים, כמו מינוקסידיל למשל, נראים לך כמו קפיצת מדרגה קריטית, אם בכלל אתה יודע עליהם. צריך גם לזכור שפעם האינטרנט היה אחר, קטן יותר, בלי כל המידע שיש היום על שיער ועל הטיפולים. חלק מהטיפולים לא היו זמינים אז או לא קיימים ומצב השיער שלי היה מעולה עם טיפה מפרצים (הלוואי על כל אחד), מודעות לשיער הייתה לי תמיד, ידעתי שאני צריך לשמור על השיער ולכן ניסיתי דברים שנראו לי אז “בריאים”, חלקם קיימים עד היום:

שמפו פולטן ופולטן פארמה

מי שזוכר, באמצע שנות ה-90 הייתה פרסומת לשמפו פולטן (מה שהיום נקרא פולטן פארמה ועבר גם לאמפולות). הסלוגן היה “שמפו פולטן לחיזוק שורשי השיער” והיה לו גינג’ל שרץ ברדיו שאני זוכר עד היום. הוא נמכר בתוך בקבוק פלאסטיק לבן קטן שעליו היה כתוב בצבע תכלת ושהגיע בקופסאת נייר דקה (היה עוד אחד בצבע ירוק, אני חושב נגד קשקשים). השמפו הכיל “טריכוסכרידים”, רב סוכרים שנטען שהם עוזרים לצמיחה. גם את השמפו הזה ניסיתי, ואפילו חבר אחד שתחיל להדלדל לו השיער הודיע לי יום אחד שהוא קנה אותו כדי לחזק את השורשים. לא החזקתי יותר מדי זמן עם השמפו הזה, אבל היה לו ריח מצויין.

שמפו פולטן עבר מאז מתיחת פנים והתווספו לו אמפולות וחלוקה לגברים ולנשים (אין הרבה הבדל במרכיבים). למיטב זכרוני בתחילה הוא לא היה של חברת טבע, ורק מאוחר יותר היא רכשה אותו, יחד עם הפטנט שיש עליו ושינתה את שמו לפולטן פארמה. לא מצאתי על כך חומר באינטרנט, אולי כי זה היה בשנות ה90 ואולי כי זו לא רכישה שהייתה שווה כתבה. בעקרון מדובר באותה הגברת של אז בשינוי אדרת, טריכוסכרידים עם ויטמינים, מינרלים ונוגדי חימצון (אני אוקסידנטים), מזכיר קצת את המוצרים של פיטו שגם אותם תמצאו – רק באזור אחר בחנות (גם להם יש שמפואים ואמפולות עם מרכיבים טבעיים). מדובר במוצרים שנמכרים ליד אזור הויטמינים או השמפואים בפארמים ובבתי המרקחת. איך זה אמור לעזור להתקרחות גברית טיפוסית אין לי מושג, מה שבטוח שהיום כבר לא תשמעו את הסלוגן הנושן, פשוט כי יש יותר פיקוח של משרד הבריאות. אתה לא יכול לפרסם מוצר לא רפואי ולטעון שיש לו השפעות רפואיות או פיזיולוגיות אם משרד הבריאות לא אישר זאת והוא מאשר רק מה שהוכח מדעית שהוא באמת עובד. לכן מה שיהיה כתוב על המוצרים הללו לא יבטיח עצירת נשירה או צמיחה מחודשת…. לפחות בחלק מהמקרים (יש יותר הקפדה על גבי החפיסה ופחות בפרסום אינטרנטי). המשווק ישתמש בטריקים שיווקיים לגרום לך לחשוב שזה מה שהמוצר עושה, למשל, יפרט את הויטמינים שבו, יכלול תאורים שכוללים את המילים “שיפור מראה השיער”, “ערכה טיפולית”, “…הנחוצים לבריאות השיער”, “ממריץ שיער” (אבל לא מצמיח שיער) וכו, כלומר ילך מסביב בלי לקרוא לילד בשמו, את ה-1+1 אתה כבר תעשה. על מוצרי פולטן יש פטנט רשום לגבי הטריכוסכרידים. נטען שהטריכוסכרידים חודרים לזקיקים השיער וממריצים אותו וטבע אפילו מרשה לעצמה לגלוש קצת בקטע השיווקי ולטעון שהמוצר כולל מרכיב ש”מונע את הזדקנותם של זקיקי השיער”…אני לא שמעתי על משהו שיכול למנוע הזדקנות…קצת הגזימו אבל הם טבע ושיווק יכול גם להיות אגרסיבי וקצת מוגזם. בנוסף נטען כי “ניתן לראות תוצאות לאחר חודש אחד”…אבל לא כל כך ברור איזה תוצאות… יכול להיות שיש אנשים שזה עוזר להם בקטע של נשירת שיער שאינה עקב התקרחות גברית טיפוסית, בעיקר נשים אולי, אבל אני בספק אם יש רופא שימליץ על פולטן פארמה (או מוצרי פיטו) לטיפול בהתקרחות גברית טיפוסית, לי בכל מקרה מעולם לא המליצו ולא שמעתי על מישהו שזה עזר לו בהקשר זה.

קישור לאתר של חברת טבע ולמידע על פולטן פארמה

אמריטה

אמריטה…מישהו זוכר? כן, היה דבר כזה, כמוסות עם מרכיבים צמחיים כמו רוזמרין וסרפד (אם אני זוכר טוב) שנטען שיש להם השפעות חיוביות על צמיחת השיער. אפשר היה למצוא את הכמוסות של אמריטה בבתי המרקחת ואפילו היה להם אתר שדרכו הם מכרו. ניסיתי גם (3 במחיר של 2 היה מבצע…), השפיע על המפרצים כמו כוסות רוח למת. האתר של אמריטה כבר לא קיים, ואין עליהם כמעט מידע באינטרנט, פה ושם התכתבויות ישנות מ-2004-5 בפורומים עם ויכוחים לגבי יעילות הכמוסות, חלק מההתכתבויות מבדרות למדי, לדעתי המוצר קיים תחת שם אחר ועדיין נמכר בבתי מרקחת מסויימים וחנויות למוצרי טבע.

מצאתי מוצר דומה לאמריטה שנטען שהוא תורם לחיזוק שורשי השיער באמצעות המרכיבים שלו. השם הוא שורשונית של חברת נופר והנה הקישור.

רוטס HR

רוטס HR של חברת נוטרלייף – רבים נתקלו במוצר או בשם הזה. בתחילת הדרך הייתה גרסא אחת שלו לגברים ולנשים. מדובר בויטמינים ומינרלים, כמו מולטיויטמין. מאוחר יותר יצאה גרסא לגברים, זהה כמעט לקודמת עם תוספת של דקל ננסי. בבתי מרקחת וחנויות למוצרי טבע אינטרנטיים המוצר מוצג בקשת של תאורים. החל מהאתר של דוקטור טבע שבו הוא מוצג כעוצר נשירה ומזרז צמיחה (קצת יומרני…בלשון המעטה) ועד לאתר של bteva שמגדילים לעשות ומציינים שטבליות רוטס HR לא שונות במהותן מכל מולטי ויטמין אחר והן לא נדרשות למי שתזונתו מאוזנת (מגיע להם ציון 10 על הכנות ורק על זה הייתי קונה אצלם). גם כאן, מדובר במוצר שלא יעשה את העבודה במקרה של התקרחות גברית טיפוסית. מה שכן, מי שחסרים לו ויטמינים ומינרלים בהחלט יהנה מהמוצר, אבל גם מתוספי תזונה אחרים.

ונחזור להתחלה. בתחילת הפוסט הזכרתי שאחותי הציעה לי את טבליות הרוטס HR שנותרו לה, היא כבר לא לוקחת אותן. סירבתי בנימוס והסברתי למה. סביב נושא נשירת השיער יש תעשיה אדירה, היא כוללת מוצרי טבע, תרופות, שמפואים ותמיסות, אפילו לייזר. השאלה שצריך לשאול היא, מתוך האינסוף הזה, מה עובד על איזה סוג של נשירת שיער? ולעינייננו – מה עובד על התקרחות גברית או נשית טיפוסית?

ויטמינים, מינרלים, צמחים… לא זה מה שיפתור לכם את הבעיה אם אין לכם חוסרים וחוסרים מגלים בבדיקת דם פשוטה. הורמון ה-DHT לא מתרגש יותר מדי מהדברים האלה והזקיקים צריכים משהו קצת יותר חזק. אז כשאתם חושבים על טיפול, קחו בחשבון ששיווק זה כלי יעיל לקדם מוצרים, השאלה מה יעיל עבורכם (ועבור חשבון הבנק שלכם).

 • Share/Bookmark

תגובות

2 תגוובת על ”שמפו פולטן, אמריטה, רוטס HR… ונוסטלגיה“
 1. לילך says:

  שלום,אני בת 16 ואני סובלת מנשירת שיער די חמורה..אני התחלתי לקחת את הרוטס hr ועכשיו אני מתחילה את החודש השני.נושר לי המון אם זה במקלחת וגם כשאני מסתרקת וגם היומים האלה בין חפיפה לחפיפה נושר לי גם . אני רוצה לישאול אם באמת התרופה הזאת מפסיקה את הנשירה כי זה בלתי ניסבל. מאיזה חודש היא מתחילה להשפיע ואם היא משפיעה בסופו של דבר?

 2. admin says:

  לילך את צעירה מדי, את לא אמורה לקחת שום תרופה. תרופות נגד התקרחות זה על רקע גנטי (רגישות להורמון גברי), בעיקר לגברים, ואם לנשים אז בגיל המעבר, לא לך.
  מה שאת צריכה לעשות זה ללכת לרופא משפחה, ולבקש לעשות בדיקת דם, אולי יש חוסרים. מחסור בברזל שנפוץ אצל נשים גם צעירות גורם לנשירת שיער, ויש עוד סיבות, זה המקום ללכת לרופא, ולא לחשוב בכלל על דברים שיכולים לא רק שלא לעזור אלא גם להזיק.
  תזונה מאוד מאוד חשוב, והרבה נשים מזניחות, אוכלות לא נכון או מעט מדי, ולא את מה שצריך, ואז יש בעיות.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree