פרופסיה פינפסיה ופינסטריד

24 בOctober 2009 מאת: admin

בפוסטים קודמים עסקתי כבר בפינסטריד ופרופסיה ובצורות הגנריות תוצרת הודו. הפוסט הבא נכנס קצת יותר לעומק של הפינסטריד שנמכר באינטרנט.

אסיה היא שוק עצום. תחשבו רגע כמה הודים וסינים יש ולזה תוסיפו יפנים, קוראנים, ויאטנמים, תאילנדים…וכו’. עכשיו, צריך להבין שמדובר בשוק שונה מהשוק המערבי. מי שטייל במקומות הללו מבין על מה אני מדבר. רוב אסיה היא הודו וסין וגם מדינות אחרות באסיה כמו נניח מלזיה, אינדונזיה, ויאטנם ולאוס הן מדינות שבהן רמת המחיה נמוכה מאוד אצל רוב האוכלוסיה ביחס למערב. העניין הוא שהם צורכים תרופות והדרך היחידה שלהם להשיג תרופות בזול היא מהיצרנים המקומיים שעלויות הייצור שלהם נמוכות בהרבה מאלו שבמערב.

הייצור באסיה הוא הכי זול – ולכן הייצור עבר לאסיה – כמעט של כל מה שאנחנו קונים למעט מזון. בגדים, נעליים אלקטרוניקה – הכל מיוצר באסיה, כי שם זול ויש אפשרות להרויח יותר – למכור במחירים גבוהים במערב תוצרת שיוצרה בזול באסיה. איך זה דומה לנושא התרופות המיוצרות באסיה? הרבה תרופות מיוצרות באסיה ונמכרות במערב, מדובר בתרופות גנריות ועל כך כתבתי בפוסט מעבר לתרופות גנריות בארה”ב.

יצרניות תרופות בהודו מוכרות תרופות גנריות למערב בתנאי שהן אינן מפרות פטנט במחירים זולים יותר מתרופות המקור. תרופות מקור הכוונה לתרופה עם השם המסחרי שקיבלה ראשונה אישור ולרוב גם רשמה פטנט על ההמצאה של התרופה שלה. דוגמא טובה לכך היא פרופסיה של מרק.

חברת טבע הישראלית היא חברת תרופות גנריות. היא מעתיקה תרופות שהפטנט עליהן פג ומוכרת אותן בשווקים שונים בעולם. גם החברות ההודיות הן כאלה, בשינוי קל – הן מעתיקות גם תרופות מוגנות פטנט.

הודו לא מוכנה לקבל על עצמה את חוקי הפטנטים החלים על תרופות במערב. הטיעון הוא שאם יחולו אותם חוקים הודו תצטרך לקנות את תרופות המקור מהמערב ולמכור אותן לציבור, אבל ההודים והסינים וכו לא יוכלו לשלם את המחירים שעולה תרופה במערב, הם זקוקים לתרופות זולות עכשיו.

נוצר מצב שבו בהודו מיוצרות תרופות שיש או אין עליהן פטנטים. פשוט מייצרים הכל כמעט.

כשאמריקאי צריך תרופה, הוא הולך לרופא ומקבל מרשם. אם התרופה בסל התרופות, זה אומר שהתרופה תמכר בזול גם בשוק המקומי, בעיקר אם היא גנרית, שאז יש תחרות של כמה יצרנים שונים של אותה תרופה מה שמוריד את המחיר שלה. במקרה הזה אין בעיה, אם התרופה גנרית ויש תחרות היא תמיד תהיה זולה באופן יחסי.

אבל מה קורה כשהתרופה לא בסל התרופות? ומה קורה כשמתווסף מצב בו התרופה אינה גנרית, כלומר אין מתחרים? מה שקורה הוא שהתרופה יקרה מאוד.

באותו זמן – אותה תרופה יקרה מאוד מיוצרת בהודו בזול. הפער בין המחיר של תרופת המקור לתרופה תוצרת הודו אדיר, נוצר חוסר איזון וחוסר איזון יוצר תהליכים שמנסים ליצור איזון.

האינטרנט יצר פתח לצמצום הפער. פתאום ניתן לקנות גרסאות גנריות של תרופות מוגנות פטנט, גם כאלה שאינן בסל הבריאות במחירים מצחיקים. ברשימת התרופות ניתן למצוא הכל, החל בכל סוגי הויאגרה, סיאליס ודומיו, גלולות למניעת הריון, תרופות להרזיה, תרופות לאיידס, לסרטן…כמעט כל מה שמיוצר במערב מועתק ומיוצר בהודו.

כמובן שההודים לא חיכו והעתיקו גם את פרופסיה.

בפוסט המחיר של פרופסיה והשפעתו על הצרכן כתבתי על חוסר ההגיון הכלכלי במחיר של פרופסיה. פרוסקאר של מרק שזה כדורים של 5 מ”ג פיניסטריד עולים עשירית מחיר ביחס לפרופסיה. בשני המקרים מדובר באותו חומר פעיל. הפרוסקאר בסל הבריאות. פרופסיה לא. לפרוסקאר פג הפטנט. לפרופסיה יש פטנט.

יושב האדם הסביר ועושה חישוב. אם אני אקנה פרופסיה מקורית אני אשלם פי 10 מפרוסקאר. זה אותו דבר ואותו יצרן, כל ההבדל הוא שפרוסקאר נמכרים בכדורי 5 מ”ג. מצויין, אני אקנה פרוסקאר בעשירית מחיר ואחלק את הכדורים ל-5. וזה בדיוק מה שהמון צרכנים בארץ ובעולם עושים. הבעיה היא שעדיין מדובר בתרופת מרשם ולא כל רופא ירשום לך אותה. בנוסף שבירת כדורים היא דבר מאוד לא נוח ויש לה הרבה חסרונות נוספים.

כאן נכנסות הגרסאות הגנריות הודיות של פרופסיה לפעולה. סוחרים הודים רבים קונים תרופות ישירות מהיצרנים כדי לשווקן באסיה ובמערב. רק מה, הם לא יכולים למכור את התרופות מוגנות הפטנט במערב, כיוון שהן אינן מאושרות למסחר. מה שמעניין הוא שעדיין ניתן לרשום את אותן תרופות מוגנות פטנט אצל רשויות הבריאות ולקבל עליהן אישור. הגירסא הגנרית של חברת Dr. Reddy’s ההודית לפרופסיה אושרה ע”י ה-FDA האמריקאי בשנת 2006. עדיין, היא לא יכולה להסחר בארה”ב, כלומר לא ניתן לייבא אותה לארה”ב למטרות הפצה ומסחר ולא ניתן לתת עליה מרשם עד 2013, שאז יפוג הפטנט של מרק.

הדרך שמצאו הסוחרים לעקוף את נושא הפטנט הוא האינטרנט ושימוש בדואר חבילות.  אין איסור על קניית תרופות לשימוש אישי באינטרנט. החוק היבש בישראל אומר שמותר לעשות את זה בהצגת מרשם רופא (לפי חוק המכס), אך בפועל אין אכיפה. וכך מתנהל לו מסחר חופשי שעוקף בעצם את כל עניין הפטנטים. על פער המחירים בין פרופסיה מקורית לגרסאות ההודיות כבר כתבתי לא מעט, מחירים בכלכלה חופשית נקבעים ע”י היצע וביקוש, וכאשר יש ביקוש ויש היצע גדול מהודו, של חברות הודיות רבות שמייצרות גרסאות גנריות של פרופסיה המחירים נמוכים והצרכן יכול לקנות גרסא גנרית באינטרנט.

בהודו יש חברות רבות שמייצרות גרסאות גנריות של פרופסיה. בארץ המוכרת מכולן היא פינפסיה של סיפלה CIPLA ההודית, בעיקר כיוון שהיא הופיעה במשך שנים בבתי מרקחת אינטרנטיים רבים כאופציה היחידה של פרופסיה גנרית הודית והיא חברת התרופות הגדולה בהודו, אבל ממש לא היחידה. חברה מוכרת לא פחות שרשמה ורושמת המון תרופות ומייצאת גם תרופות לארה”ב היא Dr. Reddy’s. על עוד חברות כתבתי בסקירת אתר 4RX ויש גם חברות נוספות.

הזרימה של תרופות גנריות מכל הסוגים מהמזרח למערב עולה מדי שנה. כיוון שיש אינטרנט גם ניתן לקנות תרופות במחירים זולים מאוד מהודו, עם זאת יש להזהר. אסיה היא גם מרכז הזיופים של העולם, ואם קונים מאתר אינטרנט לא מהימן יש סיכוי גם לקבל זיוף של תרופה.

אגב, זיופים של תרופות לא מגיעים רק מאסיה או מחו”ל. זיופים רבים של תרופות באיזורינו מיוצרים בשטחים ואפילו בארץ, הזיוף הנפוץ ביותר הוא כמובן של ויאגרה. מדי פעם תפיסות של תרופות מזוייפות כאלה מגיעות לעיתון ובמקרה…הנה כתבה על תפיסה כזו מהיום ב-ynet

הבחירה בסופו של דבר, כמו תמיד היא של הצרכן ועל אחריותו.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: תרופות
תגיות: , , ,

תגובות

תגובה אחת על ”פרופסיה פינפסיה ופינסטריד“
  1. עמית says:

    פוסט מעניין.. אני לדש בכל עניין הכדורים ובחרתי להכנס לזה רק עכשיו.
    אני חייל ככה שהכיס זועק. יש לך המלצה על חברה ספציפית שאני יוכל לקנות דרך האינטרנט?
    אגב הכדור שמחלקים אותו לחמישה חלקים קצת פחות רלוונטי. קשה לשמור על סדר בתור חייל קרבי.
    אני אשמח לתשובה מפורטת. תודה מראש, עמית.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree