המלחמה בשיער הלבן

21 בOctober 2009 מאת: admin

שיער לבן זה מבאס. זה מיותר. זה דבר שאתה קולט וגם הסביבה והלוואי וזה לא היה, לפחות אצלי.

יש שני תהליכים שליליים שהשיער יכול לעבור – לנשור ולהלבין. בשני המקרים מדובר בתהליכים שקורים מסיבות שונות כאשר אם צריך להצביע על סיבות משותפות לשניהם – אלו תורשה ולחץ נפשי. התורשה היא מילה כללית מאוד והכוונה היא בעצם מה כתוב בגנים שלך. בגנים כתוב באיזה גיל זה יתחיל ובאיזה קצב זה יתפשט. לחץ נפשי הוא עוד גורם שיכול להשפיע על הבריאות שלנו וגם על מצב השיער.

כמובן שעדיף שיער לבן מלהקריח. שיער לבן לא יכול להפוך לכהה, זה דבר בלתי הפיך. נשירת שיער במקרים רבים הפיכה, תלוי מתי תופסים אותה (אם מוקדם) ואם מטפלים בה נכון ובהתמדה.

בשונה מהתקרחות אין תרופה לעצירת שיער לבן. תאורטית ניתן לעכב אותו על ידי תזונה נכונה וחיים שלווים, ויש לכך התייחסות ברפואה הסינית, נתרופתיה וכו אבל הרפואה המודרנית לא מכירה דרך לעצור או לעכב הופעה של שיער לבן.

כמו התקרחות, שיער לבן יכול להופיע בכל גיל, לרוב זה מתחיל אחרי גיל 30, אולי כי אז מתחילה ירידה בכמות הורמון הגדילה (מה שנקרא גם הזדקנות). קראתי באיזה מקום שכהי עור מלבינים מאוחר יחסית כיוון שיש להם יותר מהפיגמנט מלנין שנותן את הצבע, כלומר שחורי עור למשל יתחילו להלבין אחרי גיל 40 לעומת בהירי עור.

שיער לבן זו תופעה יותר של גיל בשונה מהתקרחות שהיא יותר עניין של רגישות להורמון. תראו הרבה פחות צעירים בגילאי ה-20 שמלבינים מאשר שמתקרחים.

ה”תרופה” היחידה נגד שיער לבן – היא צבע (כלומר – אין תרופה, רק פתרון קוסמטי). אצל נשים מדובר בתעשייה אדירה, אבל גם גברים צובעים והרבה יותר ממה שאתם חושבים, חלק גדול מהגברים צובע באותם צבעים של נשים, בבית או אצל הספר וחלק קונים צבעי שיער ועושים “שטיפה” לבד. במחקרים שנעשו בארה”ב עולה שהסיכוי למצוא עבודה גדל פי כמה עבור גבר עם שיער כהה מאשר עבור גבר מלבין ורבים מאוד צובעים שיער כדי להראות טוב יותר (למעט יאיר לפיד, שאצלו זה נראה טוב ואולי גם ג’ורג’ קלוני, שלדעתי כן מוסיף צבע למרות הדימוי שמציירים לו בתקשורת).

צבע השיער הכי פופלארי בעולם לגברים שרוצים לעשות “שטיפה” לבד בבית הוא Just For Men. הוא נמצא ברשתות הפארם ליד צבעי השיער לנשים וקיים במגוון גוונים מבלונד ועד שחור כהה. אין מגוון כמו אצל נשים, אך מצד שני הצביעה מאוד קלה ופשוטה, עניין של 5 דקות.

בתוך הקופסא ישנן הוראות פשוטות מלוות בתמונות (בעברית ובאנגלית), כפפות חד פעמיות מטפלון, בקבוק צבע ובקבוק מפתח צבע שנקרא Applicator Bottle. את הצבע שופכים לתוך בקבוק המפתח ומנערים והריאקציה הכימית שנוצרת מאפשרת את הצמדות הצבע לשיער. הApplicator בנוי בצורה כזו שקצהו מאפשר מריחה על השיער.

הצבע גורם להכתמת העור, לכן חשוב למרוח וזלין על העור מסביב לשיער, על המצח, אזניים וכו’ ולהעזר במגבון לח להסרת צבע אם מטפטף על העור. אין הכתמה של הקרקפת עצמה ואם יש קצת – היא יורדת בחפיפה תוך יום-יומיים. מעבר לכך כל מה שציך לעשות זה למרוח את התערובת עמוק לתוך השיער ולעסות את החומר לתוך השיער ובדומה לשמפו – להקציף. צריך לזכור “לחפוף” את כל האיזורים הלבנים ולא לשכוח מקומות שקשה לראות. מחכים 5 דקות ושוטפים את שיער עם מים, את הבקבוקים זורקים (שאריות התערובת מתפרקות די מהר לכן יש למרוח את החומר מיד אחרי העירבוב ולא ניתן לשמור מה שנשאר לשימוש נוסף).

להסברים מצורפות אזהרות והוראות, בדיוק כמו בצבעי שיער לנשים. אין להשתמש במוצר אם יש תגובה אלרגית או בעיות עור. אין לקרב לעיניים וכו, כמו לגבי כל חומר כימי. הצבע מחזיק מספר שבועות, ופחות ככל שחופפים יותר. מי שאוהב לשחות בים או בבריכה – הצבע ירד לו הרבה יותר מהר. גם חומרים שמורחים על הראש דוגמאת מינוקסידיל יגרמו להתבהרות של הצבע (לא מיד).

רשימת החומרים הפעילים הכלולים בצבע ארוכה מלבד מי החמצן שתפקידם להצמיד את הצבע לשיער והצבע עצמו (אצל נשים קודם כל מורחים מי חמצן ועל זה צבע, בכמויות וריכוזים גדולים יותר מה שעושה את התוצאה חדה וחזקה יותר, מצד שני – יש להן הרבה יותר מה לצבוע וגם המטרה אינה רק כיסוי של שיער לבן). בעבר הרשימה כללה את החומר המזיק אמוניה (זה שיש באקונומיקה) ועוד חמרים שאינם בריאים אבל כיום ישנה מודעות גבוהה לנושא, האמוניה הוצאה וניתן למצוא חמרים אחרים ואפילו ויטמינים ואלו וורה לרשימת המרכיבים ותכונותיהם לחץ כאן. עדיין ניתן למצוא בצבעי שיער חומרים שנחשבים מזיקים כמו עופרת, וקיים ויכוח האם הם חודרים דרך העור וגורמים לנזק בטווח הארוך (נמצא קשר בין חשיפה לעופרת וסרטן שלפוחית השתן אולם מעולם לא הוכח מדעית שצבעי שיער גורמים לבעיות בריאות. יש גם הטוענים שצבעי שיער גורמים לאלצהיימר ולשלל בעיות אולם מעולם לא נמצא קשר כזה במחקר המדעי).

יתכן שבריא יותר לא לצבוע שיער אבל לדעתי שיער צבוע נראה טוב יותר מלבן. באותה נשימה צריך להזכיר שאולי בריא יותר לא לטפל בשיער ובהתקרחות ולא לקחת תרופות או למרוח תמיסות אבל מה לעשות שעדיף שיער על הראש ואנו חיים בעולם שבו המראה החיצוני חשוב (וגם משפיע) הן לנו והן לסובבים אותנו.

קופסא של Just For Men עולה 65-70 ש”ח בפארם (בחו”ל מחירו כ-10$) והכי כדאי לצבוע אחרי תספורת שאז מקצרים את השכבה הצבועה הקודמת וכל הלבן המעצבן מתגלה). מי שעושה גאלח – יהיה לו פחות מה לצבוע והלבן שיצמח מלמטה יצוץ די מהר לכן התוצאות הכי ברורות שמחזיקות יותר זמן הן אצל אנשים עם שיער קצר או בינוני אבל לא קצוץ מדי.

מה בחורות חושבות על שיער לבן? עכשיו נדלקתם…

אז מהנסיון שלי, הן לא מתות על זה. בחורות בגילאי ה-20 אפילו נרתעות מזה. כמובן שיש כאלה שהמראה המאפיר עושה להן את זה, אבל הן מעטות. הייתי אומר שמעל 50% נרתעות, 10% נדלקות, ל-20% זה לא משנה והשאר לא החליטו, כלומר כל מקרה לגופו. כלומר בערך 7 מ-10 יעדיפו אותך עם שיער לא מלבין, אלא אם אתה ג’ורג’ קלוני (אני לא).

לאתר הרשמי של Just For Men

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

תגובות

2 תגוובת על ”המלחמה בשיער הלבן“
 1. שרון says:

  השתמשתי בצבע הזה ואומנם הצבע יצא יפה ובמראה טבעי אך יחד עם זאת הייתה לי נשירה גבוהה מאד בעקבות הצביעה עם צבע זה

 2. admin says:

  אני שונא לצבוע אבל אני נראה קצת מגוחך עם לבן.
  השיטה שלי היא לשפוך כמות קטנה מאוד מכל בקבוקון (צבע וחמצן) לתוך אחד החצאים של כמוסת הפלסטיק שבתוכה הם שמים את הכפפות. ואז אני לוקח קיסם אזניים, טובל ומעביר בשיער ומפזר ידנית כשהידיים בתוך הכפפות. כפפות אני קונה זהות מניילון עולה גרושים לעוד שימושים. אפשר לשמור את כל השאר לצביעות הבאות, כלומר כל קופסא כזו מספיקה לי לכמה חודשים במקום לצביעה אחת. מספיק כמות קטנה לכסות המון לבן. כמות קטנה – מעט גירוי לעור.
  אני יודע שזה לא אופטימלי ומכיר את התחושה שאתה מתאר, אבל אין אופטימלי בשיער לבן.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree