האם להשתמש במינוקסידיל?

12 בAugust 2009 מאת: admin

את הפוסט הזה אני מקדיש לבחור בשם נדב. התכתבנו בנוגע למינוקסידיל ובקשר לפתרונות שהוא מחפש בקשר לנשירת שיער, החל מתוספי תזונה עקב חוסרים מסויימים (ברזל) ועד תזכורת לפינסטריד וחוות דעת של רופאים. הנושא שנדב רצה לדעת עליו במיוחד היה מינוקסידיל. נתחיל בזה שכתבתי המון על מינוקסידיל ויש קטגוריה שלמה בנושא (בתפריט מצד שמאל). דבר שלא עסקתי בו לעומק היה תופעות הלוואי. כתבתי שתופעות הלוואי העיקריות הן גרוי בקרקפת אדמומיות וקשקשים. אני מצרף את המייל שנדב שלח לי ואת התייחסותי למייל:

“הסיבה שאני חושש מלקיחת מינוקסי :

BE CAREFUL BEFORE YOU PURCHASE THIS PRODUCT, February 14, 2008
By Samuel “Wat” (Hong Kong) – See all my reviews
Be careful before you purchase this product. When I received the goods, the package said that “Do not use if your hair loss is on the front of the scalp. 5% minoxidil topical solution is not intended for frontal baldness or receding hairline. This solution is for men with hair loss or thining hair that begins on the vertex of the scalp.”
I haven’t heard that usage of Rogaine or other hair regrow solutions is either on frontal or vertex hair loss. And there is no such warning on the product description of this Kirkland product before I placed order.
אני מדגיש – MINOXIDIL IS NOT INTENDED FOR FRONTAL BALDNESS – its used for thining hair that begins on the vertex of the scalp

בנוסף – לינקים לאתרים שאנשים מזהירים לא לקחת את המוצר
http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=46&t=47155
http://www.publichealthforums.com/h-33-minoxidil.html
פשוט מפחיד מה שהם מתארים שם שקיות שחורות מתחת לעיניים , שיעור בגוף בהההה

בנוסף הבנתי שהיעילות יורדת אחרי שנתיים וקצת ואז יש מקרים של נשירה חזקה מאוד
לפי ניסיונך האישי כל התגובות האלה זה בולשיט?”

אז נדב קודם כל תודה על המידע ועל המייל, אתה לוקח את הנושא ברצינות. מה שחשוב לא פחות זה לקבל החלטה ולהתחיל לטפל. התלבטות היא דבר טוב כי הוא מעיד על חשיבה אבל צריך לקבוע זמן ולהתחיל לטפל כמה שיותר מהר. לפעמים עודף מידע ולחץ יוצרים אפקט לא הכי טוב, כתבתי על זה בפוסט 5 השלבים שעובר המקריח הממוצע (פוסט מבוא – חובה לקרוא).

לגבי האפקטיביות של מינוקסידיל בקודקוד ובקדמת הראש (מפרצים) – נכון, הטיפולים יעילים יותר בקודקוד אבל יעילים גם באיזור המפרצים ולכיוון הקודקוד, נתתי לזה התייחסות בפוסט מלחמת המפרץ. לכן לא צריך להלחץ מזה שיש לנושא איזכור (ויש לו איזכור אפילו על גבי חלק מהמוצרים עצמם). אצלי, הבעיה הייתה בעיקר במפרצים שהחלו להתחבר וגם בקודקוד, אני משתמש במינוקסידיל כבר שנים בכל האיזורים הבעייתיים, זה עובד ללא ספק, לפחות עבורי.

לגבי שאר תופעות הלוואי שאנשים כותבים עליהן בפורומים – טוב, אפשר למצוא תופעות לוואי כמעט לכל דבר שאנחנו אוכלים או שותים (לדוגמא – רגישות ללקטוז בחלב, אלרגיה למזונות וכו), נושמים (לדוגמא אסמטיים יכולים להיות רגישים לזיהום אויר או לאזורים עם אויר דליל), מורחים או סופגים (רגישות לחומרים שיש בקרמים, בשמים, שמפו, משחות וכו’) וכמובן רגישות לתרופות או חומרים מסויימים שנמצאים בתרופות. תופעות הלוואי ממינוקסידיל הן נמוכות, מה שמתואר מעבר לגירוי וקשקשים נדיר מאוד, מי שחווה את תופעות הלוואי הללו בכל זאת פשוט יכול להפסיק את השימוש, כמו לגבי כל תופעת לוואי מכל דבר. לא לנסות את הטיפול כי יש חשש..לדעתי חבל. מינוקסידיל הוא אחד הטיפולים הותיקים והיעילים שיש לטיפול בהתקרחות גברית או נשית טיפוסית והוא מיוצר ונמכר על ידי חברות רבות בעולם. גירסאת 5% של קירקלנד ניתן למצוא באיביי בזיל הזול וחשוב לזכור – מינוקסידיל עובד מצויין כמעט עם כל טיפול ומשפר טיפול קיים (למשל – מינוקסידיל יחד עם פינסטריד הוא טיפול יעיל יותר מפינסטריד לבד).

לגבי ירידת האפקטיביות עם הזמן – יש תרופות שהגוף “מתרגל” אליהן אחרי מספר שנים ובהקשר של שיער – כתבתי על זה בפוסט על מחקר 5 השנים של פרופסיה. יש ירידה מסויימת של האפקטיביות אצל נוטלי הפרופסיה אחרי מספר שנות שימוש אבל זה עדיין משתנה מאדם לאדם ובאופן כללי יש שמירה על השיער ושיפור שלו ביחס למי שלא מטפל בפינסטריד. פרופסיה או החומר הפעיל פינסטריד אינם מינוקסידיל. פינסטריד עובד על הנמכת DHT, מינוקסידיל עובד על המרצת זקיקי השיער. פינסטיד נלקח בבליעה וחודר למחזור הדם. מינוקסידיל הוא טופיקלי, כמו משחה. מה שיכול לקרות הוא שהמינוקסידיל לא יכול לעצור נשירה כאשר הרגישות הגנטית ל-DHT עולה, פשוט כי מינוקסידיל לא עובד על רמות ה-DHT. בשלב מסויים או גיל מסויים (אצל כל אחד זה שונה) או אצל אנשים מסויימים, תתכן רגישות גבוהה ל-DHT והמרצת הזקיקים בלבד לא יעילה, או יעילה חלקית מה שלא עוצר נשירה או פשוט מקטין אותה קצת. במצב כזה או במצב שבו רוצים לפעול כנגד ה-DHT מינוקסידיל לא יעזור ואז נכנסים לתמונה טיפולים אחרים. צריך גם לזכור שלא ברור בדיוק איך המינוקסידיל פועל וגורם להמרצת הזקיקים, לכן לא ברורה לחלוטין הטענה שיעילותו יורדת עם הזמן, צריך גם לזכור שכל אדם מגיב שונה לתרופות, יש כאלה שמגיבים מצויין ולאורך זמן לתרופה שאחרים מגיבים לה באופן חלש וקצר מועד. יש גם גורמים שונים שמשפיעים על אפקטיביות של תרופות כגון גיל, מצב בריאותי כללי, תרופות אחרות שנלקחות ויכולות לסתור את התרופה וכו’.

מינוקסידיל נחשב בטוח לשימוש (אסור לנשים הרות ומותר גם לנשים לא הרות בריכוז 2%), בעל מעט תופעות לוואי מדווחות (בעיקר מקומיות על העור – גירוי, קשקשים ופריחה\אדמומיות – כמובן לא מומלץ לסובלים ממחלות עור) שחלקן נובע מהחומר פרופילן גליקול שנמצא בתמיסה (עוזר לספיגה) או ההתייבשות העור בגלל האלכוהול. לרגישים יש מינוקסידיל 5% רוגיין קצף ללא החומר (יש הטוענים שבגלל שאין בו פרופילן גליקול הוא יעיל מעט פחות אך טענה זו לא הוכחה). הכי פשוט למי שמתלבט – אבל מבין שהוא חייב להתחיל לטפל – לנסות. שילוב עם שמפו ניזורל מחזק את האפקט של המינוקסידיל ומשפר את מצב הקרקפת אצל מי שרגישץ במקרה של רגישות אפשר לנסות מינוקסידיל קצף ואם יש תופעות לוואי אחרות או בכלל – תמיד ניתן להפסיק, ישנם עוד טיפולים. חשוב לזכור שהפסקת הטיפול במינוקסידיל או כל טיפול אחר ששמר על השיער יגרור נשירה (חלק מהמפסיקים טוענים לנשירה מוגברת) פשוט כי יש חזרה למצב שהיה אמור להיות ללא טיפול. התקרחות גברית או נשית טיפוסית נובעת מרגישות גנטית שהיא עניין תורשתי שלא ניתן לשנותו לכן צריך לטפל כל זמן שרוצים לשמור על השיער.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: מינוקסידיל
תגיות: , ,

תגובות

3 תגוובת על ”האם להשתמש במינוקסידיל?“
 1. מקריח says:

  מעניין.
  אני גם מתלבט האם להתחיל (או יותר נכון להוסיף) את המינוקסידיל קירקלנד.
  ההתלבטות נובעת בעיקר מזה שאני חושש שלא אוכל להתמיד ולשים אותו פעמיים ביום , לא נראה לי שאצא עם החומר על הראש בבוקר. לכן אשים רק בערב.. ופה ושם אולי גם בבוקר.
  עוד דבר מדאיג -חשש מנשירה מוגברת.
  אמנם היו לי חששות דומים לגבי פרופסיה – שהפסקה של הטיפול תגרור נשירה מוגברת, אבל פה אמרתי “זה הכל או כלום”, כלומר עם הפרופסיה הרבה יותר קל להתמיד (נוחות ורק פעם 1 ביום) ואמרתי שאם לא יעבוד כבר אנסה משהו אחר או שאהיה קירח, אבל להתמיד בתרופה אוכל. בניגוד, במינוקסידיל יותר קשה להתמיד.

  ופה מגיעה השאלה העיקרית שלי. אם אדם משתמש במינוקסידיל למשך תקופה מסויימת. וראה או לא ראה שיפור (כלומר צמיחה או אולי שמירה). האם הפסקת הטיפול תגרור נשירה מוגברת -למרות-, שלוקח פרופסיה?
  אני חותר לכך , שהאם יתכן מצב שמינוקסידיל יעזור ופרופסיה תשמור על מה שהושג?

  גם העובדה שהוא פחות יעיל מקדימה. האזהרה הזו שציטטת נראת מאוד מטרידה, כאילו לא רק שזה לא עוזר מקדימה אלא אף עלול להחמיר את המצב.. מדאיג.

  בכל זאת, יש לציין שקראתי בהרבה אתרים בחו”ל שטוענים שהמוצר יעיל גם מקדימה. אותו דבר אמרו גם על פרופסיה, שחשבו שלא יעיל כ”כ מקדימה, אבל היום הרוב אומר שכן.
  ייתכן שחוסר היעילות בשיער הקדמי נובע מכך ששם נגרם רוב הנזק והמצב פחות בר היפוך.
  אם כך, נצטרך לפחות לראות עצירת נשירה מקדימה, צמיחה זה עסק אחר לגמרי.

  תודה רבה לך, מאמר מעניין.
  אשמח עם מישהו יתייחס לשאלתי על מינוקסידיל ופרופסיה.
  לפעמים אני חושב שאני סתם מתלבט ובינתיים מאבד שיער..

 2. יריב says:

  לא להשמתש במינוקסידיל!

  לי זה גרם לסחחורות,בחילות ,מיגרנות ובעיקר סימנים שחורים מפחידים, שמסרבים להיעלם,מתחת לעיניים,ראו הוזהרתם!

 3. admin says:

  יריב, אני הרבה שנים על מינוקסידיל 5% וגם מדי פעם משתמש ב-15%
  תופעות לוואי היחידות שהיו לי מה-5% היו גירוי עור, שהפסיקו ברגע שעברתי לקצף.
  לגבי ה-15% – אז בהתחלה באמת היו לי תופעות לוואי מהסוג שתארת, אבל גם הן נעלמו וכתבתי על זה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree