ספיירונולקטון (SPIRONOLACTONE) כטיפול בנשירת שיער

24 בJuly 2009 מאת: admin

ספיירונולקטון (SPIRONOLACTONE), הוא תרופה חזקה שאינה משמשת לטיפול בנשירת שיער והמיועדת לטיפול בבצקת הנובעת מאי ספיקת לב, שחמת הכבד ועוד וכן לוויסות לחץ דם. בנוסף התרופה מהווה אנטי-אנדרוגן חזק וחוסמת את יצירת הטסטוסטרון.

לקיחת ספיירונלקטון כגלולה לבליעה ע”י גברים כטיפול בנשירת שיער עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות כגון אימפוטנציה והגדלת חזה ולכן גם כשהיא ניתנת נידרשים פיקוח, מעקב ובקרה רפואיים מחמירים. במקרים נדירים היא ניתנת לנשים הסובלות מבעיות הורמונליות הגורמות לאבדן שיער.

כיוון שמדובר בהרכב כימי אנטי אנדרוגני חזק, פותחו בעיקר בארה”ב מוצרים נגד נשירת שיער (הנובעת מהתקרחות גברית טיפוסית) למריחה על הקרקפת המבוססים על החומר הפעיל ספיירונולקטון. בעצם מדובר בתרופה עצמה שהיצרנים קונים, מפוררים לאבקה ומשלבים בקרם המאפשר ספיגה של החומר לתוך הקרקפת.

ספיירונולקטון אינו מונע יצירת DHT ובכך הוא שונה מחומרים אחרים דוגמת פינסטריד. לספירונלקטון טופיקלי פעולה משולבת של המרת טסטסטורון לאסטרוגן בקרקפת ומניעת קליטת DHT בזקיקים.

הגירסא המוכרת ביותר היא קרם ספיירונולקטון 5% חומר פעיל למריחה שניתן לקנות במקומות שונים באינטרנט. את הכדורים עצמם עם החומר הפעיל ניתן להשיג גם כן באינטרנט ולייצר תמיסה בשיעור 5% באופן עצמאי ובמחיר נמוך, הוראות כיצד ניתן גם כן למצוא באינטרנט, אם כי רוב האנשים יעדיפו לקנות ולא לייצר בעצמם.

החומר למריחה בריכוז 5% נחשב כבטוח לשימוש וללא תופעות לוואי מדווחות וכעוזר ברמה סבירה או נמוכה נגד נשירה. לגבי אפשרות זליגתו למחזור הדם יש שתי גישות – זו של היצרנים שטוענים שהחומר מתפרק בקרקפת ולא חודר למחזור הדם וזו של הטוענים שתתכן זליגה מסויימת, מינימלית (אותה טענה מופנת גם ל-SLS שיש בשמפו). הבעיה עם הגישה השניה היא שלפי אותו הגיון ניתן לטעון שגם בשימוש בקרם גוף חלק ממנו חודר למחזור הדם וזה תקף גם לחומרים אחרים שמורחים ונספגים בעור. הטענה כי אין זליגה למחזור הדם קיימת לגבי כל מוצרי הקוסמטיקה למריחה וכן על כל המשחות והמוצרים הטופיקליים הרפואיים, כולל לטיפול בנשירת שיער.

באתר של דר’ לי (עדכון 2011 – האתר הוסר ע”י ה-FDA, כיוון ששיווק ספיירו ומוצרים אחרים שאינם באישור FDA) נטען כי מריחת הקרם זמן קצת לאחר שימוש במינוקסידיל 5% מגבירה את האפקט שלהם יחד ויוצרת אפקט השווה בעוצמתו לפחות ללקיחת פינסטריד 1 מ”ג (לפרופסיה למשל).

החסרון העיקרי של השילוב עם מינוקסידיל היא הריאקציה הכימית שנוצרת ועלולה ליצור ריח לא נעים, לכן חשוב לוודא קודם שהמינוקסידיל נספג בעור. גם אם יש מעט ריח בהתחלה, הוא מתפוגג עם הספיגה וההתייבשות של החומרים בקרקפת.

ספיירונולקטון שקונים כקרם או תמיסה באינטרנט אינו זול. מחיר 60 גרם קרם עולה כ-30$ לפני משלוח. הטיפול המומלץ הוא פעם – פעמיים ביום (בשילוב עם מינוקסידיל – הכי יעיל), והכמות יכולה להספיק לחודש חודשיים, תלוי באיזה נדיבות מורחים ובגודל השטח עליו מורחים, יש אנשים ש-60 גרם יספיקו להם לזמן רב ויש אנשים שיגמרו כמות כזו בחודש.

מדובר בהחלט בתוספת טובה למלחמה בקרחת וניתן לשלב אותה עם כל טיפול שהוא, עם זאת יש לזכור כי אין מחקרים קלינים על היעילות של ספיירו במריחה, המוצר היחיד שנבדק קלינית הוא מינוקסידיל.

 • Share/Bookmark

תגובות

15 תגוובת על ”ספיירונולקטון (SPIRONOLACTONE) כטיפול בנשירת שיער“
 1. יעקב says:

  וכמו כן, אם אפשר הוראות להכנה ביתית של הספירו.
  תודה

 2. admin says:

  חפש באינטרנט, האתר לא מיועד להדריך איך לרקוח תרופות או להכין טיפולים.

 3. שמעון says:

  שלום אדמין,
  מה דעתך על RU 58841? מצד אחד הבנתי שמדובר בתרופה חזקה במיוחד מצד שני גם לא מצאתי אזכורים לתופעות לוואי כשלהן?יש לי נשירה מטורפת בחודשים האחרונים ואני מתחיל לשקול טיפולים מאסיביים יותר מדקל ננסי ומינוקסידיל 5%……
  תודה

 4. admin says:

  יש לך מספיק אופציות טובות, אני לא מבין למה אתה מתעניין במוצר שלא ממש יש לו תפוצה והוא לא קל להשגה. אם הוא היה עובד, אני חושב שהיו עושים עם זה משהו. אין מספיק מידע עליו, על תופעות לוואי וכו, והדעות חלוקות לגבי יעילותו. לא הייתי נוגע.

 5. nav says:

  תוכל להוסיף אתר מאיפה מומלץ לרכוש (זול), ומאיפה אתה רכשת ?

 6. admin says:

  אין כמעט, סגרו את האתר שמכר של דר’ לי וכשהוא ניסה לפתוח אתר אחר סגרו גם אותו אחרי תקופה
  היום יש ב- http://www.hairlosstalk.com/shop/
  זה נקרא S5
  אבל – אני אישית ירדתי מזה סופית, לא יעיל ועם תופעות לוואי של כאבי ראש וחוסר ריכוז לפחות אצלי

 7. nav says:

  אבל עדיין לא הייתה לך שום תועלת ממנו ?
  מוזר לי שחומר למריחה גורם לתופעות ברמה כזו שאתה מתאר. (אחרי הכל זה נראה בסה”כ כמו קרם סטנדרטי)

  ובנושא זה תוכל בבקשה לענות לתגובה האחרונה שלי בפוסט “מינוקסידיל יתרונות וחסרונות”?

 8. nav says:

  אני חייב גם לומר שאם אתה אכן הרגשת כאלה תופעות לוואי , אז נראה שהחומר כן עושה משהו, כלומר כן עוזר.. אז לא ברור למה אתה אומר שאין תועלת ?

 9. admin says:

  תופעות לוואי אינן אינדיקציה ליעילות
  אם משהו גורם לך להרגיש לא טוב זה לא אומר שהמוצר טוב נגד התקרחות
  אתה יכול למרוח נפט, להרגיש לא טוב, ולא רק שהשיער לא יצמח הוא ינשור

 10. nav says:

  טוב תודה : )
  1) פשוט הנחתי שאם כן אומרים שהמוצר עושה משהו לגבי השיער (שלא כמו נפט..) , וכן מרגישים אותו (תופעות לוואי כמו שאתה אומר), כנראה שהוא כן עושה משהו לגבי השיער. כמו שאתה מורח מינוקסידיל אתה מרגיש הזרמת דם.. אותו דבר. כך חשבתי לפחות. טוב, לא ענית לי שם , אז אשאל כאן:

  2) שאלה אליך אדמין, מניסיונך האישי.
  מבין כל הטיפולים שלך, על איזה טיפול, אחרי מנוקסידיל, לא היית מוותר ואתה רואה היעיל ביותר אחריו?
  כלומר, אם לבחון את הרג’ימן שלך שרובו מורכב מתמיסות , אפשר לומר שמינוקסידיל הוא החלק החשוב ביותר בטיפול שלך. השאלה היא, אחרי מינוקסידיל, על איזה טיפול לא היית מוותר ואתה רואה בו היעיל ביותר אחריו ? (למשל אלפסין, כריניגן וכו’ ) . תוכל גם להתייחס לעלות ביחס לתועלת.

 11. admin says:

  מקום 1 – מינוקסידיל 15%+5% חומצה אזאלית של מינוקסידילמקס, ללא PG (פרופילן גליקול)
  מקום 2 – מנוקסידיל קצף 5%
  מקום 3- כרינגן
  מקום 4 – אלפסין נוזל

  רק בהם אני משתמש, וגם החזרתי לשימוש את מסרק הלייזר X5 למרות שאני לא בטוח שהוא עושה משהו, להזיק הוא בטח לא יכול

 12. nav says:

  במילים אחרות ,התשובה שלך היא כריניגן . (מינוקסידיל מבחינתי ברור מאליו שבמקום הראשון)
  אני מוכרח לומר שאני דיי מופתע, כי אם הייתי צריך להחליט שרירותית בין ספירו לכרינגן, היינו מהמר על ספירו, בגלל המלצת הד”ר שהמליץ לשלב אותו עם מינוקסידיל.
  ראיתי בו כמתחרה למוצר המפורסם רביבוג’ן מבחינת ההרכב, אך חשבתי שהוא פחות טוב. (כרינגן לא מוצר מקודם מי ידוע מה, ולא נראה כ”כ מוצלח ממבט ראשון..)
  מה גם שנראה שבכל הפעמים בהם אתה מגוון את משטר הטיפולים שלך, כרינגן זה טיפול שנצמדת אליו לאורך זמן – כלומר, אתה מרוצה מהמוצר יחסית. ולכן לא מפסיק להשתמש בו. (כמו שאינך מעיז להפסיק שימוש במינוקסידיל).
  באותו נושא, שאלה- אתה משתמש במינוקסידיל בתוספת חומצה אזאלית , וגם בכרינגן עד כמה שידוע לי, יש חומצה אזאלית . האם זה לא יותר מידי ? החומצה הזו גורמת לקילופים בעור. האם נתקלת בבעיות כאלה? או שאולי בהרכב עם הכרינגן זה פחות מורגש.

 13. admin says:

  שום קילופים בעור
  תשתמש בשמפו טבעי טוב וזהו
  ריכוזי החומצה האזאלית קטנים
  מי שרגיש ובטח יש כאלה יכול לשים פחות כמות וגם לשלב בטיפול שמנים כגון שמן אמו שמעשירים בלחות, כמו קרם לחות אבל טבעי, עבורי מספיק שמפו טבעי טוב

 14. nav says:

  שאלה נוספת לגבי האלפסין, כתבת שאתה משתמש בנוזל. אבל בפוסט שלך על אלפסין כתבת דווקא (התמקדת יותר ) על השמפו. אז אני מניח שהתנסת בשניהם. איזה מביניהם עדיף לדעתך? משהו אומר לי שדווקא הנוזל יהיה יעיל יותר כי הוא נשאר על הראש יותר זמן, ואילו את השמפו חופפים מיד. מה דעתך?

 15. Mr.M says:

  מישהו יכול להסביר לי מה זה כרינגן ומאיפה קונים/איך משתמשים!?

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree