כלכלת בריאות – מעבר לתרופות גנריות בארה”ב

17 בJuly 2009 מאת: admin

ב-15.7.09 התפרסמה בעיתון הכלכלי TheMarker כתבה מעניינת שעוסקת בחיסכון הנובע משימוש בתרופות גנריות בארה”ב והמגמה בארה”ב של מעבר לשימוש בתרופות גנריות – מגמה בה תומכת ה-FDA בעצמה.

הממשל האמריקאי מעוניין לעודד את השימוש בתרופות גנריות ואף יצא בקמפיין חדש שבא לשכנע את הצרכנים שלמרות שתרופות גנרית יכולות להיות זולות משמעותית מתרופות מקוריות איכותן לא נפולת מזו של תרופות המקור.

יש מספר מיתוסים לגבי תרופות מקוריות ותרופות גנריות. ה-FDA הציג את המיתוסים ומולם את האמת ובכך שבר את המיתוסים:

המיתוס – תרופות גנריות יכולות להיות שונות בעד 45% מתרופות מקור

האמת – ממוצע ההבדל בספיגת תרופה מקורית לגנרית הוא מכסימום 2.3%

המיתוס – החלפת תרופת מקור בתרופה גנרית עלולה לגרור את כשלון הטיפול

האמת – אין קשר, כשלון הטיפול יכול לקרות בשימוש בתרופה מקורית או גנרית, ניתן להחליף בין תרופה מקורית לגנרית תוך כדי הטיפול

המיתוס – תרופות גנריות זולות יותר כי הן נחותות יותר ביחס לתרופות מקור (כלומר באיכות נמוכה יותר)

האמת – תרופות גנריות זולות יותר כי אין צורך בהשקעה בפיתוח, שיווק ופירסום. ההשקעה בוצעה כבר עבור תרופת המקור ולכן היא יקרה יותר (רוצים להחזיר את ההשקעה).

לפי ה-FDA אין הבדל ביעילות תרופות מקור לגנריות מבחינת יעילות, אך יש הבדל במחיר – תרופות גנריות יכולות להיות זולות בעד כ- 85% מתרופות המקור.

החיסכון למשק האמריקאי ב-2008 עקב מעבר לשימוש בתרופות גנריות היה 121 מילארד דולר, גידול של 20% ביחס ל-2007 והסכום המצטבר בעשור האחרון הגיע למעל 730 מילארד דולר.

לקישור לכתבה לחץ כאן

השורה התחתונה של המאמר – ה-FDA ממליץ על שימוש בתרופות גנריות, שימוש כזה יכול תורם לחיסכון כספי משמעותי לצרכנים. אין הבדל מבחינת האיכות בין תרופת מקור לתרופה גנרית.

איך זה מתקשר לשיער? – דוגמא טובה היא קניה של מינוקסידיל 5% גנרי של קירקלנד ב-eBay לעומת מינוקסידיל של Rogaine. הפערים במחיר משמעותיים מאוד אולם בשני המקרים מדובר באותו חומר פעיל.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: תרופות
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree