אז מה אם אבא שלך התחיל להקריח בגיל 23?

20 בJuly 2009 מאת: admin

לאחרונה הגיעו אלי כמה שאלות בסגנון “נושר לי שיער, אבא שלי הקריח בגיל XX והגיע לדרגה YY בסולם נורווד בגיל ZZ, אני חושב שיש סיכוי גבוה שאני הולך להיות כמוהו…אני כבר רואה שיש לי נשירה מקדימה\מאחורה\במפרצים וזה דומה למה שהיה\המבנה שיער שיש לו, איך לטפל כדי לא להיות כמו אבא שלי?”

אז קודם כל מה שכדאי לעשות זה להרגע ומיד. לחץ או חרדה מגבירים נשירה.

ממש לא בטוח שאתה הולך לעבור את מה שאבא שלך עבר מבחינת זמן, היקף ובכלל.

כמו שכתבתי כבר פעם, הנטיה הגנטית להתקרחות יכולה להגיע מהאב או מהאם, מהסבא או הסבתא, לדלג דור, לדלג שני דורות, להגיע למי שאין לו קרחים במשפחה או לדלג על מישהו שכל הגברים במשפחתו קרחים. אין פה חוקים ברורים. גנטיקה זה דבר שאין לנו שליטה עליו.

מה שכן יכול להיות הוא עליית הסיכוי הסטטיסטי. אם יש לך הרבה קרחים במשפחה, יש לך סיכוי גבוה יותר שקיבלת את הרגישות הגנטית, כמו שהם קיבלו אותה, אבל זה ממש לא חובה. כתבתי כבר על הבדיקה הגנטית לאיתור הסיכוי להתקרחות גברית טיפוסית, גם הבדיקה הזו מנבאת סיכוי של 70% לקבל או לא לקבל את הרגישות הגנטית, לגבי ה-30% הנותרים – פשוט עדיין לא יודעים, כיוון שהגורמים הגנטיים להתקרחות עדיין לא ברורים לחלוטין.

אני מכיר בחור אחד שאצל כל המשפחה שלו יש שיער שעור פחם בלי בדיל של שיער לבן. הוא מעל 40 ולא חסרה לו שיערה אחת או שערה לבנה, אחיו קרוב ל-50 ואותו מצב. הם היחידים שראיתי במצב כזה. ממש מדהים.

אני מכיר מישהו שאבא שלו קרח מגיל צעיר, הבחור עם שיער מלא קרוב לגיל 40.

אני מכיר מישהו שאבא שלו בן קרוב ל-60 עם שיער מלא בלי סימן מינימלי של מפרצים והבחור קרח מגיל 22.

אין פה חוקים ולא צריך להכנס לפאניקה בגלל שאבא שלך או סבא שלך התחילו להקריח בגיל מסויים. כן כדאי להיות עם היד על הדופק.

אני אתן את עצמי כדוגמא.

האגדה מספרת שקיבלתי את השיער של סבא שלי ז”ל מצד אמא שלי.  מגיל צעיר יחסית היו לו מפרצים ובהמשך דלילות בקודקוד אבל מעולם לא יותר מ-3 בסולם נורווד המילטון או קצת יותר גם בגיל מבוגר (תמיד הייתה לו רעמה מלפנים שהוא היה מגדל ומסרק לאחור), ואז לא היו טיפולים בכלל. האגדה אולי נכונה, כי מהצד של אבא שלי יש הרבה מאוד קרחים (כולל אבא וסבא) אבל יכול להיות שזה פשוט מאחת הסבתות, או…

ספקולציות באמת לא יעזרו, יש מצב קיים. אם אני מסתכל על אבא שלי כבר הייתי צריך להיות קרח לגמרי לפני שנים. למזלי זה לא קרה. זה תפס אותי בגיל 30+ ותפסתי את זה חזרה ומאז אני נלחם. אז תתמקדו גם אתם ותפעלו לפי מה שאתם צריכים או רוצים ולפי מה שקורה לכם. מהיכן זה מגיע יכול להיות מעניין, אבל זה לא יחזיר לכם שיער שנשר.

עדיף להתמקד בשאלה איך נלחמים בקרחת ולא איך אבא שלך היה והאם קיבלת ממנו את התורשה או ממישהו אחר. קיבלת אותה, זהו, עכשיו צריך לפעול.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , , ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree