מלחמת המפרץ

23 בJune 2009 מאת: admin

כל מי שנלחם בהתקרחות שלו יודע שהקושי העיקרי הוא המלחמה במפרצים. אז נכון, יש כאלה שזה מתחיל אצל דווקא בקודקוד ודווקא לא מלפנים (דוגמא של מקריח מפורסם כזה הוא שחקן הכדורגל זינאדין זידאן) אבל אצל רובנו הבעיה מתחילה במפרצים.

נכתב על כך רבות, שדווקא בקודקוד יותר קל לטפל. זה עלה במחקרים על פרופסיה וזה גם מצויין לעיתים על המוצרים עצמם (מי שהזמין מינוקסידיל של קירקלנד יכול לראות את זה על גבי הקופסא – זה רשום בברור כולל תרשימים ואזכור לכך שמינוקסידיל יעיל בקודקוד ועלול להיות לא יעיל במפרצים, כנ”ל על גבי מינוקסידיל של חברת Member’s Mark. יש חברות אחרות שלא מציינות את זה על גבי המוצר, אולי מסיבות שיווקיות אבל זה רק מחזק את האמינות של המוצרים שכן נותנים גילוי נאות).

למה היעילות של טיפול בנשירת שיער גבוהה יותר בקודקוד ופחות במפרצים? האם זה בכלל נכון?
1. יתכן שהמבנה הגנטי של השיער מקדימה שונה, מה שגורם לשיער בקו הקדמי להיות רגיש יותר ל-DHT  מה שמחייב יותר “עבודה” כשזה נוגע לטיפול באיזור המפרצים.
2. הרבה אנשים מתחילים לטפל בשיער רק אחרי שהם מגלים שהם מאבדים שיער. זה קורה לרוב אחרי שהשיער כבר נסוג ברמה מסויימת. התקרחות גברית טיפוסית מתחילה בדרך כלל מקדימה – עד שהבנת שאתה מאבד שיער ושהגיע הזמן לטפל – מצבך מקדימה פחות טוב והזמן שאיבדת שיער מקדימה ארוך יותר מזמן אבדן השיער בקודקוד. להצמיח שיער באיזור שכבר הקריח קשה יותר מאשר באיזור שיש בו עוד שיער גם אם הוא דליל. יתכן שהסיבה לכך שטיפולים מסויימים נמצאו פחות יעילים במחקרים על האיזור הקדמי נובעים מכך שהנחקרים פשוט איבדו שיער זמן ממושך יותר בהשוואה לקודקוד (לסולמות למדידת רמת ההתקרחות לחץ כאן).
3. יתכן ויש אלמנטים נוספים שאינם קשורים ל-DHT הקשורים לחוזק השיער באיזור המפרצים, שקשורים לגנטיקה או להשפעות אחרות.

אז מה עושים?
1. קודם כל אני חוזר לחשיבות של איתור מוקדם. למי שלא קרא את הפוסט 5 השלבים שעובר המקריח הממוצע – כדאי שיקרא. רובנו מתעוררים ומתחילים לטפל אחרי שכבר נגרם נזק מסויים, לכן חשוב להתחיל לטפל מוקדם ככל הניתן ולא להגיע למצב שאיזור המפרצים מאבד שיער תקופה ארוכה.
2. עובדים בשיטת הקומבו. קומבו Combo הוא מונח אמריקאי לשילוב של כמה דברים יחד (מלשון קומבינציה) – כלומר לא מסתפקים בטיפול אחד בלבד, אלא בשילוב של כמה מרכיבים (לדוגמא – לא רק מינוקסידיל). על איזור בעייתי יותר צריך “לעבוד” יותר חזק כדי לראות תוצאות. זה כמו בחדר כושר – תמיד יש לך את החלק בגוף שאתה יודע שאתה חזק בו יותר (לדוגמא שרירי גב), אבל לפתח את שרירי היד הקידמית הרבה יותר קשה, לכן כדי לחזק יד קדמית תצטרך לעשות הרבה יותר סטים וקומבינציות שונות של תרגילים כדי לראות שיפור.
3. נרגעים – הטיפולים הקיימים יעילים בהחלט גם למפרצים, כולל מינוקסידיל ופרופסיה ועוד הרבה טיפולים אחרים. לסרטון שמראה בחור שהצמיח שיער חזרה מקדימה לחץ כאן.

  • Share/Bookmark

תגובות

תגובה אחת על ”מלחמת המפרץ“
  1. עומרי says:

    שלום רציתי לשאול מי שיודע או שמע על הבעיה הבאמת מפחידה שמתפתחת במהלך השימוש הממושך (בערך שנה ויותר) בפרופסיה הגנרית שבעצם מקטינה את מהירותו של הזרע ופוגעת בו דבר שיכול להוביל לקושי בהכנסת הריון, עובר פגום וכדומה
    דבר שני שרציתי לשאול הוא מה יותר עדיף לקחת במלחמה נגד הנשירה? או את הפרופסיה הגנרית או דקל ננסי שממה שאני הבנתי שהוא גם יגול לגרום להפסקה של נשירה והוא לא פוגע ומשפיע לרעה על הגוף?
    תודה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree