מיתוסים על נשירת שיער והתקרחות

15 בJune 2009 מאת: admin

המיתוס:

הנטייה הגנטית להקרחה מגיעה מצד האם.
אם אבא שלך קרח גם אתה תהיה קרח \ אם אבא שלך קרח רוב הסיכויים שלא תהיה קרח.

האמת:

הנטייה הגנטית להקרחה יכולה לעבור מהאם או מהאב או לדלג דור, אין חוקיות בעניין.

המיתוס:

להסתפר קצר ולעשות גלאח מחזק את השיער.

האמת:

השערה מתחלקת לשני חלקים – מה שמתחת לקרקפת זה החלק החי, ומה שמעל מת. לא משנה כמה פעמים תגלח את השערה, זה לא ישפיע על קצב הצמיחה או הנשירה של השיער שלך כי אין השפעה על החלק החי. גילוח השיער יוצר מראה אחיד יותר.

המיתוס:

חפיפה תכופה מגבירה נשירה.

האמת:

אין קשר בין מספר החפיפות לנשירת השיער. השמפו עצמו לא חודר לזקיק השערה ולא משפיע על אורך חיי השיער. לחפיפה יומיומית יכולה להיות השפעה טובה על בריאות קרקפת שומנית, עם זאת כדאי לקרוא את הפוסט על SLS ולזכור ששמירה על עור קרקפת בריא חשוב גם לבריאות השיער הטמון בו.

המיתוס:

הזעה תכופה באזור הקרקפת גורמת להתקרחות.

האמת:

לא נכון, השיער אמנם נראה פחות מלא כשהוא רטוב, אך אין קשר בין הזעה להתקרחות. אם זה היה נכון כל הספורטאים היו קרחים וכל מי שחי באיזור עם אקלים חם היה קרח. עם זאת מעניין לראות שבאזורים הקרים יותר (אירופה וצפון אירופה) אחוז הקרחים נמוך יותר.

המיתוס:

צביעת שיער הורסת את השיער.

האמת:

השיער שמחוץ לקרקפת מורכב מתאים מתים שלא משפיעים על הצמיחה או על הנשירה. צבע השיער לא חודר לזקיק השערה (ראה פוסט על שיער לבן), ולכן הוא לא גורם נזק לשיער או לזקיקים ולא משפיע על נשירת שיער. עם זאת בצביעה יש לוודא שאין אלרגיה של העור לצבע שעלולים לגרום לדלקת ופגיעה בקרקפת ובשיער. בנוסף, יש גישה שטוענת שיש חומרים מזיקים בצבע שבטווח הארוך כן חודרים דרך העור (כגון עופרת) וגורמים לנזק בריאותי.

המיתוס:

ככל שגבר שעיר יותר הוא גם קרח יותר.

האמת:

רמות גבוהות של טסטוסטרון גורמות הן להקרחה והן לשעירות, אבל נשירת שיער תלויה בנטייה גנטית. יש גברים שעירים בעלי שיער שופע וגברים חלקים הסובלים מנשירת שיער ומהתקרחות.

המיתוס:

גברים אינטליגנטיים ומלומדים יותר (נניח פרופסורים ודוקטורים) מקריחים יותר.

האמת:

אין קשר בין אינטליגנציה, תארים אקדמיים והתקרחות, הקשר קיים רק בסרטי קולנוע ובסדרות בטלביזיה והוא סטריאוטיפי לחלוטין. יתכן ולגבי אנשים השגיים שנמצאים בלחץ נפשי או מתח גבוה (בלימודים או עבודה) – הלחץ משפיע אצלם על מצב השיער (ראה פוסט על השפעת לחץ נפשי).

המיתוס:

חבישת כובע או קסדה (של אופנוע, קסדה צבאית או לצרכי בטיחות) גורמת לנשירה.

האמת:

הקשר היחידי האפשרי הוא מצב בו הכובע או הקסדה הדוקים לראש בחוזקה רבה ולמשך זמן כך שלא מאפשרת זרימת דם לקרקפת, מצב זה הוא כמעט בלתי אפשרי. יתכן שהמיתוס צמח פשוט כי יש קרחים שמנסים להסתיר את הקרחת עם כובע.

המיתוס:

סירוק תכוף במסרק או מברשת גורם לנשירת שיער

האמת:

סירוק לא מחליש את השיער, השיער טמון בקרקפת וקשה לתלוש אותו גם בהפעלת כוח (משיכה קבועה של השיער כגון קוקו כן יכולה להחליש את זקיקי השיער, לכן מומלץ לא לאסוף אותו בצורה הדוקה מדי).

המיתוס:

אין פתרון לנשירת שיער, כל הפתרונות שמציעים זה עבודה בעיניים.

האמת:

יש המון מה לעשות נגד נשירת שיער והתקרחות, יש הרבה פתרונות טובים ובדוקים מסוגים שונים. כיום אנו חיים בעולם מתקדם מבחינת מגוון הפתרונות שיש אשר חלקם הגדול נבדק מחקרית וקלינית.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

תגובות

2 תגוובת על ”מיתוסים על נשירת שיער והתקרחות“
  1. יהבה says:

    רופאים טוענים שהנזירה מושפעת מצביעת השיער והצבע כן חודר לתזקיקי השערה ומשפיע על נשירת השיער וכן פן חם בתדירות גבוהה גם הוא גורם להתקרחות

  2. admin says:

    יש הבדל בין התקרחות אנדרוגנית לנזקים שיכולים להגרם לזקיקים מגורמים אחרים. אין בעיה עם שער שנושר כל זמן שהזקיק בריא. לא מכיר רופא שיטען שנשירת שיער נגרמת מצביעה, אם היו כאלה זה היה פוגע בתעשיה אדירה של צבעי שיער שמגלגלת מילארדים, להיפך, רופאים אומרים שאין השפעה על הזקיקים שקבורים 4 ממ בתוך העור. חומרים כימיים על העור יכולים לגרום להשפעות על העור שיכולות להוביל גם לנשירה, עקב נניח דלקתיות בקרקפת. כמובן שיש אנשים שרגישים יותר לחומרים מסויימים, זה בכל דבר, יש אנשים שאלרגים לבוטנים למשל ויכולים למות מאכילה שלהם, זה לא אומר שאסור לאכול או שאנשים לא אוכלים, רק מי שרגיש נמנע.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree