מה ידוע כיום על הקשר שבין גנטיקה והתקרחות

10 בJune 2009 מאת: admin

התקרחות גברית או נשית טיפוסית הנובעת מרגישות להורמון DHT היא גנטית, מה שאומר שבשלב מסויים בחיים מופעל טריגר גנטי מסויים שגורם (עם הצטברות ה-DHT בזקיקי השיער) להתקרחות. הורמון ה-DHT עצמו לא מספיק, בלי הפעלת הטריגר הגנטי לא תהיה התקרחות גברית טיפוסית. אצל גברים מסויימים הטריגר מופעל מוקדם, אפילו לפני גיל 20 ואצל אחרים רק אחרי גיל 50 וכמובן אצל מיעוט (כ-20% מהגברים) הטריגר לא מופעל, כי מבחינה גנטית אין רגישות ל-DHT. אצל נשים התופעה מתחילה בעיקר לאחר גיל המעבר (כלומר בעשור החמישי או השישי).

קיימת סברה שאת הטריגר ניתן לזרז או להרחיק, למשל לחץ נפשי עלול להפעיל את הטריגר ואילו אורח חיים רגוע לדחות אותו. נמצא כי הנמכה של DHT (באצמעות פינסטריד או חומרים אחרים) יכולה למנוע את הפעלתו אצל אנשים מסויימים, כיוון שרמות מסויימות של DHT מפעילות את הטריגר באופן שונה בין אנשים שונים, לפעמים הנמכה מועטה תספיק להגיע לכמות DHT שאינה מפעילה את הטריגר.

למרות שלא יודעים הרבה על האופן בו הגנטיקה פועלת, ברור שהיא פועלת. נטיה גנטית להתקרחות יכולה לעבור מהאם או מהאב ואף לדלג דור. מבנה השיער, כמות הזקיקים ומחזור חיי השיער גם עובר בתורשה, כמו תכונות פיזיולוגיות אחרות.

ישנם שני תחומים מעניינים שבהם המדע עוסק הקשורים לגנטיקה של השיער:

מחקר בתחום שכפול גנטי של שיער:

התקווה הגדולה בתחום ההתקרחות היא מציאת פריצת דרך בתחום שכפול גנטי של שיער. עם השגת פריצות דרך מדעיות בתחום הגנטיקה נפתח הפתח גם למציאת לפתרונות לבעיית ההתקרחות.
הרעיון מאחורי “שכפול גנטי של שיער” הוא לקחת שערות בריאות של אדם אשר אינן נוטות לנשירה, כמו השערות שבעורף (אותן שערות בהן משתמשים בהשתלות שיער), לשכפל אותן ולגדל אותן בתנאי מעבדה עד אשר תיווצר כמות מספקת לכיסוי מלא של הראש בשיער ואז להשתיל את השיער המשוכפל על הקרקפת. מעבדות מחקר רבות בעולם עוסקות בחיפוש פתרונות בתחום שיאפשרו לשכפל שיער. הפוטנציאל הכלכלי עבור מי שיצליח להגיע לפתרון המדעי הוא עצום ומציאתו תאפשר “חיסול” תופעת ההתקרחות אצל רוב האנשים. נכון להיום, טרם נמצאה פריצת הדרך שתאפשר שכפול שיער במעבדה, אך לא מין הנמנע שתוך מספר שנים ימצא הפתרון.

בדיקה גנטית לניבוי התקרחות:

בתחילת שנת 2008 יצאה חברת HairDX (חברה אמריקאית מקליפורניה העוסקת בתחום הגנטיקה של שיער ומנוהלת ומופעלת על ידי רופאים מומחים וחוקרים בתחום), עם בדיקה גנטית לזיהוי הסיכון להתקרחות גברית ונשית טיפוסית. לאתר חברת HairDX כולל הסבר על הבדיקה לחץ כאן.

מדובר בבדיקה גנטית שבה נבדקים מקטעים בכרומוזום X (לגבר יש כרומוזום X וכרומוזום Y ולאישה 2 כרומוזומי X) ומזוהים החלקים הקשורים לקולטני האנדרוגן. ממחקרים נמצא כי מבנה המקטע רלוונטי לתהליך ההתקרחות, ויכול לנבא בסבירות של כ- 70% אם אדם יקריח או לא.

הבדיקה נעשת באופן פרטי, גם בארץ, בעלות של כ-1,300 ש”ח (בערך פי 2 מהעלות בארה”ב), ומתאימה לגברים ונשים מגיל 18 ומעלה. בבדיקה נלקחת דגימת DNA מחלל הפה (פנים הלחי), והתאים שבדגימה נבדקים. בארץ משווקת הבדיקה באמצעות חברת DNAtix באופן בלעדי ומבוצעת על ידי רופאי עור מומחים.

מטרת הבדיקה היא לתת לאדם אינדיקציה לגביי סיכוייו להקריח ולפיכך – גם להנחותו להתחיל בבקרה ובטיפול מוקדם ככל האפשר. יש לציין כי ישנם כנראה מרכיבים גנטיים נוספים הקשורים להתקרחות גברית או נשית טיפוסית שטרם אותרו וכי הבדיקה לא מאשרת ב-100% את הסיכוי להתקרחות כזו.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree