לחץ נפשי, נשירת שיער והתקרחות

1 בJune 2009 מאת: admin

לחץ נפשי, דיכאון, שוק, סטרס, מתח, חרדה. מדובר במצב נפשי לא בריא שמשפיע גם על הגוף. עד היום לא נחקר הקשר בין מתח או לחץ נפשי ותהליכים פיזולוגיים ארוכי טווח, אולי כיוון שמתח ולחץ הם דברים שקשה למדוד. לחץ נפשי יכול להתבטא למשל בדופק גבוה, הזעה מוגברת וכאבי ראש, אבל יש אנשים שיגיבו יותר ויש שיגיבו פחות לאותה רמה של לחץ או יגיבו באופנים שונים. הרפואה האלטנטיבית רואה בלחץ נפשי גרם מרכזי בהופעת מחלות, כולל סרטן וגם הרפואה המודרנית יודעת לייחס בעיות פיזיולוגיות רבות למצב נפשי (תגובה פסיכו-סומטית היא תגובה פיזית של הגוף לסטרס נפשי, שיכולה להתבטא אצל אדם בריא בכאבים, כיווצים ועוד. אחת התגובות המוכרות ביותר ללחץ הוא כאב ראש ומיגרנה, גם התעוררות של מחלות עור כגון סבוריאה ופסוריאזיס ואף התפרצות של הרפס מיוחסים ללחץ נפשי. תגובה נוספת מוכרת ומסוכנת כתוצאה ממתח או לחץ היא התקף לב. גם נשירת שיער מיוחסת על ידי רופאים, במקרים מסויימים, ללחץ).

באופן כללי, מתח עלול להתבטא בכיווץ של שרירים באיזורי העורף, הכתפיים, הפנים וגם הקרקפת. כיווצים באיזורים אלו עלולים, כאשר הם נמשכים לאורך זמן לפגוע בזרימת דם תקינה לקרקפת ולזקיקים. במצבי דחק (כמו פחד, חרדה, לחץ וכו) בלוטת האנדרנל משחררת אדרנלין וקורטיזול שנותנים אנרגיה לשרירים ומאפשרים בין השאר זרימת דם מוגברת לשרירים ולמוח על חשבון אברים אחרים, (כולל העור ואיברים פנימיים) להאצת חילוף החומרים והגברת החמצן והאנרגיה, כנראה כדי שניתן יהיה להגיב במהירות ובכח מול מצבי סכנה ולשרוד (סיבות אבולוציוניות – להלחם או לברוח). הפרשה של הורמונים אלה לאורך זמן פוגעת בזרימת הדם לזקיקים ויתכן ואף משפיעה על האיזון ההורמונלי בגוף מה שיכול להשפיע על השיער. קיימת טענה שמתח נפשי הוא טריגר להתקרחות גברית טיפוסית שכן חוסר האיזון ההורמונלי שעלול להווצר יכול ליצור תגובת שרשרת שיכולה להתחיל או להאיץ את התהליך.

ממחקר שנעשה לאחרונה בגרמניה נמצא קשר בין מתח נפשי לנשירת שיער. נמצא כי מתח יצר פעילות עיצבית באזור זקיקי השיער הגורמים לנשירה מסוג טלוגן אפלוביום (לקישור). טלוגן אפלוביום היא נשירת שיער הנובעת ממעבר של השיער משלב הצמיחה לשלב המנוחה כמספר חודשים לאחר ארוע של סטרס פיזי (כגון מחלה, ניתוח, לידה ואף דיאטה) או נפשי והוא מצב הפיך, לאחר מספר חודשים נוספים עד חצי שנה השיער חוזר לצמוח.

רופאים רבים גורסים (למרות שאין לכך הוכחות מחקריות מוחלטות) כי במצבי דחק נפשי קיצוני עלולה להווצר התקרחות שיער בצורת עיגול (מצב הנקרא אלופציה אראטה, שהוא אבדן שיער פתאומי שיכול לכלול שיער גוף, פנים או\ו ראש). בשיער נוצרות קרחות קטנות ועגולות המתפשטות על פני הקרקפת. בשונה מהתקרחות גברית טיפוסית הנובעת מרגישות גנטית ל- DHT ואינה מחלה, אלופציה אראטה נחשבת מחלה ומחייבת טיפול ופיקוח רפואי, בצורתה הקלה היא מטופלת וחולפת אך במקרים קיצוניים יתכן אבדן של השיער.

אז מה עושים?
כמובן שהתשובה הבנאלית תהיה לחייך הרבה, להימנע ממצבי לחץ ולחיות חיים רגועים ושלווים. הבעיה היא שאנחנו חיים בסביבה מלחיצה ולוחצת, כך שלא ניתן להתגבר לגמרי על מתחים אולם כן ניתן להפחית אותם משמעותית, הן מתוך פעולה והן מתוך בחירה. הפתרון הוא לנסות לחיות חיים מאוזנים, לפנות זמן לתחביבים, לעסוק בספורט ולנסות לחיות חיים בריאים ולעסוק גם בדברים מהנים ומרגיעים. בנוסף, לנסות להתרגז פחות, לקחת בקלות עד כמה שאפשר ולזכור שקודם כל הבריאות ואחר כך כל השאר, אז גם אם השיער נושר – לא להלחץ, זה קורה לכולם כמעט, פשוט לטפל בשיער בסבלנות והתמדה, הרי לחץ לא יעזור לשיער לכן אין בו שום טעם. את האנרגיות כדאי להפנות לטיפול, ככל שהטיפול יהיה עקבי, נכון ולאורך זמן סיכויי ההצלחה שלו עולים.

מי יודע, אולי בעתיד עוד יתברר שגישה חיובית, אמונה ואופטימיות יכולים לתרום להצלחת הטיפול (כמו שנטען בעיקר על ידי הרפואה האלטרנטיבית)…האמת, רק בשביל הסיכוי שזה נכון כדאי לפנות את המתח לגישה חיובית:-)

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

תגובות

4 תגוובת על ”לחץ נפשי, נשירת שיער והתקרחות“
 1. טיפול שעזר לי להחלמת האלופציה – מריחת ג’ינג’ר על איזור הקרחת

  היתה לי במשך כשנתיים אלופציה אראטה (alopecia areata) שבאה לידי ביטוי כקרחת יחידה בזקן (בגודל של כ-5 ס”מ בשיאה).
  קראתי מחקרים וניסיתי מספר טיפולים כאשר זה שלבסוף הצמיח את השיער היה גירוד ג’ינג’ר ומריחתו על איזור הקרחת – צמיחה חלקית נראתה כבר לאחר מספר שבועות ותוך 3 חודשים השיער צמח בחזרה (אם מישהו מתכוון לנסות זאת בבקשה קודם היכנסו לקישור האתר שמופיע בהמשך וקראו מספר אזהרות חשובות שיש להקפיד עליהן)
  גורמים חיוניים נוספים להחלמה: רמה תקינה של ויטמין D, הימנעות מלחץ, אכילת סיבים תזוניים (נפוץ בעיקר בפירות וירקות)

  כדי להנגיש את הידע לכמה שיותר אנשים פתחתי אתר באנגלית (אולי תרגם אותו בעתיד גם לעברית) אשר מפרט את ההתנסויות שלי כולל תמונות מעקב (מה עזר ומה לא), איך להכין את הג’ינג’ר וטיפולים אלטרנטיביים מבוססי מחקרים אחרים שאפשר לנסות:
  https://resolvealopecia.wordpress.com/

  מקווה שזה יעזור ואם יש שאלות מוזמנים לשאול אותן בהערות באתר!

 2. admin says:

  יופי אבל חשוב לזכור – זה לא רלוונטי להתקרחות גברית טיפוסית androgenic alopecia שעל זה הבלוג מדבר. בנוסף אצלך אתה מדבר על זקן ולא על שיער ראש.
  מה שאתה מתאר זו משהו אחר לגמרי ולא קשור לנושא הבלוג, אך כיוון שזה גם סוג של התקרחות אולי זה יעזור למישהו.
  אתה מציע טיפול באלופסיה אראטה שכולל למעשה תזונה מאוזנת, זה שמרחת משהו לא אומר שזה מה שעזר כי עשית עוד דברים במקביל ויתכן שאותה מריחה לא עזרה ולא הזיקה.
  לגבי לחץ נפשי – ידוע כי הוא עלול להוציא מערכות בגוף מאיזון למשל המערכת החיסונית, ברגע שחזרת לאיזון בעיות מסויימות שנוצרו בגלל החוסר איזון נעלמות, אני לא רואה קשר לג’ינג’ר או לכל צמח-פלא אחר.
  ישנם מקרים של אראטה שלא יודעים ממה הם (לכאורה הבנאדם ללא לחצים וללא חוסר תזונתי), למתעניינים יש הרבה מידע באינטרנט, בכל מקרה שמח שהצלחת ושאתה משתף.

 3. הי אדמין, בהחלט הסיבה היחידה שפתחתי את האתר היא כדי להנגיש את הידע מהמחקרים שקראתי ולהציע רעיונות לטיפולים אפשריים מכוון שכשאני פניתי לרופא עור לפני כשנתיים האופציה היחידה שהוא הציע לי היתה טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים שבשל תופעות לוואי לא ניתן להשתמש בהם לאורך זמן (אכן מצמיחים את השיער בטווח הקצר באמצעות דיכוי מערכת החיסון אך ברוב המקרים השיער חוזר לנשור לאחר הפסקת הטיפול) וזו תשובה מתסכלת בעיקר למי שלא יודע לקרוא מחקרים ולנסות דברים בעצמו. בתור מי שזכה לטעום גם מהתקרחות גנטית בקרקפת (קראתי לא מעט בבלוג שלך) וגם בשנתיים האחרונות מאלופציה אראטה בזקן אני יכול לומר שלאלופציה יש ברגע זה פחות אופציות טיפוליות מוכחות במחקרים רובסטיים ולכן יש יותר חשיבות להתנסות עצמית.

  הסיבות שבגינן אני משוכנע שהג’ינג’ר הוא שאחראי להצמחת השיער היא:
  1. התוצאות היו מהירות מאוד מרגע תחילת הטיפול בג’ינג’ר (ממש תוך 2-3 שבועות ראיתי תוצאות משמעותיות). מחזור צמיחה של שערה בזקן קצר משמעותית מזה של שערה בקרקפת ולכן במידה וטיפול עוזר ניתן לראות את התוצאות כבר תוך מספר שבועות (לא צריך לחכות 3 חודשים ומעלה כמו בקרקפת).
  2. מספר מחקרים מהשנים האחרונות מראים שג’ינג’ר מכיל מספר תרכובות המשמשות כ-JAK inhibitor. זהו אותו מנגנון הפעולה בו פועלות מספר תרופות שהתגלו לפני כשנה כיעילות מאוד אפילו במקרים הכי קשים של אלופציה אראטה וכרגע הן נמצאות בשלב ניסויים קליניים ועד כה הראו תוצאות מבטיחות (יש קישורים למחקרים באתר).

  בכל אופן אתה צודק לחלוטין בכך שלא ניתן לצאת בהצהרה חד משמעית כאשר אין מחקר על קבוצת אנשים. חשוב לציין שכבר לפני שנה וחצי העלתי את רמת הויטמין D שלי לטווח התקין (עשיתי בדיקת דם והוא היה נמוך) מה שלהערכתי עצר את התקדמות האלופציה (שהתפשטה במהלך החודשים הראשונים), ביצעתי פעילויות כדי להפחית סטרט והתחלתי לאכול הרבה סיבים תזונתיים אשר משמשים כפרביוטיקה לחיידקי המעיים (שלושת הגורמים הללו משפיעים על ויסות מערכת החיסון).

 4. admin says:

  הרבה אנשים נמצאים בחוסר של ויטמין D וזה מסוכן, גם אני גיליתי את זה אחרי בדיקת דם פשוטה ומאז אני לוקח תוסף, תסמינים שליליים שהיו לי נעלמו (עייפות, חולשה). חוסר לאורך זמן יכול לגרום להתפתחות בעיות בריאותיות ואפילו מחלות לכן חשוב לכולם לבדוק את עצמם.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree