התקרחות אצל נשים

19 בJune 2009 מאת: admin

מקובל לראות התקרחות, שיער דליל ונשירת שיער כתופעה גברית. בפועל זה ממש לא כך. הסיבה העיקרית לאבדן שיער אצל נשים – הוא בדיוק הסיבה אצל הגברים – האנדרוגן DHT כאשר קיימת רגישות גנטית אליו. ההתקרחות הנובעת מרגישות גנטית אצל נשים נקראת התקרחות נשית טיפוסית (ודרך אגב, הבדיקה הגנטית לניבוי הסיכוי להתקרחות על רקע גנטי – רלוונטית גם לנשים, ניתן לקרוא על כך בפוסט הבא).

אצל נשים תתכן נשירת שיער זמנית שלא קיימת אצל גברים הנובעת מסיבות הורמונליות הקשורות להריון ולידה או להפסקת נטילת גלולות. בנוסף, דיאטות או תזונה לא נכונה שפחות נפוצות אצל גברים עלולות לגרום למחסור בוויטמינים ומינרלים חיוניים (אחת הסיבות העיקריות היא מחסור בברזל, דבר שנדיר למצוא אצל גברים).

לנשים יש “הגנה” מפני התקרחות הנובעת מרגישות לאנדרוגן DHT – יש להן פחות טסטוסטרון מלגברים ובנוסף יש להן אסטרוגן שנוגד את הטסטוסטרון ושומר עליו ברמות נמוכות כך שגם אם נוצר DHT הוא נמצא בכמויות כה קטנות שאינו יכול לגרום לפגיעה בזקיקי השיער. הבעיה מתחילה לאחר גיל המעבר שאז יורדות כמויות האסטרוגן וה”הגנה” נחלשת, כמות ה-DHT עולה ויכולה להגיע למסה הקריטית בזקיקים שעלולה לגרום להתקרחות נשית טיפוסית (במקרים נדירים התקרחות כזו מתחילה עוד לפני גיל המעבר וקשורה לבעיות הורמונליות).

כמו אצל גברים, התקרחות נשית טיפוסית עלולה להיות בלתי הפיכה כאשר נגרם נזק לזקיקי השיער, לכן יש חשיבות גבוהה להתחלת טיפול מוקדם ככל הניתן.

טיפולים תרופתיים שנשים יכולות ליישם שונים מהטיפולים אצל גברים כאשר מדובר בהתקרחות נשית טיפוסית. כיוון שהמבנה ההורמונלי שונה נשים לא יקחו פינסטריד או אבודרט או כל חומר שבא להקטין ייצור של DHT, תרופות אלו לא יעילות עבור נשים ואף עלולות להיות מסוכנות לכן אסורות לשימוש לנשים.

נשים יתרכזו בטיפולים אחרים – בעיקר מינוקסידיל בשיעור 2% (אם כי יש רופאים שימליצו במקרים מסויימים על ריכוז של 5% כמו אצל גברים), שימוש בלייזר נמוך עצמה, טיפולים חיצוניים טבעיים ותוספי מזון. פתרונות אלו יהיו בדרך כלל טופיקליים (חיצוניים מקומיים) או ויטמינים ומינרלים ולרוב לא תרופות הנלקחות בבליעה. טיפולים פחות קונבנציונליים יכולים לכלול במקרים קיצוניים שימוש בתרופה ספיירונולקטון (SPIRONOLACTONE) ואפילו השתלת שיער, אולם רק בכפוף לאישור, בקרה ומעקב רפואיים.

נשים, כמו גברים יכולות גם להשתמש בתוספות שיער ועזרים קוסמטיים שיתנו מראה שיער מלא יותר הכוללים פאות, תוספות שיער ופתרונות טיבעיים לעיבוי השיער כגון HSR.

עוד מידע שרלוונטי לנשים ניתן למצוא בקטגוריה “כללי” ובקישורים הבאים:

ויטמינים מינרלים ושיער בריא

לחץ נפשי נשירת שיער והתקרחות

הסולמות למדידת רמת ההתקרחות

מה נשים רוצות?

סיבות נוספות לנשירת שיער

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: מינוקסידיל,נשירת שיער,תרופות
תגיות:

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree