המחיר של פרופסיה והשפעתו על הצרכן

8 בJune 2009 מאת: admin

דבר שמרגיז לא מעט צרכני פינסטריד (או כאלו ששוקלים להתחיל לטפל בפינסטריד) הוא המחיר שלוקחים בארץ על פרופסיה, כ- 300 ש”ח ל-30 כמוסות, שזה כ-10 ש”ח ליום. למה זה כל כך יקר? הסיבה פשוטה והיא לא ייחודית לישראל (מי שיבדוק מחירים של פרופסיה באינטרנט יגלה שהם בערך באותו מחיר), התרופה פשוט אינה בסל התרופות. “סל התרופות” הוא כל התרופות שנכללות על ידי משרד הבריאות ומחירן נקבע על ידו ומוכתב לקופות החולים. המאבק על הרשימה חוזר על עצמו כל פעם מחדש כאשר תרופות מסויימות נכללות בסל ואחרות נותרות מחוצה לו (שיקולי תקציב לא מאפשרים הכנסת כל התרופות). נשירת שיער מסוג התקרחות גברית טיפוסית אינה מחלה וזו סיבה מרכזית לא להכליל אותה בסל התרופות, עם זאת פרוסקאר (המיוצרת על ידי אותה חברה שמייצרת את הפרופסיה – חברת MSD לטיפול בערמונית מוגדלת) כן בסל ומחירה זול יחסית, כ- 140 ש”ח ל-30 כדורים של 5 מ”ג כ”א (פי 5 מהפרופסיה בכמות וחצי במחיר, כלומר עשירית מחיר לאותה כמות של פינסטריד).

לכאורה מה שנוצר הוא עיוות. אותה חברה מייצרת פינסטריד ומחלקת אותו לכדורים של 1 מ”ג (פרופסיה) ו-5 מ”ג (פרוסקאר או בשמו המקומי פרוקיור) והצרכן צריך לשלם פי 10 עבור אותה הכמות כאשר מדובר בפרופסיה.

הפער האדיר במחיר יוצר מצב בו יש אנשים שפונים לרופא שלהם ומבקשים מרשם לפרוסקאר לשימוש לשיער וכיוון שמדובר באותו חומר ורק הכמות שונה ישנם רופאים שיהיו מוכנים לתת מרשם כזה. נוצר מעין “שוק אפור” (לעומת שוק שחור) שבו קונים פינסטריד בזול, פשוט כי מחיר הפרופסיה גבוה.

הבעיה עם הפרוסקאר היא שמדובר בכמות הגדולה פי 5 מזו של פרופסיה. יש שמשיגים פרוסקאר ושוברים כל כדור ל-4-5 חלקים, כדי להגיע לכמות היומית של פרופסיה ומשתמשים בחפיסה אחת של פרוסקאר ל-5 חודשים. הטוענים נגד שיטה זו יגידו לא נוחה, לא מדוייקת מבחינת הכמות (קשה להגיע למינון של 1 מ”ג ליום במדוייק, למי שחשוב לו להקפיד על דיוק), קשה לשמור על “טריות” של כדור שנפתח ולא נצרך (אם כי זה לא נשמע סביר, כי אוטמים את הכדור בניילון ושומרים בקירור) והכי חשוב – סכנת זליגת האבקה\שאריות של הכדור לסביבה ולמגע עם נשים.

למי שלא יודע, פינסטריד אסור לשימוש אצל נשים ואפילו למגע. נמצא שכמות קטנה של החומר גורמת למומים בעובר אצל נשים בהריון ולכן יש למנוע כל סיכוי, גם הקטן ביותר שיגיע לכדי מגע כלשהו עם נשים (חומרים יכולים לחדור גם דרך העור או דרך נשימה).

הפתרון הנפוץ ביותר לאלו שלא מוכנים לשלם את הסכום על פרופסיה אלו הגרסאות הגנריות של פרופסיה שמיוצרות בהודו. מדובר בכדורים של פינסטריד 1 מ”ג שנמכרות באינטרנט במחירים של כשמינית מהמקור. החברות ההודיות שמייצרות את הכדורים הללו הן חברות גדולות ומוכרות כגון Cipla שמייצרת את הפינפסיה או Dr. Reddy’s שמייצרת את Finax, מדובר בחברות שמייצרות תרופות רבות לשוק המקומי, תרופות שמגיעות גם לחברות הודיות מסחריות שמפיצות באמצעות האינטרנט ובדואר את התרופות הללו לכל העולם, ללא מרשם. הקומבינה ההודית אפשרית רק בהודו, כיוון שבהודו חוקי הפטנטים שונים ומאפשרים להוציא גרסאות גנריות של תרופות מוגנות פטנט. לכן כדאי לדעת שכשקונים תרופות גנריות באינטרנט, רוב הסיכויים שמדובר בחברה הודית.

האם הגרסא ההודית שונה מהפרופסיה מבחינת האפקטיביות? מדובר באותו חומר פעיל ואותה כמות לכדור המיוצרת על ידי חברות תרופות גדולות ומוכרות (כמו שיש חברות שונות שמייצרות אקמול או אספירין עם אותו חומר פעיל ובשמות מסחריים שונים). יש לא מעט אנשים שמזמינים את הגרסאות הגנריות ומשתמשים בהן בהצלחה (ראה גם את הפוסט הקודם – סרטון של בחור שמשתמש בגרסא הגנרית).

כרגע, לא נראה ש-MSD מתכוונת להוריד את מחירי הפרופסיה, היא משקיעה בפרסום בטלויזיה ובאינטרנט (קמפיין “שלכת”, כולל רופא שמביט למצלמה ומודיע שיש פתרון מוכח), פרסום שעולה לה כסף וכידוע, מוצרים שעולה יותר לשווק לעיתים עולים יותר. מי שיכול להרשות לעצמו לשלם את הסכום החודשי על התרופה כנראה קונה אותה, הבעיה שרבים אחרים מתקשים לעמוד בסכום (או שפשוט לא מוכנים לשלם אותו) ופונים לפתרונות זולים יותר. בעתיד, כאשר יפוג הפטנט על התרופה (בשנת 2013) וחברות תרופות אחרות יתחילו לייצר גרסאות גנריות המחירים ירדו משמעותית (יצירת תחרות בין חברות וגידול בהיצע), עד אז רבים ימשיכו לחפש את הפתרונות הזולים, פשוט כי הם זמינים ועובדים.

 • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: תרופות
תגיות: , , ,

תגובות

40 תגוובת על ”המחיר של פרופסיה והשפעתו על הצרכן“
 1. ערן says:

  פוסט מעולה, כל כך נכון. פעם הייתי קונה פרופסיה מקורית וזה היה ממש מרגיז. מילא ללכת לבקש כל פעם מרשם מהרופא אבל גם לשלם המון כסף?
  למה פרופסיה לא חושבים על כל הצעירים שאין להם את הסכומים האלה מה זה רק לעשירים? למזלי לפני חצי שנה גיליתי שאפשר לקנות באינטרנט את הפרופסיה הגנרית שזה בדיוק אותו חומר פעיל עם שם אחר ומאז אני קונה באינטרנט ומאוד מרוצה, הנשירה נעצרה לגמרי ואפילו צמח לי קצת שיער חזרה במפרצים. אני מתכוון להמשיך עם זה כי זה עובד לי ממש טוב. בקיצור זה הקישור לאתר שאני מזמין ממנו http://www.4rx.com/online-pharmacy
  הם מאוד אמינים ומה שטוב אצלם זה שיש להם תמיכת לקוחות. אפשר להתכתב איתם בצ’אט ואפילו להתקשר בטלפון וזה שונה מאתרים אחרים ששם אין לך כתובת ולך תדע מה עם ההזמנה שלך ומה שולחים לך.
  ממליץ בחום, דרך אגב גם מינוקסידיל אני קונה באינטרנט באיביי.

 2. יניב says:

  טוב הם ידועים אני קונה אצלם הרבה זמן ומצטרף למה שערן כתב.

  גם אחלה מחיר וגם שירות מעולה. מגיע בצ’יק בדואר. יש להם פרופסיה גנרית וגם דוטסטריד, רטאין A וחומצה אזאלית במחירים כאלה זולים..מזל מזל שיש אותם.

  מי שקונה בארץ פשוט פרייר אין לי מילה אחרת להגדיר את זה.

 3. אלכס says:

  תגידו מישהו קנה אצלם דוטס?

 4. שעיר לנצח says:

  אני קונה.
  בהתחלה קניתי בהאוספרמסי אבל אחרי שהם דפקו לי ברז בהזמנה שלא הגיעה (הם לא עונים כששולחים להם הודעה וה- live help שלהם אף פעם לא עובד אז התקשרתי לחברת ויזה לבטל את התשלום כי לא הגיע) אז עברתי ל4rx
  אני קונה אצלם עוד דברים לא רק דוטס והם שולחים לארץ את החבילה בלי שכתוב הסכום האמיתי שקנית ככה שזה לא נעצר במכס. אני קניתי לי סטוק שלם של דוטס לחצי שנה עלה לי 150$ וכתבו על החבילה 15$ gift ככה שאפילו לא כתוב שזה דוטס ועוד דבר שתדע שהמשלוח לארץ זה חינם ומקבלים 20 כדורים מתנה בנוסף:)

 5. ערן says:

  עודכנו הנחות נוספות למחירים באתר
  http://www.4rx.com/online-pharmacy
  כך מקבלים את ההנחות:
  1. ליחצו על הקישור
  2. ליחצו בעמוד שהגעתם אליו על Add to Chart של ה-90 days
  3. אחרי שלחצתם אתם מועברים עוברים לעמוד שבצד ימין שלו המחירים אחרי הנחה נוספת!
  4. לוחצים על Yes upgrade my order וקונים במחיר המוזל

  – מחיר כמות לחצי שנה אפשר לקנות ב- 79$ במקום 99$
  – מחיר כמות לשנה אפשר לקנות ב-133$ במקום 159$

  לא ברור כמה זמן המבצע שלהם ימשך, שווה לנצל אותו.

 6. יורם says:

  לבחור מעל שמפרסם את 4rx: מדובר באתר שמוכר בערך במחיר שהוא פי 3 יקר מאתרים אחרים, לא ממליץ לקנות ממנו ומחיר המשלוח יקר מאוד ! בקיצור דופקים עליך קופה.

  לגבי חלוקת הפרוסקאר ישנה בעיה נוספת שיש לתת עליה את הדעת. פרוסקר כאמור מכיל 5 מ”ג של החומר פינאסטרייד אבל הוא לא מחולק באופן שווה בכדור, כלומר אם מחלקים את הכדור ל-5 חלקים (אני לא יודע איך אפשר אבל נניח) לא מקבלים בהכרח 1 מ”ג חומר בכל חלק. יכול להיות שבחלק אחד נקבל 2 מ”ג ובחלק אחר 0 מ”ג כיוון שכדור מורכב גם מחומרים לא פעילים שמתווספים לתרכובת של החומר הפעיל, אז יכול החלט להיות מצב ש5 מ”ג של פינסטרייד יהיה רק בצד מסוים של הכדור ובחלק ספציפי. MSD יודעים שאנשים מחלקים את הכדור והם לא היו מייצרים כדור שניתן יהיה לחלק אותו ולקבל פרופסיה. הם גם התריעו בעבר על כך שהחומר לא מחולק שווה על פני הכדור. אז שימו לב לפני שאתם מפוררים וחושבים שדפקתם את מרק וקיבלתם פרופסיה כמעט בחינם !

 7. ערן says:

  יורם, התגובה שלך למה שכתבתי לא רצינית ורק מראה שאפילו לא קראת מה כתבתי, אתה טועה ובעיקר מטעה אחרים,

  1. כתבת שהמשלוח יקר ולא בדקת אפילו. המשלוח הוא חינם מעל סכום מסויים שרוב האנשים קונים בו (בערך 100$ שזה כמות לחצי שנה לפחות).
  2. אתה מתעלם ממה שכתבתי על ההנחות שם (גם בקניה חוזרת) ואתה לא כותב איפה אתה קונה ואיפה זול יותר, מעניין למה..
  3. מכיר אתר שנותן תמיכה און ליין 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע? תראה אחד כזה.
  4. כתבת שהמחיר שם פי 3 מאחרים? תראה לי אתר שמוכר בשליש מחיר משלהם, או בחצי..תראה משהו.

  אז להשמיץ זה הכי קל והכי פחות רציני.

  ולגבי מה שכתבת על הפרוסקאר, זה בדיוק מה ש-MSD רוצים שאנשים יאמינו כדי שלא יקנו פרוסקאר בזול אלא פרופסיה ביוקר והוא גם קישקוש וגם משקף חוסר הבנה.

  תעשה טובה לכל מי שקורא את האתר המדהים הזה ונסה לתת מידע איכותי יותר לטובת כולם.

 8. מורי says:

  הקטע על הפרוסקאר ממש הצחיק אותי, זה שהכמות לא שווה. תגיד לי יורם כשאתה שובר את הכדור אתה מוודא שחילקת אותו ל-5 חלקים שווים? הרי בחיים לא תוכל לשבור ל-5 חלקים שווים בדיוק אז מה שמטריד אותך זה איך החומר מחולק בתוך הכדור? חוצמיזה שכולם יודעים שהסיפורים האלה של הפיזור הלא שוויוני מגמתיים.

  לגבי מה שכתבת על 4RX – כתבת שעולה שם פי 3 מה שאומר שאתה מאוד חלש בחשבון. 360 כדור עולים שם 133$ זה 0.36$ לכדור והמשלוח חינם. זה המחיר הכי זול שיש באינטרנט לפרופסיה גנרית.

  אני מקווה שתבדוק שוב את המספרים שלך, נראה לי שהיחיד שדופקים עליו קופה כרגע זה אתה.

 9. משה says:

  די אני מפסיק עם השבירת כדורים זה פשוט מעצבן ואני תמיד מרגיש שאני לוקח יותר מדי או פחות מדי

  עובר לפינפסיה

 10. Doron says:

  אני על פינפסיה מאז ששמעתי על פרופסיה. פשוט מאושר מהתוצאות ואין שום תופעות לוואי אולי להיפך, חרמן תמיד.

  אני לא מסכים עם מה שיורם כתב.

  ערן – אתה תותח על, המחיר ב-r4 הרבה יותר זולים מהמקום שקניתי בו קודם. אני קונה שם ולא רק פינפסיה.

 11. אסף says:

  דורון מה אתה עוד קונה שם???
  יש לי נשירה מטורפת…חייב עזרה!!! מה לעשות??
  נ.ב. – הרופא עור אומר פרופסיה ומינוקסידיל שיש כאלה שעוזר להם, למה יש לי תחושה שהרופא לא עוזר מספיק?

 12. Doron says:

  הרופאים לא מבינים האמת בכל מה שאפשר לעשות. רופא זה לא אלוהים ויש דברים שהם לא ירשמו לך בחיים כמו דוטסטריד או פרוקיור. הם מכירים רק מה שמלמדים אותם כלומר לימדו אותם שפרופסיה עוזר אז זה מה שהם מציעים. כמובן יש רופאים שונים אבל רובם די מכניים וטכניים ויש מצב שהלכת לרופא או שלא מבין או שהוא לא משקיע בפציינטים שלו ורק זורק להם תרופות.
  את המידע האמיתי אתה תשיג באינטרנט בעיקר.

  אני קונה שם גם Retin A ו Azalic Acid שעוזר המון

 13. אלי says:

  הרופאי עור דווקא מבינים (לשאר אין מושג כי רפואת עור זה התמחות, זה כמו שטייס מסוק לא יודע להטיס מטוס) פשוט מתים מפחד על התחת שלהם שלא ישללו להם את הרשיון אם ירשמו לבחור צעיר דוטסטריד או פרוקיור או כל דבר שאחרי זה יבואו אליהם בטענות, הם עובדים רק לפי הספר מה שסבבה. אני לא מוכן שיכתיבו לי מה לקחת מתי ואיך כדי לטפל בשיער שלי ואם אני אחליט על משהו יש לי את האינטרנט. והרופא עור שלי אחלה גבר, לא הסכים לרשום לי כלום מעבר לפרופסיה והסביר לי בדיוק למה (מה שכתבתי זה מה שהוא הסביר) אבל אמר לי שאין בעיה לקנות תרופות גנריות ושזה הכל אותו דבר עם שמות שונים גם אם זה מהודו ושבהודו מייצרים תרופות מעולות וחבל שאין אותם בארץ כי אז לא הייתה בעיה להמון אנשים שאין להם כסף לקנות תרופות שאפילו אין בסל תרופות.

 14. רוביק says:

  וואו די הגזימו בקשר לתופעות הלוואי של פרוסקאר
  “(חומרים יכולים לחדור גם דרך העור או דרך נשימה)”
  מדובר רק על נשים הרות, וגם אז החשיפה לתרופה היא לא בכזו עצמה!

 15. עוז says:

  למבוטחי קופת חולים מכבי עם ביטוח משלים (“מגן כסף” או “מגן זהב”), פרופסיה תעלה 220 ש”ח במקום 290 ש”ח, בקנייתה בבתי המרקחת של מכבי.

 16. ליאור says:

  שאלה
  עם הזמיין ב 100 דולר מי 4rx מה הסיכוי שאני ישלם מכס וכמה?

 17. boaz says:

  אין בעיה עם זה הם שולחים חבילה שכתוב עליה סכום אחר, של כמה $ (קניתי ב-$133 ועל החבילה היה כתוב $3) והתאור של המוצר הוא sample או gift.

 18. ssss says:

  מישהו מוכן להסביר לי תקטע של ההנחה באתר הזה? למה זה מראה לי 160 $?

 19. ספי says:

  כי בחרת ישר ב-360 כדור
  תבחר ב-180 כדור (היכן שכתוב מחיר $99)
  ברגע שבחרת -אתה מועבר לעמוד
  בעמוד הזה יש לך אפשרות לשדרג – כתוב מצד ימין באדום Special Offer!!! זה נותן לך את הכמות של ה-360 כדור במקום ב-159 ב-133.
  עכשיו תקליק על yes upgrade my order
  זהו מכאן אתה ממשיך עד לסיום

 20. בן says:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Finasteride
  נראה כמו אחלה תרופה אולי באמת עדיף להתחיל טיפול

 21. רועי says:

  אהליין,

  קודם כל תודה לכולכם, שוב התווכחתי שהפורומים זה המקום למצוא תשובות!

  לשאלתי,

  ז”א שלקנות מהאתר 4RX, זה בדיוק כמו לקנות פרופסיה בסופר-פארם? עם מרשם?
  מה ההבדל בין התרופה שאזמין מהאינטרנט לבין התרופה שאקנה (במחיר מטורף) בארץ?

  אם זה אותו דבר מחר אני קונה מלאי לשנה ומבסוט לאללה..

 22. אבירם says:

  שלום רועי, כעיקרון מה שאתה קונה בסופר פארם זה פרופסיה.
  מה שמוכרים מהאתר 4RX.COM זו פרופסיה גנרית (תרופה המכילה את המרכיב פיניסטיד)
  התרופה הזו מיוצרת בהודו.
  העניין הוא שכאשר אתה מזמין מהאתר יש לך ספקות האם התרופה הזו יעילה כמו הפרופסיה.
  זה גם מה שאני שואל את עצמי.
  אני כבר שנתיים עם פרופסיה וכרגע התחלתי שימוש של פינפסיה. מקווה שזה ישמור לי על השיער

 23. ניר says:

  צריך חשבון פיי פאל או שנותני שם תמספר ישרכארט

 24. עומרי says:

  שלום לכולם אני בן 23 ואני ממש אבל ממש מבולבל מכל המוצרים שמפרסמים. מישהו יכול להגיד לי האם הפרופסיה הגנרית באמת שוות ערך לפרופסיה הנמכרת פה בארץ ועם מישהו שניסה אותה יכול לספר על סיפור הצלחה? ודבר אחרון האם מספיק לקחת רק את הפרופסיה הגנרית או שצריך לשלב איתה דברים אחרי כדי שהם יעזרו כי קראתי מהפורום שיש הרבה אנשים שמשלבים כמה דברים, אז למה היא לבד לא מספיקה?
  תודה

 25. ליאור says:

  אני לקחתי פרופסיה גנרית למשך שנה ולא עזר לי. כרגע אני לוקח דקל ננסי כבר עוזר יותר

 26. ראול says:

  מה זה “עוזר יותר” ?
  מה אתה לוקח בדיוק ואיך זה עזר ?

 27. ליאור says:

  אוו שאני באחוזים שהפרופסיה לא עוזרת להם אוו שזה סתם תרופה מזויפת.
  בכול אופן אני לוקח כדור אחד ביום של דקל ננסי ופחות אוו יותר המצב יציב.
  עדיף לשלום יותר ולישון טוב בלילה ולא לבזבז כסף על תרופות מזויפות.

 28. רן says:

  שלום!
  האם מישהו מהגולשים אשר מזמין בקביעות מהאתר 4RX.COM יכול לרשום בפירוט מהם התרופות
  אשר רצוי להזמין , וכן את מחירן כעת לעומת המחיר לקנייה בארץ , וכמובן לתת את חוות דעתו על יעילות הטיפול, תודה רבה , זה יכול מאוד לעזור לי,
  רן

 29. שחר says:

  אני מנסה לעשות משלוח של פינסטריד 180 כדורים ב79 דולר אבל איך אני מעדכן תכתובת שלי בישראל? לפי מה שזה נראה אפשר רק בתוך ארה”ב!!

 30. גאורגי says:

  אצלי הכדורים עובדים מהאתר מעולה.
  הבעיה שהפסיקו לשלוח לישראל.
  טוענים שיתחילו לשלוח שוב בקרוב אך בפועל לא קורה. אני דוגם אותם לפעמים וממתין כבר 4 חודשים.

 31. שחר says:

  איזה באסה ואין איזה אתר אחר להזמין פינסטריד?
  ביקשתי מהרופאה מקופת חולים שתביא לי מרשם לפינסטריד , מחר אני ידע אם קיבלתי או לא!

 32. עדי says:

  אני קניתי היום פרופסיה במחיר 190 ₪ אני חבר מכבי משלים
  מחיר טוב??
  התחלתי לקחת היום

 33. דניאל says:

  שלום לכולם,אני רואה שהפוסט הזה נורא ישו מקווה שיענו בכל זאת א.אין לי שרית אבל שיער נושר בצמידות כבר שנתיים בערך האם הטיפול התרופתי זה הדבר הכי טוב בשבילי בשלב זה? ב. בשביל להזמין מהאתר שהמלצתם צריך אישור כלשהוא או ההזמנה היא אני והמחשב? ג.והכי חשוב האם הכדורים ממכרים ואיזה תופעות לוואי יש להם? והאם זה באמת עובד ולאחר כמה זמן (מנסיונכם האישי) מצטער על החפירה אבל זה יעזור לי מאד מאד.

 34. אלכס says:

  שלום
  לפני שבוע קניתי מאתר 4rx.com פרופסיה גנרית בשם המסחרי Pelosta-1.
  תגידו בבקשה אם מישהו משתמש בתרופה הזו ומה התוצאות. ואיך ניתן לבדוק שאכן זה אותו חומר (FINASTERIDEׂׂ) ?
  תודה

 35. אתניקס says:

  זה של היצרן Genpharma חברה ידועה ומוכרת בהודו וPelosta-1 מאוד נפוצה באינטרנט ממש לא משהו חדש אלא די עתיק האמת
  ברור שזה אותו חומר יש כמה יצרנים בהודו שמייצרים את אותה פרופסיה גנרית רק שהשם המסחרי שונה תכלס כולם פינסטריד 1 מג
  ממש לא משנה היצרן כל זמן שזה חברה מוכרת מהודו

 36. אורן says:

  שלום,

  למישהו יש אתר מעודכן היכן ניתן להזמין פרופסיה גנרית?

  תודה על העזרה

 37. admin says:

  למה? יש לך פרופסיה גנרית (כלומר לא של היצרן המקורי של פרופסיה) בארץ, של חברת טבע, קח מרשם מרופא ולך קנה, זה זול.

 38. מקס says:

  כמה טיפולים חדשים שאמורים לצאת ב2016-2017. ראיתי כבר כמה כתבות עליהם באנגלית- היסטוג׳ן ורפליסל.
  הנה אחד הקישורים: http://www.folliclethought.com

  שמעת על זה אדמין?

 39. משה says:

  בבקשה אני חייב עזרה אני רוצה להתחיל לקחת פרופרסיה אתם ממליצים?<

 40. admin says:

  לא. קודם כל תראה רופא עור, כשזה נוגע לתרופות זה מה שעושים.
  אחרי שיהיה ברור שיש לך התקרחות גברית טיפוסית אז תחשוב על האופציה הזאת.
  בינתיים תקרא על התרופה, מה היא עושה, איך היא עובדת על הגוף, ואיזה תופעות לוואי יש לה.
  אם אתה חושב שמישהו כאן יגיד לך מה אתה צריך לעשות יש לך טעות, זה לא יקרה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree