פינסטריד נגד התקרחות גברית טיפוסית

21 בMay 2009 מאת: admin

פינסטריד Finasteride הוא החומר הפעיל שנמצא בתרופות מרשם לבליעה (כדורים) לטיפול בנשירת שיער והתקרחות.

השם המסחרי המוכר ביותר לתרופה הכוללת פינסטריד הוא “פרופסיה” המיוצרת על ידי חברת מרק (MSD) ונמכרת גם בישראל. מדובר בתרופה  המומלצת ביותר על ידי רופאים לטיפול בנשירת שיער והתקרחות גברית טיפוסית. התרופה מיודעת לגברים בלבד ואסורה לנשים.

לאתר פרופסיה בישראל ומידע נוסף לחץ כאן.

החומר פינסטריד הוא אנטיאנדרוגן סינטטי, המקטין את ייצורו של האנזים 5AR מסוג 2 (יש 2 סוגי אנזים, סוג 1 וסוג 2) בגוף. ברגע שירדה כמות ה-5AR, פחות טסטוסטרון מומר ל-DHT וכשיש פחות DHT בגוף יורדות או נעצרות תופעות הלוואי השליליות שלו (DHT עלול לגרום לאקנה על העור, נשירת שיער והתקרחות וגידול של בלוטת הערמונית אצל אנשים שיש להם רגישות גנטים אליו). מחיר חבילת פרוסקאר בישראל הוא כ-140 ש”ח.

לחומר יש 2 שימושים עיקריים:

– טיפול בבעיות בבלוטת הערמונית אצל גברים (בעיה שעלולה להיווצר אצל גברים בעיקר החל מהעשור החמישי או השישי לחייהם). הגרסא הראשונה של פינסטריד הייתה בשנת 1992 כשחברת MSD הוציאה את התרופה Proscar לטיפול בערמונית מוגדלת. התרופה משווקת בכמוסות של 5 מ”ג פינסטריד כל אחת. התברר כי לתרופה יש תופעת לוואי חיובית של צמיחה מחודשת של שיער והפסקת הנשירה אצל רבים מנוטלי התרופה. הפטנט של MSD על ה-Proscar פג בשנת 2006.

– טיפול בהתקרחות גברית טיפוסית. בשנת 1997 קיבלה MSD אישור מה-FDA לשווק את התרופה פרופסיה לטיפול בנשירת שיער. המחקרים שביצעה MSD הראו כי נטילת 1 מ”ג פיניסטריד ביום גורם לצמיחה מחודשת של שיער אצל עד 2/3 מהמטופלים (בגילאי 18-45 ובשלבי התקרחות התחלתיים עד בינוניים) ולעצירת הנשירה אצל רובם (התרופה לא יעילה לאזורים קרחים שבהם זקיקי השיער נהרסו). תוצאות ניתן לראות כבר לאחר 3-6 חודשים (בעיקר האטה והפסקה בנשירה) אך כדי לזהות אפקטיביות מתמשכת  וצמיחה מחודשת יש צורך להמשיך בשימוש למשך שנה ויותר. האפקט החיובי הוא על כל הראש אם כי בצורה משמעותית יותר באיזור הקודקוד לעומת איזור קדמת הראש והמפרצים.

הפטנט של MSD על התרופה פרופסיה יפוג רק בשנת 2013, אולם קיימות חברות תרופות בהודו (שם החוק לגבי פטנטים שונה) שמייצרות גרסאות גנריות של פרופסיה. שמות של חברות תרופות הודיות ידועות כוללים את Cipla, Dr. Reddy’s ו- Ranbaxy, אלו חברות ענק המייצרות סוגים רבים של תרופות וגרסאות גנריות של תרופות רבות נוספות. גרסאות גנריות של פרופסיה נמכרות באינטרנט ונשלחות בדואר על ידי חברות פרטיות הרשומות בהודו לכל דורש במחירים זולים משמעותית מהפרופסיה. מחירה של חבילה בת 30 כדורים בישראל היא כ-300 ש”ח (פרופסיה אינה נמצאת בסל התרופות לכן אין סיבסוד או פיקוח ממשלתי על המחיר).

כמו לכל תרופה, יתכנו תופעות לוואי לשימוש בפינסטריד. לפי חברת MSD, בשימוש של 1 מ”ג ליום מדובר בפחות מ-2% מהמשתמשים שחווים תופעות לוואי. מדובר בעיקר בירידה בליבידו, החלשות בזיקפה וירידה בכמות נוזל הזרע (אך לא בזרע עצמו). יתכנו גם תופעות לוואי נוספות אך הן נדירות יותר וכוללות גינקומסטיקה (גדילת חזה) , כאבי אשכים ועוד. כיוון שהתרופה גורמת לכך שפחות טסטוסטרון יומר ל-DHT, תתכן עלייה בכמות הטסטוסטרון, שגם כמות גבוהה שלו יכולה לגרום לתופעות לוואי. עם זאת, לפי חברת MSD תופעות הלוואי חולפות לאחר הפסקת השימוש. בניגוד לממצאי MSD, קיימים אתרים ופורומים באינטרנט בהם מדווחים מטופלים כי לתרופה תופעות לוואי לטווח ארוך שאינן פוסקות לאחר הפסקת הטיפול, האתר הידוע ביותר בנושא הוא http://www.propeciasideeffects.com/.

כיוון שהתקרחות גברית טיפוסית אינה מחלה עולה השאלה מדוע יש לתת לצעירים בריאים תרופה לשימוש יומיומי המשמשת לטיפול באנשים מבוגרים וזקנים עם בעיות הקשורות לבלוטת הערמונית. ניתן לטעון בתגובה שתופעות הלוואי שנחקרו עד היום נמצאו כמעטות (והפיכות), שהתועלת גבוהה מהנזק (שיער שנשאר מול סיכון נמוך לתופעות לוואי) ושמינון של 1 מ”ג ביום הניתן לצעירים בריאים אינו משפיע באופן שבו מינון של 5 מ”ג פועל על מבוגרים. הויכוח בעד או נגד תרופות המכילות פיניסטריד כנראה ימשך כל זמן שתופעות לוואי ימשיכו להיות מדווחות.

כמו כל טיפול בנשירת שיער הנובעת מרגישות הורמונלית, גם כאן הפסקה של הטיפול תגרום לנשירה מחודשת ואיבוד התוצאות שהושגו תוך זמן קצר יחסית (מספר חודשים), לכן יש ליטול את התרופה כל זמן בו רוצים לשמור על השיער.

כיוון שהתרופה מורידה את כמות ה-DHT בדם יש להצהיר בכל בדיקת דם על נטילת התרופה, כל יכול הרופא לשחזר את ערכי ה-DHT שהיו אמורים להיות ללא נטילת התרופה ולראות אם מדובר ברמות סבירות. רמות לא סבירות יכולות להעיד על סרטן בבלוטת הערמונית או על בעיות אחרות. בנוסף, למי שנוטל פינסטריד אסור לתרום דם, כיוון שהוא עלול לעבור לנשים.

לנשים אסור לקחת פינסטריד כיוון שהוא גורם לנזק ופגיעה בהתפתחות עוברים ממין זכר. טיפול בנשירת שיער אצל נשים הוא שונה, כיוון שרמות הטסטוסטרון אצלן נמוכות משמעותית מאשר אצל גברים וגם כיוון שהפינסטריד פועל על האנזים 5AR המיוצר בבולטת הערמונית אצל גברים, שאינה קיימת אצל נשים, לכן נמצא כי פינסטריד אינו יעיל לטיפול אצל נשים.

פינסטריד נמצא ברשימת הסמים האסורים לספורטאים (יחד עם סטרואידים וחמרים אחרים) כיוון שהוא משפיע על רמות האנדרוגנים בדם ועלול להסתיר שימוש בסטרואידים או חמרים אחרים.

אם אתה מאבד שיער, רוב הסיכויים שרופא העור שלך יצייד אותך במרשם לפרופסיה. הוא ימליץ לך גם על מינוקסידיל. אלו שתי התרופות היחידות המאושרות על ידי ה-FDA לטיפול בנשירת שיער. ניתן להוסיף גם שמפו ניזורל, יחד הם מהווים את ה“שילוש הקדוש” – הביטוי שהמצאתי לטיפול התרופתי הקלאסי המומלץ על ידי רופאים.

 • Share/Bookmark

תגובות

2 תגוובת על ”פינסטריד נגד התקרחות גברית טיפוסית“
 1. שלומי says:

  המון מתלוננים על השפעות שליליות של הפרופסיה , השאלה אם מורחים את פינסטריד Finasteride שהוא החומר הפעיל בפרופסיה , השאלה א- הם המריחה תהיה יעילה כמו לקית הכדורים.
  ב- האם התופעות השיליות בכדורים לא יהיו בתרסיס. ?
  ג- נראה שהתרסיס זול יותר מהכדורים , 30% במקום 300 ש”ח בכדורים.

  אודה לתגובה .

 2. ohad says:

  לא יעיל במריחה בכלל, היחיד ששם פינסטריד בתמיסה שאני מכיר זה xandrox 15 וממש מעט כנראה שיש סיבה לזה שהוא היחיד. לא מכיר מחקר שמראה תוצאות חיוביות אולי בגלל זה מרק (או חברת תרופות אחרת) לא המציאה מוצר למריחה אלא רק לבליעה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree