עישון ונשירת שיער

24 בMay 2009 מאת: admin

ב-23.5.09 פורסמה כתבה בדה מרקר שעידכנה כי בית הדין לערעורים בוואשינגטון דחה את ערעורן של חברות הטבק בארה”ב על פסיקה מ-2006, אשר קבעה כי הן אשמות בסחיטה ובהונאת הציבור. נקבע בפסיקה כי החברות שיקרו והונו את הציבור לגבי הנזקים שעלולים להגרם מעישון, כולל התייחסות לסיגריות לייט ששווקו לצעירים שנקבע שאין הוכחה שאין מזיקות פחות.

נזקי העישון רבים וכוללים מחלות כמו סרטן גרון וסרטן ריאות, מחלות ריאה, מחלות לב וכלי דם וגם אימפוטנציה.

השאלה היא האם קיים קשר בין עישון לבין נשירת שיער מסוג התקרחות גברית טיפוסית (androgenetic alopecia) ולנשירת שיער באופן כללי.

בשנת 2007 פורסם מחקר שבדק את הקשר שבין עישון להתקרחות. המחקר בוצא על 740 גברים בטאיוואן (גברים אסיאתיים, אשר נמצא כי הם מתקרחים פחות מגברים לבנים). הממצאים פורסמו במגזין Archives of Dermatology (קישור למחקר כאן) והראו כי עישון קבוע של 20 סיגריות ומעלה ליום גורם באופן משמעותי להגברת קצב ההתקרחות מאשר אצל גברים שאינם מעשנים.

השאלה מדוע עישון עלול להגביר התקרחות. התשובה נראת על פניה די פשוטה. עישון ממושך גורם לנזקים מצטברים הכוללים בין השאר להצרה וניוון של כלי דם (מה שעלול גרום גם לאימפוטנציה אצל גברים, למידע קרא כאן). הנזק הראשוני עלול להיות בנימי הדם – כלי הדם הזעירים שמעבירים את הדם לתאי הגוף ומזינים בין השאר גם את שורשי השיער. נזק מצטבר בזרימה חופשית של דם לעור עלול לפגוע בעור ובזקיקי השיער שנמצאים בו. אצל אנשים בעלי התקרחות גברית טיפוסית, הסובלים מנשירת שיער עישון הוא עוד גורם שלילי עבור השיער ויתכן שכמו שלפעמים נדרשת עוד נגיעה קטנה כדי להפיל מגדל מתנדנד, העישון הוא עוד גורם שלילי שדוחף להגברת ההתקרחות באופן משמעותי.

הנזק המצטבר עלול להשפיע גם על אנשים שאין להם התקרחות גברית טיפוסית ולגרום לנשירת שיער ואבדן של שיער, כמו גם נזק שעלול להגרם מאלכוהול וסמים, זיהום אויר או חמרים רעילים אחרים המשפיעים לרעה על הפעילות התקינה של הגוף ועל בריאות העור והשיער.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree